Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Circulatia pe DN2 (E85) si E58 (E583) pe acostament

- - - - -
  • Please log in to reply
476 replies to this topic

#433
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,971
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdan1980_25, on 25 iunie 2017 - 07:10, said:

aham. Deci traficul prevaleaza in fata legii.
Succes.

:lol:
Daca atat ai inteles iti doresc sa mergi legal (cu toate ca STIU ca nu o faci, dar tu esti Gica contra care te uiti in oglinda si esti fericit ca, cu ligheanul tau tii un codarlau dupa tine, ca tu, vezi doamne mergi legal.
Astora ca tine, v-as lasa fara permis PE VIATA, pentrun ca tu nu pari sa gandesti mai departe, dar tu, cu atitudinea ta, enervezi 2-3 manelisti care apoi ma acroseaza pe mione.
Stiu, tu cu ligheanul tau, nu-ti pasa, tu "mergi legal", asta pana nu mai mergi legal, dar pe tine nu te vede nimeni.
Iti doresc sa ai parte de frana in fata atunci

View Postlostangelonline, on 25 iunie 2017 - 07:31, said:

Multumim tuturor pt sfaturi. Dat fiind situatia, ne vedem nevoiti sa mergem pe viitor "intre benzi" pe acostament, chiar daca ilegal.

Daca atat ai inteles, citeste si tu textul de mai sus. Se aplica perfect.

View Postlostangelonline, on 25 iunie 2017 - 07:31, said:


Ingrijorarea noastra este urmatoarea: circuland "pe" acostament, daca cel care te depaseste prin stanga te loveste pentru ca nu a pastrat distanta (ati vazut ca trec mult mai aproape decat la depasirile unde tu esti pe banda 1 si ei depasesc prin stanga pe contrasens), conform legii noi suntem vinovati, pentru ca el circula regulamentar pe banda 1, iar noi intre benzi, sau daca nu "intre", atunci "pe" acostament unde este ilegal. Sotiei i-au lovit o data oglinda la depasire prin stanga, vina recunoscuta a celui care nu a pastrat distanta la depasire, dar macar in situatia aceea noi circulam legal. Aici in schimb vinovatii vom fi noi, nu cei care devanseaza (nu "depasesc") legal si nu pastreaza distanta.

Tu nu ai cunostintele necesare pentru a fi sofer. Nici nu cred ca ai permis, altfel nu ai scrie enormitatile pe care le-ai descris

View Postdan1980_25, on 25 iunie 2017 - 07:45, said:

singura solutie e sa mergi cum merge traficul.

Singura solutie este sa nu obstructionezi traficul.
Daca poti sa ajuti, s-o faci, daca nu poti, stai acasa, nu esti pregatit pentru soseaua aia

View Post86-APP, on 25 iunie 2017 - 13:58, said:

Dom'le am inteles . daca vine unul din spate , sarim in santuri !

Nu, daca vine unu din spate NU INCETINESTI LA 89.9km/h si stai cat mai aproape de axul drumului
Atat trebuie sa faci, sa NU OBSTRUCTIOEZI

#434
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostTsunnnami, on 25 iunie 2017 - 15:56, said:

Posted Image
Daca atat ai inteles iti doresc sa mergi legal (cu toate ca STIU ca nu o faci, dar tu esti Gica contra care te uiti in oglinda si esti fericit ca, cu ligheanul tau tii un codarlau dupa tine, ca tu, vezi doamne mergi legal.
Astora ca tine, v-as lasa fara permis PE VIATA, pentrun ca tu nu pari sa gandesti mai departe, dar tu, cu atitudinea ta, enervezi 2-3 manelisti care apoi ma acroseaza pe mione.
Stiu, tu cu ligheanul tau, nu-ti pasa, tu "mergi legal", asta pana nu mai mergi legal, dar pe tine nu te vede nimeni.
Iti doresc sa ai parte de frana in fata atunci



Daca atat ai inteles, citeste si tu textul de mai sus. Se aplica perfect.



Tu nu ai cunostintele necesare pentru a fi sofer. Nici nu cred ca ai permis, altfel nu ai scrie enormitatile pe care le-ai descris



Singura solutie este sa nu obstructionezi traficul.
Nu, daca vine unu din spate NU INCETINESTI LA 89.9km/h si stai cat mai aproape de axul drumului
Atat trebuie sa faci, sa NU OBSTRUCTIOEZI
Alta teorie ? pai nu spunea colegul sa ...raus in sant ca vine EL ?
............
Ce te face sa crezi eu am in minte sa " obstructionez " ????

#435
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,971
  • Înscris: 20.10.2015
Sa-ti dau un exemplu.
In 2011 am fost in Germania cu o remorca dupa mine.
Cu toate ca circulam MULT mai incet decat restul traficului, nu mi-am luat NICI UN FLASH cel putin.
De ce creai oare?

Daca atunci cand merg imi iau un flash sau claxon, p-ala-l consider manelit prost, la al doilea semn, opresc sa verific daca e ceva in neregula, pentru ca sigur nu pot fi 2 prosti la distanta mica.

In Germania am avut parte de un episod cu un justitiar, care, a intrat dupa mine in parcare pentru ca "nu-mi mergeau stopurile pe frana" si, poate ca aveam numar de Romania.
"Ar fi bine sa iti verifici masina inaintea unui drum lung!"
"Ce s-a intamplat?"
"Stopurile pe frana nu merg, era sa te lovesc la frana pe care ai pus-o!"
"Stai pe loc, s-o verificam! E posibil sa ai dreptate si atunci trebuie sa repar situatia!"

Ma duc, apas frana

"Acum functioneaza!"

"Dragul meu prieten, masina e diesel, am frana de motor si iesirea era in rampa si am si remorca!"

"Era sa te lovesc!"

"Nu am cum sa te ajut, fii mai atent!"

Dupa care a dat-o-n germana pentru ca "nu i-a iesit"!

View Post86-APP, on 25 iunie 2017 - 16:01, said:

Alta teorie ? pai nu spunea colegul sa ...raus in sant ca vine EL ?

Daca nu poti merge pe drumul ala fara sa obstructionezi, mergi pe alte drumuri.
Nevasta-mea are permis de 2 ani jumate si nu se simte in siguranta pe autostrada. Drept masura, NU MERGE PE AUTOSTRADA


View Post86-APP, on 25 iunie 2017 - 16:01, said:

Ce te face sa crezi eu am in minte sa " obstructionez " ????

Tu ai spus-o, de unde sa stiu eu cum mergi?

#436
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,289
  • Înscris: 06.07.2007

View PostTsunnnami, on 25 iunie 2017 - 15:56, said:



:lol:
Daca atat ai inteles iti doresc sa mergi legal (cu toate ca STIU ca nu o faci, dar tu esti Gica contra care te uiti in oglinda si esti fericit ca, cu ligheanul tau tii un codarlau dupa tine, ca tu, vezi doamne mergi legal.
Astora ca tine, v-as lasa fara permis PE VIATA, pentrun ca tu nu pari sa gandesti mai departe, dar tu, cu atitudinea ta, enervezi 2-3 manelisti care apoi ma acroseaza pe mione.
Stiu, tu cu ligheanul tau, nu-ti pasa, tu "mergi legal", asta pana nu mai mergi legal, dar pe tine nu te vede nimeni.
Iti doresc sa ai parte de frana in fata atunci
Pitesti? Ma refer la permis.
Ca despre logica nu mai amintesc. Nu toata lumea se naste cu asa ceva.
Eu circul cu 110 in afara si 60 in localitate. Uneori mai tare, alteori mai incet. Unde nu cunosc drumul circul de obicei cu viteza maxima admisa pe acel tronson+10km/h. Daca se poate. Cand vin ghertoii cu 150 si fac coloana in spatele meu, ca asa se circula pe acolo.... e fix problema lor. Nu-s iepurele nimanui. Care vrea nfs si viteze extreme... se gasesc circuite destule. Nu-mi spune ca pe acel DN2 incurci daca circuli cu 110 ca nu te cred.
Iar pe de alta parte controleaza-ti limbajul. Nu stii nimic despre mine, nici ce masini conduc... nimic. La cum scrii esti genul:pumnii mei minte nu are. Am intalnit specimene de genul asta pe drum. Intotdeauna am fost atent sa nu ma stropeasca cu seminte.

Edited by dan1980_25, 25 June 2017 - 16:23.


#437
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,971
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdan1980_25, on 25 iunie 2017 - 16:10, said:

Pitesti? Ma refer la permis.

Bucuresti "A"
Bucuresti "BCE"
British Columbia
Ontario
Michigan

Prin Pitesti doar trec.
Dar nu eu sunt cel care irita traficul ci tu.
Asa ca nu stiu ce importanta are unde ai luat permisul.
Unii evolueaza din momentul in care pun mana pe permis

#438
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,289
  • Înscris: 06.07.2007
Atat ai inteles tu din ce am spus? Ca irit traficul? Sau in genere iti plac exagerarile.

Edited by dan1980_25, 25 June 2017 - 16:24.


#439
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostTsunnnami, on 25 iunie 2017 - 16:07, said:

......
Tu ai spus-o, de unde sa stiu eu cum mergi?
Cred ca ma confunzi si ai pierdut firul discutiei ..

#440
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,971
  • Înscris: 20.10.2015

View Post86-APP, on 25 iunie 2017 - 18:30, said:

Cred ca ma confunzi si ai pierdut firul discutiei ..

Ori nu stii sa mergi, ori nu ai permis, ori iriti trraficul ori vrei flame.
Alt motiv sa pui intrebari proaste nu vad.

Iti acordam insa cea mai inalta distinctie, aceea care te face sa iei cuvantul pentru ca iriti traficul exact ca lostangelonline.
Se pare ca m-am inselat.
Banuiesc ca nu ai permis

#441
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Eu tot nu-s lamurit:cand e linie discontinua, de ce nu depaseste lumea regulamentar pe acest E85 si toti se asteapta ca cel din fata sa se traga pe acostament?

#442
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

View Postdanvlas, on 26 iunie 2017 - 06:32, said:

Eu tot nu-s lamurit:cand e linie discontinua, de ce nu depaseste lumea regulamentar pe acest E85 si toti se asteapta ca cel din fata sa se traga pe acostament?

Dupa ce vei circula pe el, te vei lamuri. Pe scurt: trafic intens in ambele sensuri, retragerea spre dreapta a celui depasit (nu neaparat in totalitate pe acostament ci cat mai pe dreapta) reduce timpul petrecut pe sesul opus de mers.

Stii ce am remarcat, cred ca nu ma insel: cei ce circula frecvent pe E85 explica avantajele in timp ce restul sunt legisti...

#443
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,893
  • Înscris: 27.04.2010
De idioti ...
Unora nu le da prin cap ca mersul pe banda aia de rahat e o adevarata aventura.
E plin de gropi, denivelari, diverse obiecte (intr-o noapte, am "ratat" o ditamai anvelopa de tractor/wola, d-aia mare; soferita nici nu o observase) ...
In unele locuri intra masina mica destul de bine, in altele trebuie incalecat marcajul ... marginile nu sunt finisate corect ...
Bizonii nu stiu decat sa dea flash-uri, ca le-a luat ma-sa sosea.
Le e greu sa depaseasca regulamentar ... pe partea stanga.
Nu zic, si eu ma grabesc uneori ... dar n-am pretentii de sosea eliberata, pot sa depasesc si singur prin stanga.
Mai vorbim de aia care se grabesc si cand vad ca e bara la bara pe ambele benzi, si aglomerat pe contrasens, si ei tot vor sa depaseasca ??
Ieri, o cretina se baga sa depaseasca pe dreapta, vazand foarte bine ca mai in fata era unul oprit, cu triunghi in spate ...
Unii ar trebui batuti cu ranga, poate-si revin.
De scarba idiotilor prefer sa ies pe la Sindrilita - Pantelimon ...
Iar, ma mai enerveaza cretinii care merg cu 90-100km/h in localitati, si dupa ce ies merg tot cu atat ... Prietene, daca tot esti zmeu, mergi, ma, tare si in afara ...

Edited by shymano, 26 June 2017 - 12:20.


#444
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,971
  • Înscris: 20.10.2015

View Postshymano, on 26 iunie 2017 - 12:01, said:

De idioti ...
Unora nu le da prin cap ca mersul pe banda aia de rahat e o adevarata aventura.
E plin de gropi, denivelari, diverse obiecte (intr-o noapte, am "ratat" o ditamai anvelopa de tractor/wola, d-aia mare; soferita nici nu o observase) ...
In unele locuri intra masina mica destul de bine, in altele trebuie incalecat marcajul ... marginile nu sunt finisate corect ...
Bizonii nu stiu decat sa dea flash-uri, ca le-a luat ma-sa sosea.
Le e greu sa depaseasca regulamentar ... pe partea stanga.
Nu zic, si eu ma grabesc uneori ... dar n-am pretentii de sosea eliberata, pot sa depasesc si singur prin stanga.
Mai vorbim de aia care se grabesc si cand vad ca e bara la bara pe ambele benzi, si aglomerat pe contrasens, si ei tot vor sa depaseasca ??
Ieri, o cretina se baga sa depaseasca pe dreapta, vazand foarte bine ca mai in fata era unul oprit, cu triunghi in spate ...
Unii ar trebui batuti cu ranga, poate-si revin.
De scarba idiotilor prefer sa ies pe la Sindrilita - Pantelimon ...
Iar, ma mai enerveaza cretinii care merg cu 90-100km/h in localitati, si dupa ce ies merg tot cu atat ... Prietene, daca tot esti zmeu, mergi, ma, tare si in afara ...

Fara discutie ca sunt si idioti, dar cei mai multi merg bine.
Inca una care va incalzi iar spiritele aici:
"Manelistii merg mai bine, in sesnul de fluidizare de circulatie decat o fac soferii de duminica!". Pentru mine astia "duminicanii" sunt cei mai periculosi.
Chiar m-am folosit de un manelist d-asta o data de am intrat in Bucuresti mult mai repede decat o faceam singur.

#445
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View PostBogdansv1, on 26 iunie 2017 - 11:59, said:

Dupa ce vei circula pe el, te vei lamuri. Pe scurt: trafic intens in ambele sensuri, retragerea spre dreapta a celui depasit (nu neaparat in totalitate pe acostament ci cat mai pe dreapta) reduce timpul petrecut pe sesul opus de mers.
Stii ce am remarcat, cred ca nu ma insel: cei ce circula frecvent pe E85 explica avantajele in timp ce restul sunt legisti...
Nu prea am treaba prin zona aia, dar acum cativa ani (vreo sapte, cred) am fost absolut surprins ca drumul era liber, linie discontinua, iar ala din spate imi dadea flashuri sa ma trag pe acostament ca sa ma depaseasca el fara sa intre pe sensul celalalt. Atunci cand e trafic pot sa inteleg "fluidizarea", dar de ce procedeaza asa cand e liber? S-a creat o cutuma periculoasa pe E85, cei care merg frecvent pe acea sosea si-au format un stil al lor propriu si considera ca au dreptate. Eu am mari rezerve in privinta acestei "dreptati". Am mai spus undeva: sa zicem ca doua tiruri merg unul catre celalalt si fiecare e urmat de cate un SUV (de ex. BMW X6) care da flashuri. Tirurile se dau la o parte, iar SUV-urile intra in depasire. Au loc toti patru? Ca sa nu se intample buba, ambele SUV-uri trebuie sa stea "la cutie", in spatele tirurilor pana cand trec unul de celalalt, adica fix ca in situatia in care tirurile NU s-ar fi dat pe acostament.

Edited by danvlas, 26 June 2017 - 12:46.


#446
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,893
  • Înscris: 27.04.2010
Beleaua mare cu soferii "de duminica" e ca astia circula si sambata, si in cursul saptamanii ...Posted ImagePosted Image
Apoi, mai sunt frustratii cu masini cat de cat mai bune, care accelereaza cand ii depasesti.
Pana atunci a dormit pe el, si cand s-a apropiat o masina "sub" valoarea lui, n-o lasa sa depaseasca linistita ... si uite-asa vezi cateodata 2 masini mergand in paralel, unul care nu stie sa depaseasca si altul care-i prea tampit sa se poata lasa depasit.
Mai sunt si aia care depasesc avand doar 5-10 km/h mai mult ca cel depasit ... si-i vezi cum se kk pe ei, de le trebuie 20 km ca sa termine depasirea ...
Apoi sunt "idiotii fricosi si habarnisti", care merg cu 60 km/h in afara localitatii, cand vad masina de Politie ... ce motive or avea sa rupa frana in doua, de la 100-110, la 60-70, cand vad Politia (ex la Sinesti), nu stiu ... cand vad masina de Politie, zici ca vad pe dracu' gol.
Ca politist, sa vad unul d-asta care incetineste in asa hal, doar pentru ca m-a vazut pe dreapta, l-as arde rau de tot. Astia sunt pericol public ...

#447
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostTsunnnami, on 26 iunie 2017 - 04:40, said:


Ori nu stii sa mergi, ori nu ai permis, ori iriti trraficul ori vrei flame.
Alt motiv sa pui intrebari proaste nu vad.

..........
Daca ai frustrari si vrei neaparat sa dai cu bita-n balta , poti gasi alt loc , nu aici .
Nu incerca sa-ti motivezi neputintele prin acuze la adresa altora .
Eu n-am pus intrebari proaste , ci doar mi-am exprimat opinia de a circula cum scrie la regulament .La ce te referi tu , sint discutiile VOASTRE care nu vreti sa respectati legea si inventati reguli dupa bunul plac .

#448
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Cred ca situatia s-ar clarifica daca ar spune fiecare cat de des circula pe E85 si cam cat parcurge, ce experienta are si cati vorbesc doar dupa regulament. Atunci cineva nou ar putea selecta ce opinii i se par relevante.

Incep eu: permis de 25 de ani, e posibil sa fi depasit milionul de kilometri, am condus in Europa, Africa, SUA, Orientul Mijlociu, ca pasager am fost si in alte tari asiatice unde nu vreau sa conduc. Pe E85 pe distanta Suceava-Bucuresti si retur merg lunar, pe anumite portiuni de cateva ori pe luna, asta din 1993.

#449
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostBogdansv1, on 26 iunie 2017 - 17:16, said:

Cred ca situatia s-ar clarifica daca ar spune fiecare cat de des circula pe E85 si cam cat parcurge, ce experienta are si cati vorbesc doar dupa regulament. Atunci cineva nou ar putea selecta ce opinii i se par relevante.
........
Alta idee .sa se circule dupa opinii ...
Ia sa vedem un raspuns :
Si poate inchide cineva topicul asta !

Attached Files



#450
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
De cate ori ai parcurs DN2? Repet ce am mai spus, in cele sute (peste o mie) de ori de cand l-a parcurs cap-coada am trecut des pe langa masina Politiei Rutiere mergand pe acostament si stii de cate ori am luat amenda? Oare de ce? ZERO! Cel putin  portiunea dintre Buzau si Focsani cred ca e zona cea mai monitorizata de Politie, de multe ori in masini fara insemne.  La fel intre Targu Frumos si Iasi.


TU CE EXPERIENTA AI PE DN2 si de cand ai permis si cat ai condus?

Edited by Bogdansv1, 26 June 2017 - 17:46.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate