Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

Duster nou (intrebari achizitionare)

- - - - -
  • Please log in to reply
261 replies to this topic

#19
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Mai gandeste-te cu Dusterul ....

#20
demin2609

demin2609

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 22.11.2009
http://www.spritmoni...ail/529640.html

consum de Dacia.

#21
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,674
  • Înscris: 24.11.2015

View PostBrick Top, on 01 octombrie 2016 - 18:09, said:

Imi caut de o luna masina si m-am cam hotarat la urmatoarea: Duster 1.6 benzina, 4x2, Laureate Look Pack. Pretul din configurator e cam 14500e.
Banuiesc ca pretul la dealer va fi ceva mai mic decat cel din configurator. Stiu ca cel mai simplu mod in care il pot afla e sa vorbesc cu dealer-ul, dar as vrea sa fiu pregatit pt. cand ma duc.
Deci, intrebarile mele ar fi:
1. Cam la ce pret sa ma astept din partea dealerului?
2. Cam cat as mai putea sa negociez?
3. Ar fi mai ieftin sa iau una pe care o au pe stoc, chiar daca nu are exact echiparea pe care o vreau, sau sa comand una exact cum o vreau?
4. Fiind aproape sfarsit de an, va influenta asta pretul in vreun fel?
5. Ce se intampla anul viitor cu modelele 2016 pe care le au pe stoc si nu se vand?
Multumesc!

1. Scade de la punctul 2.
2. Maxim 3-400euro
3. Influenteaza timpul de asteptare, nu si pretul.
4. Nu cred.
5. Stau in stoc pana se vand... mai ales ca sunt deja euro 6. Nu te astepta la cine stie ce promotii. Iar in stoc nu vor sta ca se cumpara + ca nu vor mai produce cu ceva vreme inainte sa apara modelul nou ca sa nu le ramana pe stoc tare multe.

Ca sfat, nu te sfatuiesc sa iei 1.6 4x2 ... la atatia bani e cea mai proasta alegere. Sa fie macar 4x4, insa as astepta modelul nou ce se lanseaza in 2017.

#22
teRRa

teRRa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 31.05.2006
Reducere mare nu o sa primesti. Maxim 500 euro care probabil nu se traduce in bani minus ci diverse optionale, accesorii sau pachete de service pe care ii costa de fapt jumatate din "castigul" tau.
Dupa masina pe comanda vei astepta mult. Minim 2 luni. Pe stoc mai mult ca sigur gasesti doar culori comuene gen alb sau vreun argintiu.
Sfat de achizitie: cumpara ori 4x4 ori mergi pe motorizare diesel. Asta daca nu intentionezi sa tii masina 8-10 ani caz in care nu conteaza ce iei. Diferenta aceia de 1500 euro se va traduce la o revanzare peste 5 ani in masina nevandabila sau devalorizare foarte mare (poti sa te convingi de asta analizand preturile Dusterelor de 4-5 ani puse la vanzare).

#23
tibitim2000

tibitim2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 31.10.2011
Laureat 1.6 2x4 am vazut pe automarket.ro cu 13250 euro

#24
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

View Postedisitaru, on 01 octombrie 2016 - 18:46, said:

Dusterul ala pe care vrei sa-l iei consuma 17 in oras si 12-13 in afara, iti spun din proprie experienta. Nu lua Duster pe benzina ca ai sa plangi !!!!!
Nu are cum sa consume atat,e aberant.Nici chiar daca ar tracta două rulote dupa el...Haaa...haaaa

#25
floo1987

floo1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 12.01.2011

View Postedisitaru, on 01 octombrie 2016 - 18:46, said:

Dusterul ala pe care vrei sa-l iei consuma 17 in oras si 12-13 in afara, iti spun din proprie experienta. Nu lua Duster pe benzina ca ai sa plangi !!!!!

Vezi ca isi bat joc baietii de voi, va fac la combustibil. Nu mai pune cifre dinalea pe aici ra rad si curcile.

#26
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Trebuie sa manaca si gura la soferii aia ceva. Hai ca nu e greu de inteles de ce va consuma Dusterele asa mult. Nu mai zic de stilul de condus al celor cu masini de la firma.
Un Duster 4x2 consuma la fel ca orice compacta pe benzina in oras. Poate juma de litru peste ca are roti mai mari. In afara va lua vreun litru peste compacta la mers normal ca are aerodinamica mai slaba.
4x4 va consuma intr-adevar mai mult dar nicidecum cat zice colegul.

Cu toate astea NU lua Duster 4x2.

Edited by underb, 01 October 2016 - 20:24.


#27
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Repet si eu nu lua Duster 4x2 e f instabila ori iei 4x4 si-l tii pe automat adica se trece la 4x4 cand derapeaza sau in curbe luate aiurea si in rest e 4x2 ori iti iei Logan de banii aia.
Daca nu ai 15 000 de euro de ce iti trebuie neaparat gipan?
Ori un gipan chel si instabil ori un logan full alegerea e a ta

#28
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,674
  • Înscris: 24.11.2015

View Postfloo1987, on 01 octombrie 2016 - 20:07, said:


Vezi ca isi bat joc baietii de voi, va fac la combustibil. Nu mai pune cifre dinalea pe aici ra rad si curcile.

Un 8% mediu consuma sigur ...

#29
floo1987

floo1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 12.01.2011
7.3% - 7.8% ia 1.6 16v pe Megane, cu aerodinamica de caramida a Dusterului poate sa ia lejer si 9% mediu. Dar pana la cifrele vehiculate aici e cale lunga, condus in bataie de joc si umblat cu pompa de mana la rezervor.

#30
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Eu nu stiu cum va ia voua atat de putin cu 1.6. Eu sub 8.5 nu prea am avut mixtul pe compacta PSA de 1.6.
In jur de 7 afara si in jur de 10 in oras.
La compacta GM dar de 1.4 e cu vreo juma de litru ma mic, poate un litru ca arde benzina dupa cum ii e si mersul, mai domol putin.

La 7.5 mixt cat ai? 6 afara si 9 in oras?

Eu zIc ca se duce pe la 9 Dusterul ceea ce e ok dpmdv.

7.5 au cacarezele de 1-1.2.

Edited by underb, 01 October 2016 - 21:04.


#31
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,951
  • Înscris: 11.07.2016
Am avut Duster ca masina de servici, atat diesel cat si 1,6 benzina prima generatie.
Daca vrei 1,6 benzina, recomand 4x4 si gpl.
Consumul era destul de mare la benzina, dar nu asa mare cum exagereaza unii pe aici.
Extern = 6..7 %
Intern = peste 11%
Mediu = undeva pe la 9% (mentionez ca nu l-am condus in bucuresti)

Deci la 1,6 bezina, recomand gpl.
Chiar daca il iei 4x2, dar macar alege cu gpl, si atunci consumul nu va mai fi o problema.
Aerul conditionat sper ca nu lipseste din lista de optiuni.
Bafta!

Edited by Malus_Dacus, 01 October 2016 - 21:21.


#32
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,892
  • Înscris: 27.04.2010

View PostBrick Top, on 01 octombrie 2016 - 19:10, said:

Nu-mi place Vitara cheala deloc. Duster-ul cu pachet look arata mult, mult mai bine. Vitara cu jante aluminiu si alte chestii estetice arata ceva mai bine decat Duster, dar imi depaseste bine bugetul.
Oricum, topicul meu era despre pretul la care pot scoate acel Duster. 14000e e pretul din configurator.
Ca idee, o Vittara echipata cu tot ce-ti trebuie, urca undeva la 16500 euro, din care scazi undeva la 2500 euro (e maximul pe care ti-l poate scadea dealerul). Daca vrei si lumini pe led, mai pui vreo 800 euro. Si vei avea clima, camera pe marsalier, geamuri electrice si alte prostii ... Merge mai mult decat ok, am facut un test-drive (atat cu Vittara, cat si cu noul Kia Sportage). Ce mi-a placut la Suzuki, faptul ca iti pot asigura ei si achizitia/montajul instalatiei de gpl (daca doresti sa pui gpl), pastrand nealterata garantia masinii. Si asta la un pret foarte bun ...

Edited by shymano, 01 October 2016 - 22:58.


#33
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Pe la 15300 gasesti noul Kia Sportage (pret de Rabla), Opel Mokka, dar si Hyundai Elantra sau i30, nu te bloca intr-un Duster. Masina cu motor de 1.6, 4x2, cu optionale (LOL, alea sunt standard pe orice alta marca, dar in fine..) nu ar trebui sa coste mai mult de 11000-11200 euro, fara Rabla, hai la un 10000 prin programul Rabla.

#34
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,892
  • Înscris: 27.04.2010
Sportage are clima abia de la a 3-a sau a 4-a echipare in sus ... una cu dotari decente pentru secolul asta ajunge la peste 22-23000.

#35
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Pai si Dusterul Laureate are clima ? Reformulez: iti trebuie clima ?

#36
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Duster 4x2 are cutia etajata aproape la fel de scurt ca si 4x4, deci va fi de mestecat la ea. In consecinta merita 4x4, chiar daca nu e zapada. O sa ai curaj sa mergi mai departe avand 4x4, chiar daca mergea si cu 4x2 (chestie psihologica). Motorul 1.6 sce 116 cp de acum nu se prea impaca cu gpl (sau merge cu instalatii scumpe). Mai bine 1.2 tce (eventual cu 4x4), sau, cel mai bine 1.5 dci, motor matur, fiabil, fara bube specifice, mai placut de condus cu cutia aia scurta de pe Duster 4x4.
Nu se prea negociaza la Dacia in afara de ofertele de pe site. Maxim ceva acadele, cum zic colegii.
Vitara are portbagaj meschin atat ca 4x2 cat si ca 4x4. In rest seamana la finisaje (o idee mai ochioase la Vitara, cu un feeling mai placut). Ca tehnica, daca mergi pe drumuri de tara, mai urci pe ici pe colo => Duster, ca e incet-incet singurul care mai tine la ideea de SUV (care poate iesi de pe drum fara sa agate pe dedesubt). Desi poate ca are 4x4 mai avansat Vitara, nu il poate pune in valoare datorita consolei fata, garzii la sol de Logan + 2 cm, plasticelor de sub masina si tobei, "bine" amplasata.

Edited by radu_vasile59, 02 October 2016 - 00:00.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate