Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Totul despre Wizzair

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
16139 replies to this topic

#1
whoop007ro

whoop007ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 01.04.2004
Nu am zburat pana acum cu aceasta companie dar sunt foarte tentat sa o fac, aeronave noi, preturi mici etc ...
Rog pe cei care au zburat sa imi spuna si mie cum se poate ajunge la aeroport. Daca mergi cu trenul pana in Budapesta, ce poti lua de acolo ? Au metrou pana la aeroport ?
multumesc.

#2
kingblana

kingblana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.12.2003
Din Cluj sunt curse de microbuse pana in fata aeroportului Ferihegy . Iar la intoarcere te asteapta soferul  in fata biroului de informatii de la Sosiri (cum intri in Ungaria , primul birou la stanga  :) [la Ferihegy2B])

Despre companie sunt multumit , se vede ca isi dau silinta , si le iasa , in 2005 au avut 1.900.000 de pasageri .

Drumul pana la aeroport costa din Cluj 600.000 sau 700.000 , cred ca e 700.000 de anul acesta , si dureaza 7 ore .

Cat despre Wizzair , avioane noi (2 ani) , cu tapiserie noua , aer conditionat , personal simpatic , bagaje ok , si orar bun (o intarziere de 2 minute ) .

Attached File  wiz5.jpg   34.58K   1401 downloads Attached File  IMG_2186.jpg   196.48K   1244 downloadsAttached File  4.jpg   137.47K   1099 downloadsAttached File  1.jpg   457.33K   1169 downloadshment]


Exista un shuttle , o cursa  , Budapesta-Aeroport recomandata de Wizzair aici :
http://www.bpexpress.hu/maps.php
Costa 1997 de Forinti  ( 7.95 Euro / 1 drum)

Edited by kingblana, 12 January 2006 - 22:19.


#3
whoop007ro

whoop007ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 01.04.2004
ma gandeam la o calatorie cu trenul pana la budapesta si de acolo luat un autobuz sau metrou pana la aeroport. Ai habar daca se poate asa ?

#4
kingblana

kingblana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.12.2003
Nu stiu unde stai  , intereseaza-te , daca stai intr-un oras mai mare,  daca sunt curse de microbus pana la aeroportul Ferihegy .Te-ar scuti de multe batai de cap : drum obositor cu trenul , apoi sa gasesti in Budapesta statia de autobuz spre Aeroport , etc . Am impresia ca e si mai scump cu trenul . Sper ca nu ti-e frica de transportul rutier , din moment ce doresti mereu relaatii despre trenuri .
Intereseaza-te la siteul pe care l-am pus mai sus , de autobuz Centru-Aeroport . Revin cu o rectificare la acel pret , 1 drum este 5.93 euro , nu cum am scris gresit 7.95
Asadar :  http://www.bpexpress.hu/maps.php


Insa cea mai buna , comoda , ieftina si rapida varianta este cu microbusul pana in fata aeroportului .

P.S. Ca sa iti faci idee de preturi : vara trecuta costa o calatorie dus-intors Cluj-Paris-Cluj cu CFR 12 milioane iar cu microbus+avion vreo 6.5 milioane dus-intors .

Unde mai pui ca , cu trenul faceam vreo 36 de ore ,  iar cu microbus+avion am facut 7+1.5= 8.5 ore .

Edited by kingblana, 13 January 2006 - 14:38.


#5
Marmota

Marmota

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 24.09.2005

 kingblana, on Jan 12 2006, 22:43, said:

Din Cluj sunt curse de microbuse pana in fata aeroportului Ferihegy . Iar la intoarcere te asteapta soferul  in fata biroului de informatii de la Sosiri (cum intri in Ungaria , primul birou la stanga  :) [la Ferihegy2B])
...

De unde pleaca aceste microbuze din Cluj la aeroportul Ferihegy ?
Cum se numeste firma care face aceste curse ? Eventual ai un nr. de telefon de-al lor ?

#6
kingblana

kingblana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.12.2003
Marea majoritate pleaca din parcarea de la Melody - Consulatul maghiar

AMASIS : 430267 (am folosit aceasta firma si la dus si la intors , a fost OK)
OPTIMUS : 420809
HUBEN : 437855
NEMET SPEED : 437744

Edited by kingblana, 13 January 2006 - 21:38.


#7
whoop007ro

whoop007ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 01.04.2004
Nu am nici o frica de traficul rutier. Eram doar curios pentru ca mi se parea un lucru normal sa aiba legatura intre gara si aeroport printr-un metrou sau un tren express. Oricum din Bucuresti, de unde stau cred ca sunt destul de multe oferte.
Cred ca o sa astept totusi pana in primavara sa lanseze si cursele din Bucuresti si din Tg-Mures.

#8
Marmota

Marmota

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 24.09.2005

 kingblana, on Jan 13 2006, 22:36, said:

Marea majoritate pleaca din parcarea de la Melody - Consulatul maghiar

AMASIS : 430267 (am folosit aceasta firma si la dus si la intors , a fost OK)
OPTIMUS : 420809
HUBEN : 437855
NEMET SPEED : 437744
multzam

#9
Marmota

Marmota

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 24.09.2005

 whoop007ro, on Jan 14 2006, 10:20, said:

... Cred ca o sa astept totusi pana in primavara sa lanseze si cursele din Bucuresti si din Tg-Mures ...
Pai cand vor veni si in Romania ?
Pe site-ul lor u scrie nimic !

#10
kingblana

kingblana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.12.2003
Unde vroiai sa pleci din Budapesta  ? Vezi ca pe langa WizzAir , mai este si AirBerlin.com , cu plecari din Budapesta .

#11
whoop007ro

whoop007ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 01.04.2004
Voiam sa dau o tura pana la Amsterdam. Era foarte convenabil. Oricum mai merge sa iei si din sofia cu escala la budapesta. Stiu de airberlin dar trebuie sa prinzi intr-adevar o oferta foarte buna la ei.

#12
kingblana

kingblana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.12.2003
Pai fa un calcul sa vezi cum iesi mai ieftin : Bucuresti-Sofia-Budapesta sau Bucuresti-Budapesta ?

#13
Milan

Milan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 23.12.2004

 whoop007ro, on Jan 13 2006, 13:20, said:

ma gandeam la o calatorie cu trenul pana la budapesta si de acolo luat un autobuz sau metrou pana la aeroport. Ai habar daca se poate asa ?

Trenul din Ro ajung la Keleti Palyaudvar (Gara de Est).

Din "Keleti" pana la "Deak Ferenc ter" mergi cu metroul M2.
La "Deak Ferenc ter" schimbi la metroul M3 si mergi pana la "Kobanya-Kispest".
Din "Kobanya-Kispest" iei autobuzul 93 care merge la aeroport "Ferihegy 1" si apoi la "Ferihegy 2"
(Cobori unde avionul tau plece, asta e scris pe biletul de avion.)

Ai nevoie de trei bilete, un pentru metroul M2, un pentru M3, si un pentru autobuzul 93.
Impreuna costa 3*150Ft=450Ft<2 euro. Poti sa le cumpari biletele la intrarea metroului M2 la Keleti.

#14
whoop007ro

whoop007ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 01.04.2004
Multumesc frumos pt detalii !

#15
kingblana

kingblana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.12.2003
Pentru cei din Dobrogea : exista curse WizzAir Burgas-Budapesta>Europa  si Burgas-Londra direct .


2006. 02. 01.
Wizz Air the largest low fare - low cost airline in Central and Eastern Europe announced at a press conference in Sofia today that it would start new flights from Sofia and Bourgas to London and from Bourgas to Budapest.

The flights to London will start on 1 May 2006. The route between Bourgas and Budapest will be operated from 18 June 2006 during the summer on a seasonal basis.

The news comes just a day after Wizz Air revealed its expansion plans in Croatia and Slovenia by starting flights from Split (Croatia), Ljubljana (Slovenia) and increasing frequencies between Zagreb and London Luton.

Tickets for the flights are already available on the airline's website, wizzair.com or via call centre on +36 1 470 94 99 from as low as EUR 26.99 including taxes and charges. This promotional offer is valid for bookings made between 1 and 14 February 2006.

József Váradi, Chief Executive Officer of Wizz Air said: "We are very happy to have started the low fare revolution in Bulgaria and now we are offering more routes and more low fares to the people of Bulgaria and those who wish to visit this beautiful country. We are strengthening our market leadership in the low cost airline sector in Bulgaria."

#16
tonio

tonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.01.2006
Pai parca se vorbea pe-aici ca ne vom bucura de wizzair si pe la noi prin tara anu' asta! Se pare ca bulgarii sunt iar cu un pas inainte... Este ciudat sa o iei spre sud cand vrei sa-ajungi in nord!!

#17
kingblana

kingblana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.12.2003
Au deschis noi rute din Burgas , Split (Croatia) , Zagreb , Lublijana . Urmeaza Romania .

#18
whoop007ro

whoop007ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 01.04.2004
cand nene , ca m-am saturat sa astept ...ai mai auzit ceva in acest sens ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

sashamiha

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate