Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Achizitionare unitate centrala

- - - - -
  • Please log in to reply
203 replies to this topic

#73
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
De ce sa nu cumpere direct o placa video performanta?

#74
Tavi_Octavian

Tavi_Octavian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 19.01.2012

View Postlupull, on 06 ianuarie 2017 - 22:14, said:


Cand ai tu putin timp,ai putea sa-mi faci un model de unitate din toate astea cu ce crezi tu ca e mai bun si piese compatibile intre ele?Bugetul am spus ca este 2000lei,  Nu vreau sa par nesimtit si insistent,vreau doar sa ma asigur ca aleg ceva bun,alegere care n-as putea s-o fac de unul singur..multumesc!

Edited by Dany_Darke, 06 January 2017 - 22:31.
e de ajuns sa specifici cui raspunzi, nu e nevoie de intreg citatul daca nu te folosesti de el


#75
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Lupull nu realizează ca vorbim de un sistem ieftin pentru jocuri. In schimb, el recomanda
- placi de baza cu chipset Z170 ale căror functii nu le vei folosi in veci.
- memorii dual-channel care au spor de performanta de 0,1% vs single-channel in jocuri
-procesor quad-core (i5). Nu zic nu, dar la un buget mic (in cazul nostru)nu ajuta, deoarece diferenta d bani dintre i3 si i5 o poti investi intr-o placa video mult mai potenta. Placa video contează cel mai mult in jocuri, procesorul cade pe locul 2.

Probabil te-a impresionat romanul scris de el, dar a spus numai aiureli pe acolo.

Decizia finala iti apartine.

#76
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008
Deci daca nu ai nevoie de placa video integrata in procesor poti sa mergi pe I3 6098P -ul pus de Jegmihai fara probleme, o sa iti duca fara doar si poate jocurile actuale si pe cele de peste un an fara ca sa il simti prea incarcat, daca vei ramane un timp cu placa integrata atunci poti merge pe I3 6100 pe care ti l-am pus eu in configuratia facuta.

Memoriile puse de Jegmihai in configuratia pe care ti-a facut-o sunt foarte bune si iti lasa un slot liber de upgrade pe viitor, diferenta o vei simti doar daca folosest placa video integrata in procesor.

Apoi - placa de baza sa te duci pe chipset-uri Z170M nu merita sincer, orice placa B150M ofera suficienta performanta pentru viitorii 5-6 ani, practic nu te vad folosind mai mult decat chipset-ul H110M si asa fara sa fac vreun misto sau sa te iau peste picior.
Aici poti alege la latitudinea ta intre placa de baza recomandata de Jegmihai: http://altex.ro/plac...r4-4xsata3-matx
si cea pe care ti-am recomandat-o eu: http://altex.ro/plac...r4-4xsata3-matx
Tu stii daca vei folosi mai mult de un SSD + HDD + poate unitate optica sau se vorm ami adauga alte HDD-uri sau alte chestii.
Z170M - merita daca te apuci de overclock si atunci ti-ar trebui un I din seria "K" sau te folosesti de functia de RAID - functie care nu este chiar asa de folositoare acum la vitezele pe care le atinge SATA 3 cu SSD normal.

Sursa: http://altex.ro/surs...mm-hpe-450-a12s crezi ca apare chiar degeaba in configuratiile atat a lui Jegmihai cat si a mea?

HDD vs. SSD tu decizi daca ai nevoie de viteza de raspuns sau de spatiu de stocare, nu uita ca in timp le poti avea pe ambele, deci poti alege acum ceea ce este mai stringent pentru tine.
HDD-ul pus de Jegmihai: http://altex.ro/hard...0rpm-32mb-sata3 pe lista este suficient de rapid ca sa nu ai timpii de asteptare prea mari, faptul ca unul a avut probleme nu inseamna ca tot lot-ul este cu probleme.

Carcasa pana la urma tine mai mult de gusturi la pretul de 100 de lei +/- ceva cam toate au aceeasi calitate.

Placa video tragi linie si vezi cat mai ai din buget dupa ce te-ai hotarat pe restul componentelor, in principiu cea recomandata de jegmihai este foarte buna, sau mai stai si astepti un timp fara asa cum ti-am scris eu, tu alegi pana la urma si nu uita ca daca restul este ok, placa video este o formalitate sa o instalezi.

Edited by marius_fenchea, 06 January 2017 - 23:42.


#77
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008
Sa iti faci idee de saltul de performanta iti pun urmatorul link: http://www.videocard...3596&cmp[]=3281
Nu este 100% ceea ce simti in jocuri dar performanta intre aceasta dedicata si cele intel HD o sa se vada foarte bine.

Si comparatie cu placile de baza mai exact chipset-uri ca aici este practic diferenta intre ele daca iti alegi placi de baza din gama consumer: http://ark.intel.com...590,90595,90592
daca crezi ca vei folosi functionalitatile in plus pe care le ofera un chipest mai scum go for it! Altfel nu merita sa iti bati capul si sa cheltuiesti in plus.

Edited by marius_fenchea, 07 January 2017 - 00:15.


#78
titilev

titilev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 09.05.2010
O configuratie facuta de mine. Depaseste putin bugetul dar are tot ce ii trebuie. Se mai poate jongla un pic cu preturile price.ro cu conditia sa nu platesti transport la colet. Placa video o gasesti mai ieftina la PC Garbage si nu platesti nimic la transport daca platesti online cu cardul.sursa se poate si asta un pic mai ieftina daca alegi una Corsair sau Sirtec mai mica (450w). La csrcasa daca nu ai pretentii si aici poti gasi mai ieftin. Per total ai mai putea scade cam 100 ron.
La aceasta configuratie daca adugi dupa un timp un SSD o sa "zboare".

PS. Sper ca te descurci cu asamblarea. Succes.

Attached Files



#79
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Mare grija cu acel i3, este mai recent apărut si putine placi de baza îl suporta din start (MSI-ul pus de tine nu se afla printre ele).

#80
titilev

titilev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 09.05.2010
Ok. La asta nu m-am gandit. Daca nu merge nici cu update de bios atunci schimbam placa. Oricum nu a iesit prea ieftina configuratia.
Voi verifica si la alte magazine sa vad ce iese.

Inlocuim placa de baza cu http://altex.ro/plac...r4-4xsata3-matx

Edited by titilev, 07 January 2017 - 10:01.


#81
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Si totusi, care este rostul sa te mai chinui sa configurezi cand am facut deja o configuratie mai mult decat ok..? Vezi aici : https://forum.softpe...4#entry20463675

#82
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
o placa de baza cu 4 sloturi pt ram nu e mai ok ?

#83
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
16GB nu ajung pentru jocuri?

Edited by jegmihai, 07 January 2017 - 10:13.


#84
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
nu cunosc la jocuri, nu am jucat nic niciodata pana mai ieri cand am instalat de curiozitate World Of Tanks, dar probabil ala e un joc simplu care nu ia resurse deoarece merge pe procesor dualcore g640

Edited by c_anicai, 07 January 2017 - 10:34.


#85
titilev

titilev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 09.05.2010

View PostTavi_Octavian, on 06 ianuarie 2017 - 20:52, said:

Doresc o placa de baza buna care sa permita si upgrade-uri in timp,un procesor bun, placa video dedicata,hdd 500-1000gb,nu e neaparat sa aiba ssd,sursa buna,carcasa buna cu usb 3.0, dvd-writer,minim 8gb ram(o placuta 8gb+1-2 sloturi libere).
Doar din cauza asta. Incercam sa adaug o carcasa care sa suporte DVD.
Eu inca mai fac CD-uri cu muzica pentru masina, si inca mai fac CD-uri cu OS pentru cei la care nu le merge instalat de pe USB.Si oricum putina diversitate penru initiator nu strica. EU am invatat multe din discutiile de aici.

#86
Tavi_Octavian

Tavi_Octavian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 19.01.2012
In caz ca as incerca sa maresc bugetul pana in 2500,ar merita urmatoarea configuratie? eu am facut-o,nu stiu daca e compatibila 100%

Attached Files



#87
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Posttitilev, on 07 ianuarie 2017 - 10:27, said:

Doar din cauza asta. Incercam sa adaug o carcasa care sa suporte DVD.
La acest aspect nu m-am gandit.

View Posttitilev, on 07 ianuarie 2017 - 10:27, said:

Eu inca mai fac CD-uri cu muzica pentru masina, si inca mai fac CD-uri cu OS pentru cei la care nu le merge instalat de pe USB.
De ce nu folosesti un modulator FM? Nu vei mai avea grija CD-urilor, depui mult mai putin efort.

View Posttitilev, on 07 ianuarie 2017 - 10:27, said:

inca mai fac CD-uri cu OS pentru cei la care nu le merge instalat de pe USB.
Cui? Inca nu am intalnit placa de baza care sa nu stie sa booteze de pe USB.

View PostTavi_Octavian, on 07 ianuarie 2017 - 10:33, said:

In caz ca as incerca sa maresc bugetul pana in 2500,ar merita urmatoarea configuratie? eu am facut-o,nu stiu daca e compatibila 100%
Ai sarit de la 1700 la 2500..

#88
Tavi_Octavian

Tavi_Octavian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 19.01.2012
Inițial m.am gandit ca ies in 1700 cu ceea ce vreau

#89
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Si esti 100% sigur ca dispui de 2500 de lei? Am mai intalnit diferite cazuri pe aici, in care initiatorul spunea ca mareste bugetul , dar de fapt nu avea banii respectivi. Iar noi ne pierdeam timpul degeaba.

#90
Tavi_Octavian

Tavi_Octavian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 19.01.2012

View Postjegmihai, on 07 ianuarie 2017 - 10:40, said:

Posted Image)
va asigur ca nu va pierdeti timpul degeaba!

Edited by Tavi_Octavian, 07 January 2017 - 10:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate