Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Numai aici despre Handbal-feminin și masculin-.

- - - - -
  • Please log in to reply
767 replies to this topic

#325
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006
Sper doar sa nu-i afecteze prea tare pe baieti aceasta infrangere in ultima secunda. Sa vedem ce vor face in Serbia saptamana viitoare.

#326
Vla0d_

Vla0d_

    Patrick Ekeng!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 20.06.2012
Trebuie ca la final sa prindem unul din primele 2 locuri. M-am entuziasmat dupa victoria cu Polonia, dar in mod surprinzator e ciuca batailor in grupa. In momentul asta suntem noi, Belarus si Serbia, fiecare cu cate 4 puncte. Daca nu batem in Serbia se complica mult lucrurile. N-am vazut prea mult din meci din pacate, nu pot sa imi sa imi dau cu parerea referitor la ce n-a mers in jocul nostru, sper doar ca baietii se vor mobiliza asa cum trebuie incat sa scoata un rezultat bun.

Intre timp au avut loc si meciurile din prima etapa a Cupei Romaniei la handbal feminin, cu urmatoarele rezultate:

Corona Braşov – CSM Bistriţa 25-29 (spre satisfactia mea, Bistrita s-a impus surprinzator de usor pe un teren greu, la Brasov)
Minaur Baia Mare (II) – CSM Roman 19-24
Dunărea Brăila – Măgura Cisnădie 31-26
Rapid Bucureşti (II) – Danubius Galaţi 33-30 (aici surprinde faptul ca Rapidul, echipa ce a evoluat in acest sezon in Divizia A si va promova la finalul sezonului, elimina o echipa de Liga Nationala)

Ieri s-a disputat HC Zalau-SCM Craiova (19-24). S-au calificat prin tragere la sorti HCM Ramnicu Valcea si Unirea Slobozia, in timp ce meciul dintre CSM Bucuresti si U Cluj va avea loc saptamana viitoare, dupa intoarcerea din Ungaria a fetelor de la CSM.

Tragerea la sorti a sferturilor are loc azi, in timp ce meciurile se joaca la sfarsitul saptamanii urmatoare.

#327
necolae

necolae

    Popescu, Emma, Flick, Buzdu, Benavides, Mihaila si Morar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,883
  • Înscris: 05.02.2012
Ne domină Vardar rău de tot, soarta e pecetluită pentru CSM.

#328
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,063
  • Înscris: 20.06.2009
Mda, am avut o finală frumoasă și spectaculoasă. E clar că Vardar a fost outsider-ul în acest meci, dar la fel de clar e că s-a ridicat la înălțimea evenimentului. Și nu a lipsit mult ca Gyor (și nu doar Gyor-ul) să retrăiască momentele de coșmar de acum un an. În fine, Gyor a cîștigat, mai mult sau mai puțin meritat, iar rezultatul final e cel care va rămîne să dăinuie peste ani. Păcat totuși că aceste turnee Final 4 nu se dispută în locații neutre, s-ar scoate din ecuație mai multe semne de întrebare...
Și de ce spun asta? Pentru că, deși în general arbitrajul a fost corect (nu s-au făcut greșeli majore sau cu tentă evidentă), au fost cîteva mici scăpări care, cuantificate, ar fi putut îndrepta partida spre un alt deznodămînt:
- în repriza a doua de prelungiri s-a fluierat un fault în atac împotriva lui Vardar. Deși intrarea jucătoarei aflată în atac (parcă Lekic) a fost neglijentă și se putea sancționa cu fault în atac, trebuie luată în considerare și poziția celor două apărătoare, care în momentul contactului se aflau ambele în interiorul semicercului! Ori, în acest caz, regulile sunt clare: se dă credit atacantului și se dictează lovitură de la 7 metri!
- a doua chestie e puțin interpretabilă și se lasă la latitudinea arbitrilor să aprecieze situația din teren. Dar, și aici e marele DAR, recomandările spun că în ultimul minut de joc, dacă echipa aflată în atac nu își arată clar intenția de a ataca poarta, se poate institui regula jocului pasiv chiar și după cîteva pase, atunci cînd este evident că echipa aflată în atac nu pregătește o acțiune de construcție. Ori acest lucru nu s-a întîmplat la ultimul atac al lui Gyor...
- tot sub aceleași recomandări privind ultimul minut, în situații de scor strîns și pentru a permite un timp efectiv de joc cît mai lung, după fiecare întrerupere a jocului se dictează time-out. Lucru care iarăși nu s-a întîmplat, mai ales dacă ne referim la minutul 59...
În rest, felicitări CSM-ului pentru cîștigarea medaliilor de bronz! Evident, erau mult mai strălucitoare cele de aur sau de argint, dar să nu uităm că e totuși o echipă apărută de curînd pe firmamentul Ligii Campionilor, iar două participări consecutive în Final 4 nu sunt la îndemîna oricui. Și nici nu vin pe bază de abonament...Posted image

#329
necolae

necolae

    Popescu, Emma, Flick, Buzdu, Benavides, Mihaila si Morar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,883
  • Înscris: 05.02.2012
24-20 pentru sârbi între timp cu România.

Edited by necolae, 07 May 2017 - 21:14.


#330
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,648
  • Înscris: 19.02.2010
Chiar dacă nu am văzut decât meciul vreo câteva minute din semifinala CSM-ului, și deci nu pot spune dacă arbitrajul a fost sau nu tendențios, mă întreb de ce au dat arbitre rusoaice la acel meci. Mai ales că echipa Vardar este sponsorizată de un rus,antrenorii sunt ruși, plus că au și jucătoare din aceeași țară.
Azi Buducnost a fost un fel de CSU Craiova, au băgat grădinița.

#331
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,063
  • Înscris: 20.06.2009
Pentru că, prin definiție, arbitrii sînt imparțiali oricînd/oricum/oriunde...Posted image

#332
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,648
  • Înscris: 19.02.2010
Așa cum au fost ăia la Finala mică dintre Iran și Italia, la fotbal pe plajă. Numai imparțiali nu au fost.
Sincer, nu am vrut să câștige Gyor, din două motive:
1. Jucau pe teren propriu
2. Sunt din țara "prietenă"
De ce nu se organizează în Danemarca, turneul, că doar o duc "bine economic" ( motivarea "lor" când au organizat turneul de calificare în dauna României)

#333
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,063
  • Înscris: 20.06.2009
Nu știu...Posted image
Legat de arbitrajul de la meciul nostru, chiar nu au fost probleme deosebite. Mici „scăpări”, dar nu mi s-au părut altfel decît, hai să le zicem, omenești. Oricum, așa cum am scris mai sus, nici la meciul dintre Gyor și Vardar nu au greșit flagrant, doar că acolo s-au cam aliniat planetele...Posted image

#334
stefan94

stefan94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 09.11.2006
Comentatorul meciului a spus ceva de genul ca Gyor a meritat sa castige si prin prisma faptului ca a fost mereu la conducere. Si da, planetele s-au aliniat bine. Remarca mea este ca de cate ori Vardar se apropia amenintator pe tabela s-au intamplat doua lucruri: fie au gresit macedodencele de cele mai multe ori, fie au aparut acele decizii care sunt la limita si care s-au judecat in favoarea gazdelor. Pentru o echipa de talia Gyorului daca dai trei astfel de decizii la astfel de momente este suficient, nu o poti bate niciodata. Iar trei astfel de decizii tocmai le-a precizat colegul @crislacor.
Spectacolul sportiv a fost extraordinar pana la urma pentru un privitor iubitor de handbal. Sa tot urmaresti asemenea meciuri. Urmeaza baietii. Spectacol garantat suta la suta. Aici viteza de joc, forta si disponibilitatile tehnice cresc urmarind scala Richter.

Edited by stefan94, 08 May 2017 - 11:13.


#335
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,460
  • Înscris: 02.09.2016
24 - 27 Mai la Sf. Gheorghe : Turneu  de baraj promovare / retrogradare Liga Nationala de Handbal Feminin :
Seria 1
CSM Unirea Slobozia
CS Dinamo Bucuresti
CSU Resita

Seria 2
CSU Danubius Galati
CS Minaur Baia Mare
SC HM Buzau
(Câștigătoarea fiecărei grupe  promoveaza in Liga Nationala de Handbal Feminin).

Sferturi de Finala in Cupa Romaniei la Handbal feminin :

CSM Bistrita - Rapid USL Metrou București  33 - 32
SCM Craiova – Dunărea Brăila 11 mai, ora 17.00 in Direct la Digi Sport 4
Unirea Slobozia – CSM Roman 11 mai, ora 18.30 in Direct la Digi Sport 4
CSM București – U Cluj 11 mai, ora 20.00 in Direct la Digi Sport 4  meci restanta din optimi ...invingatoarea joaca cu HCM Rm. Vâlcea 15 mai, ora 19.00 in Direct la Digi Sport 4.
Final Four-ul (semifinale-finala mica-finala mare) este programat in 19-20 mai la Ploiesti.

Cupa Romaniei la Handbal Masculin , FINAL FOUR : PLOIESTI 13 - 15 Mai 2017 :

Sambata 13 Mai ora 14:45 AHC Potaissa Turda - AHC Dobrogea Sud  in Direct la Digi Sport 3
Sambata 13 Mai ora 17:30 CSM Bucuresti - Dinamo Bucuresti in Direct la Digi Sport 3

Duminica 14.05.2017 ora 14:45 Finala Mica in Direct la Digi Sport 3
Duminica 14.05.2017 ora 17:30 Finala Mare in Direct la Digi Sport 3.

#336
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,460
  • Înscris: 02.09.2016
24 - 27 Mai la Sf. Gheorghe : Turneu de baraj promovare / retrogradare Liga Nationala de Handbal Feminin :

SC HM  Buzau - CS Minaur Baia Mare 25-35
CSU Dinamo București - CSU Resita 32-23
CSM Unirea Unirea Slobozia - CSU Dinamo București 19-17
CSU Danubius Galati - CS Minaur Baia Mare 26-20
SC HM  Buzau  - CSU Danubius Galati 20-39
CSU Resita - CSM  Unirea Slobozia 16-41

CSM Unirea Slobozia și CSU Danubius Galati au ramas in Liga Nationala de Handbal Feminin ...

#337
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,460
  • Înscris: 02.09.2016
Liga nationala de Handbal Masculin : FINALA

Meciul 1 :  31.05.2017   Dinamo Bucuresti - CSM Bucuresti 24 - 23.
Meciul 2 :  05.06.2017   CSM Bucuresti - Dinamo Bucuresti de la ora 18:00 in Sala Rapid in Direct la Digi Sport 1  ...
Meciul 3 (?) 08.06.2017 ora 18:00 ...
Cele doua echipe s-au intalnit si in Finala de anul trecut cand Dinamo in meciul trei a invins pe CSM Bucuresti cu 25 -23 pe 30 Mai 2016 si cu scorul general de 2 - 1 a castigat titlul de Campioana.
CSM Bucuresti joaca a treia Finala consecutiva in ultimele trei sezoane...
Cele doua Echipe s-au mai intalnit in sezonul regulat :
12.09.2016 Etapa III : Dinamo Bucuresti - CSM Bucuresti 28 -27
14.12.2016 Etapa XVI CSM Bucuresti - Dinamo Bucuresti 32 -33 ...
Primul meci al Finalei a fost teribil cu un gol in ultima secunda a lui Asoltanei pt Dinamo ...

In meciul pentru locul III  AHC Potaisa Turda - AHC Dobrogea Sud 31 - 30.
Meciul 2 Duminica 04.06.2017 de la ora 16:00 la Constanta , AHC Dobrogea Sud - AHC Potaisa Turda in Direct  la TVR 1.
(In Campionatul trecut Echipa din Turda a jucat Finala mica dar a pierdut cu scorul general  2 - 0 la Politehnica Timișoara).

#338
Vla0d_

Vla0d_

    Patrick Ekeng!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 20.06.2012
N-am reusit sa vad meciul lui Dinamo de ieri cu CSM, dar am ramas surprins de cat de greu l-au castigat. Nu stiu daca placut surprins sau nu... Vorbim totusi de echipa care o sa ne reprezinte si in sezonul urmator de Champions League. Si sa ai asa probleme impotriva unei echipe din Romania.... Sa nu uitam ca Dinamo a avut nevoie si in semifinala cu Dobrogea Sud de meci decisiv... Echipa arata chiar bine, nu imi explic problemele astea. Probabil e si oboseala acumulata de-a lungul sezonului.

#339
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,648
  • Înscris: 19.02.2010
Eu rămân surprins cum CSM tot ajunge in finală, deși in campionatul regulat a cam scârțiit. Cam așa a fost și anul trecut.
Chiar dacă au invins doar la un gol contestat vehement de adversari, Dinamo este peste CSM. Este cea mai bună din campionat. La anul vor avea de furcă cu Dobrogea, pt că ăia au cam fost atinși de arbitri anul acesta și de aceea spre final au căzut un pic psihic.

Edited by matyred, 02 June 2017 - 08:31.


#340
Vla0d_

Vla0d_

    Patrick Ekeng!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 20.06.2012
Pai si Turda mi se pare la ora actuala peste CSM. Dar ei au avut un program super aglomerat acum pe final, cum au jucat si in finala Challenge Cup, si mi se pare ca au cam sacrificat semifinala cu CSM...

#341
Vla0d_

Vla0d_

    Patrick Ekeng!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 20.06.2012
Doua meciuri de mare calitate in semifinalele Ligii Campionilor pe parcursul zilei de azi. PSG si Vardar Skopje merg in finala de maine. Vardar a invins-o pe Barcelona la ultima aruncare, Baleanu a fost in extaz, a strigat vreo 20 de secunde. Comenteaza de la fata locului, cred. Abia astept finala de maine. Mi-as dori ca si finala de la fotbal din seara asta sa fie la un nivel asa inalt, dar nu cred..:)

#342
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,460
  • Înscris: 02.09.2016
Ambele meciuri cu lupta mare si aparari foarte puternice...PSG a castigat pa Final dupa ce  a scapat mingea Nilsson iar Vardar  a facut o mica ,,surpriza,,.Pe finalul primului meci cei de la Veszprem au avut atacul si posibilitatea sa duca meciul in prelungiri dar s-au complicat pa 9 metri si au perdut.Au mers cei de la PSG de doua ori la trei goluri dar a fost strans meciul. N.Karabatic doar un gol  in schimb Gensheimer  si Hansen cate sapte goluri si portatul celor de la PSG  a prins o zi buna ...Vardar o tinut bine de minge pa final si a marcat Cindric care are ,,doar,, 1.82 peste apararea celor de la Barcelona.A aparat  bine Sterbik si  tanarul Dujshebaev 7 goluri ! Nu credeam ca Barcelona nu merge in Finala...o sa fie meci mare , maine in  Finala etc.Posted image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate