Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Mircea Albulescu, îngropat cu onoruri militare

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#19
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014

View PostRundas, on 08 aprilie 2016 - 18:34, said:

Puteți să vă supărați pe mine dar eu așa văd lucrurile:

- ceremonie și onor militar
- militarul este militar
- civilul este civil (excepâie președintele țării, miniștrii instituțiilor militarizate, preoții militari)
- civilul nu este militar, indiferent de câte medalii și ordine primește
- civilului nu-i văd rostul să i se acorde onoruri militare

Cam așa cred și eu, dar nah, alții știu mai bine.

#20
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016

View PostImperathor, on 08 aprilie 2016 - 18:03, said:

Pai l-a pupat pe Ceausescu degeaba la ochiu' maro atatia ani?!? Posted Image
putina decenta stimabile...si tu vei ajunge pe marginea gropii

#21
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Fiind  decorat cu un ordin national , onorul militar este regulamentar , legal , moral si  se va  efectua . Omul era o valoare  ,cu atat mai mult este meritata aceasta recunoastere , chiar postuma . Mi-era drag , un mare actor . Domnul sa-l odihneasca in pace  !

Edited by gingisKHAN2015, 08 April 2016 - 18:48.


#22
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016

View PostKurtKnispel, on 08 aprilie 2016 - 18:38, said:

Cam așa cred și eu, dar nah, alții știu mai bine.
tu vezi cum vrei, dar sunt oameni care au lasat ceva in urma lor, ce te deranjeaza cateva salve de arma si un imn ? nu trebuie sa fi militar ci sa insemni ceva...

#23
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Din pacate , asa cum a ajuns titlul de doctor sa nu mai reprezinte nimic, asa si onorurile militare sau ordinele nationale nu mai au valoare.
Eu nu am vazut pana acum , ca un om de stiinta sa fie inmormantat cu onoruri militare. De ex. academicianul Solomon Marcus , nu a avut parte de atata expunere mediatica.

Altfel, sa ii fie tarana usoara lui Albulescu.

#24
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014

View Postcarens, on 08 aprilie 2016 - 18:45, said:

tu vezi cum vrei, dar sunt oameni care au lasat ceva in urma lor, ce te deranjeaza cateva salve de arma si un imn ? nu trebuie sa fi militar ci sa insemni ceva...

Știi ce mi se pare ciudat? Că noi întotdeauna suntem altfel, ca nație. Când a murit Sinatra nu s-a tras nicio salvă de armă. Asta așa, ca o comparație între civilizații, dacă vrei.

Edited by KurtKnispel, 08 April 2016 - 18:51.


#25
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,130
  • Înscris: 03.07.2008

View Postneur0, on 08 aprilie 2016 - 18:19, said:

...

Mircea Albulescu și-a făcut mult mai mult datoria față de țară decât un răcan care a crăpat în Afganistan atras de mirajul banilor.

A dat cu ciocu' la securitate sub numele de Manole.

View Postcarens, on 08 aprilie 2016 - 18:39, said:

putina decenta stimabile...si tu vei ajunge pe marginea gropii

Mda, dar eu n-am facut concesii cu demnitatea.
Nu mi-am dat in gat prietenii la securitate si nici nu spuneam poezii patriotice la tv ridicandu-l in slavi pe Ceausescu cand marea majoritate a populatiei suferea de foame si de frig!

#26
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Onorurile nu sunt ale lui Albulescu, că lui nu-i mai folosesc. Onorată e țara care a avut un asemenea actor și om de cultură.
futu-l in gură de nemernic!
despre morti numai de bine! Posted Image
ma bucur ca a murit in post!... sa mai manance si iarba...

Edited by Nero-d, 08 April 2016 - 19:05.


#27
Rundas

Rundas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 22.07.2013

View Postcarens, on 08 aprilie 2016 - 18:45, said:

tu vezi cum vrei, dar sunt oameni care au lasat ceva in urma lor, ce te deranjeaza cateva salve de arma si un imn ? nu trebuie sa fi militar ci sa insemni ceva...

View PostgingisKHAN2015, on 08 aprilie 2016 - 18:43, said:

Fiind  decorat cu un ordin national , onorul militar este regulamentar , legal , moral si  se va  efectua . Omul era o valoare  ,cu atat mai mult este meritata aceasta recunoastere , chiar postuma . Mi-era drag , un mare actor . Domnul sa-l odihneasca in pace  !

Nu este vorba de vreun deranj. Ci pur și simplu nu se amestecă una cu alta. Și vorbim de în general, nu de Mircea Albulescu.

Militarii au niște privațiuni. Rapid așa, din câte știu eu, unele ar fi:
- nu au dreptul să facă parte din partide sau formațiuni politice
- nu au dreptul la grevă
- nu au dreptul să aibă firme (acționari majoritari)
etc

Repet: militarul nu este civil și civilul nu este militar iar onorul se numește Onor militar și este dat de către militari, nu de "câteva salve".

În cel mai bun caz, să primească recunoștința militară prin onor militar, civilii care au ajutat cu ceva militarii. Da, cu asta sunt de acord.

#28
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,132
  • Înscris: 10.07.2013
Mircea Albulescu a murit. Posted Image O viaţă pe scenă cu numele: Iorgu Constantin Albulescu
În viaţa de zi cu zi este Mircea Albulescu - numele ales de mama sa. Data şi locul naşterii: 4 octombrie 1934, Bucureşti Studiile şi cariera: A absolvit Şcoala Medie de Arhitectură în 1952 şi Institutul de Artă Teatrală şi Cinematografică în 1956. -A jucat în numeroase spectacole de teatru, printre care: „Danton“ (1974), în regia lui Horea Popescu, „O scrisoare pierdută“ (1999), în regia lui Alexandru Tocilescu, „Anna Karenina“ (2003), în regia lui Alice Barb, „Livada de vişini“ (2010), în regia lui Felix Alexa. -A interpretat roluri în filme precum „Dacii“ (1967),„Mihai Viteazul“ (1971), „Nea Mărin Miliardar“ (1979) şi „Noi, cei din linia întâi“ (1986), toate regizate de Sergiu Nicolaescu; „Cel mai iubit dintre pământeni“ (1993) de Şerban Marinescu şi „Tinereţe fără bătrâneţe“ (2006) de Francis Ford Coppola. -Este autor de versuri şi proză scurtă, membru al Uniunii Ziariştilor şi doctor în arte. În perioada 1985-2005, a fost profesor la Universitatea de Teatru şi Film din Bucureşti.

Citeste mai mult: adev.ro/o5b816

Edited by xmanyacs77, 08 April 2016 - 19:15.


#29
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014
Vezi ca bati campii grav la partea cu Afaganistan. Aia care au murit acolo n-au nici cea mai mica asemanare cu soldatii trimisi sa lupte in al 2lea razboi mondial, cum a fost de exemplul bunicul meu. Aia sunt in aceeasi categorie ca si capsunarii morti pe camp din spania.
Si ca merita sau nu actorul onoruri militare nici nu mai conteaza. Sunt alte lucruri mult mai grave care se intampla aici. Ca de exemplu, idioti plecati sa lupte in Afganistan pt 1000 de coco in razboiul altora :))))

#30
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View PostImperathor, on 08 aprilie 2016 - 18:56, said:

Nu știam...

#31
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,125
  • Înscris: 30.04.2007

View PostKurtKnispel, on 08 aprilie 2016 - 18:01, said:

Văd că e la modă în ultimii ani ca actorii, regzorii, etc., din vechea generație, să fie înmormântați cu onoruri militare. Mi se pare o situație tristă, să-l îngropi cu onoruri militare pe un individ care n-a avut o carieră în armată.
Adică să-l pui pe poziție de egalitate cu un militar de grad superior, sau cu cei care și-au făcut datoria față de țară. Cazul soldaților morți în Afganistan, de exemplu.

Nu mai vorbesc de televiziunile care o să jelească în neștire timp de trei zile, doar de dragul audienței, ca niște țațe obosite.

http://www.hotnews.r...-reinvierea.htm

CORECT! IA SA-L ARDA CA PE SERGIU NICOLAESCU .. SA DISPARA CU DEMNITATE ..

mai copii, voi mai ginditi si pe linga tastatura de la care tzacaniti? este adevarat, pentru voi nu reprezinta nimic, DAR LASATI-I PE CEI CARORA acesti oameni le-au colorat noptile la teatru radiofonic, la difuzor la radioficare sa verse o lacrima pentru ei. NU LE INTINATI MEMORIA chiar daca nu este memoria voastra ..

#32
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014

View PostImperathor, on 08 aprilie 2016 - 18:56, said:

A dat cu ciocu' la securitate sub numele de Manole.



Mda, dar eu n-am facut concesii cu demnitatea.
Nu mi-am dat in gat prietenii la securitate si nici nu spuneam poezii patriotice la tv ridicandu-l in slavi pe Ceausescu cand marea majoritate a populatiei suferea de foame si de frig!

Oamenii uită repede câte destine au mutilat turnătorii securității. Și aici nu mă refer la M. Albulescu. Câte familli au fost destrămate sau câți copii nu și-au mai văzut niciodată părinții. Într-un stat civilizat ăștia ar fi fost judecați și condamnați la ani grei de închisoare. Dar ce pretenții să ai de la un stat, care nu e în stare să condamne un individ care a organizat o mascaradă de revoluție în '89?

View Postandutza15, on 08 aprilie 2016 - 19:08, said:

Vezi ca bati campii grav la partea cu Afaganistan. Aia care au murit acolo n-au nici cea mai mica asemanare cu soldatii trimisi sa lupte in al 2lea razboi mondial, cum a fost de exemplul bunicul meu. Aia sunt in aceeasi categorie ca si capsunarii morti pe camp din spania.
Si ca merita sau nu actorul onoruri militare nici nu mai conteaza. Sunt alte lucruri mult mai grave care se intampla aici. Ca de exemplu, idioti plecati sa lupte in Afganistan pt 1000 de coco in razboiul altora Posted Image)))

Bine tu, doctule! Bine că merită Albulescu - turnător la securitate - onoruri, dar un soldat decedat nu. Gândești cu c*rul, sincer.

Edited by KurtKnispel, 08 April 2016 - 19:21.


#33
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
De acum doar Bunul îl va mai judeca.
Și, mai curând sau mai devreme și pe noi.

#34
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Hai sa nu ne ascundem dupa deget... e foarte posibil ca individul sa fi avut grade militare si pensie militara, ca multe alte "personalitati" care au pupat "la ochiu' maro atatia ani" cum spunea cineva mai sus.

#35
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016

View PostKurtKnispel, on 08 aprilie 2016 - 18:50, said:

Știi ce mi se pare ciudat? Că noi întotdeauna suntem altfel, ca nație. Când a murit Sinatra nu s-a tras nicio salvă de armă. Asta așa, ca o comparație între civilizații, dacă vrei.
suntem altfel pentru ca nu mai avem repere morale, dar mai grav este ca si cei putini ramasi si reprezentativi nu inseamna mai nimic pentru constiinta noastra. repet, te deranjeaza onorurile catre un om de cultura ....sa zicem roman?

#36
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014

View Postr_murphy, on 08 aprilie 2016 - 19:12, said:

CORECT! IA SA-L ARDA CA PE SERGIU NICOLAESCU .. SA DISPARA CU DEMNITATE ..

mai copii, voi mai ginditi si pe linga tastatura de la care tzacaniti? este adevarat, pentru voi nu reprezinta nimic, DAR LASATI-I PE CEI CARORA acesti oameni le-au colorat noptile la teatru radiofonic, la difuzor la radioficare sa verse o lacrima pentru ei. NU LE INTINATI MEMORIA chiar daca nu este memoria voastra ..

Care memorie? De actor sau de turnător la securitate?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate