Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Ferma Haiducului

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#19
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
inca omul nu a zis ce face si cum si voi deja il sfatuiti ....
fermieri de tastatura ce sunteti ...
haiducule abia astept continuarea

#20
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Daca are teren o sa faca el ceva
Treaba cu copii nu am inteleso ...adica nu au un viitor ?

#21
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003

View Postpimi, on 23 ianuarie 2017 - 14:45, said:

inca omul nu a zis ce face si cum si voi deja il sfatuiti ....
fermieri de tastatura ce sunteti ...
haiducule abia astept continuarea

Nu-i interesant sa vedem diferenta intre estimari si realitate ? Majoritatea care povestesc dezvolta ferma practic in real time cu forumul si apare o avalansa de sugestii/critici. In cazul de fata omul povesteste de acum cativa ani; asteptarile/sugestiile noastre privind dezvoltarea ( considera propunerile noastre  ca un capitol 2 al unei carti din care s-a povestit capitolul 1 ! ) s-ar putea sa fi fost la tinta sau complet aiurea.
Asteptam cu interes continuarea.

#22
Fermahaiducului

Fermahaiducului

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 20.01.2017
Imi plac carcotasii ,iar primul post a fost  o introducere in aventura noastra care poate sa fie sau nu pe placul celorlalti ,din fericire nu suntem toti la fel .                                                                       Multumesc Adm pentru editare     .

#23
Reniz

Reniz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 27.12.2016
Nu stiu daca a fost chiar carcoteala, dar lumea e foarte curioasa la astfel de povesti, ar vrea sa afle cat mai multe detalii, cat mai rapid. Asteptam continuarea, povestea se anunta interesanta...

#24
Fermahaiducului

Fermahaiducului

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 20.01.2017
Povestea incepe acum cativa ani dar ne-am mutat doar in iunie anul trecut ,am avut foarte mult de lucru la drum (1,5km 4zile cu buldoescavatoru )ca sa-l facem cat de cat accesibil .Intre timp am cautat sa cumparam o casa veche din lemn specifica zonei maramuresului iar dupa o luna de cautari am gasit exact cea ce ne-am dorit .                     Casa este din barne de lemn de brad ,a fost construita de o famile instarita in 1946 ,are doua camere de 25m2 un hol de 15m2 si satra (terasa)pe margini si in fata .  Nu mai am poze cu casa de dinainte de a fi demontata , dar am de la montat.

Attached Files



#25
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Casa frumoasă,acoperișul e bataie de joc,păcat.

#26
Lemony

Lemony

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.01.2017
Va felicit pentru pasul pe care l-ati facut!  Astept cu nerabdare continuarea " povestii"

#27
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005

View Postddaannii, on 23 ianuarie 2017 - 19:35, said:

Casa frumoasă,acoperișul e bataie de joc,păcat.
Da, dar casuta e frumoasa :wub:

#28
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015
Electricitate ???
Canci

#29
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View Postddaannii, on 23 ianuarie 2017 - 19:35, said:

Casa frumoasă,acoperișul e bataie de joc,păcat.
Jalnic arata ! Acolo mergea o sindrila( lemn sau bituminoasa) sau o tigla(ceramica sau metalica) de tip solzi ..nicidecum saracia aia de tabla. Pacat de eforturile depuse pentru restul constructiei.


#30
Fermahaiducului

Fermahaiducului

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 20.01.2017
Acum ca am terminat cu hranitul si mulsul "porumbeilor" pot sa stau la taclale .                                                             Sunt de acord cu tine DDAANNII in cea ce priveste acoperisul ,dar a fost cel mai la indemana compromis .Dorinta noastra a fost si este sa o acoperim cu dranita ,dar cand ai peretii montati iar ploaia venea  aproape zilnic  , cu mesterii care au lucrari programate pe urmatorii 2ani si un pret de peste 6000 euro a fost imposibil pentru noi sa o facem asa cum a visat . Stai linistit ca inclinatia acoperisului si leturile sunt pregatite pentru dranita .

Cateva poze din arhiva.

Attached Files



#31
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Asa mai vii de-acas....
Am ajutat la acoperișul cu dranita când eram puștan,de fapt eu am făcut solzii manual la un abricht.
Sunt curios,mai sunt meșteri care bat dranita?Nu e chiar asa simplu.
Înclinația se vede ca e berechet,totuși dranita trebuie întreținută anual.
O părere personala,eu as merge pe șindrile bituminoasa,asta din comoditate.
De curiozitate cat a costat vechea casa,ca info.....
Si încă ceva,unde ai fost în Portugalia?Am și eu vo 6ani prin Algarve...dar au trecut ceva ani de când am plecat de acolo.

Edited by ddaannii, 23 January 2017 - 22:34.


#32
Fermahaiducului

Fermahaiducului

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 20.01.2017
Si eu tot sindrila bituminoasa am vrut ca alternativa doar ca nu se mai poate recupera si trebuia batuta scandura pe tot acoperisul iar la 650ron/m3 nu era prea convenabil, asa ca am ales tabla ca sa o putem refolosi la un greajd , lemnarie sau orice ar fi, ca la tara tot construieste omu.                                                         Mesteri mai sunt ,dar sunt foarte cautati  cei buni lucreaza pe la biserici si in strainatate iar de cei rai ar fi bine sa te feresti,ca paranteza este un englez in Breb care a dorit dranita pe casuta lui de lemn si sa inteles cu  un ghiolban sa-i bata dranita iar mesteru cum stia ca englezu nu pricepe doar apreciaza i-a batut un singur rand cand trebuia sa-i bata 3 ,a luat banii si a plecat iar la prima ploaia banuiesc ca englezu a descoperit la ce se mai pot folosii covetile din lemn .                                                                           In portugalia am stat un an in Olhao si 11 in Lisabona.                                                                                                       Noapte buna ,ca maine avem treaba.

#33
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Ok, eu am stat în Faro cei 6 ani.Pe la Lisabona am fost asa doar căsătorie, acte,etc.
Vezi ca tabanul nu trebuie Numaidecât cu scândură,poți folosi și placi din alea prefabricate.
Nu mai știu prețul acum,cumpărasem în urma cu 3 ani.

Noapte buna.

#34
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Si cine bate cuie de sindrila in placi fabricate ?

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Salut Daniel, super idee, imi place ferma haiducului, mult succes la proiect, de acord cu restul, acoperisul nu e frumos cel de tabla. Te sfatuiesc dupa ce il faci pe cel nou din sindrila cu ceva mester local sa il scoti la vanzare pe cel din tabla deja cumparat, cu cat il dai, il dai si aia e, o sa iti strice tot designul daca il pui chiar si pe un hambar, e pacat de o casa asa frumoasa si o gradina ce o sa construiesti in jurul casei sa ai ceva din tabla total nenatural si neadcvat peisajului salbatic din zona. Imi plac cele 8 HA ale tale, vrei sa faci ceva legat de cai ?

#36
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View Postirimiaciprian1, on 24 ianuarie 2017 - 11:21, said:

Si cine bate cuie de sindrila in placi fabricate ?
Zici ca nu prinde,oricum înainte de a începe cu șindrile eu sunt de părere ca e mai bine de sudat o membrana bituminoasa.
Merge,va prinde și zona cu leatz.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate