Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Cultivarea si intretinerea Crizantemei Multiflora

- - - - -
  • Please log in to reply
300 replies to this topic

#91
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Ok, deci in curand operatiunea ciupeala :)

#92
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Azi voi demara operatiunea ciupeala. Ma gandesc sa pun noii butasi la inradacinat in tavi de 45, undeva la umbra - probabil intr-o camera pana se prind.

Daca la cei normali o sa tai 3 noduri cum a zis Claudia, nu stiu cum procedez la ceilalti. Va atasez poze sa vedeti.

Un tip sunt ca si ardeii, pe 3 brate iar fiecare brat da parca ramurele. Ce tai aici, toate 3 bratele ? Parca nu au mijloc....

Al tip au un brat mai lung si 2 mai mici....aici cred ca tai varful mai lung,nu ?   Oricine poate sa ma lamureasca, astept un sfat cat de repede posibil. Stiu ca Danutz si Claudia au spus ca se ciupeste tot, dar mai pun poze inainte de ciupire sa fiu sigur ca nu le stric.

Attached Files


Edited by Achimitom04, 11 June 2016 - 13:29.


#93
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,540
  • Înscris: 27.01.2012
Eu am inteles de la 'maestri' ca ciupit=carnit nu 'copilit'!...si ideea ar fi sa obti o 'emisfera' compacta de floricele mici dar dese...supervandabila si estetica...la ghivecel...
Pentru flori taiate, procedezi exact pe dos, tije cat mai lungi cu flori unice dar...maxime!
In alta ordine de idei, cum au procedat 'profii' de au iesit pe la supermarket cu tufanele inflorite la inceput de iunie???

Edited by subway_guru, 11 June 2016 - 14:40.


#94
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Eu as taia la 3 noduri si daca mai raman pe tulpina taiata lastari i-as taia
si pe ei la 1-2 noduri.
Bafta!

#95
adydc1

adydc1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.07.2011
Salutare. ieri am plantat si eu vreo 300 de crizanteme care mi-au venit saptamana asta.dupa mai multe discutii cu o prietena carevinde anual cateva mii am lasat de la substrat patru sau cinci frunze si am taiat varful pe care l-am pus la inradacinat...cica ar face radacini oricat ar fi de mic. ea zice ca a doua ciupire se face cand puii cum ar veni au cate 4-5 frunze

#96
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,617
  • Înscris: 25.11.2007
achimache, sunt mititele plantele, mai lasa-le sa se dezvolte 2 saptamani.

gurule, cu tufanele se poate iesi oricand daca le asiguri conditiile, la crizanteme o conditie esentiala fiind necesarul de zile de scurte de care povestisem intr-un alt post.

Edited by jumborom, 13 June 2016 - 08:29.


#97
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Multumesc de opinii. Jumbo, din pacate le-am executat inainte sa vad postul tau. Acu...ce a fi a fi. Le-am facut si prima fertilizare. Butasii stau intr-un hol monentan.
Trebuie pulverizati zilnic , parca ?

#98
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Cam liniste pe aici. Cum stati ,"fratiwhere" ?  
Ale mele ciupituri de pe hol momentan sunt bine. Dintre celelalte, alea ramificatele- cateva au boboc de floare care vrea sa se deschida. Voi aveti asa ceva ? O sa sun si la astia....sunt cativa boboci galbeni. Maine pun si poze....sper.

#99
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Stam bine. Cu ochii pe voi. :P!

#100
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,540
  • Înscris: 27.01.2012
Doar ca nu vreti sa dati mai nimic 'din casa'!
;)

#101
adelutza24

adelutza24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 20.01.2015
Si eu am la fel cu boboci galbeni...eu inca nu am ciupit mai astept cateva zile

#102
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
eu am raschetat tot... vad ca deja au aparut noi ramificatii

#103
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Azi dupa-amiaza sau maine sosesc si butasii de crizanteme mai tarzii. Trebuie sa caut iar lista, sa vad cine are .....si sa ma apuc iar de impachetat . Doar luni cred ca le voi trimite.

Am intrebat la firma si mi-au spus sa rup bobocii care vor sa se deschida. De asemenea mi-au spus ca pot sa le ciupesc iar cand au 5 frunze, pana prin 15-20 iulie. Oare nu e prea mult sa le mai ciupesc odata ? Poate ne lamureste Jumborom, ca el a pus multiflora. Sau Claudia daca o intreaba pe prietena ei.

Nu stiu nici cand sa le dau calciu si fier. Calciu am azotat, iar fier mi-am luat microcat fe.  Pun o poza cu ciupiturile mele. Incerc sa le pulverizez cat de des cu apa....parca asa am inteles de prin alte discutii de pe aici.
O sa le fac poza si la cele mari care au ramificat frumos.

Attached Files


Edited by Achimitom04, 17 June 2016 - 13:12.


#104
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Eu le ciupesc non stop, poate si din cauza asta am impresia ca au crestere lenta. Nu le-am dat inca nimic in afara de Osmocote in pamant.
As cauta un foliar sa pulverizez pe ele dar nu stiu care. Deocamdata le ud zilnic si plivesc iarba care iese in ghivece in draci.
Trimite-le luni. Cel mai bine asa.

Attached Files



#105
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Deci :
1. Happy         R 25
2. Adelutza     R10+P15
3.Montebanat R10+P15
4.Adrian         R5+P5
5. Anastasia   idem Adrian
6.Rid              idem Adrian
7. Studio        R10+P10


Se pare ca fiecare are rosii si portocalii. o sa ma pun sa caut iar adresele, ca nu mai stiu pe unde sunt. Si ceva cutiute mai mici. Livrarile tot asa ca si data trecuta ? Cred ca am scris pe mesagerie de unde o sa scot si adresele.

#106
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Azi lucreaza fancurierul?

#107
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Azi in jur de amiaza a plecat tura a doua de colete. In principiu le-am trimis la fel ca si pe primele . Majoritatea prin fancurier asa ca maine dati telefoane sa le luati mai repede :)

Cu ciupiturile stau cam rau. Dintr-o tava de 45 mai bine de jumate s-au topit....nu mai stiu ce sa fac cu ele. Am incercat sa le scot afara la umbra dar se cam pleostesc....Cred ca celelalte le voi ciupi cand vor fi mai zdravene. Am ciupit la 3 noduri cum s-a spus ,dar am taiat din frunze si am lasat doar varful cum am vazut pe net, poate nu a fost bine.

O sa le dau si previcur azi.

#108
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Am impresia ca trebuie apa in substrat in permanenta ca sa faca radacinuțe.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate