Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Casa parter si "demisol" in Feleacu ( Cluj)

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
2081 replies to this topic

#253
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postpuisor, on 22 octombrie 2017 - 15:45, said:

S-a sapat santul pt curent. Are cam 70-80 de cm si am vrea prin acelasi sant sa ducem toate utilitatile: curent, gaz, apa, eventual internet si canalizare. Gazul doar anul viitor cand o fi sa fie iar pt apa punem doar o teava, nu ne racordam pt ca nu e functionala inca reteaua ( dar va fi intr-un viitor nu foarte indepartat). Canalizare la fel nu este dar tot ce se poate sa fie in cativa ani. Se poate face asa? In ce ordine?
   Nu cred ca e ok sa ai gazele, curentul si apa in acelasi sant, nu stiu daca procedeaza asa cei care fac instalatiile. Eu am prevazut trecerile prin peretii demisolului (intrarile utilitatilor) la anumite distante in functie de tipul de utilitate, chiar si curentii slabi trebuie sa aiba macar 50 cm distanta de cablul de curent pentru ca se pare ca trifazicul nu se intelege bine cu semnalul analog, etc. Iar intre gaze si curent sau curent si apa cred ca sunt niste incompatiblitati clare, am observat si cum s-au tras utilitatile astea pe drumul de servitute, sunt ceva distanta intre ele..

#254
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
gazul si curentul (bransament) mai merg prin acelasi sant, dar apa in niciun caz...
pui nisip pe fundul santului existent pe care intinzi cablul de curent trifazic, apoi iar un pat de nisip (10cm), folie galbena de avertizare si caramida peste folie; apoi acoperi cu pamant si mai la suprafata lasi loc pentru teava de gaz ;)
pentru curentii slabi faci alt sant dedicat, mai putin adanc, eventual cu un camin ingropat pentru cabluri, din care te poti ramifica in curte pentru stalpi de iluminat, automatizare porti auto si pietonale (interfon, yala electromagnetica), programator irigatii, pompe si aspersoare, etc.

#255
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Pomii plantati in toamna s-au prins aproape toti, din 14 doar un cais nu a vrut sa infrunzeasca. Iarba a crescut frumos, avem si curent Posted Image

S-a turnat in primavara asta placa peste parter iar de ieri se lucreaza la zidaria etajului. Am turnat si fundatia viitoarei parcari,

Am acum o nelamurire. Cu cat se lasa mai mari golurile pt usile interioare? Usile vor fi standard 80 pe 200. Am gasit variante diferite pe internet si nu as vrea sa le faca gresit.

Si cateva poze.

Attached Files



#256
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Standardul de fapt e cam 90x200. 70-80 latime se accepta la bai. Daca ai "testat" pe teren si esti ok cu 80 atunci chiar asa le lasi - 80-81cm pentru ca interiorul acela nu se mai schimba, pui pervaz care imbraca zidul pe o parte si pe alta deci golul efectiv nu se micsoreaza ca nu tencuiesti acolo.

#257
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Depinde cat vrei sa fie foaia de usa si de modelul de usa.
Eu am goluri de 90 la camere si 80 la bai. Foaia de usa la bai e doar de vreo 70 cm. Mi-ar fi placut sa las peste tot de 90 golul de usa.

#258
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Eu zic ca mai bie mergi si vezi ce usi iti place..apoi cei de acolo iti zic pe loc de cat trebuie sa fie golul de usa. E clar ca-s niste standarde..important e sa nu te razgandesti pe parcurs.

#259
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Cred ca o sa merg sa vad exact de cat mi-ar place. Cumnata mea le are de 80 si ei i se par ok, un prieten le are de 90 si i se par la fel de ok. Totusi cred ca as prefera mai late.

#260
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Eu cunosc pe cineva care le are de 100 cm și arată foarte bine!  Eu zic sa nu lași sub 90 cm.

Edited by lenny13, 04 May 2018 - 13:10.


#261
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Am lasat toate golurile la usi de 90. Dar mai am o multime de dileme la care trebuie sa le dau de capat pana maine.

La etaj va fi incalzire in pardoseala in bucatarie si bai. In dormitoare vor fi calorifere. Cat sa lasam spatiul tehnic pe placa? Sub dormitorul 1 si 2 si sub bai, care sunt pe pamant e polistiren de 10. Dormitorul 3 e deasupra camerei tehnice iar bucataria deasupra incaperii de depozitare care nu va fi incalzita.

Attached File  A02_Plan_parter-page-001.jpg   386.84K   29 downloads

Daca lasam de 17, cat ar fi cred de ajuns si pt IPAT( 10 cm polistiren+ 7 cm circuitele de IPAT, sapa si gresia) ar trebui sa pun 12-14 cm polistiren in dormitoare ca sa fie la acelasi nivel cu bucataria. Mai pot pune numai 5 cm polistiren in bucatarie si 5 cm sa lipesc pe dosul placii, adica tavanul camerei de depozitare. E buna socoteala? Ce alte solutii ar mai fi?

Mai am o dilema cu geamul de bucatarie din dreptul chiuvetei. Sa fie mai sus de blat sau in dreptul blatului? Corpurile de mobila de bucatarie sunt standard de 80? La care adaug 5-7 cm picioare. Daca e in dreptul blatului nu se stropeste cand speli vase?

Edited by puisor, 08 May 2018 - 18:52.


#262
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Incet, incet prinde contur si etajul Posted Image Desi stiam ca trebuie musai usile sa aiba spaleti, evident am doua usi care au doar cate un spalet. Plus o usa de la baia matrimoniala dar acolo poate punem o culisanta ceva. La cele doua de la dormitoare e problema. Inca suntem in cautare de solutii. Ar putea fi usile fara toc dar habarnam inca cat costa.
Attached File  20180511_124709.jpg   644.96K   90 downloadsAttached File  20180511_124703.jpg   405.29K   83 downloadsAttached File  20180511_124653.jpg   621.7K   81 downloadsAttached File  20180511_124644.jpg   574.58K   77 downloads

Am reluat si discutiile cu ventilatia. Astept noua oferta de pret. Unitatea va fi montata in pod, de acolo fiind cel mai scurt traseu pt tubulatura. Va fi un pic de problema in sensul ca tubulatura va trebui desfasurata inainte de montarea tiglei. E foarte jos podul si altfel nu cred ca se poate. Pt ca podul nu e izolat am inteles ca trebuie sa facem ceva cutie izolatoare pt unitate. Am citit pe unul dintre jurnale despre asta dar nu mai stiu pe care. Help please daca stiti.

Zilele astea asteptam un instalator si un proiectant la gaz sa ne faca o estimare a costurilor. Va trebui sa facem extindere de retea si vor fi doua bransamente.

Edited by puisor, 18 May 2018 - 05:21.


#263
jeepers

jeepers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 30.07.2006
Salut. Ventilatia cu cine o faci?

Edited by jeepers, 18 May 2018 - 06:41.


#264
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Cu E...cald, dl Molnar.

#265
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,489
  • Înscris: 06.01.2014

View Postpuisor, on 18 mai 2018 - 05:16, said:

Desi stiam ca trebuie musai usile sa aiba spaleti, evident am doua usi care au doar cate un spalet.
Em am doar toc simplu pe etaj din cauza unei astfel de usi.

View Postpuisor, on 18 mai 2018 - 05:16, said:

Ar putea fi usile fara toc dar habarnam inca cat costa.
Toc este obligatoriu, cred ca te referi la "blana", tocul ce imbraca spaletul.

Attached Files


Edited by cristobob, 18 May 2018 - 07:16.


#266
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
La termopaie nu este tocul obligatoriu, de pervazele care imbraca peretele nici nu mai vorbim. Dar nu prea am vazut usi de termopan la interior.

#267
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009

View Postcristobob, on 18 mai 2018 - 07:14, said:

Em am doar toc simplu pe etaj din cauza unei astfel de usi.

Mersi de idee. Nu stiam ca pot fi si asa tocurile. Eu vazusem ieri pe net chiar fara toc deloc. Ceva in genul asta.

Attached File  Usa-de-interior-Secret-2-Barausse-furniruita.jpg   29.77K   77 downloads

Pentru iluminat de unde v-ati inspirat? Mi se pare complicat iluminatul holului de exemplu, cate corpuri de iluminat sa punem in living, etc.

Edited by puisor, 18 May 2018 - 08:51.


#268
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Eu am o usa din asta fara toc. Dar varianta glisanta in perete. Nu-mi place. Pentru ca ramane vizibila acea rama din aluminiu. Si nici imbinarea dintre rama si perete, oicat de bine s-ar finisa, parca tot nu arata bine. Cel putin mie nu imi place. Dar si eu am pus usa de genul asta pentru ca am fost limitata in optiuni. Baie mica, hol mic, spatiu mic in care trebuia sa imi incapa si un dulap, deci tocul m-ar fi incurcat.

#269
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

View Postdana84, on 18 mai 2018 - 12:05, said:

Baie mica, hol mic, spatiu mic

Mama lui de arhitect zagarcit :D

#270
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postiladi, on 18 mai 2018 - 12:19, said:

Mama lui de arhitect zagarcit Posted Image
Exact ! Stai, ca am uitat de geamul de la baie. De la toate baile ! 60x120 Posted Image  Tot am sperat sa se mai mareasca dupa ce le finisez, dar degeaba. Mici au fost, mici vor ramane.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate