Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 

Licenta Windows 10

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1603 replies to this topic

Poll: Inainte de a posta cititi primul post din topic. (106 member(s) have cast votes)

Inainte de a posta cititi primul post din topic.

  1. Aveti detalii despre licenta (22 votes [20.75%])

    Percentage of vote: 20.75%

  2. Aveti 3 link-uri extrem de utile (9 votes [8.49%])

    Percentage of vote: 8.49%

  3. DA !!! Dupa upgrade, la instalarea pe curat a ACELEIASI versiuni se activeaza automant online ! (75 votes [70.75%])

    Percentage of vote: 70.75%

Vote Guests cannot vote

#541
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postbobo323, on 02 mai 2017 - 20:08, said:

E o varianta si licenta de pe ebay cu 3 lire. [...] Pe mine cel putin nu ma intereseaza pe mine de legal / ilegal, important e ca e valida licenta

Alea nu sunt "licente valide". Pot fi cel mult chei de activare valide.
Licenta se dovedeste cu factura de achizitie de la Microsoft sau de la un partener Microsoft/ reseller autorizat. Iar acea licenta este si ea conditionata, supusa anumitor termeni si conditii pe care trebuie sa le respecti pentru ca licenta sa isi pastreze validitatea. Atunci cand folosesti un produs software, implicit "semnezi" un acord de licenta - EULA (End-User License Agreement) pe care esti obligat sa-l respecti.

Cheile de activare despre care vorbesti tu provin pur si simplu din licente cu un rol special, de exemplu, licente oferite gratuit unei anumite organizatii si care nu pot fi utilizate legal in alta parte. Ba chiar pot sa expire dupa un anumit timp (de exemplu, licente ce pot fi utilizate doar in scop educational de catre persoane care urmeaza un anumit curs de perfectionare pentru o perioada determinata de timp). Mai pot fi si chei de activare asociate unor pachete neutilizate care au fost casate.
Utilizarea unor astfel de chei de activare este ilegala (constituie infractiune) si consecintele pot fi mai grave decat simpla invalidare a cheilor respective de catre Microsoft daca observa.

Edited by _-_, 02 May 2017 - 21:09.


#542
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015
Daca va observa microsoft asta e, iau alta licenta. Atat timp cat nu e pt firma acea licenta eu zic ca e ok.

#543
GreyBeard

GreyBeard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 02.05.2017
Da, vindowsul e activat, deci se poate sterge intrebarea.

#544
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 13.01.2013
Un program cu care sa vad si eu licenta pe care o are un 10 de pe netbook Lenovo Ideea Pad?

Edited by _-_, 03 May 2017 - 05:48.
off-topic


#545
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Unele raspunsuri la intrebari comune se gasesc in primul post de la topicuri.

#546
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,008
  • Înscris: 15.04.2011
Sunt legit https://www.software...at-digital-esd/ Cum naiba vand licenta de windows 10 cu 359 de lei?  E foarte ieftin.

#547
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ai adresat aceeasi intrebare si la alt topic unde deja ti-am raspuns: https://forum.softpe...8#entry21122763

#548
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Si s-a mai intrebat de ei si pe topicul asta cu ceva timp in urma.

#549
corosi

corosi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.05.2017
salut,

as dori un sfat si multumesc anticipat: ce este mai bine pt o firma - sa inchirieze licente Windows prin programul OVS sau sa le cumpere? cum este mai bine? ce feed back puteti da?

Edited by _-_, 13 May 2017 - 16:34.
Dupa ce publici un post folosind un browser de Android sau ce folosesti tu, incearca si un refresh in browser inainte a rescrie postul de mai multe ori...


#550
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

View Post_-_, on 02 mai 2017 - 21:06, said:

Utilizarea unor astfel de chei de activare este ilegala (constituie infractiune) si consecintele pot fi mai grave decat simpla invalidare a cheilor respective de catre Microsoft daca observa.
Conform carui articol de cod penal?

Sa fim seriosi. O buna parte din ce scrie M$ in licentele lor e bun de sters in dos in UE: http://www.computerw...d-hand-software

#551
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,628
  • Înscris: 30.07.2003
Mai trebuie sa te si judeci in caz de scandal, nu-i suficient ca spune undeva ceva. Apoi nu stiu daca in multe cazuri chiar ai chef de asa ceva ori stii sigur ca vei castiga. Dincolo de legislatie, daca producatorul vrea sa-i fie utilizata munca intr-un anumit fel, asa sa fie, nu vine altcineva si-i impune altfel!

Edited by neagu_laurentiu, 20 May 2017 - 16:19.


#552
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Adica, dupa tine, faptul ca anumite puncte din EULA nu se potrivesc in cazul tau, atunci asta iti confera dreptul legal de a utiliza chei care provin...

View Post_-_, on 02 mai 2017 - 21:06, said:

Alea nu sunt "licente valide". Pot fi cel mult chei de activare valide.
Licenta se dovedeste cu factura de achizitie de la Microsoft sau de la un partener Microsoft/ reseller autorizat. Iar acea licenta este si ea conditionata, supusa anumitor termeni si conditii pe care trebuie sa le respecti pentru ca licenta sa isi pastreze validitatea. Atunci cand folosesti un produs software, implicit "semnezi" un acord de licenta - EULA (End-User License Agreement) pe care esti obligat sa-l respecti.

Cheile de activare despre care vorbesti tu provin pur si simplu din licente cu un rol special, de exemplu, licente oferite gratuit unei anumite organizatii si care nu pot fi utilizate legal in alta parte. Ba chiar pot sa expire dupa un anumit timp (de exemplu, licente ce pot fi utilizate doar in scop educational de catre persoane care urmeaza un anumit curs de perfectionare pentru o perioada determinata de timp). Mai pot fi si chei de activare asociate unor pachete neutilizate care au fost casate.
Utilizarea unor astfel de chei de activare este ilegala (constituie infractiune) si consecintele pot fi mai grave decat simpla invalidare a cheilor respective de catre Microsoft daca observa.

Conform carui articol din Codul Penal (ca tot ai facut referire la el) ai dreptul sa furi, sa te folosesti un produs care nu iti apartine sau de serviciile oferite de cineva in baza unui contract pe care l-ai acceptat, dar fara sa mai platesti serviciile respective pe motiv ca intre timp te-ai sters cu contractul la fund (in particular "te-ai sters in dos" cu EULA, deoarece o parte din puncte nu s-ar potrivi la tine)?

View PostShadowBroker, on 20 mai 2017 - 15:30, said:

Conform carui articol de cod penal?

Sa fim seriosi. O buna parte din ce scrie M$ in licentele lor e bun de sters in dos in UE: http://www.computerw...d-hand-software

Eu sunt cat se poate de serios. Nu am avut in niciun moment intentia de a glumi.

Cred ca nu era prea greu sa folosesti un motor de cautare, dar poftim primul link intors de Google: https://www.datafort...ftware-piratat/

Quote

CE RISCĂ PERSOANELE FIZICE
Legea Drepturilor de Autor si Codul Penal
Legea nr. 8/1996
Legea nr. 285/2004
OUG nr. 123/2005
Legea nr. 329/2006

Pedepse pentru persoane fizice
Amenzi penale 500 – 30.000 RON
Închisoare 1 – 4 ani (pentru instalare) si 3-12 ani (pentru comercializare)
Despăgubiri civile triple

Edited by _-_, 20 May 2017 - 16:40.


#553
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

View Post_-_, on 20 mai 2017 - 16:38, said:

Conform carui articol din Codul Penal (ca tot ai facut referire la el) ai dreptul sa furi, sa te folosesti un produs care nu iti apartine sau de serviciile oferite de cineva in baza unui contract pe care l-ai acceptat, dar fara sa mai platesti serviciile respective pe motiv ca intre timp te-ai sters cu contractul la fund (in particular "te-ai sters in dos" cu EULA, deoarece o parte din puncte nu s-ar potrivi la tine)?
Codul penal nu listeaza permisiuni, ci interdictii. Ce nu e interzis, e permis. Furtul e altceva. Contractele sunt o chestiune civila.

View Post_-_, on 20 mai 2017 - 16:38, said:

Eu sunt cat se poate de serios. Nu am avut in niciun moment intentia de a glumi.
Cred ca nu era prea greu sa folosesti un motor de cautare, dar poftim primul link intors de Google: https://www.datafort...ftware-piratat/
Tu chiar crezi ca gogomaniile alea sunt din codul penal? Posted Image

Codul penal nici macar nu ajunge la 500 de articole, ci 446.

Si vezi ca legislatia vizeaza piratieria, nu neintelegeri cu licentele. Cat timp platesti legal, daca e vreo problema, vanzatorul e raspunzator.

View Postneagu_laurentiu, on 20 mai 2017 - 16:08, said:

Mai trebuie sa te si judeci in caz de scandal, nu-i suficient ca spune undeva ceva. Apoi nu stiu daca in multe cazuri chiar ai chef de asa ceva ori stii sigur ca vei castiga. Dincolo de legislatie, daca producatorul vrea sa-i fie utilizata munca intr-un anumit fel, asa sa fie, nu vine altcineva si-i impune altfel!
Te judeci my ass. Pentru o licenta de 6 euro probabil nu ai chef sa te judeci in caz ca se intampla buba sa o dezactiveze, iar microsoft probabil nici el nu prea are chef sa se apuce de dezactivat chei din astea cumparate de unii bulk si vandute pe nimic, ca a mai pierdut procese prin UE(care a insistat destul de tare ca odata vandute licentele/softul, autorul isi pierde dreptul asupra lor si pot fi revandute)

Edited by ShadowBroker, 20 May 2017 - 17:09.


#554
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostShadowBroker, on 20 mai 2017 - 17:05, said:

Codul penal nu listeaza permisiuni, ci interdictii. Ce nu e interzis, e permis. Furtul e altceva. Contractele sunt o chestiune civila.

Daca esti constient ca nu listeaza permisiuni, atunci de ce incerci sa justifici pirateria software (ca si cum tie Codul Penal ti-ar permite sa folosesti o cheie de activare pentru Windows fara a detine si o licenta asociata acelei chei)?
A cumpara un obiect furat este tot o infractiune. Nu este doar o problema a vanzatorului.
Iar daca cineva cumpara un produs comercializat in mod legal, dar pe care nu are dreptul legal de a-l utiliza, atunci devine problema cumparatorului doar din momentul in care incepe sa-l foloseasca. Daca l-a cumparat doar pentru colectie (pe fiecare il priveste ce face cu proprii bani), nu este ilegal. Daca l-a cumparat din prostie sau din ignoranta (nu stie ce a cumparat si ce drepturi de utilizare are), prostia nu este o scuza pentru a scapa de sanctiuni penale.

View PostShadowBroker, on 20 mai 2017 - 17:05, said:

Tu chiar crezi ca gogomaniile alea sunt din codul penal? Posted Image

In primul rand nu sunt "gogomanii". In al doilea rand, eu vad ca sunt mentionate in mod explicit niste articole din niste legi, nu din Codul Penal. Nu stiu cate articole are Codul Penal si nici nu am citit cate articole scrie acolo ca ar avea. Nu ma intereseaza. Nici nu este tema acestui topic. Codul Penal cuprinde principii mai generale si sanctiunile care se aplica in cazul infractiunilor. Acel articol este la fel de bun ca oricare altul care trateaza problema utilizarii de software nelicentiat. Te-am invitat sa folosesti un motor de cautare.

In alta ordine de idei, fii mai atent la limbaj (ai cam exagerat in ultimele doua posturi)! De asemenea, Softpedia nu incurajeaza pirateria software. Daca simti nevoia sa gasesti justificari pentru piraterie sau sa incurajezi pe altii sa cumpere chei de activare pe care nu au dreptul legal de a le folosi, sa ignore EULA, atunci poti cauta alte medii pentru promovarea acestor idei. Aici nu sunt tolerate.

#555
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

View Post_-_, on 20 mai 2017 - 18:08, said:

Daca esti constient ca nu listeaza permisiuni, atunci de ce incerci sa justifici pirateria software (ca si cum tie Codul Penal ti-ar permite sa folosesti o cheie de activare pentru Windows fara a detine si o licenta asociata acelei chei)?
A cumpara un obiect furat este tot o infractiune. Nu este doar o problema a vanzatorului.
Iar daca cineva cumpara un produs comercializat in mod legal, dar pe care nu are dreptul legal de a-l utiliza, atunci devine problema cumparatorului doar din momentul in care incepe sa-l foloseasca. Daca l-a cumparat doar pentru colectie (pe fiecare il priveste ce face cu proprii bani), nu este ilegal. Daca l-a cumparat din prostie sau din ignoranta (nu stie ce a cumparat si ce drepturi de utilizare are), prostia nu este o scuza pentru a scapa de sanctiuni penale.
In primul rand nu sunt "gogomanii". In al doilea rand, eu vad ca sunt mentionate in mod explicit niste articole din niste legi, nu din Codul Penal. Nu stiu cate articole are Codul Penal si nici nu am citit cate articole scrie acolo ca ar avea. Nu ma intereseaza. Nici nu este tema acestui topic. Codul Penal cuprinde principii mai generale si sanctiunile care se aplica in cazul infractiunilor. Acel articol este la fel de bun ca oricare altul care trateaza problema utilizarii de software nelicentiat. Te-am invitat sa folosesti un motor de cautare.
In alta ordine de idei, fii mai atent la limbaj (ai cam exagerat in ultimele doua posturi)! De asemenea, Softpedia nu incurajeaza pirateria software. Daca simti nevoia sa gasesti justificari pentru piraterie sau sa incurajezi pe altii sa cumpere chei de activare pe care nu au dreptul legal de a le folosi, sa ignore EULA, atunci poti cauta alte medii pentru promovarea acestor idei. Aici nu sunt tolerate.
Nu mai dezinforma in halul asta!

Nimeni nu vinde produse furate cu factura! Da?

Nu esti tu absolut nicio autoritate care sa decida care cheie de activare e legala si care nu, sau ce validitate are EULA!

Articolul ala e o minciuna jegoasa care dezinformeaza si care face trimitere la legi inexistente sau irelevante!

Aici nu e vorba de piraterie, ci de licente mai ieftine si nu sunteti voi in masura sa decideti daca sunt sau nu legale.

Degeaba folosesti un motor de cautare daca nu esti in stare sa distingi intre sursele de incredere si gogomanii de doi bani.

Adica fime de pe amazon germania, cu gmbh in coada(adica srl-uri), vand produse "piratate" ... si cu sutele, posibil miile de bucati...

https://www.amazon.d...ords=windows 10

Edited by ShadowBroker, 20 May 2017 - 20:40.


#556
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostShadowBroker, on 20 mai 2017 - 20:27, said:

Nu mai dezinforma in halul asta!

Care este dezinformarea?

View PostShadowBroker, on 20 mai 2017 - 20:27, said:

Nimeni nu vinde produse furate cu factura! Da?

Cum poti sa verifici acest lucru?

View PostShadowBroker, on 20 mai 2017 - 20:27, said:

Nu esti tu absolut nicio autoritate care sa decida care cheie de activare e legala si care nu, sau ce validitate are EULA!

Dar tu esti?

View PostShadowBroker, on 20 mai 2017 - 20:27, said:

Articolul ala e o minciuna jegoasa care dezinformeaza si care face trimitere la legi inexistente sau irelevante!

Dovezi?

View PostShadowBroker, on 20 mai 2017 - 20:27, said:

Aici nu e vorba de piraterie, ci de licente mai ieftine si nu sunteti voi in masura sa decideti daca sunt sau nu legale.

Cum iti explici ca acele chei de activare sunt mai ieftine???
Si repet, NU SUNT LICENTE, ci doar chei de activare! Studiaza ce inseamna o licenta inainte de a face astfel de afirmatii! Tare ma tem ca nici EULA nu ai habar la ce se refera sau pirateria software...

View PostShadowBroker, on 20 mai 2017 - 20:27, said:

Degeaba folosesti un motor de cautare daca nu esti in stare sa distingi intre sursele de incredere si gogomanii de doi bani.

Si care ar fi sursele de incredere? Cele care sustin ca prevederile legislative reprezinta "gogomanii de doi bani" si ca "ce scrie Microsoft" in EULA este "bun de sters in dos"?

#557
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

View Post_-_, on 20 mai 2017 - 20:57, said:

Cum poti sa verifici acest lucru?
Pai uite ca zice lumea: Nein es kommt kein Brief nach Hause. Du bekommst eine offizielle Rechnung im PDF-Format mit dem Key, das ist die Lizenz. (Nu, nu vine niciun plic acasa. Primesti o factura oficiala in format pdf cu cheia, asta e licenta)

Nu cred ca e chiar usor sa vinzi pe amazon germania sute de produse fara formalitati legale.

View Post_-_, on 20 mai 2017 - 20:57, said:

Dovezi?
Ti-am dat si ai zis ca nu te intereseaza. Si e oricum offtopic tot subiectul ala.

View Post_-_, on 20 mai 2017 - 20:57, said:

Tare ma tem ca nici EULA nu ai habar la ce se refera sau pirateria software...
Si care ar fi sursele de incredere? Cele care sustin ca prevederile legislative reprezinta "gogomanii de doi bani" si ca "ce scrie Microsoft" in EULA este "bun de sters in dos"?
Hai sa-ti arat ce zice EULA(din licenta de windoaze 7 home premium):

Quote

8. SCOPE OF LICENSE. The software is licensed, not sold. This agreement only gives you some rights to use the features included in the software edition you licensed. Microsoft reserves all other rights.

12. NOT FOR RESALE SOFTWARE. You may not sell software marked as “NFR” or “Not for Resale.”


uite ce zice Court of Justice of the European Union:

Quote

Where the copyright holder makes available to his customer a copy – tangible or intangible
– and at the same time concludes, in return form payment of a fee, a licence agreement
granting the customer the right to use that copy for an unlimited period, that rightholder
sells the copy to the customer and thus exhausts his exclusive distribution right
. Such a
transaction involves a transfer of the right of ownership of the copy. Therefore, even if the licence
agreement prohibits a further transfer, the rightholder can no longer oppose the resale of
that copy.

https://curia.europa.../cp120094en.pdf

Cam asta-i cu EULA in UE! Posted Image

M$ stie de toata treaba asta cu licentele ieftine... dar sta ascuns si se preface ca nu prea vede, ca a mai pierdut ceva procese pe aici.. Posted Image

Edited by ShadowBroker, 20 May 2017 - 22:35.


#558
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 06.04.2005
Nu stapanesc prea bine problematica licentelor software si tocmai din cauza asta nu ma bag in discutie DAR legat de problema semnalata referitoare la aplicarea EULA sau de orice alt document similar primeaza legislatia in vigoare IN PIATA IN CARE VINZI ACEL PRODUS. Adica Microsoft poate sa scrie ce doresc ei in EULA daca legislatia UE prevede altceva textul din EULA devine nul.

La fel daca o instanta spune ca pe teritorul unde ea are jurizdictie un anume articol dintr-un contract este abuziv sau ilegal acel articol devine nul.
Microsoft(nu numai ei) au avut si o sa mai aiba probleme cu institutiile europene si cred ca si problema de mai sus o sa fie transata nu peste mult timp.

L.E. Sincer si eu mi-am pus mereu intrebarea asta cum naiba vand aia licente cu 20 E cu factura, plata cu card deci practic in vazul lumii si nimeni nu le face nimic, ciudat nu? europene si cred ca si problema de mai sus o sa fie transata nu peste mult timp.

Edited by danielavram, 20 May 2017 - 23:07.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate