Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

S-a dus seceta pedologica?
 

Cursorul se misca foarte greu cand descarc un torent si ce se poate face in acest caz ?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
tarantula61

tarantula61

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 19.01.2015

View Postxxvirusxx, on 28 mai 2016 - 20:58, said:

Da-l in masa de SSD, testeaza cu un linux live, ca sa nu te pun sa instalezi un win7, 8.
Cand ma duceam pe la nepotelul meu....descarcam cu 7MB/s, si nu mergea cursorul la mouse in reluare....si avea un amarat de HDD pe IDE vechi de.....10 ani


PS.  Si cum zicea si colegu` de breasla (eiffel) mai sus, poti testa cu alt soft sa vezi daca se manifesta la fel: deluge, qbittorent, bittorent etc...

Pai asa vroiam sa spun si eu , ori cu ssd ori cu o rabla de hdd tot asa pateam , s-ar putea sa fie de la uTorrent .Abonamentul e de 300Mbs RDS-RCS

Edited by tarantula61, 28 May 2016 - 21:05.


#20
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,192
  • Înscris: 27.06.2007
nu are treaba abonamentu la net "cu agatatu" mouse-ului; verifica laptopu de virusi, vezi starea de sanatate a SSD-lui etc

#21
tarantula61

tarantula61

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 19.01.2015

View PostSTARTREK1, on 28 mai 2016 - 21:05, said:

nu are treaba abonamentu la net "cu agatatu" mouse-ului; verifica laptopu de virusi, vezi starea de sanatate a SSD-lui etc

E tare sanatos , pot sa-ti garantez !

#22
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Pai daca "s-ar putea fie de la utorrent" (ca nu mai e ce a fost), testeaza putin cu qbittorent sau deluge...+ca daca descarci masiv ar fi bun un HDD...

Edited by xxvirusxx, 28 May 2016 - 21:15.


#23
tarantula61

tarantula61

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 19.01.2015

View Postxxvirusxx, on 28 mai 2016 - 21:14, said:

Pai daca "s-ar putea fie de la utorrent" (ca nu mai e ce a fost), testeaza putin cu qbittorent sau deluge...+ca daca descarci masiv ar fi bun un HDD...

O sa testez si cu altceva , ma gandeam ca poate e vreo setare ,  ceva  care imi scapa mie .

#24
pcezar

pcezar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 21.08.2005
Vezi în task manager  la cpu ...

#25
tarantula61

tarantula61

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 19.01.2015

View Postpcezar, on 28 mai 2016 - 21:24, said:

Vezi în task manager  la cpu ...

N-are treaba ............si oricum din task manager nu se pot face prea multe...............

#26
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Cauta bre informatii pe forumul utorent, daca te incapatanezi sa NU faci testul cu alt client de torrenti in aceasi parametri.

#27
tarantula61

tarantula61

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 19.01.2015

View Postspider_zero_sapte, on 28 mai 2016 - 22:02, said:

Cauta bre informatii pe forumul utorent, daca te incapatanezi sa NU faci testul cu alt client de torrenti in aceasi parametri.
Nu ma incapatanez bre , dar n-am timp acusica . Nu e panica man !

#28
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Ai mai putea incerca sa cauti cu vreun program de drivere sa actualizezi driverul mouselui.

#29
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Omu', daca nu ai timp pune doar Deluge si gata.

Si da, ma tem ca e cam slab PC-ul ala - e laptop vechi. Probabil nici nu e curatat de praf ( e cam fierbinte )
Plus ca am impresia ca e cam plin de procese inutile in background.

Nu zic ca folosesti prostia de Tune-Up Utilities si culmea mai ai si o versiune de-acum 8 ani - complet incompatibila cu Windows-ul tau.

Posibil sa mai ai si alte programe incompatibile.

androholic - n-are rost sa mai puna si alte prostii in PC-ul ala, ca e deja plin. Oricum 10-le sigur a pus cel mai bun driver compatibil cu ce are.

Practic are 3 probleme ce pot genera simptomele de mai sus:
1. Programe incompatibile si inutile cu procese de background - Tune UP, Power ISO si probabil multe altele.
2. Folosirea uTorrent - probabil una din ultimele versiuni care vine si cu bloatware.
3. Temperatura un pic cam ridicata.

#30
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Si la mine mergea f greu un calculator vechi pana i-am pus al doilea HDD pe care il foloseam exclusiv pt upload/download. Devenea uneori inutilizabil cand era teava buna la DC.
Nu stiu daca are legatura cu ce se imtampla la tine dar poti testa cu un HDD mai vechi.
Legat de cursor, am mai avut o situatie cu Mozilla pe un calculator. Sacada mouseul deasupra ferestrei browserului, mai ales cand era solicitat calculatorul.

Edited by underb, 29 May 2016 - 09:14.


#31
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Posteiffel, on 29 mai 2016 - 08:59, said:

Practic are 3 probleme ce pot genera simptomele de mai sus:
1. Programe incompatibile si inutile cu procese de background - Tune UP, Power ISO si probabil multe altele.

PowerISO functioneaza perfect pe Windows 10. L-am folosit/ il folosesc in mod constant pe un PC.

#32
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Pai daca ai ultima versiune, merge, desi pe 10 e cam inutil.
Dar cum Tune-Up-ul e versiunea din 2008, nu m-as mira ca si asta sa fie versiune veche.

#33
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Posteiffel, on 29 mai 2016 - 14:01, said:

Pai daca ai ultima versiune, merge, desi pe 10 e cam inutil.

Nu este inutil. PowerISO este capabil sa monteze si manipuleze imagini in formate pe care Windows nu le cunoaste, sa creeze, converteasca, editeze imagini, ripuiasca continut de pe disk-uri audio in formate precum mp3, flac, ape etc., sa arda disk-urilor optice, sa creeze stick-uri bootabile s.a.m.d. Dupa parerea mea este cel mai bine pus la punct tool AiO in materie, inclusiv din perspectiva resurselor consumate (care sunt foarte mici) si a compatibilitatii cu orice versiune de Windows. Desigur ca trebuie sa fie o versiune cat mai noua.

TuneUp Utilities, indiferent daca este o versiune veche sau noua eu il vad ca pe un malware. Nu ii inteleg pe cei care utilizeaza asa ceva.

De uTorrent nu stiu ce sa zic. Pe Windows 10 nu am avut ocazia sa-l testez. Pe Windows 8.1 am folosit ocazional o versiune mai veche configurata manual si nu am avut probleme. Acum folosesc, de regula, Transmission (dar nu varianta portata pe Windows). Recomand qBittorrent sau Deluge (@initiator).

#34
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

View Posteiffel, on 29 mai 2016 - 14:01, said:

Dar cum Tune-Up-ul e versiunea din 2008

Fa update la 2014 Posted Image

PS. Mai exista si UltraISO

Edited by xxvirusxx, 29 May 2016 - 14:59.


#35
tarantula61

tarantula61

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 19.01.2015
La download (am pus niste valori maxime):

CPU  27%
MEMORY 21%
DISK   3%...............54%
NETWORK 54%
la viteza de download de aprox. 13Mbs

Edited by tarantula61, 29 May 2016 - 17:39.


#36
pcezar

pcezar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 21.08.2005
- Go to setting>devices>scroll to bottom>device manager>expand audio>right click realtek>disable>restart computer>right click muted speaker on toolbar>detect problems>enable realtek>restart computer. Enjoy.
sau
- go to c:\Program Files\Realtek\Audio\HDA\ and renamed the file to FMAPP.exe.old \ restart

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate