Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

solutii bio in legumicultura

- - - - -
  • Please log in to reply
1120 replies to this topic

#955
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
pradatorii vin daca au un habitat, si nu e neaparat nevoie ca insectele daunatoare sa se inmulteasca in exces, dar trebuie sa existe o anumita populatie de insecte cu care sa se hraneasca pradatorii

de aceea se recomanda sa ai in gradina/solar, pe langa legumele pe care le cultivi si flori si plante perene ce pot oferi un habitat pt insectele benefice; in habitatul respectiv se refugiaza si o parte din daunatori, in cazul in care stropesti legumele, iar pradatorii tin lucrurile sub control; cel putin asta e situatia ideala :)

iar singura situatie cand merita sa te complici cu cumpararea insectelor benefice este atunci cand ai sere hi-tech in care totul este controlat, dar si atunci trebuie sa le oferi un habitat si hrana pradatorilor daca vrei sa-i tii in viata si, eventual, sa se inmulteasca

#956
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,540
  • Înscris: 27.01.2012
Fals...dar n-am de gand sa ma contrazic cu tine pe teme de baza...ca nu agreez niste flame inutile...cine pricepe, pricepe...cine nu, nu.

#957
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Pai hai să-ți zic eu cum facem Bădița Guru. Colegii de mai sus care au stat și s-au documentat pe net sau în carti, sa aplice in gradina proprie și după ce au niște rezultate palpabile și documentate, sa le posteze aici. Ca de asta e forumul.
In timp, discuția a migrat din una specializata în una generala și lipsita de conținut, iar fotografiile și experientele personale puse de useri premium au fost înlocuite de păreri date filozofic după "o zi de studiu".
A se înțelege ca la useri premium nu ma număr pe mine, ci pe cei de la care am învățat eu. Dar pe vremea aia nu venea nimeni sa spună ce a mai citi la vreun blogger organic sau ce s-a mai pus pe tub.
Vorbesc de vremea când ne contram noi doi care sursa de lumina pentru răsaduri e mai eficienta, ca în pasiunea noastră le pusesem pe toate, de vremea când Meganu dădea de zor semințe cu Domestos de dragul experimentului, când se puneau rezultatele primelor altoiri și când Jumbo intra și ne punea pe făgaș când o luam la vale.
Acum ai in schimb useri cu sute de postări ce pozează în formatori de opinie fără sa fi prezentat macar o roșie produsa de ei de la samanta la recoltat.  
Probabil ca o sa pun de o pauza, dar trebuia sa spun asta. Sper măcar sa o lase Scaiba aici.
Ne vedem peste câteva zile.

Edited by Hapygarden, 05 September 2017 - 20:25.


#958
naeturda

naeturda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 02.06.2017

 Hapygarden, on 05 septembrie 2017 - 19:07, said:

E vai de forumul asta ...
D-aia se cheama forum. Se dezbate, se discuta, fiecare cu argumentele lui.
De ce ar trebui sa iau de bune, postarile unuia care vinde laxative pentru cai, boi si vaci si sa nu ma ghidez dupa cineva care vine cu argumente? Chiar daca sunt citate dupa youtube, studii publicate pe internet, etc?
Pana la urma este un forum si nu cred ca trebuiesc descurajati cei care incearca sa invete dupa astfel de surse, chiar daca nu vor avea rezultatele scontate.

 subway_guru, on 05 septembrie 2017 - 20:22, said:

niste flame inutile...cine pricepe, pricepe...cine nu, nu.
Cam asta am vrut si eu sa scriu.
Fara report.

#959
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Domnu Enatudar, după dumneata am sta sa polenizam roșii cu scobitoarea. Cum era aia cu roșiile cu flori mascul și femela?
Mai zi-ne odata ca am uitat.
Nu, e o arie profesionala. Nu e aici ca să îți verși tu inepțiile, ci sa scrie aia care știu ce și cum și vor sa dea și din casa, iar tu sa notezi dacă vrei sa înveți. Și când ai probleme ridici doua degete și întrebi. Și răspunde cine știe, nu toți morunii care au vazut rosia pe YouTube si pe blog.

Edited by Hapygarden, 05 September 2017 - 20:37.


#960
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,540
  • Înscris: 27.01.2012
Ok...asteptam fapte si exemple concrete...nu 'povesti'!
;)

#961
naeturda

naeturda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 02.06.2017

 Hapygarden, on 05 septembrie 2017 - 20:28, said:

Mai zi-ne odata ca am uitat.
Eu ti-as mai spune inca odata, daca nu ai fabula.
Ce am vrut sa subliniez, este faptul ca postarile unor useri (unul din ei nu este din Morusani), sunt pline de detalii tehnice, nu aberatii. Si chiar daca nu cunosc aceste detalii, intru pe youtube, dotcom, dot ce doresti si incerc sa-mi formez o opinie.

Ti-am raspuns tot fara report.

#962
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,540
  • Înscris: 27.01.2012
Opiniile adevarate se formeaza abia dupa ce incerci 'pe pielea ta'...parerea mea!
;)
Dar chiar nu observi ca opiniile 'bazate' sunt din ce in ce mai rare din cauza de 'overflow' de 'pareri' din astea youtubiste nebazate pe nimic???
:(

Edited by subway_guru, 05 September 2017 - 20:42.


#963
naeturda

naeturda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 02.06.2017

 subway_guru, on 05 septembrie 2017 - 20:40, said:

dupa ce incerci 'pe pielea ta'..
Exact asta am si spus.

 naeturda, on 05 septembrie 2017 - 20:25, said:

...chiar daca nu vor avea rezultatele scontate.


#964
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,540
  • Înscris: 27.01.2012
Personal te astept de prea mult timp cu o pozulica ceva de la tine 'de acasa' ca sa te mai cred cu ceva...dar inca mai am rabdare...
La buna 'vedere'!
;)

Edited by subway_guru, 05 September 2017 - 20:46.


#965
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Sa va zica Jumborom, cine mai tine legatura cu el, cum e cu tehnologiile astea de pe net. Cum un anumit producator al anumitor seminte de flori, foarte mare si celebru "a uitat" sa puna in tehnologiile de cultura publicate faptul ca semintele respectivei flori se stratifica timp de 3 saptamani. informatia era prezentata doar la specializarile platite.
DIferenta dintre teorie si practica e imensa in domeniul asta. Dar ordinea musai trebuie sa fie teorie - practica muuuulta - educat pe altii. Etapa de mijloc nu se poate sari.
Nu poti sa spui ca stii sa sudezi daca l-ai privit pe unul cum o face.
Imi aduc aminte cand am incercat primele altoiri. Am citit de mi-au sarit globii oculari, dupa care i-am privit pe cei mai buni la treaba. SI totusi, la prima altorire m-am taiat la 3 degete. Si chiar azi, dupa multe reusite, nu indraznesc sa ridic vreun cuvant in domeniul asta. Cand oi avea vreo cativa ani de practica o sa raspund si eu la intrebari mai simple. Dar nu sa ma contrez cu unii care fac asta de o viata pentru ca am citit pe net cum se face.......

Edited by Hapygarden, 05 September 2017 - 20:49.


#966
naeturda

naeturda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 02.06.2017
Maine guru daca esti curios. Nu prea mai e cine stie ce de aratat dar nu imi e rusine.

#967
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,540
  • Înscris: 27.01.2012

 naeturda, on 05 septembrie 2017 - 20:39, said:


Eu ti-as mai spune inca odata, daca nu ai fabula.
Ce am vrut sa subliniez, este faptul ca postarile unor useri (unul din ei nu este din Morusani), sunt pline de detalii tehnice, nu aberatii. Si chiar daca nu cunosc aceste detalii, intru pe youtube, dotcom, dot ce doresti si incerc sa-mi formez o opinie.

Ti-am raspuns tot fara report.
Victoras dragule de ce nu zici tu merci ca nu bagam noi 'report' doar pentru ca te ghicim din prima indiferent de 'pseudonimul de clone', te stim si ne-am obisnuit demult ca faci parte 'din peisaj'?...de ce-ti fortezi norocul atunci cand nu e deloc cazul???
Nu te inteleg...crede-ma...
P.S.
Te asteptam cu pozele, dar sa nu indraznesti sa faci 'copy/paste' de pe net...ca se lasa 'cu scandal'

Edited by subway_guru, 05 September 2017 - 21:20.


#968
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
dupa "context" suntem pe o arie profesionala !
adica, trebe sa traiesti din asta, ca sa fi profesionist ! ... cati din noi traim din "asta" ? ... Posted Image
colegul Happygarden habar nu are pe ce lume capitalista traieste !
exista un dicton, care este oarecum o lege a capitalismului : " daca produsul tau nu are piata,
trebuie sa o creezi" ! Posted Image
asta se aplica la mai tot ce cumperi ca fiind "singura solutie" ! ...
aici intra fitosanitare,, fertilizanti, "seminte de hibrizi rezistenti" ...etc !

Edited by realduc, 05 September 2017 - 21:36.


#969
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,540
  • Înscris: 27.01.2012
Happy are 1196 'contributii'...matale...doua
:(
Cine pe cine 'judeca'???

#970
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Fugi în grota de unde ai venit Victoraș. Mi-e teama ca te vad masonii și zionistii prin satelit și vin după tine. Ca le dejoci planurile pentru o noua ordine mondiala direct pe Softpedia.
Știi in ce lume trăiesc eu? În aia în care nu a trebuit sa emigrez ca să-mi creez un viitor și sa mai trăiesc și bine.

#971
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
traieste din legumicultura ?...
ma indoiesc !

 Hapygarden, on 05 septembrie 2017 - 21:45, said:

Fugi în grota de unde ai venit Victoraș. Mi-e teama ca te vad masonii și zionistii prin satelit și vin după tine. Ca le dejoci planurile pentru o noua ordine mondiala direct pe Softpedia.
Știi in ce lume trăiesc eu? În aia în care nu a trebuit sa emigrez ca să-mi creez un viitor și sa mai trăiesc și bine.
esti cu simbrie la statul de cacat pe care l-ai creat (indirect) ! .. lingand genunchi si mingi de ping-pong ! ....Posted Image

Edited by realduc, 05 September 2017 - 21:48.


#972
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,540
  • Înscris: 27.01.2012
Profesional nu inseamna neaparat ca te cheama tzatza Floarea si altceva nu stii sa faci, inseamna doar ca esti in stare sa abordezi lucrurile in mod profesionist...
:(

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate