Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Ferma Haiducului

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#91
Fermahaiducului

Fermahaiducului

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 20.01.2017

 ddaannii, on 07 februarie 2017 - 17:32, said:

În trecut tatăl meu avea probleme cu apa ĂŽn beci, a rezolvat-o.
Pui un strat de sort (pietriș), gros de 5 pana la 10cm, intr-un colt faci o groapa de 50x50x50 de ex.
În groapa pui o pompa cu plutitor.

Ups, am uitat ca nu ai electricitate.....
Problema nu este atat de grava pentru ca beciul are scurgere care a functionat foarte bine pana acum  problema este ca greajdul pe care-l am nu ajunge pentru toate caprele iar omul care mi-a  vandut caprele nu a vrut sa-mi vanda doar 20 asa ca a trebuit sa cumpar tot lotul si ca sa nu le fie frig am bagat in beci vreo 30.Fanul si balegarul au infundat scurgerea .Greu o fost pana am desfundat si am pus podele in tot beciul la inaltime de 30  cm pentru a nu sta cu picioarele in apa.

#92
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Ai de capu meu, dai de lucru la roman.....Posted Image Posted Image Posted Image
Inventiv, ce sa zic, cu aerisirea cum stau în beci?Vezi ca nu e de gluma.....

#93
Fermahaiducului

Fermahaiducului

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 20.01.2017
Povestea caprelor este cam asa :pe cand mergeam sa aduc oile de la prietenul care mi le-a facut cadou am vazut un anunt de vanzare pe internet cum ca vinde 53 de capre la pretul de 1000euro si cum acel sat era in drum am decis sa-l sun dar fara prea multa speranta pentru ca sunt multi care pun anunturi la misto ,oricum am sunat iar omu a spus ca anuntul este adevarat si sa merg sa le vad daca vreau pentru ca astepta pe cineva peste 2ore sa le vada asa ca in 15minute am fost la el  .Caprele erau intr-un staul de oi (de vreo 400de oi) singure cu un frig de neimaginat ,cu apa inghetata ,omu putea merge doar o data pe zi la ele si una tocmai ce a fatat iar ieduta ingheta de frig .Nu el era proprietarul tocmai de acea nu putea merge mai des la ele si nu avea prea multe date despre ele ,era a unui nepot de-al lui care a avut planuri foarte mari in agricultura (avea in constructi pe langa saivan un greajd de 15/40m ,a avut 400 oi si 30 vaci ,dar au fost vandute pana sa ajung eu )dar facuse un accident de masina  si era internat intr-un spital din italia cu coloana rupta in 3locuri.Cum stiam ca nu am loc in greajd pentru mai mult de 20 ,am incercat sa cumpar mai putine dar el a spus ca mai putine nu vinde .Mi-am sunat sotia ,ea nu stia nimic si i-am spus iar ea m-a intrebat ca unde am de gand sa le tin iar prima si singura solutie a fost beciul care era plin cu lucruri.Am batut palma cu el si i-am cerut doua zile sa pot sa fac loc in beci si am mers dupa ele .Cateva sunt mai batrane iar doua nu au dinti in gura ,6iedute ,vreo doua mi-a spus omu ca au lepadat dar nu a stiut sa spuna care iar din toate doar vreo 10sunt mai rahitice aici sunt incluse si cele fara dinti .Surpriza cea mai mare am avut-o de la cea mai slaba dintre toate care de abia umbla a fatat un iedut mai slabut dar tare vioi ,iar cum capra nu are lapte mai mult de 4jeturi am convins  o alta capra sa-l adopte .Caprele,banuiesc ca  nu au fost deparazitate pentru ca au paduchi si tusec dar dupa ce fata am sa fac o deparazitare generala  cu ivomec plus intern si taktic extern .La ieduti le fac 1ml de selevit iar la capra slaba i-am facut 10 ml calciu si i-am suplimentat graul si porumbul .

Aerisirea este ok pentru ca nu am usa la beci iar in  capatul celalalt am doua guri de aerisire .

#94
Fermahaiducului

Fermahaiducului

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 20.01.2017
Din pacate nu am timp sa scriu pentru ca acum ca a plecat zapada si au inceput caprele sa fete nu mai stim pe ce sa punem mana.

Toata lumea ajuta cu ce poate ,unii doar cu galeria dar ajuta mult.Pentru inceput curatam tarcul porcilor care a fost plin cu arini ai spini ,am taiat tot si mai lasam porcii sa scurme iar cand se poate o sa aram si sa plantam cartofi.

Attached Files



#95
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Spor

#96
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ma uitam la tarcul de porci si am vazut ca e cu scandura, erau unii pe youtube care isi faceau ei scandurile pentru constructie cu un suport pentru drujba, nu stiu de unde le cumparati, luati dar tot o sa aveti de construit, dadeam si eu o idee.
http://www.stejarmas...e-cu-drujba.jpg

#97
Fermahaiducului

Fermahaiducului

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 20.01.2017

 GradinarulUrban, on 14 februarie 2017 - 18:13, said:

Ma uitam la tarcul de porci si am vazut ca e cu scandura
Si eu am taiat cateva scanduri cu drujba pentru tarc ,numai ca se consuma mult timp si benzina .Eu am taiat cativa arini mai grosi si am chemat pe unu ce are gater ca sa-mi faca poste pentru greajd si ce mai am de construit pe aici.

Din doua in doua zile avem cadouri din partea capritelor ,cel mai interesant a fost ieri cand o capra cu partea din fata alba si cu fundul negru a fatat doua iedute una alba si una neagra,interesanta si genetica asta.

Attached Files



#98
Fermahaiducului

Fermahaiducului

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 20.01.2017
Azi am avut surprize surprize cu o scrofita de 10 luni care a fatat 4purcelusi, dar care nu a fost in tarc cu vierul .singura explicatie este ca un vierut de 4luni poate a montat-o,dar ne este greu sa credem .Purcelusii sunt bine si jucausi dar sunt tare mici (nu am vazut nici odata asa mici).

Attached Files



#99
Garcione1984

Garcione1984

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 20.02.2012
O fi fost vierul mic  dar cu sange de taur in el:)

#100
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
La cum arată puii au ceva gena de mistreț.

#101
Fermahaiducului

Fermahaiducului

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 20.01.2017

 irimiaciprian1, on 04 martie 2017 - 08:25, said:

La cum arată puii au ceva gena de mistreț.
Toti purceii de mangalita arata asa ,cu dungi pe spate .

Purceii sunt tare jucausi  dar continua mici.Le-am facut selevit si fier ,sa speram ca o sa creasca mari si frumosi.

Noi in continuare curatam teren si avem grija de caprite ,iar pe langa toate animalele din curte am mai primit 3gainii si un cocos de la care avem zilnic 4oua :-)

#102
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Un cocoş adevărat are 2 oo.

Ar fi 5 în total.

#103
Fermahaiducului

Fermahaiducului

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 20.01.2017
Din pacate nu am timp sa scriu tare mult ,dar incerc sa scriu din cand in cand .

#104
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Fermahaiducului, on 22 martie 2017 - 20:42, said:

Din pacate nu am timp sa scriu tare mult ,dar incerc sa scriu din cand in cand .

Keep living the dream, e plin sezon, se munceste, normal ca nu ai timp de stat pe net, mai asteptam poze de la tine, ce ai mai facut in mod special tip "off-grid". Purcelusii cum sunt ? Sanatosi ? Voi, familia, sa va bucurati de viata asta frumoasa pe care o aveti acum. Eu mi-am pus niste oua la incubator, il am la mine in birou, astept si eu sa iasa primii mei pui, daca vor iesi, daca nu o sa cumpar de-a gata si mai incercam cu incubatorul.

#105
Fermahaiducului

Fermahaiducului

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 20.01.2017
De invatat am invatat teorie inainte de a face mutarea asta dar teoria nu este ca si practica .Idea me era ca in momentul in care doresc sa cumpar caprite sa cumpar in timpul lactatiei ,sa merg seara si dimineata la musl, sa verific ugeru la fiecare in parte ,sa verific starea lor de sanatate,dar eu nu am facut nimic din toate acestea .Proasta intretinere ,lipsa tratamentelor si o selectie proasta  (sau o neselectie)si-a spus cuvantul in timpul fatarilor .

Din  ce am observat capritele fata din 3 in 3 saptamani cate 10 ,provabil nu a avut tap si a adus unu din cand in cand, pana acum avem 25 fatate si 22de ieduti ,la 7au murit ieduti in total 10.Trei nu au lapte iar 2au doar jumatate de uger ,probabil mastite netratate.Iedutii sunt mici in comparatie cu ce am vazut la vecin iar vreo 3 au fost cu handicap ,probabil lipsa de mancare si apa din timpul gestatie .

Asa ca pot sa dau si eu sfaturi pentru cei care doresc sa cumpere animale :in primul rand ganditi-va ca ieftin si bun nu exista , nu v-a lasati coplesiti de mila fata de animale asa cum am facut eu si aveti rabdare .In cazul porcilor am avut noroc ,dar cu caprele nu stiu daca ies pe plus cu ele anu asta .Din experienta mea am bagat la cap si azi am cumparat patru iedute si un tap alpin francez de un an si am platit jumatate din cat am platit pe 52de capre.Iedutele sunt bine dezvoltate si sunt toate fatate .

 GradinarulUrban, on 22 martie 2017 - 20:50, said:



Keep living the dream, e plin sezon, se munceste, normal ca nu ai timp de stat pe net, mai asteptam poze de la tine, ce ai mai facut in mod special tip "off-grid". Purcelusii cum sunt ? Sanatosi ? Voi, familia, sa va bucurati de viata asta frumoasa pe care o aveti acum.
Placerea de a sta  aici nu a disparut iar munca este foarte multa si nu avem angajati. Purcelusii sunt foarte bine si a mai fata o scrofita 9purcelusi dar fiind la prima fatare si foarte agresiva, au mai ramas doar 3 car speram sa creasca cat mai mari si sanatosi .

Panourile le-am instalat ,merg foarte bine si reusec sa acopere consumul bazic.

#106
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Fermahaiducului, on 22 martie 2017 - 21:36, said:


Panourile le-am instalat ,merg foarte bine si reusec sa acopere consumul bazic.

Un model de acumulator (i), panou, W, A, ceva detalii tehnice, eu am ceva acumulator AGM VARTA de 105 A, pe care il car in portabagaj si il pun pe redresor la mine acasa, cu care incerc sa ma invat, dar mi se pare un stres cu masuratul voltilor si sa mai tin cont si de temperatura de incarcare, cred ca o sa fac un upgrade la ceva pe care sa il las acolo in livada si sa bag si niste panouri.

#107
Fermahaiducului

Fermahaiducului

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 20.01.2017

 GradinarulUrban, on 22 martie 2017 - 22:47, said:



Un model de acumulator (i), panou, W, A, ceva detalii tehnice, eu am ceva acumulator AGM VARTA de 105 A, pe care il car in portabagaj si il pun pe redresor la mine acasa, cu care incerc sa ma invat, dar mi se pare un stres cu masuratul voltilor si sa mai tin cont si de temperatura de incarcare, cred ca o sa fac un upgrade la ceva pe care sa il las acolo in livada si sa bag si niste panouri.
Panourile sunt amorfe fiecare este de 100volti si 2A si legate in serie doua cate doua ,reusesc sa am curent in casa pe timp de zi direct 220v,iar cu un redresor electronic cumparat din lidl cu 30ron reusesc sa incarc bateriile .Bateriile sunt 2de cate 6v si legate in serie fac 12v  si  385A .Inca nu am reusit sa le incarc 100% dar cand le-am adus erau incarcate mai mult de jumatate si au acoperit consumul pentru 2 becuri de 20w si incarcatul telefoanelor timp de 12zile si asta fara sa am montate panourile.

#108
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Aloo ce mai faci ,,ma bagă doua stofe si aici.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate