Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Ferma Haiducului

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#55
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006
De ce tocmai capra? Posted Image
Acum vad ca omul s-a inhamat la multe si deodata, sper sa le poata duce. Dar stie el mai bine pe ce se bazeaza
Cu educatia copiilor in zona a avut noroc, eu am incercat cu baiatul cel mare la scoala din comuna si faceau cam 3 ore de  sport pe zi (fotbal la greu nesupravegheati) ca doamnelor li se racea cafeaua asa ca doar clasa I-a a facut-o acolo

#56
Fermahaiducului

Fermahaiducului

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 20.01.2017

View Posthoneymik, on 26 ianuarie 2017 - 08:28, said:

Ohoo, vad ca stai bine cu animalele. Mie nu mi-ar ajunge o zi sa le numar ... 'apai sa le fac de curat si sa le hranesc pe toate.
Succes si sanatate ! ;)
Multumim de urari ,intradevar sunt cam multe animale dar pana acuma ne descurcam destul de bine pentru ca la porci nu fac curat doar le dau de doua ori pe zi de mancare si apa,iar la capre o sa scot gunoiul la primavara si le dau de patru ori pe zi fan si o data dimineata cam 200g /cap porumb si grau.Mai greu o sa fie  dupa ce fata si o sa le mulgem,deocamdata avem doar una .

#57
Fermahaiducului

Fermahaiducului

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 20.01.2017
Joaca de dimineata .

Attached Files



#58
cvi

cvi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 24.09.2009
La câini nu te-ai zgârcit deloc! Ai câțiva! I-ai primit bonus la turma de capre?

#59
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
N-ai citit ca are si urs in proprietate, cu Dulăii echilibrează omu balanța ,.

#60
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Pentru "Fermahaiducului"am o întrebare.
Ziceai ca pe terenul tau ai doua izvoare, sunt mai sus ca nivelul casei sau mai jos?

#61
Fermahaiducului

Fermahaiducului

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 20.01.2017

View Postcvi, on 27 ianuarie 2017 - 19:42, said:

La câini nu te-ai zgârcit deloc! Ai câțiva! I-ai primit bonus la turma de capre?
O catelusa am primit-o cadou cu caprele ,stiu ca am prea multi si ar trebui sa-i raresc dar fiecare imi place si nu stiu la care sa ranunt.

View Postddaannii, on 27 ianuarie 2017 - 20:40, said:

Pentru "Fermahaiducului"am o Ăźntrebare.
Ziceai ca pe terenul tau ai doua izvoare, sunt mai sus ca nivelul casei sau mai jos?
Avem trei izvoare de suprafat dar din pacate toate suntai jas decat nivelul casei ,nu poti sa ai si privelistea si izvoarele ,a trebuit sa renunt la ceva ,Am decis sa punem casa mai sus decat izvoarele pentru ca in spatele casei la vrea 60m trece o conducta de la un izvor care alimenteza satul ,asa ca ne-am racordat la ea si avem apa fara probleme iar izvoarele o sa le folosim la irigatu gradinei si din altul o sa facem o balta de peste.

View Postirimiaciprian1, on 27 ianuarie 2017 - 20:32, said:

N-ai citit ca are si urs in proprietate, cu Dulăii echilibrează omu balanța ,.
Cand m-am intalnit cu ursu aveam doar  catelusa de mioritic care toata viata ei (7ani) a trait intr-un tarc de 4/4 la tatal meu .Am fost foarte impresionat de inteligenta  si de instinctul ei de asi apara stapanul pe care-l vedea doar o data pe an .

Casuta din spatele ei a fost construita pentru a avea unde sta pana la finalizarea casei iar pentru catelusa a devenit noua ei casa si nici un strain nu poate intra in ea.

Attached Files



#62
Fermahaiducului

Fermahaiducului

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 20.01.2017
Cam asa arata drumul pe jos .

Attached Files



#63
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Meritati privelistea asta dupa ani stati prin strainatati

#64
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostFermahaiducului, on 27 ianuarie 2017 - 22:17, said:

Avem trei izvoare de suprafat dar din pacate toate suntai jas decat nivelul casei ,nu poti sa ai si privelistea si izvoarele ,a trebuit sa renunt la ceva ,Am decis sa punem casa mai sus decat izvoarele pentru ca in spatele casei la vrea 60m trece o conducta de la un izvor care alimenteza satul ,asa ca ne-am racordat la ea si avem apa fara probleme iar izvoarele o sa le folosim la irigatu gradinei si din altul o sa facem o balta de peste.


Chiar vroiam sa te intreb avand izvoarele disponibile daca nu te-ai gandit si la pesti. Depinde acum si ce vei face cu pestii si ce specie vei creste, pentru ca nu toata lumea are un regim alimentar in care se afla preponderent peste, zona tarii in care se afla ferma voastra o cunosc, in aceasta parte de tara se cumpara pestele inainte de anul nou si in rest porc, porc, porc, sansele de comercializare scad foarte mult in acest caz si nu mai ramane decat constructia sistemului piscicol doar pentru consum propriu. Avand in vedere faptul ca aveti atatea animale si pestii vor fi tot niste vietati care vor avea si ele niste necesitati si stii vorba aceea cu alergatul dupa prea multi iepuri iti sugerez pentru comoditate sa iti faci un sistem aquaponic automatizat compus dintr-o sera cu paturi de crestere a legumelor fie din argila expandata sau pietris (in functie de buget) si bazin de crestere a pestilor in functie de ce va doriti voi sa faceti cu ei.

Edited by GradinarulUrban, 31 January 2017 - 09:28.


#65
Fermahaiducului

Fermahaiducului

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 20.01.2017
Doua din izvoare sunt de suprafata si la scurgere formeaza mlastini si as putea face balti,dar sunt mai multe probleme :debit mic si nu este bine pentru pastrav ,apa rece si nu stiu daca este buna pentru alti pesti (nu am studiat prea bine acest subiect )daca cineva doreste si stie accept sfaturi,pe langa mlastini si in ele sunt foarte multi arini care contin mult tanin iar o alta problema este lipsa de fonduri pentru o lucrare asa mare .

View PostGradinarulUrban, on 31 ianuarie 2017 - 09:25, said:



Depinde acum si ce vei face cu pestii si ce specie vei creste, pentru ca nu toata lumea are un regim alimentar in care se afla preponderent peste, zona tarii in care se afla ferma voastra o cunosc, in aceasta parte de tara se cumpara pestele inainte de anul nou si in rest porc, porc, porc, sansele de comercializare scad foarte mult in acest caz si nu mai ramane decat constructia sistemului piscicol doar pentru consum propriu.
Clienti spre care noi ne indreptam sunt cei care  doresc o alimentatie santoasa ,diversificata ,cu o anumita cultura gastronomica si isi permit ca pana la urma tot ce este bun are un pret mai ridicat de productie.

#66
Fermahaiducului

Fermahaiducului

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 20.01.2017
Sa-mi fac un sistem aquaponic este una din dorintele mele ,dar toate pe rand pt ca suntem numai doi ,pentru inceput am primit de la un prieten mai multe arcade din PVC si o sa facem un solar sau doua .

#67
Fermahaiducului

Fermahaiducului

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 20.01.2017

View PostLemony, on 24 ianuarie 2017 - 19:25, said:

Mie mi-ar place ( si cred ca si colegilor) sa ne povestesti ce ai facut pe cele 8 ha  si ce planuri ai
Terenul este trecut in CF ca fiind faneata dar o  buna parte din teren este acoperita de arini ,fagi ,ciresi ,mesteacani,muri si zmeura .Noi am inceput din vara sa  curatam cate putin si am reusit sa plantam in toamna vreo 40de pomi fructiferi ca sa testam ce merge.Porcii fac o treaba extraordinara pentru ca scurma si scot din radacini tor ce este cat degetul de gros .Dupa ce se lasa zapada vrem sa facem cateva tarcuri pe care sa bagam caprele la inceput ,dupa care trecem noi cu coasa si pe urma bagam porcii  ,iar daca o sa fie nevoie o sa chem un prieten cu plugul sa mai treaca si el o data,ramane de vazut cate reusim sa facem .

Toata zona din locul in care se afla casuta si casa a fost acoperita cu muri si arini ,dar cu buldozeru am reusit sa facem un pic de curatenie ,la primavara avem multa treaba cu amenajatul aleilor .

Pentru ca dorim sa fim cat mai autonomi v-om las cam 2hectare acoperite cu padure ,pe care sper sa reusim sa gestionam in asa fel  ca sa ajunga si la nepotii nostri.

Attached Files


Edited by Fermahaiducului, 31 January 2017 - 23:29.


#68
Fermahaiducului

Fermahaiducului

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 20.01.2017
Nu am avut timp zilele astea sa scriu nimic pt ca am fost ocupat cu porcarii, asa ca incerc sa compensez cand pot.

Attached Files



#69
alexandru_oprea

alexandru_oprea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 13.07.2012
Initiativa e laudabila, solutiile alese nu-s intotdeauna dintre cele mai bune, dar nimic nu bate experienta pe care o acumulezi facand teste, avand mici esecuri, experimentand pe propria piele suisurile si coborasurile activitatii la care te inhami.

Va doresc succes!

Pe forum, cel putin, succesul iti va fi garantat de postarile dese insotite de cat mai multe poze relevante.
Spor la treaba, ca-i mult de lucru!

#70
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 11.08.2003
N-am vazut pana acum porci cu blana de oi. :)

Bun! Fumos! Interesant! Dar la atatea animale si teren, n-o sa fii un mc negru pe plantatie, avand toata ziua de trebaluit?

#71
Fermahaiducului

Fermahaiducului

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 20.01.2017

View Postalexandru_oprea, on 01 februarie 2017 - 11:31, said:

Initiativa e laudabila, solutiile alese nu-s intotdeauna dintre cele mai bune, dar nimic nu bate experienta pe care o acumulezi facand teste, avand mici esecuri, experimentand pe propria piele suisurile si coborasurile activitatii la care te inhami.

Va doresc succes!


Multumim de urari .Daca faci din placere, nimic nu este greu  ,sunt lucruri de care am fost avertizat ca nu o sa mearga dar pana nu am incercat nu am stat linisti,unele au iesit bine altele nu.

View Postalexandru_oprea, on 01 februarie 2017 - 11:31, said:



Pe forum, cel putin, succesul iti va fi garantat de postarile dese insotite de cat mai multe poze relevante.
Spor la treaba, ca-i mult de lucru!
Nu caut succesul pe forum ,dupa cum am mai spus ,eu am avut si inca mai am   foarte multe lucruri de invatat de acest forum iar pentru noi mutatul la tara este un lucru pozitiv si nu vad de ce nu am putea convinge si pe altii care inca viseaza la mutatul la tara sa  faca pasul asta fara frica .

Un singur lucru este ireversibil.

#72
Fermahaiducului

Fermahaiducului

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 20.01.2017
Azi a fost o zi mai nefericita pentru fete , chiar si noi am fost afectati de moartea lui "ochi negri",mieluta fatata acum trei zile si tinuta in casa, cu aplecatul (asa se zice pe aici)la oaie sa suga de 5ori pe zi ,cu bucuria fetelor de a avea o mieluta(din joaca lor  am descoperit ca mieluta sitie sa faca spargatul si sa umble in doua picioare ).Stati linistiti ca nu a murit din asta ,a murit pentru ca am spus ca dupa cele trei nopti de stat in casa ar fi bine sa petreaca noptile cu mama ei , dar dimineata am gasit-o moarta,probabil a fost prea frig .

View Postsorin147, on 01 februarie 2017 - 13:09, said:

N-am vazut pana acum porci cu blana de oi. :)

Bun! Fumos! Interesant! Dar la atatea animale si teren, n-o sa fii un mc negru pe plantatie, avand toata ziua de trebaluit?
Toata ziua avem treaba ,cand nu avem cu animalele taiem arini ,spini si incercam sa curatam terenul,iar ce nu putem face azi lasam pe maine ,ca poate maine nu mai trebuie facut.

Attached Files


Edited by Fermahaiducului, 01 February 2017 - 23:44.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate