Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Operator presa hidraulica

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
sabin211

sabin211

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 03.01.2015
Buna ziua,ma numesc Sabin si am 26 de ani.De 4 luni de zile m-am angajat la o fabrica din Olanda care se ocupa cu producerea de cuptoare pe gaz si curent electric(Fri-Jado),frigidere etc.Ei le produc de la prima piesa pana la ultima.Eu lucrez in sectia unde se produc toate piesele necesare pt toate produsele lor si mai exact pt inceput le-am sortat dupa ce le taia laserul (Trumph Laser 5030).Apoi dupa o luna de zile m-au mutat pe o presa hidraulica pe nume Safan Darley ,modelul find undeva 2010,dar nu sunt sigur.Aici am descoperit ce vreau mult timp de acum inainte.M-au invatat totul despre aceasta masina lucruri banale cum ar fi schimbatul cutitelor pana la aplicarea diferitelor corectii ale unghiurilor precum si realizarea programului de la 0 in functie de desenul atasat produsului,cu alte cuvinte sunt 100% independent pe aceaste masini.
Acum,imi cer scuze pentru discursul de mai sus,dar cumva incercam sa va explic cu ce ma ocup exact.Intrebarea mea este,cum sa fac sa aprofundez mai mult in acest domeniu?Vreau sa fac un curs de specializare de indata ce ajung in tara si mi-as dorii sa imi recomandati un curs sau altul daca aveti idee.Doresc sa ajung operator de presa hidraulica.Iar daca nu ajunge un singur curs pot face si al doilea pt aprofundari.Multumesc anticipat si scuzele de rigoare daca am fost incoerent in exprimare.

#2
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 10.01.2010
Fa un curs si ramai acolo.

Edited by the_northpole, 04 October 2016 - 18:19.


#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,396
  • Înscris: 01.12.2001
Daca vrei sa pricepi toate fenomenele ce se petrec in timpul prelucrarii, faci o facultate tehnica.
Daca vrei doar utilizarea respectivei masini, cauti documentatia detaliata a ei si inveti singur.
Nu cred ca gaesti un curs doar pt respectiva masina.

#4
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,203
  • Înscris: 08.12.2006
Vorbeste cu angajatorul, el ar trebui sa aibe relatii la producatorul masinii. PRoducatorul masinii ar trebui sa faca un curs de specialitate, dar bineanteles chemat si platit de firma unede lucrezi. Poti pune o intrebare. Ma cam indoiesc ca individual ai putea obtine un curs pe o masina care , pesemne, ca se porduce intr-o serie extrem de mica

#5
sabin211

sabin211

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 03.01.2015
Nu ma intereseaza sa invat doar masina respectiva,mai mult ma intereseaza prelucrarea metalelor in special cele prin intermediul presei hidraulice.De alta facultate nu ma mai apuc,am terminat deja una dar din pacate am ales-o din pasiune nu cu spirit practic(educatie fizica si sport).Un curs de 4-6 luni ar fi ideal ca si durata.Aici la lucru este un curs ce tine 3 ani,dar e strict in olandeza.

Edited by sabin211, 04 October 2016 - 19:28.


#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,824
  • Înscris: 07.06.2014
aria CAD nu presupune cursuri de calificare operator. se muta.

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,396
  • Înscris: 01.12.2001
Cauta cursuri de
Studiul materialelor
Tehnologia materialelor
Tehnologia presarii la rece
Rezistenta materialeor
Tehnologii neconventionale.

Toate astea le faci la o facultate tehnica (ca esti obligat sa le inveti).
Singur acasa, nu cred ca te tine sa inveti singurel doar din pasiune.

La "level2" te bagi si la
Proiectarea dispozitivelor
Aschierea metalelor

Si proiectarea sculelor aschietoare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate