Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 

Motocositoare - topic dedicat, (partea a-II-a)

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
7379 replies to this topic

#7363
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,623
  • Înscris: 31.01.2010
Cu pandemia am cam neglijat casa de vacanta si au aparut tot felul pe tufe pe acolo.
Urmarea e ca m-am dotat cu sculele necesare si la proxima deplasare ma pun pe taiat ca acuma am cu ce!
Attached File  IMG_20240416_152714480.jpg   280.93K   39 downloads
Cutitul Y nu face fata, la fel cel cu 40 de dinti pentru iarba.

Edited by Ion_Bumbu, 16 April 2024 - 19:34.


#7364
lepetir

lepetir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 12.07.2007
@Ion_Bumbu Folosesc si eu asa ceva de la Husqv., cu el curat pe langa tufele de gutui in fiecare primavara. Dar sa stii ca trebuie si "putinta nu mumai vointa", folosec un Husqv 545 rx. Am incercat sa-l ascut in stilul lantului de la drujba si rezultatul e modest. Grija mare, se incalzeste tare la copacei mai grosi  si se decaleste usor.

Edited by lepetir, 17 April 2024 - 11:52.


#7365
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,623
  • Înscris: 31.01.2010
Nu-i problema, exista de toate!
:D

#7366
fane52

fane52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 21.11.2021
Cutitul metalic cu 40 dinti merge mai bine ca Y-ul la ras? si cum procedez sa iasa uniform?Nu imi prea iese!Lucerna si alte balarii la gramada.

#7367
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 08.04.2006
Am o gradina de cosit pe langa casa de aproximativ 10 ari, cu santuri pe 3 laturi, deci destul de denivelat.
Momentan am o coasa McCulloch B33B, 7Kg, 43cm diametru de taiere cu fir. Tai in general cu fir de 2.4mm-2.7mm. Rar tai cu discul pentru ca sunt multe pietre.
Am avut si STIHL FS 70 in alta locatie, era cam la fel cu McCulloch, dar mai usoara parca.

Acum as incerca si o coasa pe acumulatori care sa fie la fel de potenta macar ca si cele de mai sus. Am studiat in principal modelele de la Makita. La cele pe acumulatori din cate am studiat ai nevoie de o coasa, un incarcator mai rapid si macar 2 acumulatori (2 seturi la cele ce merg cu 2 acumulatori deodata). Cu un acumulator cosesti in timp ce cealalt sta la incarcat. Orice setup am studiat (la pret rezonabil cat de cat) duce o motocoasa doar intre 30 minute si o ora maxim. Cam tot in acest timp se incarca si un alt acumulator.
Oscilez intre 2 variante, cea pe 40 Volti si cea pe 36 Volti (asta foloseste 2 acumulatori de 18V de fapt). Exista vre-un avantaj la cele alimentate cu un singur acumulator de 40V? Eu am observat doar ca sunt mai scumpe.

Iata setupurile mele:
Makita UR006G, (40V, 43 cm fir) + 2 acumulatori BL4050F, 40V, 5.0Ah + incarcator DC40RA (pret aproximativ 4600 lei) https://www.makita.r.../ur006gz02.html
Makita DUR369AZ 2x18V (36V, 43cm fir) + 4 acumulatori BL1860B + incarcator DC18RD (pret aproximativ 4300 lei) https://www.makita.r...t/dur369az.html
Ar mai fi de la Husqvarna si Stihl dar mult mai scumpe:
Husqvarna Cordless 535i RX, (40V, 45cm fir) + 2 acumulatori BLI300, 36V, 9.4 AH + incarcator HUSQVARNA QC500 (pret aproximativ 6500 lei) https://www.husqvarn...-si-incarcator/
STIHL FSA 135, (36V, 42cm fir) + 2 acumulator STIHL AP 300 S + incarcator  STIHL AL 500 (pret aproximativ 6400 lei) https://www.stihl.co...nd-charger.aspx

As alege o Makita totusi dar ce parere aveti, care ar fi mai potrivita?
Si inca o intrebare. Nu inventeaza nimeni inca motocoase plug-in hibrid? Eu as vrea de fapt sa mearga si pe acumulatori si la curent.

#7368
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,623
  • Înscris: 31.01.2010
La banii aia aveti Stihl FS 510 insa sint banii dumneavoastra si daca doriti puteti intra in magia electrificarii, ca la cei cu autoturismele electrice la care brusc pe pute benzina si motorina.

Luati ceva bun, nu exagerarea cu 510  dar la 6500lei pentru electrica va bateti joc de bani...

#7369
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,562
  • Înscris: 12.10.2005

View Postmsjohntm, on 19 aprilie 2024 - 13:01, said:

... Acum as incerca si o coasa pe acumulatori care sa fie la fel de potenta macar ca si cele de mai sus.

Nu inteleg de ce ai da asemenea sume ridicole pe o coasa electrica, in 2-3 ani trebuie alti acumulatori deci alta cheltuiala si doar ca idee, FSA 135 are echivalentul a 1.34 CP, mare diferenta nu e fata de FS 70 care are 1.2 (desi FSA 135 e de vreo 4 ori mai scumpa), gasesti FS 240 cu 2.3 CP la sub 3000 de lei, la 1000 mp cati ai acolo e joaca de copil.

Daca totusi insisti pe ecologie, incearca un Dewalt DCM571, e pana in 2500 de lei cu tot cu acumulator Flexvolt de 9Ah si incarcator, mai iei un acumulator in plus si tot iesi la jumate fata de Stihl, Husky.

View PostIon_Bumbu, on 19 aprilie 2024 - 13:18, said:

La banii aia aveti Stihl FS 510

La banii aia (chiar mai ieftin) are varful de gama de la Stihl, FS 561 de 3.8 CP dar nu stiu ce ar face cu monstrul ala de fapt. Pana si FS 240 e un pic overkill pentru scenariul dat...

#7370
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 08.04.2006

View PostAWE, on 19 aprilie 2024 - 13:43, said:

Daca totusi insisti pe ecologie, incearca un Dewalt DCM571,

As lua DeWalt ca mai am scule de la ei, dar aceasta motocoasa are maner tip bucla, nu ghidon si chiar daca am doar 10 ari e f dificil de cosit, imi trebuie 2 zile si e f greu de cosit atata suprafata cu maner tip bucla (am mai avut o coasa MTB parca si am facut-o cadou la un vecin ca ma durea spatele de la ea).
Se poate inlocui oare manerul bucla cu unul de tip ghidon?

#7371
Bodolay

Bodolay

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 03.09.2016
@msjohntm:
Eu am 12,6 ari de teren, un Stihl FS 70 și îmi trebuie o jumătate de zi să cosesc suprafața la vinclu plus pod (crește iarba și pe el).
Cu electrică nu te văd bine. Bine, dacă stai acolo poți face câte un pic în fiecare zi, dar mă tem că n-o să termini niciodată de cosit, câ pe când ajungi în capăt, trebuie să iei de la început.
Să dai 6k pe o electrică se justifică numai dacă scoți banii la imprimantă iar Stihl seria 5xx e pentru cei ce fac bani cu el și cosesc terenuri de fotbal.
Un prieten de-al meu și-a luat recent un FS 120, are suprafață dublă față de a mea, cu teren în rampă, în capăt ceva pădurice, multe anexe, denivelări. E super motocoasa, baiul e că nu prea știe el cum să o folosească.

#7372
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 08.04.2006
Revin. Dewalt DCM571 are de fapt doar 0,3 Cp, ceea ce e mult prea putin pentru nevoile mele.
Am vazut si pe youtube ca e destul de slaba. Doar cele de peste 1 Cp pot inlocui una pe benzina (cam variantele ce le-am pus si eu initial).
Si mie mi se par multi 4k lei, dar am vrut sa nu ma mai chinui cu demarorul, lipsa benzina, zgomot, dar se pare ca acumulatorii de fapt sunt f f scumpi inca. Initial credeam ca gasesc ceva la 1000 lei, dar apoi am vazut ca alea nu au putere si autonomie. Cu cat am studiat mai mult cu atat a crescut bugetul. Concluzia mea e ca sub 4000 nu gasesti inca nimic bun pe acumulatori. Daca stiti ceva mai ieftin? Dar sa aiba minim 1 Cp.
Cred ca raman tot la benzinare deocamdata, cel putin vara asta.

#7373
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,562
  • Înscris: 12.10.2005

View Postmsjohntm, on 19 aprilie 2024 - 16:27, said:

Revin. Dewalt DCM571 are de fapt doar 0,3 Cp, ceea ce e mult prea putin pentru nevoile mele.
Am vazut si pe youtube ca e destul de slaba.

Are mai mult, nu stiu ce ai vazut tu pe YT dar oricum, astea pe acumulatori sunt mult prea scumpe pentru ce ofera. Nu inteleg la ce te referi cand spui "mult prea putin pentru nevoile mele", nu e ca si cum ai 1 hectar acolo, Dewaltul ala e arhisuficient dar cum ziceam, n-as lua motocoasa pe acumulatori desi am acumulatori garla si pentru Makita si pentru Dewalt (pentru alte scule de mana), unele chestii efectiv nu sunt productive pe baterii. Daca vrei forta ia un FS 240 dar si ala e prea mult pentru suprafata pe care zici ca o ai, unde as zice ca un FS 91 ar face fata cu brio. Daca vrei neaparat sa cheltui tot bugetul iti iei FS 561, ala e pentru defrisari si cantareste 10+ kg, nu se justifica.

PS: O varianta ar fi sa scapi de pietre, sa nivelezi terenul ala si sa bagi o masina de tuns iarba in el, motocoasele nu sunt ce trebuie daca vrei sa aiba iarba aia un aspect cat de cat uniform.

#7374
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 08.04.2006
Am santul de la „drum”, adica langa asfalt pe langa care e bordura cu pietris care se imprastie mereu in sant. Deci nu pot scapa de pietre. Celelalte santuri sunt in spatele gradinii, cu apa, unde creste lastaris, asa ca deasta vreau ceva putere, ziceam macar 1Cp.
Nu vreau inca o coasa pe benzina, asta ce o am merge bine inca, vroiam sa stiu daca merita pentru confortul meu sa trec la una electrica.
Am mai gasit o varianta ieftina (1300 cu o baterie), Ruris RR3845e tot pe 40V, poate o incerc pe asta pentru locurile cu iarba doar.

#7375
hayabusa

hayabusa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 07.12.2004
Eu am luat electrica, dar cu fir. Foarte buna, nu mai trebuie sa incarc acumulatori. Si face fata la iarba inalta, uda, arbusti etc.SI e si mult mai ieftina decat una pe aumulatori. Am una si pe benzina dar nu cred ca o sa mai folosesc. 3000mp

#7376
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
De curiozitate, ce model ai luat electric?

#7377
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,623
  • Înscris: 31.01.2010

View Posthayabusa, on 20 aprilie 2024 - 09:03, said:

Eu am luat electrica, dar cu fir. Foarte buna, nu mai trebuie sa incarc acumulatori. Si face fata la iarba inalta, uda, arbusti etc.SI e si mult mai ieftina decat una pe aumulatori. Am una si pe benzina dar nu cred ca o sa mai folosesc. 3000mp

Hmmm, 3000mp asta inseamna in cel mai bun caz un prelungitor de 60m daca suprafata este patrata, 54mx54m si priza fix pe la mijloc.
Asta era aproape norma de lucru a unui cosas pentru jumatatre de zi...
Pentru o electrica chiar imi pare o enormitate.

#7378
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 08.04.2006

View Postomaigadlolz, on 14 aprilie 2024 - 19:41, said:

Ce parere aveti de un trimer electric milwaukee (M18 BLLT-0)? e 1000 lei, am deja un acumulator 5ah care ar trebui sa tina 20 minute si eventual mai iau unul.
Taie ok? https://youtu.be/SzJupoZ1tys?t=214

Si in cazul tau iti mai trebuie 2 acumulatori si un incarcator. Cel din video zice ca un acumulator de 12Ah duce doar 15 minute. deci daca iei 2 de12Ah te duce la 2000 lei in plus, asa ca ajungi la 3000 de lei in total. E mult pentru ca e cam slaba coasa. Cele pe 40V ar fi mai indicate.

#7379
hayabusa

hayabusa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 07.12.2004

View PostIon_Bumbu, on 20 aprilie 2024 - 10:39, said:

Hmmm, 3000mp asta inseamna in cel mai bun caz un prelungitor de 60m daca suprafata este patrata, 54mx54m si priza fix pe la mijloc.
Asta era aproape norma de lucru a unui cosas pentru jumatatre de zi...
Pentru o electrica chiar imi pare o enormitate.
Nu trebuie sa o termin intr-o zi.

View PostR10, on 20 aprilie 2024 - 10:07, said:

De curiozitate, ce model ai luat electric?
un Ryobi de 1200w

#7380
mopy

mopy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 09.10.2006
Salut, a folosit cineva ulei amestec 2T O'mac Professional full sintetic?
https://www.dedeman....-0-6l/p/7055435

Edited by mopy, 23 April 2024 - 12:26.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate