Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...
 AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 

Inchizitia viciilor - Episodul 1

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
166 replies to this topic

#127
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

 tytysor, on 14 februarie 2017 - 00:39, said:

Asta e trendu si nu avem de ales, dar nu incercati sa ne prostiti ca nu sintem toti cu 2 clase ca sa credem ce se abereaza pe tema acesta.

De ce-mi ridici mingi la fileu? :)  
Fumează, prietene, cât vrei. Doar o faci pe banii tăi. Dar bagă tot fumul în plămânii tăi, nu şi ai mei. Repet ce am mai spus: dacă sunt localuri pentru fumători, foarte bine, să fie. Etichetate ca atare.
Dar în cele pentru nefumători să nu fie gram de fum!

Şi apropo, există şi bemveuri electrice. Sau pe hidrogen. Deci să nu generalizăm. :)

#128
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Băi da' voi aveți probleme mari tată! Păi m-am lăsat de fumat de vreo 20 de ani dar prefer oricînd să-i miros unuia aroma de mixtură Mac Baren sau Erinmore decît duhoare de troleu în miez de vară la ore de "maximă audiență".  De ce nu cereți să-i aresteze pe ăia certați cu săpunul că sînt mai dăunători decît cei peste care te duci în cluburi care nu-s de nasul tău.

#129
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Nu doresc să reînvii polemica pe tema asta,doar pun link-ul,și cine dorește,poate citi:
http://www.digi24.ro...sanatosi-681580

Edited by ASCENDED, 06 March 2017 - 22:05.


#130
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Se știe asta de când lumea. La fel, există oameni care beau 1 litru de tărie pe zi și ficatul lor e în perfectă stare de sănătate, așa cum există oameni cu ciroză hepatică deși n-au băut în viața lor.
DE CE se întâmplă asta, nimeni nu știe.

„Cercetătorii britanici” doar au tocat niște bani degeaba.

Edited by SOCRATE_MMXII, 07 March 2017 - 08:46.


#131
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Văzusem că era studiul cercetătorilor britanici,dar eu îi întrebasem pe alte topice cu aceeași temă,de ce sunt în splitalele de plămâni nefumători cu probleme(uneori) mai grave decât ale fumătorilor.Care nici nu inhalaseră fum pasiv.
Am avut impresia că nu sunt crezut,și de aceea am postat acum acel link către articol,poate cred ceva "oficial".

#132
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 SOCRATE_MMXII, on 07 martie 2017 - 08:45, said:

Se știe asta de când lumea. La fel, există oameni care beau 1 litru de tărie pe zi și ficatul lor e în perfectă stare de sănătate, așa cum există oameni cu ciroză hepatică deși n-au băut în viața lor.
DE CE se întâmplă asta, nimeni nu știe.
pentru ca s-a constatat ca declansarea unor boli de cele mai multe ori NU au leg.cu diverse vicii ci sunt legate strict de anumite schimbari ce au loc in organism
din motivul asta avem copii de 3 ani cu leucemie sau nefumatori cu cancer la plaman....

#133
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Da, unii fumători au baftă de plămâni buni. Unii beţivi au noroc de ficat rezistent. Unii jucători la loto câştigă.

Unde e noutatea informaţiei? Cercetătorii ăştia britanici sunt daţi naibii. Au timp de studii în orice domeniu, numa' brexitul l-au lăsat nestudiat. Ghinion.

#134
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
mie mi se pare o isterie asa zisa "lupta" contra fumatului....sunt alte probleme mult mai serioase...dar deh sa fim si noi catelusi ascultatori ca asa vrea UE

#135
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Ai naibii ăștia din UE cu regulile și civilizația lor... tutunu' akbar!

Oameni buni, până și cubanezii au început să lupte împotriva fumatului în locurile publice.
Știți expresia aia "fumezi ca un turc"? E istorie...

Nu vă mai lamentați atâta, progresul și civilizația nu sunt întotdeauna croite după chipul pe care-l vedem dimineața în oglindă. Posted Image

Edited by Yoda, 07 March 2017 - 12:17.


#136
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

 Valmont43, on 07 martie 2017 - 10:12, said:

pentru ca s-a constatat ca declansarea unor boli de cele mai multe ori NU au leg.cu diverse vicii ci sunt legate strict de anumite schimbari ce au loc in organism
din motivul asta avem copii de 3 ani cu leucemie sau nefumatori cu cancer la plaman....
Asta se știa demult, fără a fi neaparată nevoie de un studiu în acest sens, care să toace bani aiurea.

#137
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 SOCRATE_MMXII, on 07 martie 2017 - 12:20, said:

Asta se știa demult, fără a fi neaparată nevoie de un studiu în acest sens, care să toace bani aiurea.
asta e parerea ta, dar o data descoperite genele care o iau razna vaccinul care sa impiedice declansarea bolii se poate realiza usor...

 Yoda, on 07 martie 2017 - 12:16, said:

Ai naibii ăştia din UE cu regulile şi civilizaţia lor... tutunu' akbar!

Oameni buni, până şi cubanezii au început să lupte împotriva fumatului în locurile publice.
Ştiţi expresia aia "fumezi ca un turc"? E istorie...

Nu vă mai lamentaţi atâta, progresul şi civilizaţia nu sunt întotdeauna croite după chipul pe care-l vedem dimineaţa în oglindă. Posted Image
dupa mintea ta in asta consta progresul si civilizatia?  Posted Image

#138
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

 Valmont43, on 07 martie 2017 - 12:29, said:

asta e parerea ta, dar o data descoperite genele care o iau razna vaccinul care sa impiedice declansarea bolii se poate realiza usor...
Sfântă Naivitate. Tu chiar crezi asta?
Îi doare-n cur pe ăia de așa ceva.

#139
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

 Valmont43, on 07 martie 2017 - 12:29, said:

o data descoperite genele care o iau razna vaccinul care sa impiedice declansarea bolii se poate realiza usor...


Posted Image
Stimabile, scuză-mi indiscreţia: ce fumezi?

#140
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 SOCRATE_MMXII, on 07 martie 2017 - 12:31, said:

Sfântă Naivitate. Tu chiar crezi asta?
Îi doare-n cur pe ăia de așa ceva.
atunci de ce s-au descoperit toate vaccinele si tratamentele de pana in prezent daca pe "aia ii doar in cur"?

#141
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Care tratamente? Care vaccinuri/e?

#142
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Ce este cel mai enervant la cei nefumători(nu toți),este "damblaua" de ai obliga pe fumători să nu mai fumeze.
Și nu pentru că le pasă de sănătatea lor(a fumătorilor),nu pentru că le pasă de fumatul pasiv atât pe cât de tare îl trâmbițează,nu pentru aiureala cu drepturile,sau pentru orice alt motiv invocat,ci pur și simplu pentru plăcerea de a face cuiva un rău.
Prin al dirija pe cel vizat(fumătorul) să facă ce vrea nefumătorul.
Adică placerea de a dirija pe altcineva.
În cazul de față fumătorul.
Căci,a dirija pe altcineva este un lucru rău.
Deci,lor le place să facă rău altor oameni.
Azi fumătorii,mâine cine mai știe,vor găsi ei o metodă de a se "droga" cu această plăcere.
Sau mai pe românește:
"De a își băga nasul unde nu le fierbe oala!"

Pe mine(ca fumător),nu m-a interestat să afum pe alții,să îi intoxic dând fumul spre nefumători,etc.
Tot ce m-a interesat este să fiu lăsat să fumez o țigară la o cafea în bar/bodegă/cârciumă;să fumez o țigară după ce am servit masa la restaurant(la un restaurant adevărat,nu o magazie sau cămară cu pretenții de restaurant).
Dacă pentru asta e nevoie de localuri fumător/nefumător,așa să fie!
Dar ei(nefumătorii) nu sunt de acord cu așa ceva.

Păi este corect?

P.S.:
Știu că articolul este cu cercatătorii britanici,dar dacă ei preferă ceva oficial,asta le-am dat.
Oricum articolul este pe site-ul considerat de cei din "Poiană" cel mai obiectiv,așa că,ar trebui să aibe puțină "greutate"(acel articol).
Nu am cont facebook,să caut acolo ceva asemănător,căci observ că ei(cei antifumat) cam îl preferă.

Comportamentul lor(mulți dintre cei antifumat) îmi aduce aminte de cei bătrâni,care,dacă le zicea oficialul ceva,așa făceau!
Nu făceau altfel nici dacă crăpa pământul!

#143
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
bre nea Socrate cred ca ai gresit aria...du-te si mai pupa niste icoane/moaste si lasa-i pe altii sa vorbeasca de lucruri serioase...
la tine in chilie n-ai auzit de insulina, vaccin antipoliomielitic, antihepatic, antitetanos, antirabic,etc.etc.? Posted Image

 ASCENDED, on 07 martie 2017 - 14:23, said:

Ce este cel mai enervant la cei nefumători(nu toți),este "damblaua" de ai obliga pe fumători să nu mai fumeze.
Și nu pentru că le pasă de sănătatea lor(a fumătorilor),nu pentru că le pasă de fumatul pasiv atât pe cât de tare îl trâmbițează,nu pentru aiureala cu drepturile,sau pentru orice alt motiv invocat,ci pur și simplu pentru plăcerea de a face cuiva un rău.
Prin al dirija pe cel vizat(fumătorul) să facă ce vrea nefumătorul.
Adică placerea de a dirija pe altcineva.
În cazul de față fumătorul.
civilizat era sa existe baruri si restaurante de fumatori exclusiv si logic ca acolo nu intrau nefumatorii, asa am fost pedepsiti numai noi viciosii Posted Image

#144
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
@ASCENDED: mă seacă prostu' pulii care-și aprinde țigara lângă mine fără să aibă bunul simț să mă întrebe măcar dacă mă deranjează sau nu.
Și mă doare-n 3 metri de sănătatea lui. Din partea mea n-are decât să-și pună ștreangu-n gât.

@Valmont43: pune mâna pe carte că te faci dreacu' de râs.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate