Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 

Divort cu Soacra si Matusa ?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
aladinx36

aladinx36

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 09.01.2016
Buna ziua ! Am si eu o problema care este de fapt o telenovela mai complicata sau ciudata pentru cei care nu o inteleg.

In urma cu 11 ani m-am casatorit cu sotia mea , am stat la soacra , eu muncitor, ea muncitoare ne-am hotarat sa facem un copilas si am si facut. am aflat intre timp ca ea are probleme psihice de sanatate. Am fost avertizat de catre neamurile ei dar am mers pe ideea ca si ea are dreptul la o viata de familie si am fost dispus sa imi asum responsabilitatile ca familia mea sa fie fericita. In acele vremuri  eu aveam o mostenire de la tata care a murit 3500 euro. Matusa sotiei avand 6 facultati in juridic si mai stiu eu ce cu meseria de contabila a venit cu idea  ca din prenatalul sotiei care era 800 lei lunar , sa ii dea sotia ei 400 lunar pana se aduna 3500 euro si acesti bani ai sotiei si ai mei (7000 euro) sa ii dam ei sa ii investeasca sa ne asigure o locuinta.La un final am acceptat . A trecut 10 ani si noi tot la soacra in casa stateam , casa care nu era proprietatea soacrei ci era de ila. Vazand ca au trecut 10 ani si matusa nu ne rezolva cu locuinta, am cerut matusii acesti bani sa ii dam noi avans la o locuinta sa o cumparam prin banca mai ales ca sunt oferte pentru tineri cu loc de munca. Matusa a spus ca nu mai avem toti banii ca a cheltuit pe doctori in momentele cand sotia era internata si ca mai avem doar cateva sute de euro dar ea vrea sa ne ajute si cumpara casa soacrei cu conditia sa treaca 1/4 din casa pe numele fiicei mele si restul pe numele soacrei. Am fost de acord stiind ca nu o sa mai vad acei bani.Zis si facut. Intr-o buna zi cand sotia a decazut psihic si a fost internata la spital , matusa ei sa oferit sa las copilul la ea cat timp eu sunt la lucru si sotia la spital. Dupa 3 zile ma suna fetita la servici sa merg cu ea la sotia la spital.De la servici ma duc la matusa dupa copil dar acesta refuza sa imi dea copilul pe motiv ca copilul nu vrea  si ca ii este frica de mine.
Eu cunoscandu-mi copilul mi-am dat seama de intentiile matusii si am fost nevoit sa recuperez copilul cu politia si protectia sociala. Din acel moment soacra ma dat afara din casa si am fost nevoit sa ma mut in chirie . Sotia dupa ce a iesit din spital a venit la mine. De atunci au inceput problemele , Soacra si matusa profitand de sanatatea sotiei mele o influentasera sa ieie copilul
si sa o duca la ei impotriva vointei mele.
Datorita amenintarilor am hotarat sfatuit de un avocat sa fac o stabilire de domiciliu a copilului la mine.Dupa ce am depus aceasta cerere la tribunal ,Matusa a depus o cerere la tribunal cum ca sotia vrea sa divorteze motivele fiind ca imi bat copilul,sotia,beau alcool,joc jocuri de noroc pe bani,copilul este repetent si toate cele rele si ca aceasta cerere este semnata de sotie.Tin sa mentionez ca de ceva ani sotia nu mai putea sa lucre si are pensie de boala pentru care tot eu o trebuit sa umblu cu hartiile.
Tribunalul a cerut situatia scolara a copilului dar acesta nu este repetent cum sustinea matusa pentru ca am si eu 14 clase si stiu ca trebuie sa ii dau copilului o educatie buna si ma ocup de el cand vin de la lucru si am dato si la cea mai buna scoala din oras, nu dau detalii unde stau dar ii oras mare cu peste 30 de scoli.
Martorii care au fost chemati din partea matusii nu au confirmat cele spuse de matusa ba din contra au spus adevarul ca nu imi bat sotia ,nu joc la jocuri si toate celelalte.

In continuare sotia sta cu mine dar la tribunal sub influenta matusii ea sustine divortul. Eu nu sunt de acord cu divortul pentru ca stiu ca nu este vointa sotiei ca doar eu stau cu ea de 11 ani si o cunosc . In urma unei expertize judecatoresti acestia confirma o diminuare usoara a discernamantului la sotie.
Matusa prin avocata sotiei care este platita sa zica ce vrea matusa nicidecum sotia , a cerut sa mi se faca si mie o expertiza medicala pe motivul ca sunt nebun.
La toate testele am iesit chiar foarte bine (peste nivelul mediu).

Matusa la tribunal a sustinut ca ea are conditii superioare pentru a avea grija de copil si spera ea sa obtina custodia copilului.
La audierea copilului acesta doreste sa stea la parinti , nicidecum la matusa.
De 1 an si jumate o tot tinem prin tribunale, in august va fi urmatoarea intalnire la tribunal.
Acum in momentul de fata sotia este internata, sora ei a invoito de la spital si cu buletinul ei care nu stiu cum la obtinut de la doctorita a plecat impreuna cu aceasta la posta sa ridice banii si a duso inapoi la spital pe sotie.
Sotia mi sa plans la spital ca sora ei nu ea dat pensia si alocatia copilului.
La cererea mea sora sotiei refuza sa inapoieze buletinul si banii cuveniti,am depus si o cerere la politie dar ei nu se implica avand in vedere ca suntem in proces,asta insemnand ca sotia si copilul nu se poate bucura de banii de pensie si alocatie pana la finalizarea procesului.




Va rog frumos de la cei care au cunostinta sa imi dea si mie niste sfaturi.  Va Multumesc! .

Edited by aladinx36, 25 July 2016 - 17:50.


#2
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016
Vârstele sunt foarte importante.
Te rog să precizezi vârstele personajelor.

#3
aladinx36

aladinx36

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 09.01.2016
Eu sotul 37 ,sotia 31 , copilul 11

#4
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016
şi vârstele vrăjitoarelor?

#5
aladinx36

aladinx36

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 09.01.2016
in jur de 50 +/-

#6
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016
Deci fii atent: vrăjitoarele au complotat să vă ia fetiţa şi deja au scos-o pe tuşă pe soţia ta. Tu urmezi acum, aşa că fii cu ochii în 4.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu cred ca ar trebui sa divortezi si sa ceri custodia copilului. Poate nu este ceea ce iti doresti acum, dar nu prea vad alte solutii.

#8
aladinx36

aladinx36

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 09.01.2016

 BogzaG, on 25 iulie 2016 - 18:01, said:

Deci fii atent: vrăjitoarele au complotat să vă ia fetiţa şi deja au scos-o pe tuşă pe soţia ta. Tu urmezi acum, aşa că fii cu ochii în 4.
Sunt constient de ce au facut si ce vor sa faca dar cum pot sa previn toate astea.

#9
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
In ce calitate matusa a depus cererea de divort? In ce calitate discuta matusa in fata instantei vis-a-vis de custodia copilului?
Daca sotia a fost internata la pihiatrie, nu exista un bilet de externare/diagnostic pus, ce poate fi folosit in fata instantei?
In ce calitate sora sotiei a putut sa o "invoiasca" pentru a iesi din spital?

#10
aladinx36

aladinx36

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 09.01.2016

 pasilla, on 25 iulie 2016 - 18:05, said:

Eu cred ca ar trebui sa divortezi si sa ceri custodia copilului. Poate nu este ceea ce iti doresti acum, dar nu prea vad alte solutii.
Nu as dori sa ma abat deloc de la dorintele familiei si de la purul adevar ca pe viitor orice sfarmitura de minciuna poate fi folosit impotriva familiei mele.

#11
aladinx36

aladinx36

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 09.01.2016

 Arianna-D, on 25 iulie 2016 - 18:08, said:

In ce calitate matusa a depus cererea de divort? In ce calitate discuta matusa in fata instantei vis-a-vis de custodia copilului?
Daca sotia a fost internata la pihiatrie, nu exista un bilet de externare/diagnostic pus, ce poate fi folosit in fata instantei?
In ce calitate sora sotiei a putut sa o "invoiasca" pentru a iesi din spital?
Sotia a semnat in fata avocatului spune matusa , aceasta a fost contestata si sa facut o expertiza medigala in acest sens in care a iesit diminuare usoara a discernamantului si in urma acestuia ne vom prezenta in august la tribunal.

Sotia are diagnostic de internari cu tulburare psiho afectiva bipolara , uneori cu episoade maniacale

#12
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Dragi colegi, omul a cerut un sfat in drept civil, nu a postat ca sa il judecati sau sa il intrebati de ce a facut una sau alta, va rog sa ramaneti on topic.

#13
aladinx36

aladinx36

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 09.01.2016

 bogdannn1980, on 25 iulie 2016 - 18:12, said:

Ti-a luat ceva timp sa-ti scrii telenovela? Posted Image  Daca stiai ca sotia este dusa cu capu' ba mai mult ti-au confirmat si neamurile ei acest lucru.... intrebarea mea este?... la ce ti-a trebuit copil? Posted Image... sa iinebunesti dupa ea? Posted Image
Copilul a venit cand fapta era consumata si nu stiam foarte multe despre sanatatea ei
Si oricum nu imi pare rau ca am un copil cu ea ci imi pare rau pentru neamurile pe care le are care in loc sa ajute, prefera sa profite.

Edited by aladinx36, 25 July 2016 - 18:19.


#14
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016

 aladinx36, on 25 iulie 2016 - 18:06, said:

Sunt constient de ce au facut si ce vor sa faca dar cum pot sa previn toate astea.

Să fii tot timpul alert şi să le dejoci fiecare complot ce va urma.
Că ele, ca orice vrăjitoare, îşi urmăresc şi îşi hărţuiesc victima.
Fă în aşa fel încât să le faci tu lor viaţa un calvar, înainte să ţi-o facă ele ţie.

Edited by BogzaG, 25 July 2016 - 18:24.


#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 aladinx36, on 25 iulie 2016 - 18:10, said:

Nu as dori sa ma abat deloc de la dorintele familiei si de la purul adevar ca pe viitor orice sfarmitura de minciuna poate fi folosit impotriva familiei mele.
Trebuie sa intelegi ca familia ta este compusa din tine si din copil. Pentru asta lupti. Daca sotia va dori dupa aceea sa faca parte din familie va fi foarte usor.

#16
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

 aladinx36, on 25 iulie 2016 - 18:15, said:

Sotia a semnat in fata avocatului spune matusa , aceasta a fost contestata si sa facut o expertiza medigala in acest sens in care a iesit diminuare usoara a discernamantului si in urma acestuia ne vom prezenta in august la tribunal.
Sotia are diagnostic de internari cu tulburare psiho afectiva bipolara , uneori cu episoade maniacale

Deci avocatul sotiei discuta in fata instantei, in numele sotiei (influentat de matusa), intr-un dosar de divort !?  Sotia sustine ce vrea matusa, adica asta? " Matusa la tribunal a sustinut ca ea are conditii superioare pentru a avea grija de copil si spera ea sa obtina custodia copilului. La audierea copilului acesta doreste sa stea la parinti , nicidecum la matusa. " Altfel, in ce calitate poate matusa sa discute in fata instantei legat de custodia copilului, intr-un dosar de divort?
Daca sotia are avocat, recomand unul si pentru tine. Din ce scrii, multe lucruri nu par a fi in regula ....

#17
aladinx36

aladinx36

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 09.01.2016

 aladinx36, on 25 iulie 2016 - 18:15, said:

Sotia a semnat in fata avocatului spune matusa , aceasta a fost contestata si sa facut o expertiza medigala in acest sens in care a iesit diminuare usoara a discernamantului si in urma acestuia ne vom prezenta in august la tribunal.

Sotia are diagnostic de internari cu tulburare psiho afectiva bipolara , uneori cu episoade maniacale
Matusa a mers pe legea care spune ca daca ambii parinti nu sunt capabili sau ca nu poate , copilul poate sa fie dat in grija rudelor apropiate.
Si matusa incearca sa demonstreze ca nici eu nu sunt capabil ceea ce nu a dovedito pana acum.

#18
aladinx36

aladinx36

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 09.01.2016

 Arianna-D, on 25 iulie 2016 - 18:24, said:

Deci avocatul sotiei discuta in fata instantei, in numele sotiei (influentat de matusa), intr-un dosar de divort !?  Sotia sustine ce vrea matusa, adica asta? " Matusa la tribunal a sustinut ca ea are conditii superioare pentru a avea grija de copil si spera ea sa obtina custodia copilului. La audierea copilului acesta doreste sa stea la parinti , nicidecum la matusa. " Altfel, in ce calitate poate matusa sa discute in fata instantei legat de custodia copilului, intr-un dosar de divort?
Daca sotia are avocat, recomand unul si pentru tine. Din ce scrii, multe lucruri nu par a fi in regula ....
Si eu am avocat dar nu imi permit sa ii dau sute de euro cum isi permite matusa asta. Spun asta ca vad pe avocata sotiei cat de stresata este pentru a castiga procesul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate