Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Totul despre Wizzair

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
16139 replies to this topic

#11467
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Multumesc divintatii ca a creat suficienti pitici si zgarie branza incat sa pot cumpara de fiecare data loc XXL (191cm).

Pentru <20 euro? Gizas, vorbiti serios? Asta e primul lucru pe care il fac cand rezerv bilet la Wizzair.

Companie in care dealtfel am mare incredere si pentru care am multa stima.  E un adevarat model de business profitabil.

Daca de maine Tarom ar prelua modelul business WizzAir ar ajunge in top 10 companii de zbor europene in maxim 5 ani.

Edited by izometric, 08 April 2018 - 15:43.


#11468
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010

 bv01, on 08 aprilie 2018 - 15:31, said:

Ideea era să refuzați să coborâți din avion.
Exact asta discutam acum cu alti pasageri. Ideea e ca am asteptat ceva timp in avion iar la un moment dat au spus ca vom fi transferati cu autobuzul. Si, evident, toti ne-am dus spre “autobuze”. Cand colo, canci, cred ca au vrut doar sa scape de noi. Scrieti si voi “bomba Bologna” pe google, cica nu merg nici trenuri, nimic. Eu am prieteni prin imprejurimi, ma descurc, insa tot ce vreau sa stiu este daca zborul Ryan spre Bristol mai este valabil sau nu. Stiti cumva daca pot afla?

#11469
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,688
  • Înscris: 15.06.2007

 bv01, on 25 decembrie 2017 - 20:59, said:

Dacă ai rezervat locuri poți face check-in cu 30 zile înainte de zbor, dacă nu, poți doar cu 48 de ore înainte.
Nu vad de ce  , si la ce folos faptul ca nu poti face check-in decat cu 48 de ore inainte?  Defapt este o nisa prin care iti forteaza mana sa cumperi pachetul de bilete la  pret mediu.  


Referitor la pretul biletelor, cum as putea sa stiu fluctuatia pretului biletelor pentru o anumita data in viitor?
Era aici cineva care sustinea ca "google flights"  stie.  Stie pe dracu, el afiseaza pretul biletelor astazi pe o perioada din calendar.
Pe mine ma intereseaza care ar putea fi pretul biletului pentru zborul intr-o anumita data. Daca pretul va fi mai mare sau mai mic saptamana viitoare  sau peste doua saptamani sau cu 8 zile inainte de zbor.
Ma intereseaza niste bilete de londra prin luna Mai, iar preturile  afisate sunt o mare dezamagire.  Daca anul trecut am mers cu 10 euro la Londra, 27 intors , deci 40 cu tot cu taxe (cu ryan), anul asta  cu wizz nu am de ales si ma costa cam 150 de euro dus intors, fara taxe.   Ce usor ne obisnuim cu binele..

Edited by tfmercedez, 08 April 2018 - 16:04.


#11470
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012

 boy4ever, on 08 aprilie 2018 - 16:02, said:

Exact asta discutam acum cu alti pasageri. Ideea e ca am asteptat ceva timp in avion iar la un moment dat au spus ca vom fi transferati cu autobuzul. Si, evident, toti ne-am dus spre “autobuze”. Cand colo, canci, cred ca au vrut doar sa scape de noi. Scrieti si voi “bomba Bologna” pe google, cica nu merg nici trenuri, nimic. Eu am prieteni prin imprejurimi, ma descurc, insa tot ce vreau sa stiu este daca zborul Ryan spre Bristol mai este valabil sau nu. Stiti cumva daca pot afla?

Poți afla direct din aplicația Ryanair



#11471
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Asta stiu, dar vreau sa aflu daca e sigur. Pe flightradar vad ca sunt decolari, deci ar trebui sa fie ok. Ei au zis initial ca doar doua ore este inchis. Vedem 😃

#11472
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
In continuare nimic. Pe Flightradar24 arata multe aterizari si decolari anulate de pe Bologna. Stiti, nu sunt “colorat” dar deja ma dispera. Nu atat situatia in sine, ci lipsa totala de comunicare. Escala s-a dus si ea acum, asta e. Asadar pot cere vreo despagubire? Stie cineva regulamentul? A mai fost careva in vreo astfel de situatie? Mii de multumiri.

Edited by boy4ever, 08 April 2018 - 17:39.


#11473
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,688
  • Înscris: 15.06.2007
Am tot studiat niste bilete de avion, si azi am vazut o scadere semnificativa de pret de la cca 356 de lei la 262 cu mentiunea "only 3 left at this price" (asta cand am selectat un singur bilet.
Cand an selectat 3 bilete + un loc pentru copil, s-au schimbat preturile.

2) In timpul rezervarii dupa selectarea locurilor, apare un cost "din burta"pe care nu mi-l explic.
Am luat un singur  bagaj suplimentar doar pentru intoarcere cu 196 de lei, iar la "passengers" apare 348 de lei, nu stiu ce? Attached File  20180412_162256.jpg   37.45K   27 downloadsAttached File  2018-04-12%2017.22.11.jpg   25.61K   26 downloads

O alta chestie fara logica, a fost mesajul afisat cu atentionarea ca daca nu-mi rezerv loc in avion, nu pot face check-in decat cu 48 de ore inaintea zborului. Pai oricum era de la inceput mentionat faptul ca la " basic" nu pot face check-in decat cu 2 zile inainte.  Sau cumva prin rezervarea locurilor prin acea taxa pot face check-in  cu 30 de zile inainte zbor, chiar daca am selectat biletele basic?  
Mi se parea aiurea sa mai platesc loc din moment ce locurile cu extra leg room deja erau rezervate. Am luat doar pentru copil si un insotitor

#11474
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,530
  • Înscris: 02.09.2006
Cit de cocalar trebuie sa fii, că avind locuri pe rindurile 26-28, sa te urci pe ușa din față a avionului!?

#11475
moniK_06

moniK_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 11.11.2006
Pai 152 lei sunt locurile  si bagajul 196, in total 348. Nu e din burta.
Daca platesti locul ai dreptul sa faci check in cu 30 zile inainte. Tu ai 2 locuri platite iar pentru restul poti face check in doar cu 48 ore inainte.

Edited by moniK_06, 12 April 2018 - 21:06.


#11476
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Wizz air are script care vede ca verifici biletele in aceeasi data si iti mareste pretul daca intri de 2-3 ori de pe acelasi IP sa verifici aceleasi bilete.

Daca verifici acum biletele, iesi si intri cu un VPN ca sa le cumperi la aceiasi bani.

Edited by izometric, 13 April 2018 - 07:12.


#11477
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Folositi mod incognito :) fara VPN

Cateodata preturile difera si in functie de tara

Intrati cu un VPN de USA si testati.

#11478
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,631
  • Înscris: 12.12.2006
3 bilete + un loc de copil inseamna 4 bilete? Copilul are peste 2 ani?

#11479
Cosminutzx

Cosminutzx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.10.2007
Buna ziua,acum o saptamana am facut o rezervare prin transfer bancar,nu eram foarte hotarat daca o sa calatoresc sau nu,si am trimis banii cu intarziere,intre timp rezervarea nu mai exista,ce se intampla cu banii,se intorc in cont sau se reface rezervarea ? De sunat nu sun,ca platesc pe telefoane mai mult decat biletul !

#11480
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,530
  • Înscris: 02.09.2006

 izometric, on 13 aprilie 2018 - 07:12, said:

Wizz air are script care vede ca verifici biletele in aceeasi data si iti mareste pretul daca intri de 2-3 ori de pe acelasi IP sa verifici aceleasi bilete.

Daca verifici acum biletele, iesi si intri cu un VPN ca sa le cumperi la aceiasi bani.
Nu!

#11481
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,688
  • Înscris: 15.06.2007

 MembruAnonim, on 13 aprilie 2018 - 07:44, said:

Folositi mod incognito :) fara VPN

Cateodata preturile difera si in functie de tara

Intrati cu un VPN de USA si testati.
Toata rezervarea a fost facuta in mod incognito. La reluarea rezervarilor am  inchis chrome, si am dar delete cookies  ca sa fiu sigur. Ma intreba jegosu' ca "wizz  wants to know your location" accept  or deny?  I-am  dat siktir!  
Din cate stiu eu, pentru VPN trebuie platit un cont ceva, separat, nu m-a interesat niciodata sa-mi ascund IP ul de la PC.

Am fost si la  bancpost sa intreb de grozavia aia de card wizz..  ca trebuie asteptat dupa aprobare, ca trebuie sa pun ceva "depozit colateral" de vreo 4800 de lei,  si o sa-l primesc in 7-10 zile. Bine mai,  sa fiti sanatosi, mie imi trebuia atunci , in ziua aia. La ING au putut sa imi dea un card in 5 minute.    
Acuma asta este, pe orice parte as intoarce-o singura si cea mai simpla solutie pentru Londra din Timisoara ramane wizzu'. Anul trecut la ryan am luat cu 9.99 dus si 27 de euro intors.  O bagatela.

 mdt, on 13 aprilie 2018 - 12:14, said:

3 bilete + un loc de copil inseamna 4 bilete? Copilul are peste 2 ani?
Habar nu am. Am vazut o limita de barem pe la 14 ani parca.  Nu stiu ce conditii se impun sau daca are pret redus.

 moniK_06, on 12 aprilie 2018 - 21:04, said:

Pai 152 lei sunt locurile  si bagajul 196, in total 348. Nu e din burta.
Daca platesti locul ai dreptul sa faci check in cu 30 zile inainte. Tu ai 2 locuri platite iar pentru restul poti face check in doar cu 48 ore inainte.
Pai si atunci afiseaza de doua ori? Odata bagajul si locurile insumate si mai jos iarasi pretul locurilor?

#11482
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,631
  • Înscris: 12.12.2006
Pai intrebarea mea era daca are peste 2 ani copilul, pentru ca in acest caz sunt 4 bilete, iar daca mai erau doar 3 locuri la pretul minim e normal ca totalul a iesit mai scump.
Daca are sub 2 ani atunci este o taxa fixa de infant si incercai sa cumperi doar cele 3 locuri si intr-adevar este ciudat daca totalul a iesit mai mult.

Eu nu am vazut pana acum reduceri la copii peste 2 ani la nicio companie din cele cu care am zburat de cand am copii. Trebuie sa declari faptul ca e copil probabil ca sa se vada ca exista cel putin un adult care il insoteste, samd.

#11483
lls869

lls869

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 21.07.2011
Buna seara,
Un coleg de forum intreba, acum vreo 2-3 saptamani, cand vor afisa cei de la Wizz orarul pt toamna 2018-primavara 2019. Wizz l-a ascultat si i-a indeplinit dorinta...asa ca spor la rezervat.

#11484
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,688
  • Înscris: 15.06.2007

 mdt, on 13 aprilie 2018 - 20:27, said:

Pai intrebarea mea era daca are peste 2 ani copilul, pentru ca in acest caz sunt 4 bilete, iar daca mai erau doar 3 locuri la pretul minim e normal ca totalul a iesit mai scump.
Daca are sub 2 ani atunci este o taxa fixa de infant si incercai sa cumperi doar cele 3 locuri si intr-adevar este ciudat daca totalul a iesit mai mult.

Eu nu am vazut pana acum reduceri la copii peste 2 ani la nicio companie din cele cu care am zburat de cand am copii. Trebuie sa declari faptul ca e copil probabil ca sa se vada ca exista cel putin un adult care il insoteste, samd.
Se discuta pe topicul de ryanair, acolo sub 14 ani au ceva reducere copiii, dar musai trebuie sa fie insotiti.

Si da, m-am gandit sa fac rezervare separata la cele trei locuri. Adica sa fac pe rand fiecare rezervare. Dar se pare ca wizz are o apucaturi de camatar, cum modifica preturile  la un simplu refresh.  Sigur, noi suntem fraierii lor, ca nu putem alege servicii de la concurenta. Traiasca monopolul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate