Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Motocositoare - topic dedicat, (partea a-II-a)

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
7379 replies to this topic

#7327
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Depinde de acumulatori, pui de minim 4ah și ai putere suficientă

#7328
marius_optimist

marius_optimist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2012
Am si eu nevoie de un sfat, e prima mea drujba pe care o cumpar si pe care o folosesc, am nevoie sa tai diverse prin gradina, un prun, un mar, ceva crengi mai groase de la pomi, plus lemene de foc, nu in regim industrial ci asa cat sa imi ajunga sa pot folosi 2-3 weekend-uri pe luna pentru incalzit. merita acesta drujba WOLFSON® STX-620 ca ma tot uit si nu stiu ce sa aleg. Multumesc anticipat pt ajutor.

#7329
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Nu merită nimic mai jos de Stihl sau Husqvarna. Dacă ai cablu îți recomand una electrică. Un sfat este să alegi una cu garanție cât mai multă.

Eu mi-am luat de la Einhell pentru că are 3 ani garanție. E primul an cu ea, am tăiat deja vreo 15ms de lemn de foc, plop (verde) și stejar (uscat). La un moment dat am forțat-o și i s-a dus ambreiajul, a fost schimbat în service. Dar sunt super mulțumit de cum taie, trece foarte bine prin lemne

Edited by R10, 10 December 2023 - 12:42.


#7330
Geo7

Geo7

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 29.12.2023

View Postsov, on 05 decembrie 2023 - 22:04, said:

Nu am gasit topic separat, asa ca scriu aici, poate are vreun coleg și-mi dă un sfat. Caut un trimmer telescopic pt gard viu , am niște conifere leylandii de 4 m inaltime.
Nu stiu ce sa iau, electrica sau pe acumulatori, si ce model, data fiind lungimea trimmerului sa nu fie prea greu.
https://masif.ro/mas...aner-tip-bucla/
Cumperi așa ceva și te-ai scos , nu gălăgie , control perfect al vitezei de tăiere și greutatea este OK .
Eu am să ceva
https://www.makita.r...t/dur369lz.html
Aveam un stihl și nu mai vrei să aud de benzina

#7331
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Depinde de suprafața ce necesită tăiere. Mie după 30-40 de minute îmi obosesc mâinile cu acest tip de mâner. Cel cu tip ghidon e mult mai ușor de folosit pe perioade îndelungate

#7332
Razvan94

Razvan94

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.01.2024
Buna ziua. Îmi doresc să achiziționez o motocositoare BCS 622 mai veche ca și an de fabricație deoarece am disponibilă suma de max. 5000 de lei, iar suprafață pe care o cosesc anul acesta este de maxim 2 hectare, urmând a crește pe viitor la maxim 4 he. Nefiind un cunoscător și nici nu am gasit pe youtube sau pe alte site-uri/forumuri răspunsuri concrete la întrebările mele sper să îmi răspundă cineva aici:
1. Știe cineva să îmi spună cum îmi pot da seama de anul fabricație al acestor motocositori, aproximativ măcar? Sunt tot felul de motorizări, diferite poziționări ale rezervorului, diferențe la manete, la nr. viteze că îmi este greu să găsesc 2 anunțuri cu 2 motocositoare identice la vânzare și sunt puțin bulversat (nu aș vrea să dau 5000 de lei pe o motocositoare produsă în 70, dar revopsită pentru vânzare, și să ignor poate una produsă în 90 dar nevopsită. Important e să meargă nu aspectul. Din căutările mele, cele care sunt denumite OLIMPIA (sunt inscripționate) au fost primele produse deci sunt cele mai vechi, înainte de 1970. Alte indicii nu am mai găsit...
2. Într-un videclip pe youtube cineva recomanda motocositoarele dotate cu motor ACME VT88 deoarece ar fi cel mai bun cod motor. Ce părere aveți de acest motor? Dvs. ce motorizare ați recomanda?
3. Am observat 2 diferențe majorare la sistemul de frânare: unele au frâna pe ghidon , iar altele la maneta ce cuplează sateliții. La prima vedere, pentru mine ar fi mai comod de manevrat una cu acționare la ghidon. Dvs. ce mi-ați recomanda?
3. Datorita faptului că nu sunt un cunoscător în ale mecanicii/utilajelor etc. (cunoștințele mele de mecanică, pe o scară de 1 - 10, sunt undeva pe la 4) și nici nu am mai deținut o motocositoare cu masă (doar am folosit), am avut doar de umăr, nu știu ce să verific sau la ce ar trebui să fiu atent atunci când achiziționez un astfel de utilaj, așa că orice sfat este binevenit.
Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri!

#7333
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.06.2021
Buna ziua,
Cineva de la tara vrea sa-si cumpere o motocoasa.
Si s-a hotarat asupra modelului STIHL FS 55. Mai are un vecin care are acelasi model si se impaca cu ea.

Acum, in legatura cu pretul.
A gasit de cumparat intr-un magazin fizic, la vreo 1200ron.
Am cautat si eu pe net, si am vazut ca sunt si la 890ron + transport.
Tot pe site-urile respective spun ca dau garantie 2 ani + 6 luni extragarantie daca introduci codul pe site-ul STIHL.

Intrebari:
1. pot avea increde in siteurile respective? Ofera garantia respectiva?(banuiesc ca scula o sa vina cu o foita reprezentand garantia, nu?)
2. daca cumpar scula de pe site, pot beneficia de service si la dealerii/serviceurile locale? (bineinteles in perioada celor 2 ani, si utilizand documentul)

Merci!

#7334
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
1. Dacă nu vine cu certificat de garanție iei legătura cu vânzătorul. Dacă nu ți-l trimite ulterior îi ameninți că ori returnezi produsul (cu taxe de transport incluse) ori face reclamație la ANPC.

2. Din câte știu eu da

Am cochetat și eu cu acest model, îl urmăresc din vară și prețul e același, se pare că produsele Stihl nu prea au promoții. Din fericire am găsit o chirie mai bună unde terenul îl voi putea întreține cu mașina de tuns iarba, deci am scăpat de o cheltuială

#7335
ionut_gabriel

ionut_gabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 27.03.2013
Bună ziua, cer și eu sfatul colegilor de forum în legătură cu o motocoasă pe care trebuie să o achiziționez. Am o mică livadă familială de circa 1000, 1100 de metri pătrați cu teren relativ denivelat. Ieri am reușit să îl cosesc cu o motocoasă chinezească in circa 5 ore cu pauzele aferente. Idea este că aș dori să îmi iau ceva mai calitativ care să mă ajute sa termin mai repede chiar daca și cu o oră și care să nu vibreze atât de tare ca și actuala motocoasă (pe capac cred că scrie BC 3000 în caz că ajută la ceva). Nu pot folosi nimic autopropulsat din cauza denivelările terenului, deci sunt limitat la cea de umăr. Bugetul este de până la 3000 de lei, nici 1 leu mai mult nu îmi permit. Până acuma m-am gândit la Kawasaki TJ53E-X800 de 3 CP sau sora ceva mai mică Kawasaki TJ45E-X80 de 2,2 CP. Am cochetat și cu Husqvarna 333 R MARK II, dar mi se pare cam slăbuță având în vedere că mai am de tăiat și ceva drajoni sau puieți ieșiți din sâmburi. Mulțumesc

#7336
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Mi se pare că vrei să dai prea mult. 3000 de lei la o suprafață relativ mică mi se pare o risipă de bani. Evident, asta e părerea mea.

Dacă totuși dorești să cheltuiești așa mult, ai luat în calcul una pe acumulator? Te incadrezi în buget și sunt superbe. După una pe benzină pare ireală diferența de zgomot, auzi doar iarba cum se taie și cam atât.

Pe benzină poți lua Stihl FS55, mi se pare suficientă.

Pe acumulator nu știu exact ce să îți recomand că eu am luat-o pe a mea cumva din întâmplare

Edited by R10, 24 March 2024 - 22:31.


#7337
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Eu recomand ca țîganu' adică ce am eu. Efco 8460. Putere mare, la fel consumul și greutatea. Posted image
Dar nu vibrează pentru că are amortizoare atât la motor cât și la ghidon, plus rulmenți în țeavă.

#7338
ionut_gabriel

ionut_gabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 27.03.2013
R10 îmi trebuie ceva puternic care să îmi scadă timpul de lucru. Nu mă interesează costurile ci doar să pot cosi suprafața in timp mai scurt decât o fac acum. Merg la țară 1 data la 2 sau 3 săptămâni și nu vreau să îmi petrec jumătate din timp cosind. Știu că e overkill pe ce am pus ochii, dar banii îi fac, timpul nu-l pot recupera.
sandel1 mulțumesc voi lua în considerare cu toate că mi se pare grea.

#7339
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 12.07.2010
La aprox. 1000 mp folosesc cu rezultate bune, de vreo zece ani, Stihl FS 55 bineînțeles cu un ham corespunzător nu cu chinga din dotare.
Cu apărătoarea înlăturată (nu recomand), spun ce fac eu și sunt mulțumit. Lăstarii, puieții nedoriți, etc. îi tai cu cuțitul din dotare, restul cu fir de 2,7 mm rotund sau spiralat.  Dimineața când iarba e udă.

#7340
ionut_gabriel

ionut_gabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 27.03.2013
Sunt convins că m-aș descurca și eu cu FS 55, la fel cum mă descurc cu chinezăria mea, dar vreau ceva care să îmi facă muncă mai eficientă. Nu mă dau banii afara din casă deci dacă aș găsi o motocoasă net superioara celei pe care o am acum la să spunem 1000 de lei o iau fără să clipesc. Problema este că din ceea ce am citit reiese că cu cât prețul e mai mic, cu atât compromisurile sunt mai mari.

#7341
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Doar ca idee: găsești la 4-500 lei chinezării care susțin că au și 3 cp, dar în realitate nu au mai mult decât 1cp de pe Stihl

Mărcile consacrate spun adevărul legat de putere, restul sunt basme.

Dacă vrei putere reală ia cea mai puternică de la Stihl în bugetul tău și te ține fără probleme mult timp

#7342
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011

Vizualizare mesajionut_gabriel, pe 24 martie 2024 - 23:02, a scris:

sandel1 mulțumesc voi lua în considerare cu toate că mi se pare grea.
Nu doar ți se pare că așa și este.
Dacă vrei să termini de cosit într-o oră cel mult, mai ai varianta unei cositori rotative antrenată de motosapă. Te încadrezi în bani și după ce o pui la punct cositul e o plăcere, nu apuci să transpiri și ai terminat lucrul. Se descurcã dacă denivelările nu sunt prea mari și trece prin mușuroaie proaspete ca prin unt. Doar să nu ai pietre și cioate că în rest rade tot.

#7343
ionut_gabriel

ionut_gabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 27.03.2013
E super tare, nu am văzut până acum așa ceva.

#7344
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Sunt de 2 tipuri cositorile astea, pe curea si la priză de putere, în funcție de motosapă. Eu recomand pe cea pe curea pentru că e mai versatilă (poți folosi ambele viteze) și mai ușor de montat (1 minut cel mult). Găsești pe oleix mai ieftine...sunt și cu 2 și cu 3 talere. Eu am cu două dar pe teren drept și iarbă până la genunchi o săpătoare de 5-6 cai cred că ar putea-o duce și pe cea cu 3. Așa cum vin ele chele sunt nepregătite de lucru...au cuțitele groase și boante așa că trebuie neapărat schimbate cu ceva mai bun. Mai sunt și alte retușuri de făcut ca să taie mai jos, etc. Găsești mai multe informații și poze pe aria de accesorii agricole, păcat că nu mai intră nimeni pe acolo.

Edited by sandel1, 26 March 2024 - 10:54.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate