Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Licenta Windows 10

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1603 replies to this topic

Poll: Inainte de a posta cititi primul post din topic. (106 member(s) have cast votes)

Inainte de a posta cititi primul post din topic.

  1. Aveti detalii despre licenta (22 votes [20.75%])

    Percentage of vote: 20.75%

  2. Aveti 3 link-uri extrem de utile (9 votes [8.49%])

    Percentage of vote: 8.49%

  3. DA !!! Dupa upgrade, la instalarea pe curat a ACELEIASI versiuni se activeaza automant online ! (75 votes [70.75%])

    Percentage of vote: 70.75%

Vote Guests cannot vote

#505
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Pai nu neaparat - ca Retail sunt in versiune electronica sau cu stick USB.
Motivul ar fi ca din ce in ce mai multe laptopuri vin fara unitate optica.

Edited by eiffel, 14 February 2017 - 12:32.


#506
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Cel mai cinstit e să folosești Media Creation Tool-ul și să iei ultima versiune disponibilă. MCT-ul ți-o poate scrie direct pe un stick de memorie. Problema apare când MCT-ul nu-ți vede stickul și trebuie să salvezi o imagine pe computer ca apoi să folosești Rufus :).

#507
Fantasy89

Fantasy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.07.2016
Am sistemul activat cu o licenta w10, daca doresc sa vand pc-ul, acesta ramane activat,dar daca eu licenta respectiva o activez pe noul pc, cum pot sa fac sa elimin licenta de pe pc-ul pe care doresc sa il vand? Tine de cpu, placa de baza si rami parca.

#508
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Daca ai licenta retail, atunci stergi Windows-ul de pe vechiul PC (stergi partitiile create de vechea instalare) si instalezi pe noul PC. Daca este licenta OEM sau obtinuta prin upgrade gratuit de la Windows 7/ 8/ 8.1, atunci nu o vei putea reutiliza pe alt hardware (va ramane pe PC-ul pe care il vinzi).

#509
Fantasy89

Fantasy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.07.2016
Da, este o licenta retail, dar noul pc nu am sa il cumpar acum, ci prin noiembrie si ma gandesc ca daca il vand asa, sa nu se activeze automat licenta, fiind acelasi hardware,iar eu cand o sa activez licenta pe noul pc, sa nu mai stau sa sun la MS, sa le dovedesc ca este licenta mea.

#510
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
In primul rand poti incerca sa o legi de un cont Microsoft. Incepand cu AU in momentul in care te loghezi cu un cont Microsoft se preia activarea ptr serialul respectiv.

Dupa care, daca sunt probleme suni la Microsoft cu cutia in fata - ai un sticker cu ceva coduri pe ea, si o sa raspunzi la cateva intrebari dupa care vei primi activarea.

#511
Fantasy89

Fantasy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.07.2016
Multumesc pentru raspunsuri, cred ca am sa il vand pe componente cel mai bine, sa nu ajunga la un client toate acestea si sa stau eu sa ii contactez pe cei de la MS etc :D

#512
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Pai nu-i problema. Cine o sa primeasca placa de baza va avea si activarea :D

Desi s-ar putea sa ai noroc. Din ce am inteles daca schimbi minim 3 componente simultan iti cere reactivare.

Astea pe langa placa de baza.

#513
Fantasy89

Fantasy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.07.2016
Hmm.. am sa discut cu cei de la MS ROmania si revin cu un update :)

#514
lukas43

lukas43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 27.11.2012
Salutare

Am o nelamurire si poate gasesc un pic de ajutor aici. Traiesc in Germania si de curand am cumparat un laptop Lenovo care are instalat Windows 10 Home pe el. Windows-ul a fost in limba germana,iar eu am instalat ulterior pachetul lingvistic englez. Problema este ca nu este tradus integral in engleza. Exista inca lucruri care s-au pastrat in germana. Care este calea cea mai usoara de a instala Windows 10 Home integral in engleza, fara sa pierd licenta ? Este buna o instalare pe curat sau peste cel existent ?Multumesc.

#515
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Salut. Oricum ar fi nu pierzi licenta atata vreme cat pui Windows 10 Home si nu Pro. E legata de PC si se activeaza automat la conectarea la internet, fara sa mai bagi vreun serial - poti totusi cu un program gen AIDA sa iti scoti serialul de pe el ca sa-l ai.
Legat de ce spui tu - chiar zilele astea s-a discutat pe topicul de Aniversary Edition de o problema similara.

Sfatul meu e sa verifici peste tot in setarile lui - Atat in Settings-urile noi cat si in setarile de limba si zona din Control Panel ca totul sa fie pe English-US si sa dezinstalezi pachetele de limba germana. Dupa care sa astepti luna Aprilie cand apare Creator Update - update major. Atunci cand apare si se ofera instalarea sa selectezi sa-ti faca un clean update, sau cu Media Creation Tool sa iti faci un stick USB cu versiuena respectiva si de pe stick sa rulezi setupul in Windows si sa dai upgrade cu clean install.

Este posibil ca sa se rezolve daca faci ce ti-am spus si dupa update-ul din luna asta.

Am avut o problema similara cand am facut upgrade la AU si m-am trezit cu English-UK/GB in loc de US. Am descarcat packurile de US dar meniul ptr UK e un pic diferit si aparea aiurea in unele locuri - meniul zicea ceva si cand intrai era ptr altceva. Am scos ce tinea de UK si al urmatorul update din ianuarie sistemul mi-a revenit la normal.

Solutia data mai sus are un avantaj - nu afecteaza driverele si programele date de lenovo ce tin de buna functionare a laptopului.
Daca faci o instalare pe curat stergand tot va trebui sa te chinui cu descarcari de drivere si softuri ca sa il faci functional.

#516
lukas43

lukas43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 27.11.2012
O sa descarc de pe site-ul Microsoft versiunea US si o voi instala curat. Multumesc mult pentru raspuns...

#517
Fantasy89

Fantasy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.07.2016
Am promis ca revin cu detalii.
Am cumparat un laptop nou si doream sa mut licenta retail pe el, pe pc am folosit o comanda cmd sa dezinstalez licenta, iar dupa aceea, am discutat cu cineva de la Ms pe chat ( in Romania nu mai raspunde nimeni la telefon dupa ora 17) si le-am dat acel cod format din 8 blocuri parca, id instalation. Mi-au dat un nr, l-am introdus si gata :) Mi-au cerut doar cd-keyul inainte.

#518
paul_nt

paul_nt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 17.04.2008
Bună seara! Am avut un laptop care a cedat de curând pe care aveam instalat windows 10 cu licență  (licență primită în urma trecerii de la windows 8.1 în mod gratuit ). Am achiziționat alt laptop și mă întreb dacă as putea folosi aceeași licență. Pot conecta vechiul hdd pe care este instalat Windowsul cu licență printr-un rack(sper sa nu greșesc ) și folosit ca hdd extern. Mă gândesc că îl pot seta să booteze de pe hdd ..sa mă conectez și sa iau id ul licenței. Sau registri ceva presupun. Credeți ca funcționează sau e pierdere de vreme?

#519
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Nu , ai primit licenta pe hardware-le (placa de baza / laptop) avut in urma migrarii .

Poti doar sa-l conectezi intr-un rack si sa recuperezi datele .

Edited by tidicristi, 17 March 2017 - 05:52.


#520
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

View Postpaul_nt, on 17 martie 2017 - 02:23, said:

licență primită în urma trecerii de la windows 8.1
8.1 era cu o licenta Retail/FPP sau OEM? Legal, poti doar daca ai avut FPP. OEM nu e transmisibila pe alta placa de baza.
Poti activa pana la urma pe noul dispozitiv dar nu mai vorbim de legalitate, o activare nu inseamna si licenta ci e doar o activare.

#521
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postpaul_nt, on 17 martie 2017 - 02:23, said:

Bună seara! Am avut un laptop care a cedat de curând pe care aveam instalat windows 10 cu licență  (licență primită în urma trecerii de la windows 8.1 în mod gratuit ). Am achiziționat alt laptop și mă întreb dacă as putea folosi aceeași licență.

Licenta de upgrade pe care ai primit-o este asociata ID-ului hardware al PC-ului pe care ai facut upgrade, deci nu se poate muta.

Licenta pentru Windows 8.1 o poti muta pe alt hardware numai daca este o licenta retail. In acest caz, se mai poate inca face upgrade gratuit la Windows 10 in anumite conditii speciale.
Daca este o licenta OEM (achizitionata impreuna cu laptopul), atunci nu se mai poate reutiliza pe alt hardware.

#522
alexzsky2

alexzsky2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.11.2014
Salut,doresc sa cumpar acest windows:
Microsoft Windows 10 Home Romanian 32-64Bit Licenta retail USB

1-stickul usb are instalat windows-ul pe el pe langa cheia de licenta?
2-pot folosii acest tip de windows pe 2 calculatoare(laptopuri) in 2 locatii diferite?

Multumesc si astept parerile dumneavoastra.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate