Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Asigurari RCA 2017

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
470 replies to this topic

#271
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
Intrebare privind incadrarea in clasele vietii ..

Am avut o tamponare, intr-o chestie mai dubioasa, pe care am considerat-o in final din vina mea si am dat rca-ul celuilalt implicat.

Cand acesta a facut insa constatarea, asiguratorul respectiv a considerat ca el este vinovat si nu l-a despagubit, respectiv nu mi s-a folosit polita DAR asiguratorul m-a inregistrat pe mine, cu incident, la data respectiva in CEDAM.

Intrebarea este de fapt, daca aceasta inregistrare se face automat la orice incident care le trece prin mana sau este un "abuz" ca sa zic asa, avand in vedere ca in fapt, nu au platit, asigurarea nu a fost folosita, etc ... insa foarte probabil in viitor o sa-mi creasca valoarea politiei.

Intreb de "abuz" pentru ca prin legile aferente citesc chestii de genul:

SECTIUNEA 4: Facilitati si penalitati aplicabile asiguratilor RCA

Art. 31: Prevederi generale ale sistemului bonus-malus

(4) Pentru aplicarea unui malus sunt luate în calcul evenimentele pentru care este platita o dauna în perioada de
referinta, în care se retine responsabilitatea totala sau partiala a conducatorului auto.

Edited by Mr_Woppit, 24 February 2019 - 01:42.


#272
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,297
  • Înscris: 02.02.2006
Nu s-a folosit deloc de poliță (adică a fost declarat vinovat 100%), sau a ieșit culpă comună? Tu ai folosit asigurarea lui să-ți repari mașina?

#273
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Ce recomandati intre euroins, Omniasig si City insurance? Pentru decontare directa in special.
Am citit ca Euroins si city insurance au cam multe reclamatii (dar au si cele mai multe dosare)

Edited by epetroiu, 23 May 2019 - 19:51.


#274
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Omniasig, clar

#275
Sorindm

Sorindm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 02.08.2018
Va salut! Cum pot verifica dacă asigurarea mașini este valabila în rep Moldova?

#276
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Te uiți pe ea. În tarile barate, nu e valabila. Oricum, Moldova e valabila la toti asiguratorii...

#277
salexm93

salexm93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.07.2019
Va salut .
Urmeaza sa schimb masina si eram curios sa stiu cat voi platii la asigurare (masina actuala nu este pe numele meu) .

Permis de 7 ani ,varsta 25+ . Pentru un motor sub 2000 cm (benzina) ,fara antecedente .

Nu am gasit pe nicaieri sa pot face o simulare fara seria de sasiu ,un link sau o suma aproximativa stie careva ?

#278
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,297
  • Înscris: 02.02.2006
Seriile nu influențează prețul. Poți să le bagi liniștit la mișto, sunt ușor de falsificat.

Serie șasiu: literă + 16 cifre: a1111111111111111
Serie talon: literă + 6 cifre: a123456
Nr înmatriculare: presupun că știi cum arată. Bagi ce vrei, cât timp județul e același cu cel din adresă.

Marcă, putere, etc... bagi ce te interesează.

Spor la simulat.

#279
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View PostMr_Woppit, on 24 februarie 2019 - 01:28, said:

Cand acesta a facut insa constatarea, asiguratorul respectiv a considerat ca el este vinovat si nu l-a despagubit, respectiv nu mi s-a folosit polita DAR asiguratorul m-a inregistrat pe mine, cu incident, la data respectiva in CEDAM.

Intrebarea este de fapt, daca aceasta inregistrare se face automat la orice incident care le trece prin mana sau este un "abuz" ca sa zic asa, avand in vedere ca in fapt, nu au platit, asigurarea nu a fost folosita, etc ... insa foarte probabil in viitor o sa-mi creasca valoarea politiei.

Intreb de "abuz" pentru ca prin legile aferente citesc chestii de genul:

SECTIUNEA 4: Facilitati si penalitati aplicabile asiguratilor RCA

Art. 31: Prevederi generale ale sistemului bonus-malus

(4) Pentru aplicarea unui malus sunt luate în calcul evenimentele pentru care este platita o dauna în perioada de
referinta, în care se retine responsabilitatea totala sau partiala a conducatorului auto.

Ca sa inchid asta, pe scurt am contactat asiguratorul RCA-ului (City in cazul asta) si i-am intrebat daca au fost facute plati in baza lui, mi-au confirmat ca nu, caz in care i-am intrebat de ce apar in baza CEDAM.

Ma asteptam sa am parte de tegiversari insa surpriza a fost de fapt una placuta, pentru ca la o zi distanta, m-au contactat sa imi spuna ca m-au sters din baza si ca la o noua ofertare incidentul nu va mai aparea (am verificat si nu mai apare).

#280
aaa1

aaa1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 03.07.2009
cum de a crescut iar rca-ul?Anul trecut am platit la allianz 520 iar anul asta imi cer 590, desi nu am avut daune.

#281
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,654
  • Înscris: 21.08.2008
Masina mea este inregistrata pe PFA, pana anul trecut am platit RCA pe baza de CNP, anul asta cica suntem obligati sa facem RCA pe baza de CUI si nu se mai acorda nici o clasa de bonus, eu am clasa maxima.
Asa este sau agentul este in eroare?

#282
gabbar

gabbar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 30.11.2008
Anul trecut am platit 488 de lei la Groupama pe un an cu decontare directa cu B8. Anul acesta tot cere 1044 de lei tot cu decontare directa  si sunt redus la B6 desi nu am avut nici un eveniment, numai acum doi ani. Chiar si asa daca am B6, pretul de doua ori si ceva este f. mult (B8=50%, B6=30%).
Nu inteleg de ce.

#283
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
La restul ai tot b8? Dacă da, e o eroare în sistem. Dacă nu, înseamnă că ai avut un accident. Nu musai anul trecut, în general durează mai mult de un an pana se scade clasa bonus. Verifica istoricul accidentelor pe site cedam.

#284
gabbar

gabbar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 30.11.2008

View Postslai, on 21 octombrie 2019 - 18:24, said:

La restul ai tot b8? Dacă da, e o eroare în sistem. Dacă nu, înseamnă că ai avut un accident. Nu musai anul trecut, în general durează mai mult de un an pana se scade clasa bonus. Verifica istoricul accidentelor pe site cedam.


Nu am alta masina.
Da am avut acum doi an un accident usor cu niste zgarieturi din neatentia mea. Probabil acum isi face efectul. Totusi mi se pare o diferenta f. mare. Am gasit o alta varianta mult mai ieftina mai putin de "marca", ma duc pe acesta si sper ca nu va trebuii sa am treaba cu ei.

Multumesc!

#285
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Vedeti ca vor sa umble la pretul RCA

#286
it_is_me

it_is_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 11.02.2006

View Postslai, on 21 octombrie 2019 - 18:24, said:

Verifica istoricul accidentelor pe site cedam.
Cum se face verificarea daunelor asociate unei polite rca? Pe site-ul https://www.aida.info.ro/polite-rca se pot verifica doar clasele bonus-malus.

#287
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Plata despagubirii RCA se face in 10 zile calendaristice sau lucratoare? Ca nu prea scrie la lege!Posted Image

Edited by arab, 27 November 2019 - 10:28.


#288
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,557
  • Înscris: 30.12.2007
Ce firme de asigurari recomandati sa aleg sa fac si eu un RCA? Pana acum am avut la Allianz (de 4 ani) dar vad ca de la an la an tot maresc tariful.
Imi expira pe 18 decembrie si trebuie sa fac o alegere. PF pe 12 luni, as prefera cu DD.

Attached Files

  • Attached File  2.jpg   180.34K   40 downloads


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate