Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Asigurari RCA 2017

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
470 replies to this topic

#307
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007
Nu mai e verde, de o luna. Probabil cât vor mai avea stocuri de hârtii verzi, vor mai emite cu verde, doar nu or sa arunce hârtiile. Posibil dacă te duci la sediul asigurătorului la care e emisa, sa îți facă hatarul și sa o emită pe verde.

#308
dragostudor66

dragostudor66

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 02.09.2018
Salut! Vreau sa cumpar un Renault Clio 4 0.9 TCE.
As vrea sa inmatriculez masina pe numele mamei, pentru a nu ma rupe RCA-ul in doua, eu avand 20 ani. Este vreo problema la RCA daca mama nu are permis de conducere?

#309
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007
nu.

#310
dragostudor66

dragostudor66

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 02.09.2018

View Postslai, on 02 septembrie 2020 - 18:33, said:

nu.
Si va fi vreo diferenta de pret daca o trec pe numele mamei (ea avand 51 ani, fara permis) comparativ daca o trec pe numele meu (eu avand 20 de ani)?

#311
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,008
  • Înscris: 09.05.2009
Da, cu siguranta.
https://www.1asig.ro...ne_fizice_m.jpg

#312
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003
Buna tuturor, am rasfoit putin pe aici dar nu am mai gasit raspunsul.

Pentru o asigurare RCA cu prelungire, cum e posibil ca asiguratorul sa ma incadreze la bonus/malus B6 si pe siteul ASF in aplicatia lor sa fiu incadrat la B8? Mentionez ca n-am avut incidente in 2019. In 2018 e posibil sa fi avut 1-2 minore. Dar ideea e, care e baza de date de referinta, cea de la ASF sau cea de la asiguratori? La ce mai foloseste cea de la ASF daca nu are datele actualizate, de unde-ti iau asiguratorii clasa? (inclusiv cei la care nu sunt si nu am fost niciodata asigurat)

Multumesc.

#313
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 02.02.2006

View Postcmidp, on 22 septembrie 2020 - 17:29, said:

In 2018 e posibil sa fi avut 1-2 minore
Ești cam nesigur de istoricul tău recent...

Nu contează cât de minore au fost incidentele. Pentru fiecare incident, clasa scade.

#314
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,008
  • Înscris: 09.05.2009
@cmidp daca ai avut incident (unul singur e suficient) din vina ta la care ai dat asigurarea e normal sa-ti scada clasa de B/M.

Edited by DannyMC, 24 September 2020 - 09:29.


#315
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

View Postalexcrist, on 23 septembrie 2020 - 09:54, said:

Ești cam nesigur de istoricul tău recent...

Nu contează cât de minore au fost incidentele. Pentru fiecare incident, clasa scade.

View PostDannyMC, on 24 septembrie 2020 - 09:28, said:

@cmidp daca ai avut incident (unul singur e suficient) din vina ta la care ai dat asigurarea e normal sa-ti scada clasa de B/M.

Stiu cum functioneza sistemul de bonus/malus, intrebarea nu era de ce nu tin minte ce-am facut in "trecutul recent" ci de ce pe siteul ASF se afiseaza o clasa si asiguratorul (la care n-am mai fost asigurat) o alta clasa.

#316
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,008
  • Înscris: 09.05.2009
Probabil siteul nu e adus la zi. Asiguratorii banuisc ca isi iau informatiile dintr-o baza de date nu de pe site.

#317
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007
pe asf vezi clasa bonus/malus la asigurarea actuala. asiguratorul iti va emite alta, in care avansezi sau scazi, in functie de situatie. dupa ce vei avea alta asigurare, pe site vei vedea noua clasa b/m.

#318
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,892
  • Înscris: 27.01.2020
azi am luat asigurarea noua... o sa inceapa de pe 10 octombrie , cand cea veche expira....

cea veche ma costa 85 de lire pe luna si cei de la firma respectiva vroiau sa o prelungesc pentru inca 1 an de zile , DAR cu 102 lire pe luna...  ceea ce e uimitor tinand cont ca ai vechime mai mare (cu 1 an)... am intrat pe internet si in 10 minute am gasit cu 60 de lire pe luna. instant am cancelat pe cea existenta si am luat una de la alta firma.

apoi am cautat pe internet sa vad care e faza.. cum de iti dau ceva mai scump dupa 1 an dupa ce ai fost cu firma X. ca sa vezi , multi nici nu se deranjeaza sa verifice noul pret pe noul an de zile... si firmele merg inchis si poc te au ars...

sfatul meu e sa CAUTATI tot timpul si sa va interesati. indiferent de tara. cautati oferta cea mai buna , cautati si comparati beneficiile fiecarei polite...

eu am gasit si mai ieftin , cu exces si mai mic , cu asigurare de brakedown , cu asigurare pe chei si cu asigurare legala si medicala inclusa. cu 25 lire mai ieftin fata de o asigurare care nu mi oferea extra urile astea.... aaaaaa , sa nu uit... noua asigurare include si masina de folosire in caz ca masina mea se strica.

cautati , comparati!!!!

si am si o intrebare pt voi... ca nu stiu cum merge in Romania.... care e faza cu hartie verde sau alba? nu se face totul online? voi primiti hartie fizica pt asigurare?

#319
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,174
  • Înscris: 28.06.2005

View PostShcherbina, on 30 septembrie 2020 - 15:10, said:

si am si o intrebare pt voi... ca nu stiu cum merge in Romania.... care e faza cu hartie verde sau alba? nu se face totul online? voi primiti hartie fizica pt asigurare?
De puțin timp ne-am emancipat și noi și nu mai e necesară hârtia în țară. Dar e necesară cea verde când ieși cu tinicheaua din România.
Aia e dovada asigurării internaționale.

#320
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,892
  • Înscris: 27.01.2020

View Postsfantu.dracu, on 01 octombrie 2020 - 09:21, said:

De puțin timp ne-am emancipat și noi și nu mai e necesară hârtia în țară. Dar e necesară cea verde când ieși cu tinicheaua din România.
Aia e dovada asigurării internaționale.

sistem de citire al nr de inmatriculare?

ce pedeapsa in Romania daca nu ai asigurare? in uk ti o iau pe loc... iar pt itp amenda 100 lire si pot sa ti o ia pe loc , insa e cam la cum vrea politaiu in caz...

#321
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,174
  • Înscris: 28.06.2005
Cine să citească numărul de înmatriculare?
Păgubitul?
Cartea verde (carte verte), e o "reglementare" internațională a țărilor europene plus alte câteva din zona mediteraneeană.

Fără asigurare, în România plătești amendă de 1000-2000 lei (cred) plus rămâi fără talon și plăcuțe de înmatriculare.


#322
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,892
  • Înscris: 27.01.2020

View Postsfantu.dracu, on 02 octombrie 2020 - 12:57, said:

Cine să citească numărul de înmatriculare?
Păgubitul?
Cartea verde (carte verte), e o "reglementare" internațională a țărilor europene plus alte câteva din zona mediteraneeană.

Fără asigurare, în România plătești amendă de 1000-2000 lei (cred) plus rămâi fără talon și plăcuțe de înmatriculare.

is camere care vad nr inmatriculare si verifica automat itp ul , asigurarea ...

#323
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
unde, in Romania?!

singurele camere care recunosc nr sunt alea de rovinieta, in rest pot sa mergi cat vrei fara rca sau fara asigurare asta pana te opreste vreun politai.
dar sincer ai sanse mai mari sa dai peste un cal, o vaca sau chiar un urs in mijlocul drumului decat sa te opreasca un politai.

Edited by rex, 02 October 2020 - 19:51.


#324
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,892
  • Înscris: 27.01.2020
intrebare...

eu cand vin in Romania am voie sa conduc masina familiei? are rca... insa eu nu is asigurat in Romania...

tre sa mi fac asigurare separata? sau cum merge?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate