Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Cine mai detine un TV alb-negru in secolul vitezei

- - - - -
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#1
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Deschid acest thread in ideea de a vedea/citi cati dintre noi mai detin un tv alb-negru functionabil , chiar daca il folosesc sau il tin prin pod , ideea este sa fie alb-negru si functionabil

#2
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
parca ma apuca melancolia cand "te aud" ....\

#3
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Si eu care credeam ca djl a deschis topicul... :(

#4
Spk96

Spk96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 16.11.2013
Daca mi-l cumperi, il bag in priza sa vad daca merge.

#5
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Chiar nu se poate discuta/scrie fara sa...... ?
Ai si inca functioneaza , poti posta daca vrei
Nu detii sau nu functioneaza posteaza doar daca scrii despre subiect si nu persoana
- E chiar atat de greu sa ne ''abtinem'' de la postari care nu au legatura cu subiectul thread-ului ?

#6
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
N-am avut asa ceva nici in secolul 14 sau 17 sau 18 darămite în 21

Iti dai seama ca nici A I Cuza nu a avut asa ceva si nici regele Ferdinand, aşa că de ce ne întrebi pe noi că doar nu mergem înapoi cu tehnica şi informaţia

#7
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 19.12.2012
Lasatil ca pe userul lupull" l-a apucat nostalgia sau i s-a pus pata pe tv urile alb/negru. A mai deschis subiecte deastea pe alte doua forumuri in care tot bate apa in piua la infinit... cred ca vrea sa ne convinga ca tv urile alea is mai bune decat UHD urile astea noi.

#8
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Dacă televizorul, fie alb negru, fie gri inchis şi gri deschis, fie de mare rezoluţie acustică, ar fi fost util la ceva sigur ar fi cumparat şi Napoleon Bonaparte, sau macar Baiazid sau Hassan Paşul, sau de ce nu chiar Alexandru Macedon să tot urmărească victoriile şi înfrângerile si să traiască în trecut..
Dar nu, nu e util, nici măcar Hitler nu se uita la televizor

Problema mare a TV-ului este că la el tot mereu vezi doar lucruri din trecut, nu din prezent şi nici atât din viitor. Chiar aşa zisele transmisiuni in direct sunt cu o întârziere de câteva sutimi de secundă, ceea ce face să nu fie chiar în direct ci de fapt cu întârziere dacă nu chiar în reluare. Ţi asta ptr că viteza undelor electromagnetice, a luminii şi a oricărui mod de a transporta informaţia nu este mai mare de 300 000 km pe secundă, adică nu este infinită

Edited by pisoiu22, 31 July 2016 - 18:22.


#9
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012
Cred ca mai am eu unul functional prin pod pe la bunici

#10
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

 lupull, on 31 iulie 2016 - 18:13, said:

Chiar nu se poate discuta/scrie fara sa...... ?

Nu


Am eu unul in garaj, din ala mic, parca "Sport" ii spunea.

d-asta:

[ http://www.proradioantic.ro/data/anunturi/1299848272.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by alexx1402, 31 July 2016 - 18:30.


#11
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Unu'?

Pff, cre' ca mai avem prin pod vreo 3.

#12
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,810
  • Înscris: 14.10.2008
Credeam ca e djl.

Nu, nici unul, ambele de la Spineni au fost aruncate de tata in 2008 fara sa stiu. La Miesti parca mai era un Venus, nu l-am mai vazut, le-o fi luat unchiul sa le dea la tigani.

#13
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Televiziunea color a devenit larg disponibila din 1951, este adevarat NTSC mai intai.

In 1969 au aparut TV-urile LCD color Toshiba, este adevarat in acelasi an in care Sony a lansat CRT-ul cu grila de apertura Trinitron.

De aici si concluzia ca cea alb-negru este o tehnologie wey-wey depasita.

In Franta a existat televiziune alb-negru HD cu 819 linii orizontale ca si format standard francez disponibil larg din 1949, fiind practic 737i avand 737 linii active, insa performanta teoretica nu era f. bine sustinuta de tehnologia vremii.
In restul tarilor din Europa a fost standard 576i cu exceptia  405 in UK care avea deja tehnologia televiziune publica din 1936.

Intre 1976 si 1981 Franta a trecut de la AN HD la 576i SECAM color, deoarece tehnologia vremii nu facea fata la rezolutie HD color analogica - necesar prea mare de banda.

Am  primit de la bunicul meu un TV Diamant AN cu ecran mare, folosit o perioada scurta, intermediar intre un alt TV AN si mai vechi si un Telecolor pt. export pe care l-am achizitionat prin '85-86.

Imediat dupa ce am luat Telecolorul, i-am dat Diamantul bunicii.
A doua zi l-a vandut la o vecina...

Edited by loock, 31 July 2016 - 18:48.


#14
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Vad ca e foarte greu in a se da niste raspunsuri simple si la obiect
In schimb multi isi ''etaleaza'' exact ce nu ma intereseaza
Nu stiu ce ''rezolva/scoate in evidenta'' acesti userii

#15
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Recunosc ca inca mai detin citeva tv-uri alb-negru pe linga magnetofoane , pick-up-uri si alte antichitati electronice .
Un tv sport 208 pe care il folosesc la tara pentru reglat ant satelit la prieteni .
Mai detin 2-3 tv-ri dar nu vreau sa gresesc numele lor .......sunt depozitate intr-un garaj (Diamant , Sirius ,Venus....)
Imi sunt dragi si nu as renunta  la ele nici mort .Daca nu aveam unde sa le tin ......Stiu ca multe piese se strica in timp
dar iarna la un vin fiert mai ma delectez cu schimbari de condensatoare , curatat praful ...una alta. Un pic de activitate
in sezon mort .

#16
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Nu cred ca ai sanse sa ii iei piinea de la gura lui @djl, nu poti sa ai atitea idei retro, cite are el  :)

#17
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Sunt incepator si nu concurez cu nimeni . dar ma amuza amintirile cind 15-20 de oameni se uitau la tv-ul Sport
in Eforie-Nord la cort , tv-ul legat la bateria masinii si vedeam bulgarii.....un video....Dupa ce ca avea un ecran
mititel , 15-20 de nebuni se chiorau la ecranul de 38 ....

#18
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,565
  • Înscris: 13.06.2004
Eu nu am televizor alb-negru. Le-am dat pe toate. Îmi pare rău că nu l-am păstrat pe cel pe lămpi produs în 1957 sau 1958   :down:   (a ajuns la un colecţionar, oricum) sau pe cel din copilărie (ăsta era solid state).
Fază: la cât nu ai să priveşti la televizor, uneori nu te-ar deranja un alb-negru.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate