Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Inchizitia viciilor - Episodul 1

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
166 replies to this topic

#145
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 SOCRATE_MMXII, on 07 martie 2017 - 14:33, said:

mă seacă prostu' pulii care-și aprinde țigara lângă mine fără să aibă bunul simț să mă întrebe măcar dacă mă deranjează sau nu.

acum nu se mai fumeaza decat AFARA!
scuza-ma da ce mare VIP esti tu de trebuie cineva sa-ti ceara tie voie sa fumeze? sa inteleg ca trebuie sa ne adresam cu Alteta cand vb.cu tine? Posted Image

#146
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

 Valmont43, on 07 martie 2017 - 14:48, said:

acum nu se mai fumeaza decat AFARA!
Foarte bine!

 Valmont43, on 07 martie 2017 - 14:48, said:

scuza-ma da ce mare VIP esti tu de trebuie cineva sa-ti ceara tie voie sa fumeze? sa inteleg ca trebuie sa ne adresam cu Alteta cand vb.cu tine? Posted Image
Am zis că DACĂ ești lângă mine, dacă nu...fumează până crăpi, n-am treabă.

#147
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 SOCRATE_MMXII, on 07 martie 2017 - 15:05, said:


Am zis că DACĂ ești lângă mine, dacă nu...fumează până crăpi, n-am treabă.
pai daca suntem AFARA de ce ar trebui sa-ti cer voie?

#148
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Ce misto e topicul asta, a nimerit-o de data asta guvernul, a reusit sa invrajbeasca pe nefumatori contra fumatorilor, dar ambele tabere nu observa poluarea si durerea de paula care domneste in oras, se iau zeci de taxe pentru mediu cica, milioane de litri de benzina vandute cu taxe de poluare, se aduc masini si se platesc alte taxe, tot pentru poluare, dar guvernul se face ca nu stie unde se duc banii, nu am vazut un copac pe care sa scrie "plantat cu banii din taxa de prima inmatriculare", nu am vazut un petec de iarba facut cu acesti bani, in schimb ne batem intre noi.......

#149
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
2 miliarde de euro anual provin din taxe pe tutun!?

Guvernul le incaseaza.
E complice?

#150
vudupeople

vudupeople

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 06.01.2008
Mamaaa ce de suparati!
Vad ca se vorbeste despre "dreptul de a fuma", dar nu se spune in ce acte se regaseste acest drept.
In schimb... "ARTICOLUL 34 Dreptul la ocrotirea sănătăţii
(1) Dreptul la ocrotirea sănătăţii este garantat.
(2) Statul este obligat să ia măsuri pentru asigurarea igienei şi a sănătăţii publice.
(3) Organizarea asistenţei medicale şi a sistemului de asigurări sociale pentru boală, accidente, maternitate şi recuperare, controlul exercitării profesiilor medicale şi a activităţilor paramedicale, precum şi alte măsuri de protecţie a sănătăţii fizice şi mentale a persoanei se stabilesc potrivit legii." - Constitutia Romaniei si, imi permit, bunul simt

Era sa uit. Disputa se poate rezolva simplu si elegant.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kUJ2PGHwYlc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by vudupeople, 07 March 2017 - 15:51.


#151
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

 Valmont43, on 07 martie 2017 - 15:14, said:

pai daca suntem AFARA de ce ar trebui sa-ti cer voie?
Pe bune???

#152
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

 SOCRATE_MMXII, on 07 martie 2017 - 14:33, said:

@ASCENDED: mă seacă prostu' pulii care-și aprinde țigara lângă mine fără să aibă bunul simț să mă întrebe măcar dacă mă deranjează sau nu.
Și mă doare-n 3 metri de sănătatea lui. Din partea mea n-are decât să-și pună ștreangu-n gât.
Depinde de situație.
Hai să mergem pe situație de înainte de lege.
Eu stau în local cu țigarea aprinsă.
Vine nefumătorul și se așează la masa alăturată,care este foarte aproape de masa la care sunt eu(de aceea am zis mai sus cămăruțe cu pretenții de restaurant).
El nu vede că eu fumez?
La ce să-i mai cer voie?
Nu poate ocupa o masă mai departe?
Sau invers.
Eu îl găsesc pe el(nefumător) în local.
Îmi aprind țigarea fără să-l întreb nimic.
De ce?
Pentru că este local!
Iar în local se fumează.
El știa dinainte cel așteaptă înăuntru.
Vorbim despre situația de înainte de lege.

Și ca să-ți răspund la sitația ipotetică:
Cred că mi-ai fi permis să-mi aprind țigarea.

Acum:
Înăuntru nu se fumează.
Ce voie să-i cer eu nefumătorului de la masa alăturată?
Afară la terasă vara?
Nu poate sta înăuntru?Că tot au câștigat acel spațiu?

#153
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Las-o baltă că n-ai înțeles nimic.

P.S. Ce-mi plac fumătorii că se-agită ca Pepsi dacă te legi viciul lor, dar dacă-i înjuri nu se agită așa tare. Posted Image

#154
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 SOCRATE_MMXII, on 07 martie 2017 - 15:52, said:

Pe bune???
pe foarte bune...ce mare SCULA oi fi si matale de ar trebui sa-ti cer voie AFARA sa fumez?

#155
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Culmea , nimeni nu se gandeste la alt aspect alt problemei. Momentul consumarii viciului. Exista vicii si viciosi care consuma respectivul viciu acasa , in intimitate . De ce fumatorul trebuie sa consume viciul cand ii vine ? Are el chef de o tigara. Este ca si cum s-ar masturba tot timpul si . daca ii  vine lui la servici sau la restaurant sau in parc .. isi da nadragii jos si ii da drumul ...ca e doar un viciu . Pe mine nu ma deranjeaza viciul lui dar nu vreau sa-l vad cand se consuma . Imi strica zenul si feng-shuiul .

#156
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Foarte corect spus. Se pare că unii fumători sunt mai al dracu' decât lăbarii. :roflmaofast:

#157
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Sunt fumător, notoriu, de peste 3 decenii. Urăsc fumatul, mai ales fumatul în nasul altora, în aerul și spațiul vital al celor din preajma mea. Tu ieși iarna la o țigară în aer liber? Eu da, chiar dacă e și ger afară. Nu fumez în casă, punct. Nici în nasul altora.



 JurasikMan, on 29 martie 2017 - 22:46, said:

Culmea , nimeni nu se gandeste la alt aspect alt problemei. Momentul consumarii viciului. Exista vicii si viciosi care consuma respectivul viciu acasa , in intimitate . De ce fumatorul trebuie sa consume viciul cand ii vine ? Are el chef de o tigara. Este ca si cum s-ar masturba tot timpul si . daca ii  vine lui la servici sau la restaurant sau in parc .. isi da nadragii jos si ii da drumul ...ca e doar un viciu . Pe mine nu ma deranjeaza viciul lui dar nu vreau sa-l vad cand se consuma . Imi strica zenul si feng-shuiul .

Și judecarea altora e tot un viciu, mult mai prejos decât onania. Fiecare e liber să aleagă dacă pipează ori nu, e un viciu asumat și nu e atât de pervers precum viziunile zen-ului și feng-shuiului tău clădit pe asocieri bolnave.

#158
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017

 JurasikMan, on 29 martie 2017 - 22:46, said:

Culmea , nimeni nu se gandeste la alt aspect alt problemei. Momentul consumarii viciului. Exista vicii si viciosi care consuma respectivul viciu acasa , in intimitate . De ce fumatorul trebuie sa consume viciul cand ii vine ? Are el chef de o tigara. Este ca si cum s-ar masturba tot timpul si . daca ii  vine lui la servici sau la restaurant sau in parc .. isi da nadragii jos si ii da drumul ...ca e doar un viciu . Pe mine nu ma deranjeaza viciul lui dar nu vreau sa-l vad cand se consuma . Imi strica zenul si feng-shuiul .

Îți înțeleg punctul de vedere, dar mi se pare exagerat.

Fumatul n-a fost niciodată considerat ceva care ar trebui făcut separat, în afară de vremurile noastre - doar în secolul 21 vedem așa ceva, în rest fumatul a fost mereu un lucru care se putea face oriunde, oricând. Interesant că doar oamenii din prezent sunt atât de sensibili și cei de până acum n-au fost.

Apropo, și eu sunt cu Zen-ul, părerea mea este că dacă cineva ți-l poate strica atât de ușor, atunci Zen-ul tău este foarte fragil :P

#159
light1

light1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 07.10.2016
Ce gluma buna ! Fumatul intotdeauna a fost considerat ceva ce trebuie facut separat, dar numai de oamenii cu bun simt. Nesimtitii fumau si in birouri si acasa in prezenta copiilor. Dintotdeauna nefumatorii au fost deranjati de fumatori, numai ca fiind o minoritate nimeni nu-i lua in considerare.
Acum, cand la nivel colectiv s-a constientizat care este valoarea sanatatii comparativ cu a banilor sau a "nevoii" de a fi la moda, nr. fumatorilor a scazut, iar comportamentul si "bunul simt" al fumatorilor a intrat in atentia opiniei publice.

Edited by light1, 13 April 2017 - 22:55.


#160
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

 Surgeoniac, on 13 aprilie 2017 - 07:35, said:

Fumatul n-a fost niciodată considerat ceva care ar trebui făcut separat, în afară de vremurile noastre

Speranţa de viaţă n-a fost niciodată atât de ridicată, în afară de vremurile noastre.
Se numeşte evoluţie, colega. E un proces continuu.

#161
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017

 Yoda, on 14 aprilie 2017 - 08:57, said:


Speranţa de viaţă n-a fost niciodată atât de ridicată, în afară de vremurile noastre.
Se numeşte evoluţie, colega. E un proces continuu.
Nimeni n-a zis că trebuie să trăiască oamenii 100 de ani.

Evoluția este una cantitativă , dar nu calitativă. Acum mulți trăiesc vieți lungi și plictisitoare. Mai bine 50-60 de ani trăiți la maxim.

#162
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

 Surgeoniac, on 14 aprilie 2017 - 16:31, said:

Evoluția este una cantitativă , dar nu calitativă. Acum mulți trăiesc vieți lungi și plictisitoare. Mai bine 50-60 de ani trăiți la maxim.

Da, de acord. Dar metodele prin care-mi scurtez viaţa mi le aleg singur, iar fumatul pasiv nu se află pe listă. Sorry.

Edited by Yoda, 14 April 2017 - 18:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate