Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Carti, filme, seriale TV de fictiune, muzica si jocuri care au ca tema paranormalul

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Din ce am citit in ultimii ani (si carti de fictiune nu prea mai citesc) cred ca mi-au placut cel mai mult cartile lui James Redfield din seria Profetiilor de la Celestine, desi tema lor trece dincolo de paranormal, in zona spiritualului. Cu toate acestea nu mai reusesc sa-mi amintesc mare lucru din ele. Cred ca sosit vremea sa le recitesc.
In aceeasi categorie ar intra si cartile lui Lobsang Rampa sau Pescarusul lui Richard Bach care m-au marcat si mai mult, dar acestea deja se incadreaza mai curand in categoria spiritualului.

Am inceput sa citesc seria de carti a lui Charlaine Harris dupa care a fost facut serialul TV, True Blood, dar nu pot sa spun ca ma impresioneaza in mod deosebit (de fapt, momentan, lancezesc), asa cum nu m-au impresionat nici cartile lui Stephenie Meyer dupa care au fost facute filmele din seria Twilight Saga, Academia vampirilor lui Richelle Mead sau romanele lui Anne Rice dupa care au fost facute, de asemenea, cateva filme: Interview cu un vampir, Queen of the Damned etc.

Ca seriale TV din ultimii ani, cred ca cele mai bune seriale care au ca tema paranormalul sunt serialul Supernatural (care inca se difuzeaza) si Constantine (care s-a incheiat).
Ca productii cinematografice, primul care imi vine in minte este The Ghost, deoarece m-a impresionat la vremea lui, iar ultimul care mi-a ramas in minte este Drag me to Hell ("Tarata in iad").

Amator de jocuri nu prea sunt, dar cu aceasta ocazie (de fapt, asa mi-a venit ideea deschiderii acestui topic) va indic un joc care are drept tema paranormalul si care in acest moment este gratuit (pentru timp limitat) pe Windows 8 sau superior sau sub OS X 10.7.4 sau superior: "Paranormal Agency: The Ghosts of Wayne Mansion HD (Full)": http://forum.softped...6#entry19111858 si http://forum.softped...8#entry19111869

Voi ce cititi/ vizionati/ jucati pe tema supranaturalului sau in raport cu supranaturalul/ paranormalul? Ce carti, filme/ seriale sau jocuri care au stransa legatura cu domeniul v-au impresionat mai mult sau v-ati propus sa le parcurgeti?

#2
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007
Noroc cu topicul asta!
Sunt mai degraba fan al genului de fictiune care include si ceva stiinta si mi-am amintit de o nuvela a lui Arthur Clarke: Childhood's End, pe care am citit-o cu vreo 25 de ani in urma. Cautand pe net vad ca tocmai s-a facut si o miniserie dupa ea. Asa ca acum ma uit la ea :)

#3
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Intr-adevar, "Sfarsitul copilariei" este inspirata de preocuparile autorului privind paranormalul.
De fapt, exista multa literatura si productii cinematografice science-fiction care isi gasesc inspiratia in paranormal, speculand teme sau elemente precum existenta universurilor paralele, depasirea barierelor spatio-temporale, supravietuirea constiintei dupa moarte, transferul de personalitate intr-un alt corp (posesia) sau intr-un computer, reincarnarea, telepatia, precognitia si retrocognitia, amplificatoare de capacitati paranormale bazate pe magia cristalelor (baghete, bratari, inele etc.) si multe altele.

Dintre filmele enumerate mai sus nu stiu cum de am ratat tocmai seria "Star Wars" (inspirata de filmul japonez "Message from Space") care valorizeaza anumite insusiri psihice si fizice considerate paranormale: telepatie, telekinezie, levitatie, supravietuirea dupa moarte etc. pe langa o viziune "sacra" asupra lumii: prezenta universala a "fortei", conflictul dintre "forta" si latura ei intunecata (pe langa zona "gri" speculata mai mult in cartile bazate pe film) etc.
O alta serie de filme celebre pe care am omis-o este The Matrix care pe un fond al teoriei simuliste speculeaza faptul ca lumea este o iluzie si ca legile fizicii sau biologice pot fi incalcate (fenomenul deja-vu, indoirea lingurei, precognitia, invierea, vederea cu cel de-al treilea ochi, existenta varcolacilor, vampirilor sau a altor fiinte supranaturale s.a.m.d.)

Desigur ca elementele de aceasta natura se regasesc mai frecvent in literatura si productiile cinematografice sau pentru televiziune care apartin in special genurilor horror si fantasy. Imi dau seama ca in ultimii ani aceste genuri au prins mult teren, mai ales prin seriale TV cum ar fi: Merlin, Haven, Heroes, Dominion, The Magicians, Arrow, Being Human - atat varianta UK cat si US, The Vampire Diaries si The O.r.i.g.i.n.a.l.s (observ ca exista un filtru pe forum pentru acest termen care este convertit in "fake_fake_fake") etc.

Edited by _-_, 19 April 2016 - 06:28.


#4
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,259
  • Înscris: 05.01.2004
Am terminat de vazut "5ive Days to Midnight". Miniserie, merita vazut. Nu dezvalui subiectul... e un pic SF...

#5
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Miniseria "Childhood's End" mi s-a parut varza in comparatie cu cartea. Am recitit-o imediat dupa vizionare, din motive neuro-sanitare.

Astept continuarea la Twin Peaks..

#6
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007
Eu cred ca o sa ma apuc sa revad seriile din "The Outer Limits". Atat cat am vazut din ele (cu mult timp in urma) mi s-au parut interesante.
Dar deocamdata m-am apucat de recitit seria Marte a lui K.S. Robinson...

#7
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004

 _-_, on 19 aprilie 2016 - 06:22, said:

Dintre filmele enumerate mai sus nu stiu cum de am ratat tocmai seria "Star Wars" (inspirata de filmul japonez "Message from Space") [...]

Invers -- "Message from Space" a aparut la un an dupa "Star Wars" (care avea sa devina "SW Ep.4 A New Hope").

#8
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014

 Toxic00, on 18 aprilie 2016 - 23:45, said:

Noroc cu topicul asta!
Sunt mai degraba fan al genului de fictiune care include si ceva stiinta si mi-am amintit de o nuvela a lui Arthur Clarke: Childhood's End, pe care am citit-o cu vreo 25 de ani in urma. Cautand pe net vad ca tocmai s-a facut si o miniserie dupa ea. Asa ca acum ma uit la ea Posted Image
Nu stiam de asta! Multam fain, tocmai il iau. :) Dupa cum vad, are trei parti miniseria.

#9
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,695
  • Înscris: 16.03.2004
The Possession

2012

[ https://pgtipsonfilms.files.wordpress.com/2012/09/the-possession-clyde-with-the-box.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 Razvan_N, on 19 aprilie 2016 - 09:24, said:

Invers -- "Message from Space" a aparut la un an dupa "Star Wars" (care avea sa devina "SW Ep.4 A New Hope").

Intr-adevar, japonezii au copiat primii din A New Hope, iar George Lucas a copiat abia dupa aceea elemente din filmul japonez in urmatoarele doua filme. Citez un exemplu de comentariu:
However with all the cues “Message from Space” stole from “Star Wars”, George Lucas seemed to steal almost as much from “Message from Space” for his later sequels “The Empire Strikes Back” and “Return of the Jedi”. This includes a holographic image of the emperor, a few set designs and the climactic battle of flying into a space fortress which would be lifted for the climax in “Return of the Jedi”.
http://bloodbrothers...space-1978.html

#11
ptsct

ptsct

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 04.12.2015
Smallville , Grimm , Moonlight , Medium , Hemlock Grove , Lucifer , Constantine ...Posted Image

#12
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nici nu stiam ca Lucifer a fost continuat. Vazusem doar episodul pilot, dar observ ca deja au fost difuzate 12 episoade. Cool :)

#13
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,695
  • Înscris: 16.03.2004
Mie filmul asta mi-a placut:

Dark Shadows

Edited by dark, 20 April 2016 - 09:06.


#14
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eu am vizionat serialul anterior (cu Ben Cross in rolul lui Barnabas Collins) care a fost superb: http://www.imdb.com/title/tt0099363/

#15
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Tocmai am ajuns cu pustiul meu (16 ani) la sezonul 9 al Dosarelor X si este incantat la culme de vechitura asta de serial (l-am inceput acum 3 ani, cate un pic, pic, pic).
Despre Lobsang Rampa se spune ca a fost un escroc veritabil (am citit Secretele Aurei, Povestea unui lama tibetan, Al treilea ochi).

#16
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Lobsang Rampa si-a scris romanele la persoana intai si multi au crezut ca este realmente un lama tibetan care isi scrie autobiografia, mai ales ca a utilizat drept pseudonim un nume tibetan. Posted Image
Asta pe de o parte. Iar pe de alta parte, el insusi a declarat ca intr-o viata anterioara a fost un lama tibetan. Daca a fost asa sau nu, nu avem de unde sa stim. Insa a fost clar cucerit de spiritualitatea tibetana si a oferit informatii destul de relevante, desi a impins fictiunea deseori cam departe, de exemplu cand s-a referit la operatia pentru deschiderea celui de-al treilea ochi - practica inexistenta in traditia tibetana. Ceea ce este important este ca si-a scris romanele intr-un asemenea stil incat a atras multor persoane atentia asupra spiritualitatii tibetane si cartile lui inca sunt de referinta in domeniu, daca nu ignoram faptul ca este vorba, totusi, de fictiune.
Mai rau a aberat Alexandra David-Néel (o fosta jurnalista), desi a petrecut vreo 30 de ani in Tibet, ca sa nu mai zic de Baird Spalding care chiar a batut campii puternic in "Viața și Învățăturile Maeștrilor din Extremul Orient", de exemplu, prin partea referitoare la Isus Christos care apare alaturi de alti mari maestri buddhisti si se intrec cu totii in facut "minuni".

Edited by _-_, 20 April 2016 - 14:23.


#17
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Un alt serial interesant care are ca tema supranaturalul este Lost Girl: http://www.imdb.com/title/tt1429449/
Personajul central este un succubus numit Bo care face parte dintr-o lume plina de entitati folclorice: zane, gnomi (pitici), ogri (capcauni) etc. si care traiesc alaturi de noi sub infatisarea unor oameni mai mult sau mai putin obisnuiti.

#18
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Melodia care da numele albumului Sitra Ahra a grupului de Gothic Metal Therion.
Textul: http://www.songlyric...ra-ahra-lyrics/

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jfy3QIJzgbc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate