Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Ferma Haiducului

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#37
Lemony

Lemony

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.01.2017
Fetitele sunt superbe, sa-ti traiasca vesele si sanatoase si sa te bucuri de ele!

#38
Lemony

Lemony

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.01.2017
Mie mi-ar place ( si cred ca si colegilor) sa ne povestesti ce ai facut pe cele 8 ha  si ce planuri ai

#39
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
Pai eu inca sper ca asta e scopul topiculuiPosted Image

#40
Fermahaiducului

Fermahaiducului

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 20.01.2017
Multumesc Lemony,scopul este tocmai asta de a povesti experienta noastra dar eu nu am timp prea mult sa stau pe forum ,decat seara cand intru in casa .                                    Sa nu va mai tin cu sufletul la gura, ca vad ca nu aveti rabdare am spun si ce avem noi pe aici ,care au fost planurile ,ce am facut si ce vrem sa facem.                       Planurile din portugalia au fost sa reusim sa fim parinti cu norma intreaga ,sa ne bucuram de fetele noastre acum cat inca sunt mici,iar pentru asta aveam nevoie sa reusim sa producem o parte cat mai mare din alimentatia noastra si sa ramanem cu un surplus pentru comercializare .         Planul era sa crestem porci mangalita ,capre , doua vacute si albine iar pe langa asta sa avem o gradina cu un solar.Zmeura ,murele ,fragutele ,alunele ,nucile ,afinele si ciupercile de padure  sunt bonus .                                           Am hotarat cu sotia ca in prima iarna sa  nu  avem nici un  animal pentru ca nu stiam cum o sa ne obisnuim aici (nici unul dintre noi nu a avut grija de un animal mai mult de o zi       ,excepti fac hamsterii)

Orice om intreg la cap, care  nu a mai avut porci cumpara 1 sau 2 si invata ,dar nu e cazul meu eu am cumparat 35 de porci mangalita inca din a doua luna de cand ne-am muta aici.

Pe Stela am cumparat-o in idea de a putea aduce materialele aici sus numai ca panta fiind asa mare aveam nevoie de doi cai ,asa ca am vandut-o impreuna cu manzuca.Sara.

Attached Files



#41
Fermahaiducului

Fermahaiducului

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 20.01.2017
Cei 8 catei asigura paza proprietatii ,pentru ca printre altele ,unul din proprietarii care mi-a vandut un teren a uitat sa-si ia ursu asa ca pe cand inspectam terenu am dat nas in nas cu el.

Attached Files



#42
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Fără un tractoras cu care sa faci unele etape de lucrări e greu.
Sunt de la tzara și nu-mi pot imagina cum sa te descurci sa aduni iernat pentru animale.
Cumpărând ieși doar în pierdere.
Poate ai achiziționat unul deja...

#43
Fermahaiducului

Fermahaiducului

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 20.01.2017
Maine continuam ,noapte buna.

#44
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View PostFermahaiducului, on 24 ianuarie 2017 - 22:03, said:

....unul din proprietarii care mi-a vandut un teren a uitat sa-si ia ursu....
Pai ești mai bogat cu încă un animal...

#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daniel, ma bucur cand aud asa ceva si eu mi-as dori sa fac ce faci tu, adica o micro ferma, productie pentru familie si surplusul vandut, sotia mea nu e pe aceeasi lungime de unda, cum ai convins-o pe a ta? Eu ma gandeam sa caut alea 2-3 HA pe undeva, sa le cumpar si sa ii arat actul de proprietate sa ii zic "am cheltuit toti banii din casa, ba chiar am turnat niste fundatii si am facut o casuta de locuit in rosu"

#46
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

View PostGradinarulUrban, on 25 ianuarie 2017 - 10:41, said:

Daniel, ma bucur cand aud asa ceva si eu mi-as dori sa fac ce faci tu, adica o micro ferma, productie pentru familie si surplusul vandut, sotia mea nu e pe aceeasi lungime de unda, cum ai convins-o pe a ta? Eu ma gandeam sa caut alea 2-3 HA pe undeva, sa le cumpar si sa ii arat actul de proprietate sa ii zic "am cheltuit toti banii din casa, ba chiar am turnat niste fundatii si am facut o casuta de locuit in rosu"

Si o sa iti zica: "Bine, muta-te !" :D

Apreciez si eu initiativa, foarte frumos, dar trebuie sa fi facut pt. asa ceva, nu este pt. oricine.

#47
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posthoneymik, on 25 ianuarie 2017 - 10:46, said:

Si o sa iti zica: "Bine, muta-te !" Posted Image

Apreciez si eu initiativa, foarte frumos, dar trebuie sa fi facut pt. asa ceva, nu este pt. oricine.
Femeile astea ma, daca am putea sa stam fara ele, am lipsit o saptamana de acasa si am simtit ca mor asa de dor imi era de ei. Asa mi-ar zice , sa ma mut, ma chinui de 6 ani de cand am luat un teren aproape de noi sa o conving sa vina, cred ca daca ii fac toate conditiile ca si acasa ar veni, experimentez in vara aceasta, sa trag utilitatile la casa mobila si apoi dupa vreo 2-3 ani o sa mai incerc cu ferma, mi-as dori pana in 40 de ani sa am ferma ca e asa cum ai zis tu, trebuie sa fii facut pentru asa ceva, mai ales trebuie sa fii inca in putere, ca e mult de munca, adio net, tv, program 5-22, pauze de masa si in rest munca, munca si iar munca ca sa ai ce culege.

#48
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006

View PostGradinarulUrban, on 25 ianuarie 2017 - 11:34, said:

adio net, tv, program 5-22, pauze de masa si in rest munca, munca si iar munca ca sa ai ce culege.
Hai ma ca nu e chiar asa, poate la inceput daca nu esti obisnuit cu viata asta

#49
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Poate omu are f multe animale si nu are angajați ,,,de la un anumit nu de capete in sus ,teren etc ,cam trebe oameni in plus .

#50
Fermahaiducului

Fermahaiducului

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 20.01.2017

View Posttiomarami, on 23 ianuarie 2017 - 21:38, said:

Electricitate ???
Canci
Electricitatea in ziua de astazi nu mai este o problema ,avem lampa cu petrol :-)

Avem un generator si am mai cumparat 4panouri solare si doua baterii de 385A la 12v ,astept sa vina un prieten sa ma ajute sa le montam.

View Postirimiaciprian1, on 23 ianuarie 2017 - 14:51, said:


Treaba cu copii nu am inteleso ...adica nu au un viitor ?
Fetitele sunt foarte fericite aici si au o copilarie asa cum multi copii doar viseaza ,daca ne-am mutat aici nu inseamna ca o sa stea la coada vacii,merg la gradinita aici in sat care este la aproximativ 2,5km de noi si merg cu masina .Scoala si gradinita ne-au depasit asteptarile pt ca noi ne asteptam la wc in curte ,incalzire cu soba si o educatoare plictisita de viata ,pe cand colo educatoarea este o persoana extraordinara, talentata  si foarte bine pregatita .Gradinita are incalzire centrala cu wc inauntru ,fetitele au baia lor iar baietii la fel.

View PostGradinarulUrban, on 25 ianuarie 2017 - 10:41, said:

Daniel, ma bucur cand aud asa ceva si eu mi-as dori sa fac ce faci tu, adica o micro ferma, productie pentru familie si surplusul vandut, sotia mea nu e pe aceeasi lungime de unda, cum ai convins-o pe a ta?
Nu pot sa-ti dau un sfat ce sa faci cu sotia ta ,pentru ca nu o cunosc ,eu pe a mea o cunosc destul de bine si tot mi-a fost greu.Eu am desenat viata la tara numai cu lucrurile bune ,cu planuri care dadeau intotdeauna cu plus iar cand am ajuns aici si am dat de probleme am incercat sa le rezolvam .Acuma intelege ca nu pot sa spun chiar tot ca mai citeste si sotia pe aici si inca este frig de dormit pe terasa.

Sa revenim la oile noaste pe langa cei 20 de porci care au ramas dupa craciun am mai primt cadou de la un prieten 5 oite ca sa nu ma plictisesc .

Cum planul nu era dus pana la capat  ,am mai cumparat si 51 de caprite,din  care 42 sunt gestante si una a fata chiar in momentul in care am fost dupa ele .Ea este "fulg de zapada".

Attached Files



#51
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Valeu, mie`mi pare a munca pe plantatie deja si nu a viata boema. Cam multe animale, saraca sotie :)
Multa putere de munca si sanatate! Daca va plictisiti de taranoaia nu va panicati, orasele tot acolo or sa se gaseasca si peste 15 ani cand or vrea fetitele sa dea caii de la tara pe boii de la oras.

#52
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Ioti bre ca o scoti in capat cu copii crescuti la tara ..a mele amandoua o crescut la tara si una e la meducina ..
Daca imi aduc io bini aminte inainte erau f multi doctori ingineri care se trageau de ka tara ..astai pt colegu care zicea ca omu ista plafoneaza copii la coada vacii ,
Succes omule .

#53
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Ohoo, vad ca stai bine cu animalele. Mie nu mi-ar ajunge o zi sa le numar ... 'apai sa le fac de curat si sa le hranesc pe toate.
Succes si sanatate ! ;)

#54
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015

View Postirimiaciprian1, on 26 ianuarie 2017 - 06:14, said:

.astai pt colegu care zicea ca omu ista plafoneaza copii la coada vacii ,
Succes omule .
Am zîs , nu am dat cu parul .
invidia, bat+o vina, capra lu vecinu sa boleasca .
tot roman sunt si eu

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate