Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 

Viza SUA - Viza b1 b2 si restul

- - - - -
  • Please log in to reply
4661 replies to this topic

#4087
Mihaelacovali

Mihaelacovali

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.05.2019

View Postzoly83, on 09 iulie 2009 - 23:33, said:

Intrebam mai sus de un sfat ce sa le spun la ambasada daca am depasit o viza anterioara cu destul de mult timp.
      Acum am ajuns acasa de la ambasada cu informatii proaspete:) cei de la ambasada au considerat ca ma vor rasplati pt curaj cu o noua viza...de data aceasta cu una de 10 ani:)  voi reveni cu amanunte cine mai doreste, acum sunt insa foarte obosit.
           Multumesc in mod special lui "Valentine" pt sfatul lui, care m-a ajutat mult:)

Salut, imi poti da si mie nise amanunte referitor la cum ai obtinut viza si cum a fost la ambasada? Si eu am fost plecata in SUA in 2014 si am revenit acasa in august 2015, adica am stat peste termenul vizei J1 cu 11 luni(aproape un an). Multumesc.

#4088
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,174
  • Înscris: 05.09.2007

View Postcsi1, on 22 mai 2019 - 09:30, said:

eu si sotia avem vize valabile si vrem sa le facem si la copii(9 /12 ani) . am intrat in contul meu pe site-ul ambasadei dar nu pot programa viza decat pentru mine. trebuie sa creez un cont separat pentru fiecare copil ?

am creat alt cont la unul din copii si acolo am atasat ambele cerereri de viza acolo. azi astept TNT-ul sa trimit documentele la ambasada , daca-s copiii sub 14 ani  nu mai trebuie interviu. in plic mai trebuie trimise tiparite pagina de programare fara interviu si copii dupa vizele parintilor.

Edited by csi1, 29 May 2019 - 08:40.


#4089
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,174
  • Înscris: 05.09.2007
am primit email de la ambasada ca au returnat deja pasapoartele la TNT. nu stiu daca au aprobat viza sau nu , ma gandesc ca daca erau ceva probleme m-ar fi contactat telefonic.

#4090
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
eu stiam ca daca nu iei viza iti atunci pasapoartele.

#4091
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,174
  • Înscris: 05.09.2007
am ridicat abia azi pasapoartele pentru ca TNT-ul nu lucreaza sambata. ambii copii au vize B1/B2 pe 10 ani.

Edited by csi1, 03 June 2019 - 12:54.


#4092
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,501
  • Înscris: 19.04.2009

View PostMihaelacovali, on 27 mai 2019 - 14:40, said:



Salut, imi poti da si mie nise amanunte referitor la cum ai obtinut viza si cum a fost la ambasada? Si eu am fost plecata in SUA in 2014 si am revenit acasa in august 2015, adica am stat peste termenul vizei J1 cu 11 luni(aproape un an). Multumesc.


Aia era în 2009...

Acum însă șansele sa primești o noua viza B1/B2 as zice ca sunt minime.



#4093
LMforever

LMforever

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.06.2019
Buna tuturor,
Sunt noua pe acest forum si de cateva zile (2 si jumatate mai exact) am citit toate posturile. Am început invers din 2019 si m-am dus pana in 2011. Unele posturi care mi-au dat mai mult de gandit si unele care m-au incurajat.
Tin sa va spun ca am aplicat si eu pentru viza de turist si a urmat marea dezamagire..refuzul (in urma cu 6 zile). A fost o teroare pentru mine deoarece doream sa merg sa imi intalnesc partenerul cunoscut online.. O sa aplic din nou, dar momentan am 2 intrebari daca ma poate ajuta cineva pentru ca am citit efectiv toate posturile si nu am gasit ceva care sa ma lămurească.
1. Daca prima data am inceput sa completez Ds-160 pe un site (visausnow.com) apoi nu l-am terminat si am completat alt formular pe site-ul: ustraveldocuments.com, credeti ca a fost problema sau poate fi pe viitor?
2. Din ce am citit aici pe forum am inteles ca nu conteaza dupa cat timp aplici iar. Spre exemplu daca aplic dupa 2-3 saptamani de la refuz, am vreo sansa? Stiu ca trebuie sa fiu mai convingatoare (am fost foarte emotionata prima data, m-am si blocat putin si balbait..cred ca asta a fost un mare dezavantaj. Plus ca tanti aia americanca parca vroia sa ma manance).
Cam atat deocamdata, probabil o sa revin pe scurt cu povestea mea. Multumesc anticipat celor care imi vor raspunde 😊

#4094
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005

View PostLMforever, on 09 iunie 2019 - 17:57, said:

.... pentru viza de turist .... doream sa merg sa imi intalnesc partenerul cunoscut online...
te-ai mirosit.... sunt dibaci baietii, ai avut o poveste cusuta cu ata alba.
s-ar putea sa te fi notat in sistem.

poate sa vina el/ea in ro sau in alta parte, faceti o vacanta impreuna si vedeti voi mai departe.

#4095
LMforever

LMforever

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.06.2019

View Postarg, on 09 iunie 2019 - 18:13, said:


te-ai mirosit.... sunt dibaci baietii, ai avut o poveste cusuta cu ata alba.
s-ar putea sa te fi notat in sistem.

poate sa vina el/ea in ro sau in alta parte, faceti o vacanta impreuna si vedeti voi mai departe.

Da, ma gandeam si eu, totusi inca nu mi-am spus "povestea" 😂 dar chestia e ca doar vreau sa merg in vizita pentru aproximativ 3 sapt. Imi doresc sa merg eu acolo..mai vedem, Doamne ajuta. Momentan daca stie cineva sa imi raspunda la ce am intrebat, multumesc din suflet

Edited by LMforever, 10 June 2019 - 00:09.


#4096
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,402
  • Înscris: 28.10.2018
Conteaza ce lucrezi, unde, de cat timp, ce proprietati ai, ce studii.

Sunt multe variabile pe care le ia sistemul in calcul si pana a se ajunga la interview deja sistemul da un punctaj. Emotiile si balbaiala din timpul interview-ului cantaresc cel mai putin.


Daca nu ti s-a schimbat nimic la statutul social, la urmatorul interview ai sa pierzi doar 160 de dolari inca odata.

Edited by abac, 10 June 2019 - 16:58.


#4097
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,501
  • Înscris: 19.04.2009

View PostLMforever, on 09 iunie 2019 - 17:57, said:

1. doream sa merg sa imi intalnesc partenerul cunoscut online..
...

2. Din ce am citit aici pe forum am inteles ca nu conteaza dupa cat timp aplici iar. Spre exemplu daca aplic dupa 2-3 saptamani de la refuz, am vreo sansa? Stiu ca trebuie sa fiu mai convingatoare (am fost foarte emotionata prima data, m-am si blocat putin si balbait..cred ca asta a fost un mare dezavantaj. Plus ca tanti aia americanca parca vroia sa ma manance).
Cam atat deocamdata, probabil o sa revin pe scurt cu povestea mea. Multumesc anticipat celor care imi vor raspunde ��


Aia e problema. Si daca aplici iar e tot refuz. Din simplu fapt ca ei gandesc o posibila casatorie non bona fide in US.
Se rezolva, adica iti intalnesti partenerul in Europa de cateva ori, faceti poze impreuna, eventual un concediu undeva impreuna.

Ati luat-o si voi de la inceput gresit.

#4098
LMforever

LMforever

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.06.2019

View Postabac, on 10 iunie 2019 - 16:57, said:

Conteaza ce lucrezi, unde, de cat timp, ce proprietati ai, ce studii.

Sunt multe variabile pe care le ia sistemul in calcul si pana a se ajunga la interview deja sistemul da un punctaj. Emotiile si balbaiala din timpul interview-ului cantaresc cel mai putin.


Daca nu ti s-a schimbat nimic la statutul social, la urmatorul interview ai sa pierzi doar 160 de dolari inca odata.

Pai lucrez ca si receptionera la un hotel de 3 stele, de aproximativ 7 luni. Propietati nu am (am 23 de ani) si studii.. am terminat liceul cu bacalaureat luat (nota bunicica, conteaza si asta?😂). Ce s-a schimbat de cand am aplicat prima data este ca mi-au marit salariul la servici si am si ceva bani in cont (prima data nu prea aveam ca m-am grabit ca fata la maritat si am cumparat biletul de avion inainte) dar o sa am documente in plus pe care nu le-am avut atunci sau le-am avut dar nu mi-a cerut nimic si nici eu nu le-am aratat.

View PostLex404, on 11 iunie 2019 - 19:35, said:




Aia e problema. Si daca aplici iar e tot refuz. Din simplu fapt ca ei gandesc o posibila casatorie non bona fide in US.
Se rezolva, adica iti intalnesti partenerul in Europa de cateva ori, faceti poze impreuna, eventual un concediu undeva impreuna.

Ati luat-o si voi de la inceput gresit.

Atunci in formular am pus ca si contact pe mama lui, dar am etichetat-o "prietena" iar de el nu am scris nimic decat "long distance relationship" dar chestia e ca domnita aia m-a intrebat de ce nu l-am pus pe el ca si contact.. 😐 atunci m-am cam blocat. Am zis ca am cunoscut-o pe ea prima data, merg sa o vizitez si asa poate il intalnesc si pe el (partenerul).
Deci urmatoarea data ma gandeam sa pun single si doar pe mama lui ca si prietena

Edited by LMforever, 03 July 2019 - 20:32.


#4099
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,402
  • Înscris: 28.10.2018
Esti contienta ca astia au istoricul primei aplicatii, da? Deci ramane ma-sa prietenului long distance in ecuatie dar dispare prietenul long distance? Nu cred ca or sa puna botul la manevra asta. Mai bine aplici spunand ca vrei sa vizitezi america ca turist. Nu trebuie sa dai nicio persoana de contact.

#4100
LMforever

LMforever

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.06.2019

View Postabac, on 03 iulie 2019 - 20:55, said:

Esti contienta ca astia au istoricul primei aplicatii, da? Deci ramane ma-sa prietenului long distance in ecuatie dar dispare prietenul long distance? Nu cred ca or sa puna botul la manevra asta. Mai bine aplici spunand ca vrei sa vizitezi america ca turist. Nu trebuie sa dai nicio persoana de contact.

Da,ma gandesc ca au tot salvat. Dar daca nu mai pun nici o persoana de contact tot o sa se intrebe ce s-a intamplat ca in prima aplicatie am specificat de asa numita prietena (mama lui).. asa despre el pot sa zic ca am incetat presupusa relatie pentru ca e distanta prea mare si nu merge.
Au cum sa stie ca prietena asta e mama lui daca eu nici macar nu am mentionat numele fiului ei? Nu cred

Edited by LMforever, 10 July 2019 - 10:32.


#4101
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,402
  • Înscris: 28.10.2018
Sincer, ai sanse foarte mici sa capeti viza.

Cauta-ti sufletul pereche in Europa. E plina balta de peste.

#4102
LMforever

LMforever

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.06.2019

View Postabac, on 10 iulie 2019 - 12:29, said:

Sincer, ai sanse foarte mici sa capeti viza.

Cauta-ti sufletul pereche in Europa. E plina balta de peste.

Mda, multumesc dar nu am cerut sfaturi in relatie sau unde sa imi gasesc perechea pentru ca am gasit-o deja. Am postat pe forumul asta pentru sfaturi in legatura cu viza..banuiesc ca de asta se numeste "Viza SUA..". Multumesc oricum..

#4103
taitzel

taitzel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.08.2019
Am o nedumerire daca sunteti draguti sa ma ajutati cine are cunostinta in cauza.

Sunt in USA din Mai si am primit viza aici in US pana in noiembrie (6 luni) , am sa plec la sfarsitu lu octombrie pentru a respecta viza.

Intrebarea este, cand ma pot intoarce inapoi in US ca sa mai primesc macar 6 luni viza?
Cat timp trebuie sa stau in tara ca sa ma pot intoarce in US ?

Multumesc !

#4104
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
daca ai viza DOAR de 6luni trebuie sa aplici iar la ambasada.

dar eu banuiesc ca ai o viza (permisiunea de a te prezenta la vama unde ti se da viza de intrare) pe zece ani cu intrari multiple.

acu multi ani stiu pe unii care ieseau pana in mexic pt o zi si reintrau pt inca 6luni. dar trebuie vazut ce e in termenii si conditiile de la acordarea vizei pe care o ai.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate