Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Mai folosiți alte porturi în afară de cele U.S.B.?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

Poll: Mai folosiți și alte poturi afară de cel U.S.B. (afară de cele pentru monitor și audio) (19 member(s) have cast votes)

Deci

  1. Voted Serial (11 votes [27.50%] - View)

    Percentage of vote: 27.50%

  2. Voted Paralel (L.T.P.) (5 votes [12.50%] - View)

    Percentage of vote: 12.50%

  3. Voted S.C.S.I. (3 votes [7.50%] - View)

    Percentage of vote: 7.50%

  4. Voted Am mouse/tastatură ori ambele non-U.S.B. (9 votes [22.50%] - View)

    Percentage of vote: 22.50%

  5. Voted Altul (6 votes [15.00%] - View)

    Percentage of vote: 15.00%

  6. Voted Pentru internet/rețelistică mai am și altceva în afară de U.S.B., R.J. 45 sau wirless (6 votes [15.00%] - View)

    Percentage of vote: 15.00%

Vote Guests cannot vote

#19
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
@ yoda : Şi scannerul meu tot din 1998 e   Posted Image   Dar de ce îl foloseşti pe ăla şi nu ai luat unul mai nou. Al meu are lampa cam dusă, dar l-am mai folosit pentru că cel pe U.S.B. s-a stricat. Pe al meu am reuşit să-l fac să meargă pe un "A.M.D." cu XP-ul pe el.
Tastatura principală e mai nouă, dar o folosesc pentru că îmi place foarte mult (păcat că pe 7 nu mai merge tasta mute).
Am şi 2 adaptoare S.C.S.I.-P.C.I. pentru cazul în care am să găsesc un scanner A3 cu asemenea port (scannerele A3 sunt rare şi cam scumpe).
Pe un 286 am să încerc să testez un joystick - asta dacă D.O.S.-ul a luat corect driverul plăcii.

View PostKroghy, on 25 august 2016 - 21:47, said:

Eu folosesc alt port la sotie insa nu pot sa scriu aici cum se cheama.
Evident ca ma refer la laptopul sotiei, una doua va ganditi la prostii.

Poze  Posted Image

Edited by djl, 25 August 2016 - 21:58.


#20
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
Am vrut sa iau alt scanner mai nou pe USB, Canon LiDE alimentat doar din USB. Dar cum nu-l folosesc foarte des am tot amanat. Acum sunt tentat sa iau unul cu adaptor de transparenta. Am niste diapozitive si filme vechi si as vrea sa le trec in format digital.

Mai am un PC vechi, primul PC, un AMD K5 la 100MHz, 16MB RAM (la PC-ul de acum am 16GB Posted Image), HDD IBM de 1,6GB, placa de sunet pe slot ISA, CDROM 2x. Daca nu era asa zgomotos il legam la sistemul audio si il faceam internet radio/music player.

Edited by Master_Yoda, 25 August 2016 - 22:03.


#21
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Doar USB restul nu am treaba si un PS2 cateodata, paralelul niciodata nu am folosit. Am mausuri pe serial in debara ptr unele situatii.

Oricum porturile non USB le am dezactivate de mult sa nu mai enervez calculatoarele cu gestionarea lor. Paralelul l-am dezactivat la un PC de prin 2008

Exista si UPB? Universal Paralel Bus?

Cred ca viitorul poll va fi mai foloseste cineva hardisc? mai foloseste cineva memorii sub 1GHz sau mai are cineva procesor sub octocore?

Eu am un laptop foarte vechi si am la el o raritate adica Universal Paralel Bus, portul acesta este lung ca si cel paralel dar seamana cu un port serial si e cumva iesit in afara ca un fel de usb lung si scos in afara asa ca paralel ca serial era intern.

Quote

Şi scannerul meu tot din 1998
ba e din 88 scanerul tau.

#22
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006
La PC-ul nou folosesc doar USB si LAN (ala e RJ45? ca nu prea ma pricep). La cel vechi aveam tastatura pe PS2. Mouseul era mai nou si deja era pe USB, dar am si adaptor PS@/USB pe care l-am primit cu un mpuise de laptop si nu l-am folosit niciodata.

#23
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
R.J. 45 e mufa aia care seamănă cu cea de linie telefonică, dar e mai mare: https://en.wikipedia..._connector#8P8C

#24
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Demult m-am pus de am mufat singur un cablu crossover, ce am mai nunarat si invartit la firele alea pe culori, pana la urma am facut reteaua

Pana la urma le-am inadit manual

Nu aveam nici router nici switch

Edited by pisoiu22, 25 August 2016 - 23:01.


#25
Tronic222

Tronic222

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.08.2016
Eu folosesc Portul Naval Brrrrrraila / Naval Harbor Brrrrraila.

#26
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Aveam pc-ul meu din 2007 dual core si-mi mai luasem un laptop la 2700 lei ca gasisem la reducere o oferta si facusem retea. Prin 2009 era. Dadusem 2700 lei pe laptop dar inadeam manual cablul crosover, sa vezi dilimache sau culmea. Cred ca vreo 5 zile mi-a luat pana a fost reteaua din 2 pc-uri functionala sa poti intra din unul in altul, sa trasferi fisiere sau sa te si loghezi dintr-unul in altul. Problema a fost de fapt contactele imperfecte din legatura manuala sau inadeala ce-o facusem eu. Ulterior am strans-o mai tare. Cheastia era ca imi doream eu sa realizez, eu sa fac. Iar unii la un centru de mufari si marochinarii dinastea electrice si electronice de IT ma refuzasera cu mufatul. Mufau probabil doar LAN simplu iar ptr crosover trebuiau puse altfel firele si nu se complicau.

Facusem totul ca la carte in materie de setari software si hardware dar initial nu mergea reteaua, cu atat mai mult m-am enervat si m-a ambibitonat ca nu mergea si am facut pe dracul ghem pana am reusit sa mearga. A fost prima retea.

Edited by pisoiu22, 25 August 2016 - 22:59.


#27
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014

View Postpisoiu22, on 25 august 2016 - 22:45, said:

RJ 45 e mufa aia mai mica de teledon fix sau modem, parca.

Aia de telefon/modem e RJ11.

[ http://2.bp.blogspot.com/-ZFf3iyAXdRA/UTcNgVz7c5I/AAAAAAAAAjo/xbcFvAEMonw/s1600/met_img_rj11rj45.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Da exact, am editat si eu postarea aia.
RJ 11 nu am folosit niciodata la vreun pc sau ceva. Dial up-ul cred ca mergea pe asa ceva. Am la un laptop vechi si mufa dinaia

O alta provocare a fost reteaua pe linux, acolo e si mai si cu softul.

#29
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Kensington. :-D

Paralel pentru imprimanta (are si USB dar cablul paralel e mai robust), serial pentru programarea statiilor de emisie/receptie
si transfer date calculator HP-48G. HP-50G are si el serial, dar nu am cablu - si oricum are USB.

#30
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,080
  • Înscris: 19.12.2012
Nu a spus nimeni nimic de portul popular :D a disparut complet ?

On topic: usb, serial, si cel de retea ethernet

#31
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,870
  • Înscris: 14.10.2008
RJ-45, multe RJ-45, routere, switch-uri. USB-doar mouse si tastatura USB, desktopurile noi nu mai au seriale de nici un fel. Mouse-urile USB-o mzierie, nu tin mai mult de 2 ani.

Din 2015 si imprimantele sunt mutate pe retea, RJ-45, una fiind mai veche are adaptor RJ 45-serial, cealalta placa de retea din fabrica, dar la ambele se poate printa de pe oricare din cele 4 PC-uri de la birouri.

#32
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 03.02.2010

View Postdjl, on 25 august 2016 - 20:51, said:

Mai folosiţi ale porturi ĂŽn afară de cele U.S.B.?
Port-arma, port-harta, aero-port, port-moneu, port-bagaj, port-jartiere...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate