Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

PlayStation - sfaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
mos_gerila

mos_gerila

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 03.02.2006
Salut! Sunt nou in domeniul PlayStation. Am cateva intrebari pentru cunoscatori si pt cei dispusi de a da raspunsuri la intrebari aparent stupide:
1. Care e diferenta intre PS si PS2?
2. Ce model imi recomandati sa-mi cumpar?
3. Sa-mi iau unul nou sau unul second hand?
4. Sunt unele care au nu stiu ce cip...la ce se refera?
5. Se poate juca orice joc de pe PC sau sunt jocuri intr-un format special PS?
6. Sunt pe DC++ jocuri pentru PlayStation? ca idee...

Mentionez ca am PC performant pe care joc orice joc aparut pana la ora actuala. Vreau PlayStation ca sa joc pe TV in camera...dar nu stiu mai nimic despre ele...
Multumesc!

#2
flowrent

flowrent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,170
  • Înscris: 09.07.2005
Moshule hai ca ai noroc ca am chef de vorba .. :D

1.Diferenta intre Playstation 1 si Playstation 2 ?
PS2 e mult mai puternica si are jocuri mai noi si cu grafica mai buna.
PS2 poate rula si jocurile de Ps1.

2.Ce model sa alegi ?
Recomand 2 modele: SCPH 50004 si SCPH 75004

SCPH 50004 este un model mai vechi de PS2 si are avantajul ca i se poate atasa un hard-disk intern pentru a putea juca jocurile direct de pe hard.
Avantaje : nu mai uzezi lentila laser a aparatului ,timpii de incarare in jocuri sunt mult mai mici .
Dezavantaje :pentru a conecta hard-ul trebuie sa cumperi un accesoriu separat numit adaptor de retea si ala costa cam 1.8 milioane. + nu toate jocurile merg chiar perfect de pe hard

SCPH 75004 este ultimul model aparut , este un model slim(subtire).
Avantaje     : Se gasesc piese pentru el daca pica vreodata ceva(fiind model foarte recent)
Dezavantaj : Nu se poate monta hard disk intern(consola fiind foarte subtire) ci doar extern pe USB ,dar compatibilitatea e dezastruoasa,sunt foarte putine jocuri care merg.

3.Nou sau second hand ?
Raspunsul la aceasta intrebare depinde de ce ai ales la punctul 2 .
Daca vrei neaparat sa ii pui hard disk cauta un SCPH 50004 ,cat mai putin uzat.
Daca nu vrei hard disk alege modelul slim SCPH 75004 ,arata superb ,se gasesc piese ,nu are ventilator interior ,nu face zgomot .

4.Chip ? Ce-i ala ?
Modchipul este o piesa electronica ce se monteaza in interiorul consolei pentru ca aceasta ca citeasca discuri backup .Adica ,ai un joc original si ca sa nu il zgarii ii faci o copie si te joci pe aceea .Poti sa te joci un cd copiat si fara sa ai originalul dar asta e o alta poveste si nu avem voie sa vorbim aici depre asa ceva.
In plus,dupa montarea modchipului consola va citi si discuri mp3 si divx.
Montarea modchipului se face numai de profesionisti ,presupune lipirea a vreo 20 de fire pe placa in interiorul consolei si costa cam 2 milioane(pret modchip +manopera )
Dar daca se desface consola nu pierd garantia ?
Mm  ba da o pierzi .Dar exista o varianta de modchip cu care nu pierzi garantia.
Se numeste disc de boot ..singurul disponibil pe piatza este Swap Magic .
Se baga dvd-ul (original atentie!!) Swap Magic in consola ,se urmeaza instructiunile..se apasa pe niste butoane apoi se scoate si se introduce discul backup.Dar exista si dezavantaje..procedura e complicata iar daca discul Swap Magic se zgarie nu vei mai putea juca discuri backup.

5.Jocuri
Nu ,nu se pot juca jocuri de PC pe el,sunt intr-un format special Playstation .
Si apropos de jocuri ,sunt super jocuri pe PS2 pe care nu le vei gasi pe PC si nici pe alta consola.
Merita in primul rand pentru jocuri si nu pentru ca o pui pe televizor ,arata bine sau alte motive .
Daca ai gena in sange iti vei gasi perechea in PS2 si nu vei mai pune mana pe PC sa te joci.
Unde gasesc jocuri ?
Jocuri se gasesc..Ps2 e cea mai populara consola de jocuri din lume .

#3
mos_gerila

mos_gerila

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 03.02.2006
Multumesc din suflet pentru sfaturi...cred ca sunt un om norocos
Imi voi lua cu siguranta o consola...

#4
san_alex69

san_alex69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 11.10.2004
Eu am ps2 si cateva jocuri de ps1 pe care le pot juca pe pc cu emulator, dar pe consola nu-mi pleaca...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate