Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

Lipsa educației financiare dăunează grav românilor?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
262 replies to this topic

#253
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postpoadol, on 23 noiembrie 2016 - 14:07, said:

Cu ce ar trebui sa inceapa educatia financiara a romanilor?
Pentru o mare parte , cu aritmetica .
Aia elementara .

#254
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Ok = Bine.
Si dupa aceea ?

#255
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Eu zic sa incepem de aici:
http://www.digi24.ro...nctional-607539

De la 42% sa scadem macar pana la 20% [cat este media europeana]... ca de ajuns in top - si nu cel de la coada - nici vorba.

Quote

Analfabetism funcțional este o noțiune care se referă la persoanele care știu să citească, dar nu înțeleg ceea ce au citit. Mai precis, o persoană poate să reproducă verbal sau în scris un text, dar nu îl înțelege suficient pentru a-l folosi ca resursă în reușita unei acțiuni sau în performanță. Semnele grafice sunt recunoscute, dar conținutul de idei nu este înțeles decât, eventual, la un nivel foarte superficial.

Nu de alta, dar sa tot scoti generatii de absolventi* din care 50% sunt ... prosti? Sau tampiti? Sau care naiba o mai fi termenul "popular" nu cred ca este ok!

*De cei care nu ajung prin scoala nici nu mai zic.

Edited by dexterash, 23 November 2016 - 18:36.


#256
Lenel

Lenel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 29.08.2016

View Postevreul, on 12 noiembrie 2016 - 14:27, said:


Iar basmele romanesti.  In 1945 cand sa terminat razboiul si Germania era distrusa,SUA a aplicat un plan care sa numit Planul Marshal ca sa se ajute Germania sa iasa din ruine  inclusiv industria germana. Au fost date masini si marfuri cum si bani intotal sume foarte mari.  Se poate citi pe net despre Planul marsal.
Chestia este ca romanii nu sunt  germanii soi pacat ca este vorba de harnicie si exactitudine.  Fara ajutorul american la  germani nu cred ca Germania era azi ce este.

Si tu gresesti mare gresala cab ce-ti pasa ca strainul are fabrica in Romania?  Locurile de munca sunt a romanilor. Impozite plateste incliusiv municipale,apa electricitate telefoane si altele. Transporturi are nevoie? Inca locuri de munca. Ateliere particulare  ca sa intretina  masinile  si de ele este nevoie.Inca locuri de munca. Muncitorii au nevoie de magazine? Inca locuri de munca.   Fabrica face export?  Romania ia valuta si ii da la investitor lei care ea tiparesste.  Voi romanii nu stiu cum nu ati dat faliment inca de pe vemea lui Ceau.

Desigur ca au aplicat renumitul plan!

Doar l-au aplicat proprietarii americani ai fabricilor din Germania, bombardate de avioane americane fabricate de aceiasi proprietari. Adica o solutie Win-Win pentru ei! Au construit avioane pe care au primit bani. Si-au bombardat proprietatile din Germania si apoi au primit bani sa le reconstruiasca. De la cine au primit banii? De la germanii, evreii, americanii etc., de la oamenii obisnuiti, fara educatie financiara si economica (nu mai zic de politica, geopolitica etc.). Restul, adica mortii de diferite etnii se numesc ”pierderi colaterale”, probabil la fel de neglijabile ca si convoiul de albanezi, femei si copii, bombardati cu munitie interzisa (pentru unii), cu fragmentare, convoi ”confundat” de ”chirurgii” militari cu unul de blindate sarbesti.

Nu fac nicio referire la etnia respectivilor proprietari, si asta numai fiindca eu nu cred ca romanii sunt diferiti de germani, evrei sau americani. Cu totii suntem oameni, cu bune si rele, si cu toata gama de la ticalosi la sfinti si chiar cu naivi (pe dumneata @evreul, nici macar nu te banuiesc de naivitate!). Nu cred nici macar ca este vreun popor ales sa adune toate relele, fie el cel roman sau evreu. Si apropo, cum este posibil ca multi ”puturosi” romani sa devina perfect integrati si sa fie apreciati din Statele Unite pana in Germania?

Oricum, eu am parcurs si citit toate postarile si mi se pare ca este un topic interesant.

#257
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View PostLenel, on 04 decembrie 2016 - 20:13, said:

Doar l-au aplicat proprietarii americani ai fabricilor din Germania, bombardate de avioane americane fabricate de aceiasi proprietari. Adica o solutie Win-Win pentru ei! Au construit avioane pe care au primit bani. Si-au bombardat proprietatile din Germania si apoi au primit bani sa le reconstruiasca.

Serios? Nu știam că Messerschmidt, Krupp, AEG, Bosch, IG Farben, Junkers, Siemens și Volkswagen erau proprietate americană în perioada interbelică. Ăăă, stai. Nu erau. Unele nu sînt nici acum.
Pare-se că istoria și cultura generală e grele.

#258
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postradunic, on 06 decembrie 2016 - 11:53, said:

Krupp,  
"Ce rãmâne de învãţat din povestea Krupp, mica întreprindere care în câteva decenii se preschimbã într-un concern mondial? Krupp, dincolo de tradiţie, a investit mereu în cercetare şi noutate. Krupp reprezintã o industrie germanã care a accentuat mereu inovaţia mai degrabã decât producţia de masã. De reţinut ar fi şi importanţa pe care concernul a acordat-o coeziunii din sistem, angajamentelor luate faţã de lucrãtorii cãrora li se lãsa impresia de atmosferã familialã, importanţa profesionalismului membrilor stimulaţi şi material şi psihologic." Uzinele Krupp, o poveste de succes

#259
evreul

evreul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.02.2016

View PostLenel, on 04 decembrie 2016 - 20:13, said:

Desigur ca au aplicat renumitul plan!

Doar l-au aplicat proprietarii americani ai fabricilor din Germania, bombardate de avioane americane fabricate de aceiasi proprietari. Adica o solutie Win-Win pentru ei! Au construit avioane pe care au primit bani. Si-au bombardat proprietatile din Germania si apoi au primit bani sa le reconstruiasca. De la cine au primit banii? De la germanii, evreii, americanii etc., de la oamenii obisnuiti, fara educatie financiara si economica (nu mai zic de politica, geopolitica etc.). Restul, adica mortii de diferite etnii se numesc ”pierderi colaterale”, probabil la fel de neglijabile ca si convoiul de albanezi, femei si copii, bombardati cu munitie interzisa (pentru unii), cu fragmentare, convoi ”confundat” de ”chirurgii” militari cu unul de blindate sarbesti.

Nu fac nicio referire la etnia respectivilor proprietari, si asta numai fiindca eu nu cred ca romanii sunt diferiti de germani, evrei sau americani. Cu totii suntem oameni, cu bune si rele, si cu toata gama de la ticalosi la sfinti si chiar cu naivi (pe dumneata @evreul, nici macar nu te banuiesc de naivitate!). Nu cred nici macar ca este vreun popor ales sa adune toate relele, fie el cel roman sau evreu. Si apropo, cum este posibil ca multi ”puturosi” romani sa devina perfect integrati si sa fie apreciati din Statele Unite pana in Germania?

Oricum, eu am parcurs si citit toate postarile si mi se pare ca este un topic interesant.

Am asteptat mult tump sa se trezeasca acel roman care cum se stie ,sa nascut si a fost educat asa ca sa banuiasca pe toti altii ca au planuri secrete  si vor sa dea afara romanii din tara lor. Asa educatie si instruire , fie vorba intre noi, numai "a stricat" Romaniei si romanilor ca energia care au risipit cu asa lupte care amintesc luptele lui Don Quishot  nu le-a ramas timp  sa invete cum trebuie sa fie condusa /dirijata  economia tarii.

Ce bati capul dumneata cu americanii si evreii care au "incins  razboiul"  ?  Tocmai romanii au omorat 450 000 de evrei-cetateni romani si eu nu am auzit ca evreii-romani  au omorat  romani.  Ce vrei de saracii americani? ca au bombardat petrolul roman ca germanii sa ramana in pana ?  Eu nu inteleg multe din cele scrise care nu au nimic cu logica ci numai cu infectul comunism si mizeria antisemita.

Lipsa de cunoastere a economiei in regimul capitalist,ignoranta si prostia unor conducatori romani au provocat  jefuirea  propietatilor romane  in timpul privatizarii si au lasat Romania fara pantaloni.  Asa de multi bani au fost pierduti ca nici in 20 de ani de azi Romania,din pacate nu o sa poata ridic
a capul si rasufla liber. Nu americanii si nu evreii sunt de vina ci cei romani care au facut o lege ca numai romanii au permisul sa cumpere bunurile statului care au fost propuse.
Ungurii si polonezii au facut si ei privatizari insa cu licitatii internationale si cu contracte care nu au permis la noii propietari sa scoata nici un cui din intreprindere si sa continuie sa salarieze muncitorii. Tezaurile s-au umplut cu Dolari si Euro cu care au fost facute sosele ,trenuri si toate de care  sa avut nevoie.Azi nu ungurii si nu polonezii au frica de ce se va intampla maine  si  nu colinda europa ca sa gaseasca un loc de lucru.

Traditia romana este ca romanii nu sunt niciodata de vina de necazurile lor. Intotdeauna  au fost altii si bineinteles evreii.. Asta  este   neserios, copilarios si nedestept. Ce  sunt sigur este ca evreii niciodata nu ar fii facut  privatizare cum romanii au facut.

View Postradunic, on 06 decembrie 2016 - 11:53, said:

Serios? Nu știam că Messerschmidt, Krupp, AEG, Bosch, IG Farben, Junkers, Siemens și Volkswagen erau proprietate americană în perioada interbelică. Ăăă, stai. Nu erau. Unele nu sînt nici acum.
Pare-se că istoria și cultura generală e grele.
Din pacate boala cronica  a unor romani care probabil ca cultura generala nu prea i-a interesat.

#260
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postevreul, on 08 decembrie 2016 - 15:53, said:

Ce bati capul dumneata cu americanii si evreii care au "incins  razboiul"  ?  Tocmai romanii au omorat 450 000 de evrei-cetateni romani si eu nu am auzit ca evreii-romani  au omorat  romani.  Ce vrei de saracii americani? ca au bombardat petrolul roman ca germanii sa ramana in pana ?  Eu nu inteleg multe din cele scrise care nu au nimic cu logica ci numai cu infectul comunism si mizeria antisemita.
Evreii poate ca nu au omorat pe fata cum au facut fascistii, dar in multe alte feluri au facut-o si o mai fac inca.
Apropo de "infectul comunism" probabil cunosti prea putine despre istoria Romaniei, dar o gramada de evrei au fost in primele randuri ale comunistilor romani mai ales la inceputuri.

View Postevreul, on 08 decembrie 2016 - 15:53, said:

Lipsa de cunoastere a economiei in regimul capitalist,ignoranta si prostia unor conducatori romani au provocat  jefuirea  propietatilor romane  in timpul privatizarii si au lasat Romania fara pantaloni.
Ti se pare ceva anormal?
Erau doar simpli comunisti, nicidecum capitalisti, care habar n-aveau despre economia capitalista de piata.
Desi sunt intr-o continua schimbare lucrurile s-au schimbat prea putin si dupa parerea mea.

View Postevreul, on 08 decembrie 2016 - 15:53, said:

Traditia romana este ca romanii nu sunt niciodata de vina de necazurile lor. Intotdeauna  au fost altii si bineinteles evreii.. Asta  este   neserios, copilarios si nedestept. 1. Ce sunt sigur este ca evreii niciodata nu ar fii facut  privatizare cum romanii au facut.
Sustii cumva ca evreii ar fi niste sfinti?
Ori in realitate sunt persoane cu plusuri si cu minusuri.
1. Ai mai fi tot atat de sigur daca si evreii tai ar fi trecut prin 43 de ani de comunism, izolare, "spalare pe creier" ideologica si atatea altele care partial explica metehnele si greselile romanilor?

Edited by poadol, 08 December 2016 - 16:40.


#261
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postdjl, on 22 octombrie 2016 - 17:40, said:

Lipsa educației financiare dăunează grav românilor?
"Educatia financiara este procesul prin care dobandim cunostinte, aptitudini si abilitati care ne permit sa luam decizii mai bune in ceea ce priveste gestionarea resurselor noastre (financiare = banii), sa facem analize pe baza informatiilor corecte si sa stim cui sa cerem ajutor si sfaturi pentru a obtine mai multe beneficii din banii nostri." Ce este educatia financiara si de ce avem nevoie de ea

#262
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
“Aproape oricare om ştie să câştige bani, dar nici măcar unul dintr-un milion nu ştie cum să-i cheltuiască” – Henry David Thoreau Posted Image Posted Image

#263
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018
Indemn la educație economică și financiară; https://adevarul.ro/...7785/index.html

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate