Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

[Cum] comand colet din China?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009
Vreau sa-mi iau de pe Ebay, un scanner radio pentru calculator,
care la noi in tara, se vinde cu 300lei sau 330lei (daca punem si curieratul din Bucuresti in provincie).
Asadar pretul original, de la producator este numai 25.95 $ ,adica ~105Lei, iar transportul
e gratuit din China. (Prin Air Post China)
Sunt constient ca o sa astept ceva mai mult , dar as vrea sa stiu ce alte taxe
voi plati pentru acest colet odata ajuns, pe net am gasit o gramada de informatii despre
coletele din China dar majoritatea sunt vechi, si in general, se vorbeste despre alt gen de taxe
si de cazuri in care coletul a fost pierdut,ceea ce ma cam descurajeaza pentru ca nu vreau aventuri,
insa pentru linistea si in eventualitatea ca voi
mai cumpara as vrea sa stiu daca ies mai bine cu banii si daca am sanse 80-90% sa-mi vad coletul
odata ce eu l-am platit.
Cum e ? Imi vine un aviz in posta , iar apoi..? de unde ma informez (estimativ)
cat am de plata, si.. in general mai patesc , chiar si la coletele interne sa vina avizul dupa 1-2 zile
in timp ce coletul e bine mersi la OF postal, iar pentru asta eu platesc taxa de inmagazinare.
Trebuie sa duc vreo dovada cu mine care sa ateste valoarea coletului?

Multumesc !

#2
kartys

kartys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 07.02.2007
Poti comanda linistit, vei plati cel mult tva la valoarea asta. Coletul va veni la oficiul cu vama din localitatea ta si tu vei primi aviz in posta. Dupa ce chinezul il pune la posta, poti urmari pe tracking informatii despre transportul coletului. Ca idee in ultima vreme posta romana se misca f greu, astfel incat poti trece lejer de o luna de asteptare. Cand te duci sa ridici coletul trebuie sa ai la tine copia dupa factura paypal ( unii vamesi o cer,altii nu).

#3
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
e posibil sa se mai elibereze posta pana o sa ii ajunga lui in tara. Eu am doua colete expediate pe 18.12 si pe 26.12 au intrat in tara. Abia pe 14.01 apar ca prelucrate de posta si acum astept sa ajunga acasa.

#4
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011

View Postkartys, on 16 ianuarie 2017 - 09:48, said:

Cand te duci sa ridici coletul trebuie sa ai la tine copia dupa factura paypal ( unii vamesi o cer,altii nu).
Daca platesti prin visa ce duci?

Edited by ionut_blue, 16 January 2017 - 10:04.


#5
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
extras de cont sau ii arati produsul din comanda sa vada pretul

#6
kartys

kartys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 07.02.2007

View Postionut_blue, on 16 ianuarie 2017 - 09:59, said:

Daca platesti prin visa ce duci?
Copia dupa extrasul bancar in care sa apara plata efectuata. Te sfatuiesc totusi sa folosesti paypalul.

#7
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009
Am inteles, si ce se intampla daca nu pot ajunge, in saptamana respectiva la posta. Lucru in 3 schimburi
si de exemplu pot lucra atunci cand au ei program. Numai urmatoarea saptaman il pot ridica.

#8
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
ti-l tine 30 de zile pana il fac retur

#9
kartys

kartys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 07.02.2007

View PostShieu, on 16 ianuarie 2017 - 10:08, said:

Am inteles, si ce se intampla daca nu pot ajunge, in saptamana respectiva la posta. Lucru in 3 schimburi
si de exemplu pot lucra atunci cand au ei program. Numai urmatoarea saptaman il pot ridica.

Nu se intampla nimic, ei tin coletul 30 de zile inainte de retur. In cel mai rau caz platesti ceva taxa de inmagazinare care oricum e nesemnificativa.

#10
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,423
  • Înscris: 10.08.2005
depinde daca expeditorul il are in china sau printr-un depozit in UE
Mie mi-au ajuns "niste chinezarii" din Olanda, la oficiu local, nu la vama.

#11
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.09.2015
Eu am luat o camera sjcam, a fost 145 de dolari, a venit la posta si pentru ca nu aveam nimic cu valoarea la mine m-a pus sa completez o declaratie pe proprie raspundere cu valoarea. La 145 de dolari am platit 102 lei taxe vamale.

#12
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
la valoarea menționată, 99% nu va plăti tva. coletul îl va ridica de la oficiul poștal de care aparține.

#13
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009

View Postbobalex18, on 16 ianuarie 2017 - 10:39, said:

la valoarea menționată, 99% nu va plăti tva. coletul îl va ridica de la oficiul poștal de care aparține.


Ar fi bine, dar e peste 10 Euro valoarea coletului.

#14
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014
daca cumperi de pe ebay si nu-ti vine coletul in 2 luni poti reclama acest lucru direct pe site si-ti da ebay banii inapoi...deci nu ai ce pierde, e aproape de 100% sigur.
de cele mai multe ori pentru colete cu valoare peste 1-2$ chinezii iti dau nr de tracking si asa vei vedea cam pe unde e coletul tau; de obicei dupa ce-l platesti ajunge in romanica in 7-10 zile si apoi sta "in procesare BSI Bucuresti" inca vreo luna.
primesti aviz acasa, in posta si coletul se tine la posta 30 de zile, dar dupa primele 5 zile lucratoare platesti taxa de magazie, cam un leu pe zi.
singura taxa pe care trebuie (daca nu zambesti frumos) sa o platesti e tva, adica vreo 20 de lei, dar ai grija ca trebuie sa arati la oficiul vamal comanda ta de pe ebay (printscreen cand faci plata) si extras din contul cu care ai facut plata (poti si online din contul de paypal sau internetbanking de la banca unde ai bani), pentru a se vedea ca e aceeasi data si acelasi beneficiar al platii.

#15
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Am comandat de mai multe ori din China.
Cea mai mare valoare a fost de 132$.
Totul mi-a venit la oficiul postal de care apartin. Nu a trebuit sa merg cu nici act care sa dovedeasca plata sau valoare coletului. A fost suficient doar avizul.
Ba ultima data, fiind ceva foarte mic, am gasit pachetul direct in cutia postala. :)

Niciodata nu am dat vreo declaratie si nu am platit nimic suplimentar.

#16
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 20.09.2007
Sigur nu esti din Bacau. In Bacau platesti TVA pentru orice comanda ce depaseste 10Euro.

#17
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Iar eu am primit dupa vreo 45 de zile la sfarsitul lui 2016 trei pachete relativ mici direct la domiciliu, aduse de postas, fara alte taxe.
Se pare ca singura regula e ca nu exista nicio regula.

#18
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View PostZamrA, on 16 ianuarie 2017 - 10:19, said:

.. La 145 de dolari am platit 102 lei taxe vamale.

Ai platit TVA.  Taxe vamale se platesc doar de la 150 euro in sus.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate