Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Achizitionare unitate centrala

- - - - -
  • Please log in to reply
203 replies to this topic

#37
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
samwise desi sunt seriosi e foarte scump, i-am studiat mult,

asta e unitatea mea de 300 lei (hp 6300 pro mt) care urmeaza sa upgradez cu procesor si sa mai pun ram

(atentie, multe modele unitati din astea brand ce suporta generatia 2 sau 3, nu au sata3 si usb3)

(atentie, la multe modele unitati din astea brand nu incape placa video groasa(2 sloturi), sau lunga )

Placa video am pus un r7 260x improvizat putin(cred ca cu asta raman pana la urma) si hdd am folosit unul ce aveam prin casa

Attached Files

  • Attached File  pc.jpg   172.25K   26 downloads

Edited by c_anicai, 02 January 2017 - 10:50.


#38
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
c_anicai - discutia este despre achizitia de care are nevoie colegul, nu despre pc-ul tau si alte chestii de genul. crezi ca il ajuta cu ceva pe initiator ce hdd si de unde l-ai pus? dupa cum ai observat, nu prea are treaba cu domeniul, lui ii trebuie recomandare si aia e. asa ca reveniti la subiect.

#39
Tavi_Octavian

Tavi_Octavian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 19.01.2012
Mulțumesc

#40
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007

View PostDany_Darke, on 02 ianuarie 2017 - 12:51, said:

c_anicai

am zis ca sa aibe o ideie daca procedeaza ca mine sa stie la ce se asteapta, nu e obligatoriu sa faca ca mine,

da domnul Tavi_Octavian  tre sa stie ce avantaje sunt si ce dezavantaje si sa cantareasca daca e bine sau nu e bine pt el

un printscreen asa cum vine unitatea la banii aia fara nic upgradat in ea 300 lei, iar in dreapta pe printscreen e viteza cum incarcam ceva de pe un hdd portabil usb

unitatile alea de 300 lei sunt aduse undeva din franta, sunt impecabile, curate fara fir de praf si arata ca noi, se vede in poza care am pus din interior, au un an garantie (nu ma intereseaz sa fac reclama la o firma din Bucuresti, eu sunt dintr-un sat din Suceava)am verificat hadurile cu care au venit si au un an si un an jumate de functionare a 8 ore zi, in schimb tasta cu care vine nu e ok, e un model hp pentru francezi cu multe litere inversate.
==
pretul total + un ssd+o placa video+8gb ram + procesor i5 sau i7 tot mult ajunge, doar ca se simt ca un fel de rate

Attached Files


Edited by c_anicai, 02 January 2017 - 15:55.


#41
Tavi_Octavian

Tavi_Octavian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 19.01.2012
Mie spuneti.mi va rog daca merita acel de la Oradea? Vad ca nu are nicio grantie

#42
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
din oradea e perfect daca il vezi si il poti proba, asa la distanta fara garantie ..... eu nu am incredere in nimeni

#43
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 07.07.2008
Tavi nu merita cel din Oradea, fa-ti un sistem nou in jurul lui I3 6100 sau I3 6098P chiar daca mai stai fara placa video dedicata cateva luni.

Edited by marius_fenchea, 03 January 2017 - 00:15.


#44
Tavi_Octavian

Tavi_Octavian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 19.01.2012

View Postmarius_fenchea, on 03 ianuarie 2017 - 00:14, said:

Tavi nu merita cel din Oradea, fa-ti un sistem nou in jurul lui I3 6100 sau I3 6098P chiar daca mai stai fara placa video dedicata cateva luni.
Atunci explica care sunt motivele pentru care nu merita. Ce ar trebui sa iau in calcul? Cum as putea sa.mi fac o configuratie buna? Dati.mi argumente,va rog. Asa nu pot sa.mi fac nicio idee,mai rau sunt in ceata..

#45
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 07.07.2008
Eu am luat acum un an un Q6600 second hand car pretul era foarte bun si avea si GTX 460 placa video, second nu merita decat daca ai un pret foarte bun sau/si garantie la sistem.

C_Anicai ti-a dat exemple de sisteme second pe care poti sa le tunezi pana la un punct dar eu zic ca la nivelul de cunostinte HW pe care il ai nu merita.

Bine la cel din Oradea nu ai garantie, nu ai preamp multe posibilitati de upgrade ulterior, nu stii ce sursa primesti si cat te va tine, placa de baza poate sa nu functioneze stabil, procesorul poate a fost tinut in overclock prea mult, placa video poate da erori, din causa modulului DDR, HDD-ul poate este obosit.
Crezi ca merita sa itinerary asumi atatea riscuri in banii astia?

Edited by marius_fenchea, 03 January 2017 - 00:55.


#46
Tavi_Octavian

Tavi_Octavian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 19.01.2012
Si de ce n.as putea gasi si eu un pret foarte bun acum? Tocmai pentru asta v.am cerut ajutorul. Ca sa găsesc un sistem bun la un pret bun

#47
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 07.07.2008
Fara a avea pretentia ca e cea mai buna configuratie la banii acestia sau ca nu ar fi perfectibila exemplu facut pe fuga:

Erata am pus in cos placa de baza cu DDR3 in loc de DDR4 Pune placa asta: http://m.cel.ro/plac...51-pMyUwPDAv-l/

Attached Files


Edited by marius_fenchea, 03 January 2017 - 01:39.


#48
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
@Tavi_Octavian - mai insista la oradea,
pc-ul ala e brand si nu a fost overclockat ca nu are cum,
i7 ala nu e asa prost,
sursa e buna,
ram are 8 gb un modul, deci mai poti pune inca 3,(avantaj la upgrade)
placa video mai veche da buna,

eu m-am uitat la anunturile respectivului si pare sa fie totusi magazin, vezi daca are sau da garantie, la 1350 lei cat e ala nu ai cum sa gasesti mai bun si mai ieftin.

sau poti face verificare la distanta a unitatii daca vrea vanzatorul, prin teamviev prin vnc

Edited by c_anicai, 03 January 2017 - 01:49.


#49
Tavi_Octavian

Tavi_Octavian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 19.01.2012

View Postc_anicai, on 03 ianuarie 2017 - 01:47, said:

@Tavi_Octavian - mai insista la oradea,
pc-ul ala e brand si nu a fost overclockat ca nu are cum,
i7 ala nu e asa prost,
sursa e buna,
ram are 8 gb un modul, deci mai poti pune inca 3,(avantaj la upgrade)
placa video mai veche da buna,

eu m-am uitat la anunturile respectivului si pare sa fie totusi magazin, vezi daca are sau da garantie, la 1350 lei cat e ala nu ai cum sa gasesti mai bun si mai ieftin.

sau poti face verificare la distanta a unitatii daca vrea vanzatorul, prin teamviev prin vnc
Am sunat si am vorbit. A spus ca trimite prin cargus si pot face verificare. Le are aduse de afara si nu au garantie. A spus ca de obicei cine cumpara de la el merge si le verifica acolo. Am cerut poze reale si a zis ca o sa faca si ca a pus de pe net pentru ca nu are timp sa stea sa faca poze la tot si ca sunt impecabile. Mai aduce ceva marfa azi a spus un i7 mai bun cu o alta placa video de 2 gb

View Postmarius_fenchea, on 03 ianuarie 2017 - 00:53, said:

Eu am luat acum un an un Q6600 second hand car pretul era foarte bun si avea si GTX 460 placa video, second nu merita decat daca ai un pret foarte bun sau/si garantie la sistem.

C_Anicai ti-a dat exemple de sisteme second pe care poti sa le tunezi pana la un punct dar eu zic ca la nivelul de cunostinte HW pe care il ai nu merita.

Bine la cel din Oradea nu ai garantie, nu ai preamp multe posibilitati de upgrade ulterior, nu stii ce sursa primesti si cat te va tine, placa de baza poate sa nu functioneze stabil, procesorul poate a fost tinut in overclock prea mult, placa video poate da erori, din causa modulului DDR, HDD-ul poate este obosit.
Crezi ca merita sa itinerary asumi atatea riscuri in banii astia?
Niste metode prin care as putea sa.l verific? Macar un minim de verificare. Omul a zis ca face poze. Sau as putea sa fac chiar eu verificare prin team viewer

#50
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
de verificat instalezi asta si fortezi procul sau placa video, daca nu pusca e ok Posted Image, hardiskul cu Hard Disk Sentinel, ramul la distanta nu prea ai cum testa

vezi daca iei cu alta placa video de 2 gb zici modelul aici, e posibil sa fie mai slaba ca acel gtx480, la fel alt model de i7 zici tot aici, exista i7 mai slabe ca 2600, verificarea la cargus e fix zero, e doar vizuala sa vezi ce e in pachet

Edited by c_anicai, 03 January 2017 - 13:27.


#51
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

View PostTavi_Octavian, on 03 ianuarie 2017 - 11:26, said:

Am sunat si am vorbit. A spus ca trimite prin cargus si pot face verificare. Le are aduse de afara si nu au garantie. A spus ca de obicei cine cumpara de la el merge si le verifica acolo. Am cerut poze reale si a zis ca o sa faca si ca a pus de pe net pentru ca nu are timp sa stea sa faca poze la tot si ca sunt impecabile. Mai aduce ceva marfa azi a spus un i7 mai bun cu o alta placa video de 2 gb
Niste metode prin care as putea sa.l verific? Macar un minim de verificare. Omul a zis ca face poze. Sau as putea sa fac chiar eu verificare prin team viewer
Stii expresia a te lega la cap ca sa te doara!

Cargusul o sa te lase cateva minute sa desfaci pachetul si sa verifici ce e acolo.
Crezi ca sta cineva dupa curul tau sa rulezi toate testele astea ?

Team viewer ? Ce garantie ai ca testezi unitatea care ajunge la tine ?!?!
Da, nu vin cu garantie de afara, dar garantia vine de la importator. Pe barba lui!
Ca de aia cumpara unitatile la 100e si le vinde la 250e.

Ook, la ce vrei tu second hand e cel mai indicat, dar trebuie si niste cunostinte pentru asta!
Exista un forum concurent (CG) care au si anunturi pentru componente la mana a doua. (asa cum obisnuia sa aibe si forum acesta).
Pentru mai multe detalii ma gasesti pe PM.

Insa cum cunostintele tale sunt reduse, cel mai sigur mergi pe un sistem nou.
Aici ai 2 optiuni:
1. Un PC considerabil mai performant dar cu concesii la jocuri. (I3+ssd poate)
2. Un PC mediocru insa cu performante considerabil mai bune in jocuri! (pentium + RX 460/GTX 1050 fara ssd).

Edited by vladdy99, 03 January 2017 - 14:14.


#52
Tavi_Octavian

Tavi_Octavian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 19.01.2012
Asta l.a mai pus acum. https://www.olx.ro/o...hz-ID7EiQo.html

#53
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Fara suparare, cat timp esti dispus sa dai banii astia pe ochi frumosi, noi nu putem decat sa iti uram bafta!
Si sa iti aducem la cunostinta ariile corespunzatoare:

https://forum.softpe...epanare-sistem/

https://forum.softpe...rept-comercial/

Edited by vladdy99, 03 January 2017 - 15:34.


#54
Tavi_Octavian

Tavi_Octavian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 19.01.2012

View Postvladdy99, on 03 ianuarie 2017 - 15:33, said:

Fara suparare, cat timp esti dispus sa dai banii astia pe ochi frumosi, noi nu putem decat sa iti uram bafta!
Si sa iti aducem la cunostinta ariile corespunzatoare:

https://forum.softpe...epanare-sistem/

https://forum.softpe...rept-comercial/
Recomanda.mi ceva concret atunci,daca nu e buna alegerea mea. Nu ma supar

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate