Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

P+1 langa livada

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
1982 replies to this topic

#1333
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,489
  • Înscris: 06.01.2014
Ca tot se vorbeste de wc-uri suspendate, cum ati mascat cadrul acestui tip de wc? Ca eu am pus un strat de rigips verde, chiar firma Rigips, si un faiantor chemat pentru o oferta mi-a spus ca nu rezista faianta in acea zona, ci va crapa si sa pun Osb.
Ce parere avesti de asta? (inca mai pot modifica).

#1334
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Bine ai venit pe threadul "Lumea WC-urilor" :)) . Pe-asta n-am mai auzit-o, doar Vio mi-a spus ca o sa se lase WCul sau o sa crape gresia sau ceva. Daca se intampla asta stim cine o va sughita :) . Eu am de gand sa fac un corp comun cu ghena alaturata si sa merg cu rigipsul pana sus. In partea de sus o sa fac niste niste pentru depozitare diverse, iluminate cu mici spoturi LED.

#1335
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Eu am.mascat cu doua placi de rigips (asa era in instructiuni) si sta bine mersi faianta de vreo 6 ani

#1336
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
La mine rigipsarul a placat dublu in baia de jos, iar sus, unde aveam ceva limitare de grosime din cauza bateriilor de la dusurile pentru wc a folosit aquapanel.

#1337
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,555
  • Înscris: 16.03.2007
Eu pun o placa de fibrociment

https://www.dedeman....47-mm/p/5012199

Edited by laffin, 18 May 2018 - 04:09.


#1338
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Daca se ancoreaza BINE cadrul WC-lui in placa (nu in sapa flotanta) si in perete, se construieste un cadru perimetral din CD-uri dublate sau WD-uri de 75mm, se placheaza dublu cu gipscarton, nu vor aparea fisuri. Garantat!

Iar adezivul este indicat pt gipscarton sa fie clasa C2. Adica unul elastic, gen Ceresit CM17

#1339
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Deci avem
-rigips dublu verde;
-aquapanel;
-betonip.

Mai era ceva cu care a construit Bufnici, dar nu mai tin minte cum se numea, il lasase el in apa nu stiu cat timp si nu intra apa in el. Ar fi interesant pentru ca in imediata vecinatate a WCului este cada respectiv dusul walk-in si as face tot posibilul sa nu am probleme cu apa (in afara de hidroizolatia ca la carte evident).

#1340
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Eu am facut hidroizolatii ca la carte, cum spui tu - le-am facut cu mana mea sa fiu sigur ca nu am probleme, si sincer realizez ca am cam exagerat. Odata aplicata gresia si faianta si rostuite bine, apa nu mai trece nicidecum. Atata timp cat apa nu stationeaza acumulata, nu are cum sa se infiltreze sub ceramica. Imposibil! Iar nevasta-mea spala din obisnuinta toata baia cu dusul. Hidroizolatiile, daca optezi catre Kerakol sau Mapei vor ridica binisor costurile, iar daca un neavizat le pune prost in manopera, chiar sunt 100% bani irositi.

A doua oara cand mai fac aceasta lucrare, voi hidroizola ca la carte doar dusul. Banii economisiti se vor duce intro ceramica mai buna.

#1341
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Asta voiam sa zic si eu..Parca se cam exagereaza cu hidroizolatiile astea ..de parca e piscina in baie..Si eu spal baia cu dusul..si nu am vazut sa fie probleme ..Oricum..zona de dus trebuie hidro mai bine..in rest..slabe sanse sa apara infiltratii in situatii normale..

#1342
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Eu incerc sa fac aici lucrurile mai bine decat sunt facute unde locuiesc acum. Daca imi aduc aminte o sa va arat poze despre cum arata o fatada finisata cu ciment alb dupa ce un timp s-a infiltrat apa la baie. Este o cada de colt si faianta e pusa "peste" buza cazii. Acolo am bagat eu silicon si am pus un profil de colt, nici prin gand nu mi-a trecut ca ar trece apa de ele sa ajunga pe tencuiala de mai jos si usor-usor in timp sa iasa pe peretele exterior. Eram convins ca e o problema la un fitting ceva (instalatia e din pexal, ingropata in perete). La un moment dat am dat tot jos impreuna cu tatal meu si a schimbat el fitingurile, dupa care am inceput sa sterg de fiecare data cada dupa dus. S-a uscat.

As pune hidroizolatie si eu macar in coltul cu dusul/cada. Chiar asa de mult costa smacul ala ?

#1343
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Eu am dat vreo 1000 de lei pe Kerakoll. Am hidroizolat 2 dusuri walk-in (dar jos am dat in toata baia, nu doar in zona de dus) si o zona de cada.

#1344
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Bylly, nimic nu costa prea mult. dar toate adunate sunt o avere...

#1345
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
I beg to differ, 1000 de lei e mult Posted Image. O sa vad ce si cum la momentul ala. Pe de alta parte, am dat cu o hidroizolatie pensulabila neagra, ceva care ramane ca un cauciuc, era la o galeata mare si e degeaba. Am dat-o pe zonele unde etajul este retras, inca nu e facut acoperisul pe acele zone si a intrat apa prin beton, am vazut pe tavanul camerei de dedesubt. Noroc ca in zona aia nu am facut tavanul de rigips acolo si il voi amana pana dupa ce e gata invelita.

Edited by Bylly00, 18 May 2018 - 17:45.


#1346
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Pasta bituminoasa se foloseste la exterior intr-adevar si este foarte buna (poate nu chiar orice producator). Dar nu rezista UV. Peste ea trebuie lipita (la cald sau rece) membrana bituminoasa care si ea are o garantie destul de redusa la expunere UV, dar totusi apa nu o va strapunge prea usor o perioada buna de timp. Eu am hidroizolat si termoizolat o terasa de 30mp suspendata. Practic, la mine terasa sta pe jumatate de living si solutia a fost extrema din toate punctele de vedere. De la placa de beton pana la finisaj sunt apx. 9 straturi tehnice, lucrate fiecare in detaliu riguros, cu atentie deosebita. Tot pentru ca nu am incredere in dorei, am executat singur si aceasta lucrare, dar sub instructiunile pertinente ale unui meserias de la o firma de hidroizolatii si cu bagare de seama la fisele tehnice ale produselor. Numai hidroizolatiile si evacuarile de ape m-au costat 3000Euro (fara termoizolatie, fara sapa armata sau finisaje), asadar am ajuns la 100Euro/mp fara sa mai platesc si manopera, iar manopera la hidro este una din cele mai bine platite, chiar mai bine decat la instalatile sanitare/termice.

Revenind la o discutie mai veche, legata de pretul per mp util construit la gata, te miri de unde se ridica uneori costurile intrun mod dramatic. Uite in acest caz numai o hidroizolatie de terasa la ce pret poate ajunge. Si mai era loc si de exagerat dar nu am indraznit in aceasta situatie...

#1347
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Eu am hidroizolat baile cu CL 51 si CL 152 pe ambele podele iar pe pereti doar la colturi si in zona de dus si de cada. E gata facuta, la galeata, primul strat dat cu bidinea/pensula si putin ma gros ca trage sapa, sa se izoleze toti porii. Dupa banda perimetrala si ulterior al doilea strat dat perpendicular pe primul. La o zi distanta am varsat un pahar de apa si sta apa pe ea ca roua pe plante, super buna.

Si da aveti dreptate se exagereaza, dar e bine sa exagerezi mai ales daca pe sub sapa ai cabluri electrice si incalzire in pardoseala. Oricum cu un adeziv de calitate gen CM 17 si ceramica chituita cu ceva hidrofob gen CE 40 nu cred sa fie vreodata probleme, poate doar daca faci din baii piscina si blochezi usa si scurgerea sa se umpe baia cu jumate de metru de apa...Posted Image

A nu se considera reclama, eu astea le-am folosit si le voi folosi la casa...dar fiecare firma are produse asemanatoare ca si proprietati dar la alt pret si calitate.

Edited by Mirel_85, 19 May 2018 - 09:25.


#1348
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

 Mirel_85, on 19 mai 2018 - 09:20, said:

A nu se considera reclama, eu astea le-am folosit si le voi folosi la casa...dar fiecare firma are produse asemanatoare ca si proprietati dar la alt pret si calitate.
Apoi nici asta nu e ieftin :D  Din cate vad pe net preturi e tot pe acolo cu Kerakoll/Mapei ca pret/kg.
Eu dupa ce mi s-a infiltrat apa din balcon in casa, pe sub parchetul de lemn si dupa ce am "inundat" vecinii pentru ca nu am nicio hidroizolatie in baie (doar gresie cu chit Ceresit, care o fi el aquastatic, dar dupa 6 ani i-au mai trecut din efectele hidroizolante), suflu si in iaurt. Si la terase si la bai :D

#1349
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,489
  • Înscris: 06.01.2014

 dana84, on 19 mai 2018 - 09:34, said:

  Din cate vad pe net preturi e tot pe acolo cu Kerakoll/Mapei ca pret/kg.
...
Si consideri ca Ceresit af fi mai slab calitativ decat Kerakoll si Mapei ? Intreb deoarece in perioada urmatoare voi avea nevoie de hidroizolatie si doresc informare.

#1350
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Nu, mi se pare foarte bun oricare dintre astea trei. Eu am luat Kerakoll pentru ca era aproape de casa distribuitorul si imi aducea si completari mai mici.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate