Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

Mircea Albulescu, îngropat cu onoruri militare

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#37
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu cred ca deranjeaza pe nimeni onorurile catre un om de cultura, dar deranjeaza prea mult circ si prea putina paine.

#38
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

deranjeaza onorurile catre un om de cultura ....sa zicem roman
"om", "cultura" si "albulescu" n-au ce cauta in aceeasi propozitie!

in rest e corect!

Edited by Nero-d, 08 April 2016 - 19:25.


#39
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014
Poate n-ai inteles. Soldatii pe care tu se pare ca ii apreciezi, si care defapt sunt mercenari, din aia ieftini cu impresii de rambo in cap (cunosc cativa), in nici un caz nu merita onoruri militare. Pentru ce??

daca bunicul meu care a luptat in al 2lea razboi mondial si mai tarziu a fost inchis de comunisti in baragan nu a fost bagat in seama deloc pana acum cateva luni cand bunica-mea a primit o diploma de recunostinta de la primar si o plasa cu dulciuri de 2 lei. de ce ar merita astia mai mult?? Poate am io niste standarde mai inalte, nu stiu, da io cred ca oamenii valorosi sunt cei care lupta pentru pt tara, chiar daca sunt fortati, nu pe cont propriu ca sa aiba burta plina.

#40
Rundas

Rundas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 22.07.2013
Eu personal, dacă aș fi militar și aș fi pus în situația să dau onorul unui civil care nu a avut tangențe cu milităria aș refuza.

#41
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013

Quote

În perioada 1985-2005, a fost profesor la Universitatea de Teatru şi Film din Bucureşti.
Doar studentii din aceasta perioada pot spune daca maestrul Albulescu i-a invatat ceva sau nu!Posted Image
Restul doar presupunem multe....

Edited by xmanyacs77, 08 April 2016 - 19:32.


#42
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014

View PostNero-d, on 08 aprilie 2016 - 19:24, said:

"om", "cultura" si "albulescu" n-au ce cauta in aceeasi propozitie!

in rest e corect!

Mai spune o dată, să se audă și până la ăia din ultima bancă.

#43
Rundas

Rundas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 22.07.2013

View Postandutza15, on 08 aprilie 2016 - 19:25, said:

Poate n-ai inteles. Soldatii pe care tu se pare ca ii apreciezi, si care defapt sunt mercenari, din aia ieftini cu impresii de rambo in cap (cunosc cativa), in nici un caz nu merita onoruri militare. Pentru ce??


Poate.. pentru asta?

Quote

(2)Profesia de ofiter, maistru militar sau subofiter in activitate incumba indatoriri suplimentare, precum si interzicerea ori restrangerea exercitarii unor drepturi si libertati, potrivit legii.
Atenție: le sunt interzise drepturi stipulate în Constituție!

Sau pentru asta?

Quote

(2)Cadrele militare in activitate au obligatia sa participe la misiuni in afara teritoriului statului roman, in functie de cerintele Ministerului Apararii Nationale, pentru indeplinirea obligatiilor asumate de Romania prin conventii si tratate internationale.
(3)Poate face exceptie, la cerere, de la prevederile alin. 2 cadrul militar care intampina greutati familiale deosebite si se incadreaza in una dintre urmatoarele situatii:
a)formeaza o familie monoparentala;
b)este intretinator unic de familie, al copilului/fratelui/ parintelui;
c)unul sau ambii parinti sunt invalizi de gradul I sau II, indiferent de varsta, si nu mai are alti frati sau surori majori, apti de munca, ori mai are frati sau surori, dar acestia nu pot contribui la intretinerea parintilor deoarece sunt elevi sau studenti la institutiile militare de invatamant ori sunt invalizi de gradul I sau II ori acestia executa o pedeapsa privativa de libertate;
d)sotul este grav bolnav, incadrat in gradul I sau II de invaliditate;
e)ambii soti sau frati ar urma sa participe la misiune in aceeasi perioada si nu isi exprima acordul in acest sens;
f)in caz de calamitati naturale.

Și mai sunt :)

#44
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014

View PostRundas, on 08 aprilie 2016 - 19:33, said:

Poate.. pentru asta?


Atenție: le sunt interzise drepturi stipulate în Constituție!

Sau pentru asta?



Și mai sunt Posted Image

Șah mat. Cu onoruri militare. )

Se pare că părerile bine argumentate sunt prea dificil de înțeles. Nu oricine înțelege ce înseamnă viața de militar.

Edited by KurtKnispel, 08 April 2016 - 19:39.


#45
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014
Adica dupa logica ta, sa lupti pt tara nu are nici o valoare, pentru tine are valoare doar ...profesia de militar, nu conteaza cum/pt cine/de ce/din ce cauza mori, important e sa-ti fi ales cariera de militar si automat esti valoros Posted Image))

(pentru Rundas)

Afla ca desi poporul roman nu este unul care straluceste dpdv militar, au fost zeci de mii, poate sute de mii de romani trimisi sa moara pe front, chinuiti de fostul regim pentru niste banalitati, uneori doar pentru ca s-au nascut in locul nepotrivit. Daca astia nu sunt apreciati pentru ceea ce au indurat, de ce ar trebui eu sa aperciez niste indivizi care nu au fost obligati in nici un fel sa-si riste viata, si care se intampla sa fie militari??

Edited by andutza15, 08 April 2016 - 19:45.


#46
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 10.11.2013
E bine daca grija asta ne freaca...gen, cine-i ingropat cu onoruri militare si cine nu.

#47
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014

View PostNero-d, on 08 aprilie 2016 - 19:02, said:

despre morti numai de bine! Posted Image
ma bucur ca a murit in post!... sa mai manance si iarba...

Hahaha, bună asta....Posted Image .

Edited by KurtKnispel, 08 April 2016 - 19:48.


#48
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Urmariti filmul "Puterea si Adevarul", acolo o sa-l vedeti cat de bine "suduie" ( https://dexonline.ro/definitie/sudui ), da ordine, se distreaza,
conduce in chip vizionar potrivit doctrinei "eticii si echitati sociale", scapa de la moartea pe care i-au planuit-o altii ... etc. Posted Image !
Era si el un actor, si-a jucat rolul cum a crezut de cuviinta si la vremea hotarata Posted Image "a iesit de pe scena vietii" Posted Image Posted Image
Legat de visele si pretentiile de marire :  Eclesiastul 1:2 "O, deșertăciune a deșertăciunilor, zice Eclesiastul, o deșertăciune a deșertăciunilor! Totul este deșertăciune. ( e vorba de poftele pacatoase omenesti, pretentiile infatuate omenesti, puterea efemera omeneasca, bogatia terestra trecatoare si intelepciunea si invatatura umana atat de limitata )

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4vE8kbIzeq8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#49
Rundas

Rundas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 22.07.2013

View Postandutza15, on 08 aprilie 2016 - 19:38, said:


(pentru Rundas)

Afla ca desi poporul roman nu este unul care straluceste dpdv militar, au fost zeci de mii, poate sute de mii de romani trimisi sa moara pe front, chinuiti de fostul regim pentru niste banalitati, uneori doar pentru ca s-au nascut in locul nepotrivit. Daca astia nu sunt apreciati pentru ceea ce au indurat, de ce ar trebui eu sa aperciez niste indivizi care nu au fost obligati in nici un fel sa-si riste viata, si care se intampla sa fie militari??

Păi trebuie să-i apreciem deoarece, în caz de conflict armat, ei sunt cei care sar în bocanci și nu noi, civilii.
Probabil că noi vom sta ascunși pe sub masă.

#50
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Poate cineva sa fwca o analiza si asupra celorlalte tari?
Asa rapid,eu am gasit ca inmormantarile cu onoruri militare sunt destinate cadrelor din armata.
Stiti voi altceva?

Cat despre Mircea Albulescu, as prefera sa nu-l bagam in discutie, nu cred ca a fost alegerea lui.

Edit2: ia uitati ce am gasit: Actorul Mircea Albulescu avea grad de comandor"

I-au fost conferite Ordinul serviciul Credincios în grad de Comandor în 2000 și Ordinul meritul Cultural în grad de Mare Ofițer în 2004

COMANDÓR, comandori, s. m. 1. Grad de ofițer superior din aviația și marina militară, corespunzător gradului de colonel din armata terestră; persoană care are acest grad. 2. Rang în ierarhia unor decorații militare și civile. – Din fr. commandeur.

Edited by gumball3000, 08 April 2016 - 19:58.


#51
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014

View Postandutza15, on 08 aprilie 2016 - 19:38, said:

de ce ar trebui eu sa aperciez niste indivizi care nu au fost obligati in nici un fel sa-si riste viata, si care se intampla sa fie militari??

Tu ai înțeles ceva din ce a postat Rundas? Nu, bineînțeles. Dar dai din taste. Uite aici un desen, ca să pricepi:

„Cadrele militare in activitate au obligatia sa participe la misiuni in afara teritoriului statului roman, in functie de cerintele Ministerului Apararii Nationale, pentru indeplinirea obligatiilor asumate de Romania prin conventii si tratate internationale.”

#52
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
The Beatles:"În 1965, cei patru au fost desemnați membri ai Ordinului Imperiului Britanic pentru contribuții deosebite (redresarea balanței financiare a Angliei grație vânzării masive de discuri ale grupului)"

Ce contributii deosebite au avut majoritatea celor care au fost decorati cu ordine nationale, pentru bunastarea natiunii ? (in afara de faptul ca si-au facut meseria).

#53
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Ce de înverșunare! Nu-mi închipuiam ca un asemenea actor să stârnească atâta dușmănie.
Ce rău v-a făcut vouă, oameni buni și corecți ce sunteți? Că i se dă onoruri militare...dar le-a cerut el cumva? Sunt convinsă că dacă ar fi posibil, le-ar respinge.
Că a recitat versuri pentru ceaușești? Dar de ăștia care fac reclame ce ziceți?
Că a fost informator? Câți n-au fost? Beligan - ăsta din breasla lui, dar și Bălăceanu-Stolnici a fost.
N-are mai multe păcate decât mulți alții care sunt ridicați în slăvi.

#54
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014

View PostRundas, on 08 aprilie 2016 - 19:50, said:


Păi trebuie să-i apreciem deoarece, în caz de conflict armat, ei sunt cei care sar în bocanci și nu noi, civilii.
Probabil că noi vom sta ascunși pe sub masă.

Eu sunt dispusa sa fac pariu cu tine ca se va intampla exact invers.
Cefele late care acum impart spagi nerabdatori sa ajunga in afaganistan pt ca stiu ca riscul e infim pt cei 1000 de coco vor disparea brusc din tara atunci cand romania va fi iar pusa in genunchi. Si iar vor fi trimisi sa lupte fraierii de rand. Asa se intampla de cand e lumea dragule. Daca ai nevoie de eroi cauta-i in alta parte, ia niste pagini istorie din wiki la studiu..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate