Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

Hoția amenzilor - statul vrea să încaseze dublu

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
67 replies to this topic

#55
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,701
  • Înscris: 13.10.2003

 argonaut, on 11 februarie 2016 - 17:00, said:


Eroarea umana n-ar mai trebui sa fie acceptata intr-un sistem informatizat ! Asta in ideea ca s-au cheltuit milioane de euro pentru asta.

Este vorba de erori umane. Oricat ar fi de performant un sistem cineva (om)  prelucreaza (introduce, centralizeaza, etc) datele.
Sigur, ideal ar fi sa nu se intample asa ceva. Nu stiu statistic care este ponderea acestor erori ptr. a dezvolta subiectul prea mult, sunt erori izolate sau se intampla des... oricum am lua-o e bine de pastrat chitanta, asta-i concluzia.

#56
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,584
  • Înscris: 12.03.2006
Tusul de pe roviniete se duce mai repede de un an, cum mai demonstrezi ca ai platit-o!?

#57
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015

 radumiki, on 11 februarie 2016 - 17:32, said:



Este vorba de erori umane. Oricat ar fi de performant un sistem cineva (om)  prelucreaza (introduce, centralizeaza, etc) datele.
Sigur, ideal ar fi sa nu se intample asa ceva. Nu stiu statistic care este ponderea acestor erori ptr. a dezvolta subiectul prea mult, sunt erori izolate sau se intampla des... oricum am lua-o e bine de pastrat chitanta, asta-i concluzia.

Chitanta electronica ce iti vine pe mail dupa plata electronica nu mai poate fi pierduta, ramane salvata pe mail.

#58
hobbysat

hobbysat

    #ilegalist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,540
  • Înscris: 19.12.2006

 radumiki, on 11 februarie 2016 - 17:32, said:

Este vorba de erori umane. Oricat ar fi de performant un sistem cineva (om)  prelucreaza (introduce, centralizeaza, etc) datele.
Sigur, ideal ar fi sa nu se intample asa ceva. Nu stiu statistic care este ponderea acestor erori ptr. a dezvolta subiectul prea mult, sunt erori izolate sau se intampla des... oricum am lua-o e bine de pastrat chitanta, asta-i concluzia.

Deci daca el greseste nu pateste nimic. Si mai este si platit pentru asta ( prin salariu )
Daca eu gresesc ( desi nu sunt obligat sa pastrez chitanta ), sunt bun de plata.
Buna treaba.

#59
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,298
  • Înscris: 05.08.2015

 arab, on 11 februarie 2016 - 17:52, said:

Tusul de pe roviniete se duce mai repede de un an, cum mai demonstrezi ca ai platit-o!?

Ii faci o copie pe care o porti in masina si pastrezi originalul acasa, ferit de caldura.

Si/sau platesti cu cardul. Ai oricand acces la istoricul tranzactiilor daca ai nevoie sa dovedesti plata.

Mie nu mi s-a mai intamplat de ani buni sa-mi ceara cineva dovada platii daca cu adevarat platisem....

#60
estropy

estropy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 22.02.2010
poti ține chitanțele la o temperatură constantă de 22.5 grade celsius tot timpul anului. Într-un mediu controlat ele se conservă și le poți prezenta organelor intacte

#61
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,298
  • Înscris: 05.08.2015

 radumiki, on 11 februarie 2016 - 17:32, said:

Este vorba de erori umane. Oricat ar fi de performant un sistem cineva (om)  prelucreaza (introduce, centralizeaza, etc) datele.
Sigur, ideal ar fi sa nu se intample asa ceva. Nu stiu statistic care este ponderea acestor erori ptr. a dezvolta subiectul prea mult, sunt erori izolate sau se intampla des... oricum am lua-o e bine de pastrat chitanta, asta-i concluzia.

Daca procesele verbale ar avea un cod de bare atunci o masina ar putea sa faca ceea ce un om nu poate: sa elimine erorile.

 estropy, on 11 februarie 2016 - 19:05, said:

poti ține chitanțele la o temperatură constantă de 22.5 grade celsius tot timpul anului. Într-un mediu controlat ele se conservă și le poți prezenta organelor intacte

Alternativ, poti tine hartia termosensibila sub parasolar, in masina, la 70 de grade celsius.

#62
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,916
  • Înscris: 05.07.2007
am o intrebare, la care va rog sa-mi raspundeti. daca mi-am achitat obligatiile (impozite, amenzi, taxe, etc.,) de ce sa ma chinui si sa pierd iar timp sa demonstrez ca am fost corect? de ce sa-mi pierd timp util, bani si nervi ( ca doar nu ma asteapta nimeni sa ma prezint cu teancu de chitante, trebuie sa stau la coada) sa-mi fac obligatii la scarbici  sa obtin ore libere ca sa dovedesc ca am fost corect? e usor sa spui ca asa e sistemul. ca greseala umana, etc...........eu la scarbici daca gresesc, platesc. aici cine plateste? tot eu? de ce? nu stiu cum sunteti voi, colegii mei de forum, dar eu m-am cam saturat...

#63
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,298
  • Înscris: 05.08.2015

 kato1, on 11 februarie 2016 - 19:34, said:

am o intrebare, la care va rog sa-mi raspundeti. daca mi-am achitat obligatiile (impozite, amenzi, taxe, etc.,) de ce sa ma chinui si sa pierd iar timp sa demonstrez ca am fost corect? de ce sa-mi pierd timp util, bani si nervi ( ca doar nu ma asteapta nimeni sa ma prezint cu teancu de chitante, trebuie sa stau la coada) sa-mi fac obligatii la scarbici  sa obtin ore libere ca sa dovedesc ca am fost corect? e usor sa spui ca asa e sistemul. ca greseala umana, etc...........eu la scarbici daca gresesc, platesc. aici cine plateste? tot eu? de ce? nu stiu cum sunteti voi, colegii mei de forum, dar eu m-am cam saturat...

Lamentatia ta este fara sens daca nu acem nici cea mai mica idee despre incidenta acestor presupuse greseli. Sunt 10%, 50%, 1% sau 0,01% greseli?

#64
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,916
  • Înscris: 05.07.2007
ce usor este sa ne ascundem dupa cifre..........foarte usor. hai sa te intreb ceva mai usor, ca sa nu te bulversez: ti se pare corect sa-mi impui taxa de cimitir la plata impozitului, in conditiile in care nu am loc de veci cumparat? ti se pare corect ca eu sa fac dovada ca nu detin loc, in conditiile in care tu administrezi cimitirul si ai baza comuna de date?

#65
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,150
  • Înscris: 04.02.2011

 Mount_Yerrmom, on 11 februarie 2016 - 19:36, said:


Lamentatia ta este fara sens daca nu acem nici cea mai mica idee despre incidenta acestor presupuse greseli. Sunt 10%, 50%, 1% sau 0,01% greseli?
La noi în familie, din vreo 6 amenzi în ultimii ani, s-a întâmplat de 3 ori treaba asta.

Tind să cred că este,  neoficial, o politică de stat.

#66
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 benis, on 11 februarie 2016 - 20:57, said:

La noi în familie, din vreo 6 amenzi în ultimii ani, s-a întâmplat de 3 ori treaba asta.

Tind să cred că este,  neoficial, o politică de stat.

Exact,asa e,politica de stat,ca si norma de amenzi,pe care cap de creta nu o recunoaste in ruptul capului....

#67
santal11

santal11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 15.07.2010

 Mount_Yerrmom, on 11 februarie 2016 - 18:59, said:


Ii faci o copie pe care o porti in masina si pastrezi originalul acasa, ferit de caldura.

Si/sau platesti cu cardul. Ai oricand acces la istoricul tranzactiilor daca ai nevoie sa dovedesti plata.

Mie nu mi s-a mai intamplat de ani buni sa-mi ceara cineva dovada platii daca cu adevarat platisem....
Deci după tine,toți trebuie sa aibă card și internet. De asemenea trebuie sa stăm în frig cu chitanță în mina sa nu se duca tușul , brav popor roman,statul ne fura prin taxe și impozite nenumărate, și mai are și prosti care sa aplaude.

#68
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,298
  • Înscris: 05.08.2015

 santal11, on 12 februarie 2016 - 00:18, said:

Deci după tine,toți trebuie sa aibă card și internet. De asemenea trebuie sa stăm în frig cu chitanță în mina sa nu se duca tușul , brav popor roman,statul ne fura prin taxe și impozite nenumărate, și mai are și prosti care sa aplaude.

Nu draghe, tu poti sa faci ce vrei: sa te razvratesti, sa dai guvernul jos, sa-ti iei tara inapoi, etc.

Eu ziceam ce fac eu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate