Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

[Cum] comand colet din China?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.09.2015

View Postflorin71_skoda, on 16 ianuarie 2017 - 11:45, said:


Ai platit TVA.  Taxe vamale se platesc doar de la 150 euro in sus.
Se prea poate

#20
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Poti vorbi cu vanzatorul sa-ti treaca o valoare de 10$ pe pachet si scapi si de TVA , asta daca nu o sa-ti ceara cei de la vama dovada de plata.

#21
musicallro

musicallro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 21.12.2011
B. Bunuri expediate către persoane particulare ca urmare a comenzilor făcute prin Internet, corespondenţă, telefon sau telechat. (https://www.customs....ate-prin-colete)
În cazul în care primiţi un colet ca urmare a unei comenzi efectuată prin Internet, corespondenţă, telefon sau telechat, eliberarea bunurilor se poate face cu scutire de la plata taxelor vamalenumai dacă valoarea globală a bunurilor nu depăşeşte valoarea de 150 EURO.
În situaţia în care valoarea globală a bunurilor depăşeşte valoarea de 150 EURO eliberarea acestora se poate face numai cu achitarea taxelor vamale.
Bunurile primite ca urmare a unei comenzi efectuată prin Internet, corespondenţă, telefon sau telechat,pot fi eliberate cu scutire de la plata TVA-ului, numai dacă valoarea globală a bunurilor nu depăşeşte valoarea de 10 EURO/trimitere.

In rezumat daca comanzi dupa Ebay platesti TVA la produsele ce depasesc 10Euro aprox. 12DOLARI
Cand ridici produsul e bine sa ai printata si comanda realizata si pretul platit in dolari... unii vamesi cer acest lucru.

#22
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,905
  • Înscris: 07.08.2008

View PostShieu, on 16 ianuarie 2017 - 10:08, said:

si ce se intampla daca nu pot ajunge, in saptamana respectiva la posta.
Poate sa il ridice cineva din familie, dar sa aiba o copie a buletinului si persoana respectiva sa aiba acelasi nume de familie si adresa... Nu garantez ca merge peste tot asa, dar poti incerca.

#23
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,528
  • Înscris: 02.09.2006

View Postcrocko.dilul, on 16 ianuarie 2017 - 11:42, said:

Iar eu am primit dupa vreo 45 de zile la sfarsitul lui 2016 trei pachete relativ mici direct la domiciliu, aduse de postas, fara alte taxe.
Se pare ca singura regula e ca nu exista nicio regula.
S-a spus de un miliard de ori ca pentru bucuresti sint alte reguli!

#24
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
de obicei chinezu scrie gift ca să nu plătești nici tva

#25
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Da, gift, nici o problema... dar daca pachetul are niste dimensiuni care depasesc... sa zicem o cutie de telefon, atunci te cheama la oficiul vamal, indiferent ce valoare este acolo.
Chinezii de cele mai multe ori ambaleaza produsele in plicuri antisoc, cat mai mici, cat mai compacte. Poti vorbi cu el sa nu iti puna si ambalajul original, sa nu fie voluminos, banuiesc ca nu cutia te intereseaza prea mult.
Anul trecut, am comandat 2 camere Mobius, cu tot cu accesorii. Anticipand faptul ca cei de la posta imi vor cere ceva documente, le-am comandat una la distanta de 5 minute de cealalta. Valoare totala pachet... vreo 160 USD
Au sosit intr-un plic micut, fara cutiile originale, totul ok, l-am gasit in cutia postala.

#26
cipriandumitru

cipriandumitru

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 05.11.2015
Vreau sa comand un produs din China de vreo 7-8kg. Întrebarea ar fi: coletul poate fi adus în România cu China Post? La un search pe google am găsit ca maximul de greutate este 2 kg. Se poate oare trimite coletele peste 2kg pe mare? Daca a mai adus cineva colete in Romania peste 2 kg să menționeze prin ce metoda (ceva ieftin caut)!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate