Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Cine mai detine un TV alb-negru in secolul vitezei

- - - - -
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#73
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,824
  • Înscris: 07.06.2014
offtopic: cunosc prea bine fenomenul, mie mi-au gresit numele si in permisul de conducere, si in acte oficiale imi tot verific numele de cateva ori, pt ca sunt multi care citesc aiurea si scriu si mai aiurea. la mine in proportie de 30-40% actele se fac de 2 ori, tocmai din aceasta cauza.

#74
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Ca să te uiţi la ăla trebuia să ridici mileul? sau te uitai prin el?

#75
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,824
  • Înscris: 07.06.2014

View Postpisoiu22, on 31 iulie 2016 - 21:10, said:

Eu n-am avut aşa peşte pe televizor sau monitor. Am vazut apoi că era foarte căutat, nu am înteles niciodata de ce şi cum. Faza cu peştele am aflat-o abia dupa 2010

eheee, copil, daca ai fi prins anii de care tot vb noi aici, ai fi stiut de aceasta moda si nu ai fi aflat dupa atatia ani.

View Postpisoiu22, on 31 iulie 2016 - 21:12, said:

Ca să te uiţi la ăla trebuia să ridici mileul? sau te uitai prin el?

nu intinde coarda

#76
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Mileurile multe, bibelourile si unele chestii vechi ce le avea oricine asa imi fac o stare de rau. Iar TV-ul ala pare prea modern ptr mileul si bibelourile alea

#77
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PostDany_Darke, on 31 iulie 2016 - 20:46, said:

lorelyan, inca o bata in balta pt tine, o sa-ti fac un grafic, s-ar putea sa nu-mi ajunga un a4.

acel tv de care se tot vb, nu era pe lampi, deja era la cateva generatii dupa ce s-a oprit fabricarea celor pe lampi.

probabil n-ai prins Venus 5 pe lampi
de ala vorbea si gingis

#78
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,616
  • Înscris: 13.06.2004
Ce mă apucă nostalgia când văd imagini de interior cu dispăruta "Electronica" din Pipera (între 1961 şi 1970 televizoarele se asamblau în cea din Baicului - asta mai există). La mine la liceu (Gr. Şc. Industrial "Sfântul Pantelimon") exista o poză alb-negru cu o linie de tetstare a televizoarelor - am întrebat un fost profesor şi la renovare se pare că a fost aruncată   :down:
O imagine asemănătoare: http://forum.softped...st__p__17567783
Funk, ce frumos ar fi să fie o seară în care să adune lumea la un televizor de pe vremuri (poate să fie color şi color, dar să fie mai vechi de 1996  :(  ).

#79
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,824
  • Înscris: 07.06.2014
pisoiu, cred ca ti-a trecut ora de culcare, mergi si dormi, nu mai trola pe aici, daca iti e rau de la bibelouri, asta e, decat sa ai cosmaruri la noapte de la pozele noastre cu tv-uri, bibelouri si mileuri.

#80
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Ce s-a intamplat cu Cuba de au avut Tv color asa rapid al doilea din lume desi erau comunisti, si apoi s-a desfintat si-a mai bagat asa tarziu? e legatura cu criza rachetelor sau ce a fost?

View PostDany_Darke, on 31 iulie 2016 - 21:17, said:

pisoiu, cred ca ti-a trecut ora de culcare, mergi si dormi, nu mai trola pe aici, daca iti e rau de la bibelouri, asta e, decat sa ai cosmaruri la noapte de la pozele noastre cu tv-uri, bibelouri si mileuri.
ai dreptate, mai ales ca daca tot azi am citit si despre viata din cartierul ferentari unde sunt blocuri doar de la ceausescu sigur o sa am cosmaruri

Edited by pisoiu22, 31 July 2016 - 21:21.


#81
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Eu Venus 5 aveam , tv ul  copilariei .Principala lui nenorocire era vestita lampa PL 500 , poloneza de origine si care coordona totul in el .Nu se gasea in mod  curent si trebuia sa ai pe  cineva pila pe la service sau magazine. Se deregla destul de des acest tv , ii mai ardeam cate o laba pe partea superioara , truc invatat tot de la tata .

Edited by gingisKHAN2015, 31 July 2016 - 21:20.


#82
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,616
  • Înscris: 13.06.2004
Cuba nu era comunistă când a avut televiziune în culori (ai scris b în loc de v, dar aşa, ca f.d., în rusă "b" se citeşte "v", deci greşeala a fost pe aproape, cum cubanezii au primit ajutor de la ruşi), dar pe urmă a venit Fidel Castro Ruz la putere şi bye-bye... americani.

View PostgingisKHAN2015, on 31 iulie 2016 - 21:19, said:

Eu Venus 5 aveam , tv ul  copilariei .Principala lui nenorocire era vestita lampa PL 500 , poloneza de origine si care coordona totul in el .Nu se gasea curent si trebuia sa ai pe  cineva pila pe la service sau magazine. Se deregla destul de des acest tv , ii mai ardeam cate o laba pe partea superioara , truc invatat tot de la tata .

Lampa se uza şi din cauza căldurii. Dacă scoteai capacul din spate şi rabatai şasiul se răcea mai bine şi ţinea mai mult.
Aia cu pumnii ţinea de unele lipituri reci (adică care nu făceau contact bine).
Dereglarea ţinea de faptul că nu avea transformator de reţea. Televizoarele sovietice pe lămpi aveau şi erau mai puţin sensbile la aşa ceva (şi mai sigure, că nu riscai să "cadă" tensiunea mare pe şasiu). Bine, puteai să pui un transformator de separaţie...
Oricum, alea din familia <<Venus-Miraj>> au fost televizoare proaste din câte am auzit...

Edited by djl, 31 July 2016 - 21:23.


#83
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,824
  • Înscris: 07.06.2014
s-a plecat de la ideea, cine mai are un tv functional alb negru si s-a ajuns la functionarea lor, cuba si altele.

hai sa revenim si ontopic, ca ne intindem prea mult pe urma.

#84
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,616
  • Înscris: 13.06.2004
Lasă, că e frumos să povestească omul   Posted Image
Dacă aş avea apartamentul meu mi-aş luat un tv a-n pe lămpi produs înainte de anul 1967   Posted Image  Deşi mi-ar trebui convertor de frecvenţă + de sunet * pentru al putea folosi (bine, sunetul l-aş putea băga printr-un amplificator).

* dacă televizorul e cu sunet în norma est (O.I.R.T.).

Edited by djl, 31 July 2016 - 21:38.


#85
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Deci Djl n-ai loc in casa nici ptr un amarat de televizor vintage?
Daca tot ai lua asa ceva ar fi fain (cum spuneam eu de proiectul cu PC-ul cu tot felul de unitati amovibile floapa 3,5, floapa 5,25, cd rom, rw, dvd, zip, usb si card reader), deci sa poti adapta un aparat asa incat sa poti vedea pe acel televozor semnalul de la unele PC-uri plus cateva din canalele de televiziune actuale, macar o parte din ele. Ca altfel ce sa vezi la el ca nu mai prinde nimic, nici macar nu poti verifica daca-i bun.

Si ar fi o aplicatie mare.
De exemplu iei un program sau emisiune dinainte de 89, il rulezi pe pc si vezi pe televozor foarte vechi, te arunca-n urma cu 40 de ani, sau nu doar atat, poate fi util in caz de o filmare sau film in care ar trebui sa apara o scena cu asa ceva, adica daca azi se face un film despre ceva din perioada ante 90 ar fi extraordinar si ar parea foarte real sa vezi acolo in film culmea un TV de atunci ruland programul de atunci

Eu de exemplu am vazut un film de Sergiu Nicolaescu, si vedeam f clar und en-au avut obiecte adecvate ale timpului sa faca montajul, bineinteles necunoscatorii nu observa, eu am observat, adica actiunea din 1944 cu arestarea lui Ion Antonescu era si in film apareau partial in loc de camioane sau masinarii de razboi din 44 (si macar nemtesti Mercedes VW Audi) tocmai DAC 665T si  Kraz ca fiind apartinatoare armatei nemtesti din 44 desi alea au fost produse in Ro respectiv URSS (Ucraina) dupa anii 1960 sau 70

Iti dai seama cum era in Cuba, ca am recitit iar, adica 75% terenuri si proprietati ale strainilor, cubanezii de rand erau saraci tare, somaj, lipsa banilor, cam ca la noi acum, dar aveau televiziune color. Au venit sovieticii si Fidel Castrol a taiat televiziunea - ca oricum saracii nu aveau nici televizoare, si au reabilitat economia productia

Edited by pisoiu22, 31 July 2016 - 21:55.


#86
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,616
  • Înscris: 13.06.2004
Deja am 4 televizoare C.R.T.   :)   Poate o mai intra unul, dar nu mă arunc. Deocamdată retro pot fi <<Telecolor>>ul din 1984 şi "Hitachi"-ul din septembrie 1988.
Ar fi util un tv alb-negru portabil... dacă am mai avea emisie terestră analogică (pe lângă TV.R. 2) şi programe tv o.k.

#87
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Pai terestru mai e doar  TVR 1 pana in ianuarie 2017 dupaia numai. Nu ar mai merge probat un tv vechi dupaia
Cum ti se pare calitatea la Hitachi din 88, (cred ca e tot firma japoneza care face si excavatoare si hardiscuri si altele) comparativ cu ce ai mai avut de la alte firme gen electronica electroaparataj sau din RDG, SUA, URSS?
Si dupa 90 se vindeau si Goldstar, astea cum erau?

Edited by pisoiu22, 31 July 2016 - 22:20.


#88
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
E asa discutii , chiar imi plac aducandu-mi aminte de copilaria frumoasa si fara grijile zilnice asa cum e in prezent
Nu aveam internet , pc , telef. sofisticate s.a , dar aveam o liniste "familiara" fara grija zilei de maine ca , ce ii dau copilului sa manance/sa se imbrace
E adevarat ca prg tv au inceput incetul cu incetul sa se scurteze de prin 1980 ,  pana cand in 1983 a aparut si televiziunea in culori , dar si prg tv "partial color"
Astfel ca dupa 1983 prg tv numai dura decat de la 19.20 pana la ora 22 si se prezenta in proportie de peste 95% numai "politica partidului"
Culminand in ultimi 2 sau 3 ani ( numai stiu exact ) cu aparitia "ultimilor modele" de tv-uri alb-negru care aveau doar doua butoane dedicate pt cele doua posturi tv - TVR 1 si TVR 2
Ceausescu aflase ca foarte multa lume urmarea prg tv de la vecini si a dat "ordin" de a se "limita" posibilitatea receptionari altor frecvente , in afara de cele doua TVR-uri ( au introdus niste filtre de banda ingusta in selectoare/tv ca sa nu poti receptiona tot domeniul de receptie tv )
Dar cine a "apucat/deschis ochii" cu prg tv din ani 70 era altceva , fiind o diferenta enorma intre cele doua decade referitor la continutul prg tv
Dallas-ul prima parte sa putut urmari inainte de 89 si parca era joia
Atat timp cat era Dallasul difuzat la tv puteai sa faci baie in conditii normale , in rest cam trebuia sa mai incalzesti apa la aragaz
In perioada anilor 70 , miercurea aveai filme "Walt Disney" si care de fiecare data la inceputul filmului vorbea/il vedeai chiar pe Walt Disney facand o mica descriere a filmului pt copii
Mai exista in aceea vreme si "TeleEnciclopedia" , un prg documentar din diferite domenii/natura
Seriale politiste ca "Bratt and Danny"" cu Roger Moore , seriale sf ca "OZN si Nemuritorul" si multe altele
Filme artistice din occident si nu numai , emisiuni de divertisment "adevarat" si nu "spalatul rufelor in public" ca acum pt rating
Primul meu tv alb-negru a fost un E47 si care a functionat aproape 20 de ani , as vrea sa vad in prezent ce color functioneaza si dupa 5/6 ani , nu scriu mai mult
A fost inlocuit cu un Diamant de 61cm pe circuite integrate , ca apoi sa trecem la color
Din "pacate" viata mai simpla e mai lunga , cu cat devine mai complexa/stresata cu atat va fi mai mica
Din pacate chiar daca in prezent exista "n" formate video performante , nu acelas lucru se poate scrie despre continutul prg tv
Tot ce este mai interesant/mai bun e contracost si nu de multe ori continutul acestora se ridica la nivelul pretului platit
Dar deja ajunge , fiindca sunt multi care vor citi ce am scris ca fiind "o poveste" pt ei , iar altii...... insa le scriu vorba noastra - Cainii latra , ursul merge mai departe

Edited by lupull, 31 July 2016 - 22:15.


#89
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Era si o reclama la televizoare si spunea "Tehnologie ptr o viata, vezi campionatul mondial de fotbal in 1992, 2002, sau 2012? sau de ce nu chiar 2022!" Desi nu au fost campionate monfiale nici in 1992 nici in 2012

#90
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,824
  • Înscris: 07.06.2014

View Postpisoiu22, on 31 iulie 2016 - 22:10, said:

Pai terestru mai e doar  TVR 1 pana in ianuarie 2016 dupaia numai. Nu ar mai merge probat un tv vechi dupaia
Cum ti se pare calitatea la Hitachi din 88, (cred ca e tot firma japoneza care face si excavatoare si hardiscuri si altele) comparativ cu ce ai mai avut de la alte firme gen electronica electroaparataj sau din RDG, SUA, URSS?
Si dupa 90 se vindeau si Goldstar, astea cum erau?

cu cati ani in urma esti? noi aici suntem in iulie 2016 deja, deja august in cateva minute

goldstar? pai priveste la lg, ca asta e fostul goldstar

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate