Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Allview X3 Soul Style

- - - - -
  • Please log in to reply
264 replies to this topic

#37
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Am vorbit la Allview, la:
(Comenzi online si telefonice: +4(0)368 403 160
Program de lucru L-V: 8:30 – 17:00)
si tipul mi-a zis ca intr-adevar telefoanele au plecat de la ei, asa incat ar trebui sa ma sune cei de la DIGI, daca nu, ma duc peste ei in week-end!

#38
M-I-N

M-I-N

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 02.06.2016
Pe mine m-a sunat azi digi in legatura cu comanda plasata, sa ma intrebe daca mai este valabila. Ar trebui sa-mi vina maine sau cel tarziu luni sau marti smarpthonul.

#39
M-I-N

M-I-N

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 02.06.2016
Mi-a venit azi terminalul mobil pe culoarea gri. Din punctul meu de vedere este superb designul fiindca partea frontala este toata neagra iar spatele gri. Posted Image Spatele nu este metalic in totalitate, portiunile de sus si de jos sunt capace de plastic sub care sunt probabil antenele gps, wi-fi, retea mobila, 3G, 4G, bluetooth, etc. Nu prea am timp acum sa-l butonez dar o sa revin cu impresii Posted Image
Si ecranul este superb, Are culori bine calibrate iar touchul raspunde instant la comenzi. Din ce am observat nu are pic de lag. Este bine optimizat pe android 6.

Edited by M-I-N, 10 September 2016 - 14:17.


#40
M-I-N

M-I-N

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 02.06.2016
Revin cu cel putin 2 minusuri majore si foarte deranjate la acest terminal mobil.

1. Am constatat ca acest smartphone are un brum pe partea audio cand sunt castile cu microfon din pachet (handsfree) conectate la portul de 3,5 mm. Exclus sa fie castile de vina fiindca am bagat niste casti Audio Beats by Dr. Dre si castile fiind mai sensibile brumul de fundal este si mai deranjant la beatsuri.

Voi aveti brumul asta? Puteti sa verificati punand stop la o melodie sau pur si simplu conectand castile si ascultand cu atentie.
La mine este brumul prezent doar cand conectez casti cu microfon. La castile simple fara microfon nu exista niciun brum. Chestia este ca este foarte subtil si foarte incet dar pe mine care sunt sensibil la sunete ma enerveaza Posted Image

2. Al doilea minus extrem de major ar fi lipsa senzorului gyroscop. Astfel acest terminal mobil nu se poate utiliza cu un headset VR de realitate augmentata sau virtuala spre exemplu. Posted Image Mare mare minus asta Posted Image. De aceea nu era la lista de compatibilitati pe situl allview la headseturile Allview VR..

Al treilea minus... bonus. Acest terminal mobil nu are un al doilea microfon secundar. Astfel clipurile video si inregistrarile audio chiar daca aparent in software au pista stereo ea este de fapt dublu mono avand un singur microfon(ala de jos de langa jackul de 3,5mm).

E bine cu forumurile fiindca chestiile astea nu le gasiti in niciun review pe net Posted Image sau le gasesti foarte greu, astfel altii pot sa aleaga in cunostiinta de cauza sau sa aleaga altceva daca sunt prea multe minusuri sau nu pot sa beneficieze de exemplu de compatibilitate cu virtual VR..

Edited by M-I-N, 10 September 2016 - 19:47.


#41
valy1985

valy1985

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.08.2016
Eu m am saturat de asteptare si am achizitionat un Huawei p9 Lite care este la acelasi pret.Eu telefonul il luam pt sotie,dadusem comanda de pe 30 august la digi,si nici acum nu mi a ajuns.

#42
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Am primit confirmarea DIGI, pot sa iau telefonul, il asteptam din 20 august...

#43
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

View Postd-ardeleanu, on 13 septembrie 2016 - 11:48, said:

Am primit confirmarea DIGI, pot sa iau telefonul, il asteptam din 20 august...
Rezolvat, nu aveau decat gri, pretul de lista era 1599 lei, dar e redus la DIGI; acum caut husa tip flip, am gasit ceva la EMAG...telu e mare, frumos, usor, mi se pare ca are semnal cam slab pe 4g la bloc, dar oricum a prins parca 15 mb/secunda...pare ca merita banii pana acum, am 2 zile sa-l returnez, dar cred ca il vom pastra...

#44
M-I-N

M-I-N

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 02.06.2016
L-am mai butonat si eu cateva zile.
Cateva plusuri:
1. Se incarca repede de la 0 la 100 in doar 2h si 10-15 minute.
2. Experienta online, multimedia si light gaming este exceptionala
3. In convorbiri se aude impecabil
4. Are sistem de memorie interna ce permite fisiere mai mari de 4 GB
5. Camera principala face poze exceptionale ziua, bune noaptea sau in low light
6. Camera frontala este foarte buna iar blitzul este de tip CRI pentru tonuri de lumina calda.
7. Are atat GPS cu suport A-GPS dar ARE SI GLONASS. Receptia semnalului de la GPS si de la GLONASS este impecabil. Receptioneaza semnalele chiar si in casa si extrem de rapid. Are precizie de 1 Metru sau de sub 1 metru uneori.
8. Sensibilitatea radio in 2G, 3G, 4G precum si semnalul wi-fi este impecabil. Unde alte telefoane au 1 liniuta pe wi-fi 80 dBm x3 soul style are cu cel putin 20 dBm semnal mai bun (60-70 dBm)
9. Are VoLTE Posted Image desi nu scrie in specificatii.
@d-ardeleanu semnalul si la mine pe 4G este slab dar nu este vina telefonului. Este vina digi care au pe frecventa inalta 4G 2600 Mhz.. fata de vodafone care are pe frecventa joasa 800 Mhz 4Gul..
Si eu tot pe gri am primit. Mi se pare mult mai frumos pe gri fiindca are toata fata neagra.
Husa nici eu nu am gasit si la culoarea asta ar fi buna o husa neagra.. dar nu am gasit. Or aparea si huse pentru el.

Edited by M-I-N, 14 September 2016 - 15:00.


#45
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

View PostM-I-N, on 14 septembrie 2016 - 14:52, said:

L-am mai butonat si eu cateva zile.
Cateva plusuri:
1. Se incarca repede de la 0 la 100 in doar 2h si 10-15 minute.
2. Experienta online, multimedia si light gaming este exceptionala
3. In convorbiri se aude impecabil
4. Are sistem de memorie interna ce permite fisiere mai mari de 4 GB
5. Camera principala face poze exceptionale ziua, bune noaptea sau in low light
6. Camera frontala este foarte buna iar blitzul este de tip CRI pentru tonuri de lumina calda.
7. Are atat GPS cu suport A-GPS dar ARE SI GLONASS. Receptia semnalului de la GPS si de la GLONASS este impecabil. Receptioneaza semnalele chiar si in casa si extrem de rapid. Are precizie de 1 Metru sau de sub 1 metru uneori.
8. Sensibilitatea radio in 2G, 3G, 4G precum si semnalul wi-fi este impecabil. Unde alte telefoane au 1 liniuta pe wi-fi 80 dBm x3 soul style are cu cel putin 20 dBm semnal mai bun (60-70 dBm)
9. Are VoLTE Posted Image desi nu scrie in specificatii.
@d-ardeleanu semnalul si la mine pe 4G este slab dar nu este vina telefonului. Este vina digi care au pe frecventa inalta 4G 2600 Mhz.. fata de vodafone care are pe frecventa joasa 800 Mhz 4Gul..
Si eu tot pe gri am primit. Mi se pare mult mai frumos pe gri fiindca are toata fata neagra.
Husa nici eu nu am gasit si la culoarea asta ar fi buna o husa neagra.. dar nu am gasit. Or aparea si huse pentru el.
oare asta e buna?
http://www.emag.ro/h...1/pd/D4VGP2BBM/
nu stiu daca s-ar aprinde ecranul, ca la alte telefoane...

#46
M-I-N

M-I-N

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 02.06.2016
@d-ardeleanu Husa pentru allview x3 soul nu este compatibila cu allview x3 soul style fiindca sunt modele diferite.

Merge pe x3 soul style husa magnetica fiindca telefonul este dotat cu senzor magnetic. Senzorul magnetic este in partea stanga superioara in interior, sub carcasa langa blitzul led frontal (nu se vede).
Se poate testa unde este senzorul folosind un magnet de mica intensitate si o aplicatie dedicata din google play.

Smartphonul este foarte sarac in senzori si dispune doar de urmatorii senzori, cu mentiunea ca sensorul light foloseste camera frontala a terminalului iar sensorul orientation este un cumul matematic al accelerometrului si senzorului magnetic deci practic fizic telefonul dispune de doar 3 SENZORI Posted Image. Allview x1 xtreme din dotare are de 4 ori mai multi Posted Image
1. Accelerometer
2. Magnetic field
3. Orientation
4. Light
5. Proximity
Attached File  Screenshot_20160910-200240.png   109.59K   36 downloads Attached File  Screenshot_20160910-195611.png   244.65K   34 downloads Attached File  Screenshot_20160910-195618.png   228.65K   32 downloads Attached File  Screenshot_20160910-195631.png   269.33K   32 downloads Attached File  Screenshot_20160910-195709.png   176.06K   32 downloads Attached File  Screenshot_20160910-195722.png   249.88K   37 downloads

Inca o data zic, smartphonul acesta din pacate nu are gyroscop.

Attached File  Screenshot_20160910-194847.png   147.42K   42 downloads Attached File  Screenshot_20160910-195053.png   226.25K   56 downloads

Telefonul conform specificatiilor este compatibil si cu VoLTE. Nu stiu de ce nu au trecut cei de la Allview asta in specificatii.

Attached File  Screenshot_20160915-102530.png   190.47K   63 downloads

Edited by M-I-N, 15 September 2016 - 09:28.


#47
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

View PostM-I-N, on 15 septembrie 2016 - 09:07, said:

@d-ardeleanu Husa pentru allview x3 soul nu este compatibila cu allview x3 soul style fiindca sunt modele diferite.

Merge pe x3 soul style husa magnetica fiindca telefonul este dotat cu senzor magnetic. Senzorul magnetic este in partea stanga superioara in interior, sub carcasa langa blitzul led frontal (nu se vede).
Se poate testa unde este senzorul folosind un magnet de mica intensitate si o aplicatie dedicata din google play.

Smartphonul este foarte sarac in senzori si dispune doar de urmatorii senzori, cu mentiunea ca sensorul light foloseste camera frontala a terminalului iar sensorul orientation este un cumul matematic al accelerometrului si senzorului magnetic deci practic fizic telefonul dispune de doar 3 SENZORI Posted Image. Allview x1 xtreme din dotare are de 4 ori mai multi Posted Image
1. Accelerometer
2. Magnetic field
3. Orientation
4. Light
5. Proximity
Attachment Screenshot_20160910-200240.png Attachment Screenshot_20160910-195611.png Attachment Screenshot_20160910-195618.png Attachment Screenshot_20160910-195631.png Attachment Screenshot_20160910-195709.png Attachment Screenshot_20160910-195722.png

Inca o data zic, smartphonul acesta din pacate nu are gyroscop.

Attachment Screenshot_20160910-194847.png Attachment Screenshot_20160910-195053.png

Telefonul conform specificatiilor este compatibil si cu VoLTE. Nu stiu de ce nu au trecut cei de la Allview asta in specificatii.

Attachment Screenshot_20160915-102530.png
Deci singura husa este cea de la Allview, care este Mocha Gold...

#48
Nexux

Nexux

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.09.2016
Salutare tuturor
   A mai patit cineva ca in timpul incarcarii telefonului la atingrea (culisarea degetelor) capacului din spate sa simta o usoara vibratie?

#49
M-I-N

M-I-N

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 02.06.2016
Eu am patit sa ma cam curentez la atingerea pe spate cat timp este conectat la priza or la PC terminalul. Cam asta ar fi un mare minus al teminalelor din costructie metalica cu design hardware intern-extern dar mai ales intern precar. Pe langa faptul ca pinul pentru microfon sau telecomanda handsfreeului la mufa de 3.5 mm provoaca un mic sccurt deci brum pe partea de audio exclusiv in casti de genul handsfree cu microfon, smartphonul este un adevarat magnet de energie electrica reziduala pe carcasa metalica. Recomand a fi reincarcat la prize electrice cu impamantare ori conectat la dispozitive care la randul lor sunt conectate la prize electrice cu impamantare.

Apropo, am facut cateva teste in legatura cu bateria smartphonului si am ajuns la urmatoarea concluzie: Acumulatorul de 3150 mAh al smartphonului se comporta efectiv ca unul de 2500 mAh si de aici concluzia ca ori Allview X3 Soul Style are in el un acumulator cu o capacitate mult mai mica decat cea declarata oficial in specificatii ori este extrem de prost optimizat pe partea de hardware-software si consuma ca haplea bateria. Oricum ai da-o situatia este naspa in cazul acumulatorului si a constructiei metalice.

#50
Nexux

Nexux

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.09.2016
Ieri am returnat telefonul Posted Image

#51
M-I-N

M-I-N

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 02.06.2016
@Nexux zi si ce te-a nemultumit la el ca sa stie si altii care vor sa-l achizitioneze aceste aspecte, adica aceste minusuri. Acest terminal are si plusuri dar are si minusuri. Pentru mine minusul major ar fi brumul audio pe handsfree dar il rezolv cu handsfree cu conexiune usb (OTG).
Atentie insa ca smartphonul acesta nu este compatibil cu orice handsfree cu conexiune usb (OTG). Unele placi audio din headseturile sau castile cu microfon prin USB nu sunt 100% compatibile cu hardwareul/softwareul intern al terminalului. Cele incompatibile au pachete drop gen caraituri, sacadari ori artefacte in castile audio din handsfree.
Prin handsfree prin usb OTG sau bluetooth nu mai exista acest brum fiindca decodarea audio se face din placa de sunet a headsetului USB respectiv, telefonul trasmitand doar pachete de date spre aceasta.

Edited by M-I-N, 29 September 2016 - 09:44.


#52
Nexux

Nexux

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.09.2016
Telefonul era ok, singura problema a fost  scrisa mai sus, vibratia capacului din timpul incarcarii. Am cerut lamuriri si la Allview,dar nici un raspuns, asa ca am dus telefonul inapoi. Nu stiu daca vibratia era o problema majora dar nu am vrut sa-mi asum riscul. Vechiul telefon este tot un Allview deci nu am ceva cu firma.

#53
M-I-N

M-I-N

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 02.06.2016
Probabil vreun contact imperfect pe vibrator datorat designului metalic cum am scris mai sus. Al meu nu are problema asta dar are problema stresanta cu brumul audio care si asta este datorat tot probabil unui pin care face contact imperfect.

Sper ca cei de la allview citesc acest thread si vad si ei problemele astea.
Asta este primul meu smartphone metalic. M-am ferit de smatphonuri metalice pana acum.

Edited by M-I-N, 29 September 2016 - 19:26.


#54
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 17.03.2005

View PostM-I-N, on 29 septembrie 2016 - 09:38, said:

@Nexux zi si ce te-a nemultumit la el ca sa stie si altii care vor sa-l achizitioneze aceste aspecte, adica aceste minusuri. Acest terminal are si plusuri dar are si minusuri. Pentru mine minusul major ar fi brumul audio pe handsfree dar il rezolv cu handsfree cu conexiune usb (OTG).
Atentie insa ca smartphonul acesta nu este compatibil cu orice handsfree cu conexiune usb (OTG). Unele placi audio din headseturile sau castile cu microfon prin USB nu sunt 100% compatibile cu hardwareul/softwareul intern al terminalului. Cele incompatibile au pachete drop gen caraituri, sacadari ori artefacte in castile audio din handsfree.
Prin handsfree prin usb OTG sau bluetooth nu mai exista acest brum fiindca decodarea audio se face din placa de sunet a headsetului USB respectiv, telefonul trasmitand doar pachete de date spre aceasta.

Merge si conectarea stick-ului sa inteleg, daca spui ca are OTG.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate