Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Ce facultate imi sugerati dupa terminarea liceului, profil uman?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Dumiii

Dumiii

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.10.2015
Salutare,
   De ceva timp ma gandesc ce facultate as putea urma, dupa ce termin liceul, dar din ce am citit am inteles ca e posibil sa mor de foame daca aleg o facultate "gresita", spre exemplu Stiinte Politice, Jurnalism etc.
Cum am spus, sunt la uman si am 16 ani. Imi place sa lucrez cu oamenii (am lucrat vara trecuta la un super-market,destul de maricel, pe iarna am lucrat ca ospatar Posted Image)  sunt comunicativ, vorbesc engleza bine(nivel B1 spre B2) , am inceput sa plec in schimburi de tineri(Youth Exchange) prin Erasmus, ma adaptez usor la situatii, mai activez in cateva ONG-uri.. Dar tot nu stiu ce am sa fac dupa liceu.. Adica am o idee, destul de vaga - Relatii Internationale si Integrare Europeana, SNSPA. Am facut o mica cautare si am inteles ca e mai mult o facultate ca sa-ti imbogatesti cultura generala, desi pe site-ul lor toti acei termeni pomposi te atrag, iar cand vezi Parlamentul European din Strasbourg - valeleu mamica.
Ce parere aveti despre facultatea de Administratie Publica(tot in cadrul SNSPA)? Totusi, nu vreau sa fiu un alt soricar intr-o primarie pe salariul minim, dar nici nu visez la salariu de 3000 de lei imediat dupa ce am terminat facultatea (sau de ce nu? Posted Image).
Mersi si sa aveti o zi faina. Posted Image

PS: A nu se intelege ca in viziunea mea de pusti, cum am terminat o facultate curg oportunitatile de angajare, eventual prin Danemarca, UK sau mai stiu eu pe unde.

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,252
  • Înscris: 24.02.2007

 Dumiii, on 05 martie 2016 - 14:50, said:

Imi place sa lucrez cu oamenii

Nu prea exista angajati care sa nu interactioneze cu alti oameni, fie colegi sau clienti.
Asa ca, detaliaza putin ce anume-ti place:

  • Sa tratezi alti oameni (medic)
  • Sa consiliezi alti oameni (psiholog)
  • Sa vorbesti la telefon cu alti oameni (call center)
  • Sa vinzi ceva altor oameni (agent de vanzari)
  • Sa incasezi bani de la alti oameni (casier)
  • Sa protejezi alti oameni (politie)
  • Sa ataci/aperi alti oameni (drept)
  • ...


#3
Dumiii

Dumiii

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.10.2015

 LupulLupone, on 05 martie 2016 - 15:02, said:

Tu ai 16 cat is eu popa.
In aproximativ 4 luni implinesc 17. Amin. Posted Image


 dani.user, on 05 martie 2016 - 15:13, said:

Nu prea exista angajati care sa nu interactioneze cu alti oameni, fie colegi sau clienti.
Asa ca, detaliaza putin ce anume-ti place:
    Sa tratezi alti oameni (medic)
    Sa consiliezi alti oameni (psiholog)
    Sa vorbesti la telefon cu alti oameni (call center)
    Sa vinzi ceva altor oameni (agent de vanzari)
    Sa incasezi bani de la alti oameni (casier)
    Sa protejezi alti oameni (politie)
    Sa ataci/aperi alti oameni (drept)
    ...

Imi place sa ascult problemele colegelor (in special Posted Image), sa le sfatuiesc, dar nu m-as vedea lucrand ca psiholog. De vorbit la telefon, nu prea vorbesc mult.. Nu stiu, imi place sa interactionez cu ei, in orice mod posibil, sa ii ascult, sa purtam discutii despre orice, de la cum sparg semintele in fata blocului pana la ce se intampla cu sufletul dupa ce paraseste trupul, puii mei. Orice. Imi place sa invat despre culturi noi, sincer mi-ar placea sa lucrez la ONU, UNICEF, CEDO, BCE, BEI sau orice alta institutie europeana, dar trebuie sa trag tare (si voi trage) ca sa ajung acolo. Dar pana acolo.. am ramas blocat la intrebarea aceasta.. ce facultate sa fac?

Edited by Dumiii, 05 March 2016 - 15:28.


#4
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Si eu visam sa ajung pe Wall Street.

Da' las ca e bine si pe o artera principala a Clujului.

#5
Dumiii

Dumiii

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.10.2015

 Damascus77, on 05 martie 2016 - 15:43, said:

Si eu visam sa ajung pe Wall Street.

Da' las ca e bine si pe o artera principala a Clujului.

Nu ne este interzis încă să visam, nu? :D

#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,252
  • Înscris: 24.02.2007
Pomenesti la greu diverse institutii. Ce te vezi facand concret acolo?

#7
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Fă o facultate care să te învețe o meserie, să te învețe să faci ceva concret, să zicem Medicină, Arhitectură, poate Construcții sau Politehnica.
Înainte de 89 era o "facultate" unde se învăța cum să mănânci cât mai mult c. I se spunea Stefan Gheorghiu. Văd că enorm de mulți tineri vor la noua și urmașa Stefan Gheorghiu, unde nu învață mai nimic, doar să dea din clanță. Visează la titluri pompoase dar nu știu să facă nimic.

#8
Capo_Bastone

Capo_Bastone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 16.01.2016

 Dumiii, on 05 martie 2016 - 14:50, said:

Salutare,
   De ceva timp ma gandesc ce facultate as putea urma, dupa ce termin liceul, dar din ce am citit am inteles ca e posibil sa mor de foame daca aleg o facultate "gresita", spre exemplu Stiinte Politice, Jurnalism etc.
Cum am spus, sunt la uman si am 16 ani. Imi place sa lucrez cu oamenii (am lucrat vara trecuta la un super-market,destul de maricel, pe iarna am lucrat ca ospatar Posted Image)  sunt comunicativ, vorbesc engleza bine(nivel B1 spre B2) , am inceput sa plec in schimburi de tineri(Youth Exchange) prin Erasmus, ma adaptez usor la situatii, mai activez in cateva ONG-uri.. Dar tot nu stiu ce am sa fac dupa liceu.. Adica am o idee, destul de vaga - Relatii Internationale si Integrare Europeana, SNSPA. Am facut o mica cautare si am inteles ca e mai mult o facultate ca sa-ti imbogatesti cultura generala, desi pe site-ul lor toti acei termeni pomposi te atrag, iar cand vezi Parlamentul European din Strasbourg - valeleu mamica.
Ce parere aveti despre facultatea de Administratie Publica(tot in cadrul SNSPA)? Totusi, nu vreau sa fiu un alt soricar intr-o primarie pe salariul minim, dar nici nu visez la salariu de 3000 de lei imediat dupa ce am terminat facultatea (sau de ce nu? Posted Image).
Mersi si sa aveti o zi faina. Posted Image

PS: A nu se intelege ca in viziunea mea de pusti, cum am terminat o facultate curg oportunitatile de angajare, eventual prin Danemarca, UK sau mai stiu eu pe unde.

altu care viseaza (3000 lei dupa ce termini).....avem o tara de ospatari, bucatari, lucratori in supermarket, soferi, etc, toti cu facultate.
tu te cunosti cel mai bine, deci doar tu poti decide pentru tine, ce ti se potriveste si ce nu...eu nu te cunosc, dar sa stii ca poti sa mori de foame si cu o facultate aleasa bine..
daca esti puturos, ca milioane de tineri cu facultate, o sa se aleaga praful..o sa fi si tu vreun sofer, sau ofiter bancar, sau.....

parlamentul european, ia-ti gandul...nu cred ca esti nepotul sau finul cuiva mare....ce dracu' sa faci acolo? (de fapt, nici nu ajungi tu acolo, ajunge cine trebuie)

te rog asculta daca vrei un viitor: in afara de politehnica, upg, constructii, orice facultate pe tehnic, cu restul esti muritor de foame atat in tara, cat si in afara.
fate inginer, asa mai ai ceva sanse si in tara, si in afara...

vad ca munca nu mai place tineretului....
visati copii, visati...

succes in alegere....

Edited by Capo_Bastone, 05 March 2016 - 18:27.


#9
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
nu te fa ma inginer

munca fizica e pentru prosti.

vrei sa lucrezi in fabrici si pe santiere?


trebuie sa fie si de-astia, i-adevarat. vrei sa fii unul dintre ei?

#10
Dumiii

Dumiii

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.10.2015
@Victor, mulțumesc frumos. O să încerc ca în următorii doi ani să mă orientez spre ceva anume.
@Capo_Baston, eram sarcastic când spuneam de salariu de 3000 lei imediat după facultate. Regret că mi-am băgat picioarele în ea de matematică și m-am ferit de ea..am continuat pe uman, în loc să mă duc la MI și apoi poate urmam facultatea de medicina sau poli.
@Damascus, cum am spus și în primul post, am făcut și muncă fizică și nu mi-au picat brațele. Dacă aș știi ca aș putea intra la poli sau ceva construcții și m-aș descurca, mi-ar plăcea să lucrez pe un șantier, de ce nu pe unul naval? E o meserie interesantă.
Dar de la a vrea până la a face e o diferență..

#11
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
@Dumii: poti sa faci orice cat te duce capu(asta e o limita pe care ti-o da Dumnezeu). 3000 de lei dupa terminarea facultatii e posibil. Eu iau aproape atat si inca is student la Inginerie.
Am avut 5 la mate,fizica si info in liceu. Am luat bacu din a doua tura. So, everything is possible,tine doar de tine. Pe oameni ii intereseaza ce stii sa faci si ce aptitudini ai. Ti-arat oameni de la litere ce lucra in HR pe bani destui, oameni de ce au terminat Marketing(facultatea la care toti de aici iti zic ca ies somer cu diploma) dar deja la 23 de ani is manageri de campanii pentru festivaluri/festivale(niciodata nu am retinut care e forma buna) si au bugete de promovare mari cu care se joaca.

Totul e sa ai mindsetul care trebuie. Si sa fii constient ca faptul ca ai terminat o facultate te face expert in domeniul respectiv daca nu ai si cunostiintele necesare si aptitudini. Notele nu conteaza decat daca ai nevoie de bursa, loc la buget(Doamne ajuta ca la mine erau mai multe locuri la buget decat studenti) sau loc la camin(lucru spus de mai multi profi).

Totul tine de tine. Asa cum exista opatari cu diplome de pe la ASE asa exista si lucratori la banda(pe productie pentru care iti trebuie 10 clase) cu diplome de ingineri (vorba vine ingineri).

#12
lyrics_song

lyrics_song

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 19.01.2016
Ce zici de traducator-interpret??

#13
SCENT-OF-SHARP

SCENT-OF-SHARP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 09.10.2015
Lăsați chestiile cu ” profil uman ” și alte profile . . .
Data trecută îmi schimbam pantofii în vestiarul de la sala de fitness și îmi zice o fată de 17 ani că este la uman și se gândește tare mult unde să meargă. O întreb care sunt înclinațiile ei , ce s-ar vedea pe viitor ? Și îmi zice că este la uman , deci s-a gândit la ceva gen Jurnalistică sau asemănător.

Treziți-vă !
Am fost și eu la liceu, am fost la științe ale naturii/biologie-chimie. Ne-au băgat la toți prostia asta în cap că profilul la care suntem „ ne va determina viitorul ” - Este spălare pe creier , nimic mai mult.
Interesant că de la noi au ieșit și unii care au mers la ASE, și alții care au mers la Pedagogie, și alții care au mers la Comunicații, și alții care au mers la Politehnică, și alții care au mers la Drept, și evident, au mers și unii la facultăți care aveau ceva legătură cu profilul nostru, adică au mers la Biologie și Medicină - în total DOAR 9 PERSOANE din cele 29 care eram !
Interesant, aparent mai mult de 50% din clasă a reușit să fenteze destinul !
Hm . . . . sau dacă mă gândesc mai bine, nu exista nici un destin. Cel puțin nu unul care să depindă de specializările noastre de la liceu.

Ideea cu specializările este de înțeles, în teorie. Practic însă , realitatea este cu totul alta : majoritatea elevilor care sunteți la științe sociale nici măcar nu aveți habar de ce sunteți acolo. Știu, pentru că așa erau și colegii noștrii de liceu, și am văzut generații la rând trecând . . . cei de la științe sociale și filologie parcă pluteau mereu prin spațiu, aveau ei o idee acolo că sunt într-un institut numit liceu și că ideea ar fi să învețe ceva util în lumea asta, dar nu prea ajungeau să penetreze realitatea mai adânc și nici nu îi ardea interesul prea mult . . .

Ca să mă întorc la fata cu care discutam în vestiar : i-am zis că poate să meargă la orice facultate vrea, că specializarea nu o limitează. Și s-a uitat lung la mine și a zis : ” Păi da, dar atunci ar trebui să muncesc foarte mult ca să recuperez cunoștiințele ! ”  - Eh, uite aici se află ascunsă comoara din voi.
Practic, nu specializarea este problema, ci modul de gândire pe care îl adoptați. Științele sociale sunt o școală de dans, să fim sinceri . . . și vă dați seama că dacă vreți să faceți ceva cu ponderență mai mare în viață, ceva mai serios, ceva mai îndrăzneț, atunci va trebui să munciți dur comparativ cu ce ați făcut până acum. Partea bună este că munca nu este atât de rea pe cât pare. Ba chiar este foarte bună, având în vedere că munca intelectuală este cea care îți oferă cele mai mari satisfacții, nu numai în facultate, dar în viața care te așteaptă după ea . . . .și dacă te gândești că îți va fi greu să faci o facultate serioasă 4-6 ani, gândește-te cât de ” ușor ” îți va fi să termini o Jurnalistică ( ploaie de apă ) și apoi să te duci afară în lumea asta minunată, și să faci foamea zile la rând, încercând să te angajezi și tu pe undeva, având o diplomă care o poate obține și unul cu IQ cât o maimuță ( nu îmi cer scuze, pentru că am întâlnit studenți la Jurnalistică ) și să vezi atunci ce ” ușoară ” îți va părea viața, că vei regreta cu amar faptul că nu ai avut motivație și curaj în tine să îți folosești mintea cu un scop mai înalt.

#14
Dumiii

Dumiii

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.10.2015
@SCENT-OF-SHARP, ai perfecta dreptate si iti multumesc din suflet pentru raspuns! Cu siguranta atunci cand voi alege o facultate ma voi gandi la comentariul tau.

Quote

și vă dați seama că dacă vreți să faceți ceva cu ponderență mai mare în viață, ceva mai serios, ceva mai îndrăzneț, atunci va trebui să munciți dur comparativ cu ce ați făcut până acum.
. Cam asta e problema, dar sunt dispus si voi trage tare de acum inainte. Mersi mult!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate