Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...
 Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...
 

Studentii care scriu frumos au note mai mari?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,823
  • Înscris: 07.06.2014

 Doddi, on 25 ianuarie 2016 - 16:07, said:

tzaq93, un scris frumos este dovadă incontestabilă de alfabetizare Posted Image și arată că ești interesat ca ceea ce ai comunicat în scris să poată fi citit și de către altcineva.

Link-ul ăla nu te ajută mult, acolo e deja vorba de artă.

Dacă mai studiezi chestia cu notele mai mari, ai putea observa că cei care le iau chiar știu mai multe la subiectul dat. Cu excepția cazului în care subiectul dat este caligrafia, normal.

Dacă vrei note mari învață mai temeinic în principal și scrie mai frumos doar secundar.
Iei caiet tip I și scrii pagini întregi de exerciții ca la clasa I. Nu e nicio rușine să faci exerciții de clasa I, dacă vrei să faci progrese reiei învățătura de la bază.
E plină lumea de medici, manageri și alți mari oameni care scriu oribil.
Dacă la 8 ani o fi fost amuzant că scriau ca naiba, de la o vârstă încolo asta denotă dezinteres față de aptitudini de bază.
Mă întreb dacă acești specialiști stăpânesc bazele meseriei lor, având în vedere că desconsideră o chestie fundamentală ca scrisul citeț.

in exprimarea ta, daca cineva are un scris mai uratel, este luat de prost? eventual analfabet?

poate sa scrie si teze de doctorat, dar daca are un scris urat, il consideri analfabet?

splendida gandire.

#20
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

 Toxic00, on 25 ianuarie 2016 - 17:07, said:

D-aia oameni din tarile civilizate dau non-stop din maini cand raman fara baterie la tableta?!

 Doddi, on 25 ianuarie 2016 - 17:07, said:

Așa este, Pătrulescu. Posted Image Iar pe alte planete nu scrie nimeni, deci ce rost mai are.
In Finlanda sunt scoli unde nu se mai preda scrisul de mana, se face totul pe computere, treziti-va, nu mai dormiti, vor scoate in curand cu totul scrisul din programa...

#21
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010
Un scris frumos contează, dacă şi ceea ce scrii e în regulă. Nu te salvează, dacă scrii prostii.

E ca pe Internet, dacă rezonezi cu cel care scrie, îi treci cu vederea felul cum scrie (bine, asta dacă nu scrie agramat), dar dacă nu, te zgîrîie orice literă sau semn de punctuaţie pus aiurea.

Pe scurt, dacă ai talent şi scrii frumos cu uşurinţă, atunci merită, dacă nu, mulţumeşte-te cu un scris inteligibil (ai şi mai multă personalitate aşa).

#22
Doddi

Doddi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 01.07.2015

 Dany_Darke, on 25 ianuarie 2016 - 17:12, said:

in exprimarea ta, daca cineva are un scris mai uratel, este luat de prost? eventual analfabet?
poate sa scrie si teze de doctorat, dar daca are un scris urat, il consideri analfabet?
splendida gandire.

Dany_Darke, îți mulțumesc pentru apreciere. Posted Image Regret că nu îți pot întoarce complimentul.

Alfabetizarea înseamnă că analfabetul a învățat să scrie și să citească. Ambele, deci.
Teoretic nu este suficient să declare cineva că știe să scrie, trebuie să demonstreze.
Modul în care demonstrez că pot comunica în scris este validat de faptul că orice persoană alfabetizată poate citi ce am scris. În concluzie dacă scrisul meu nu este citeț, nu pot demonstra că sunt alfabetizat.

Orice persoană alfabetizată care îmi vede doar scrisul și nu teza de doctorat poate concluziona că nu știu să scriu câtă vreme nu mă descurc să scriu citeț.

#23
mihaicsm

mihaicsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 03.10.2008
Conteaza foarte putin. Un profesor adevarat nu o sa faca niciodata discriminare pe motiv de scris (in limitele bunului simt).

Cred ca oridinea e urmatoarea:
- continut - cel mai important;
- structura - oricand cititorul prefera sa citeasca ceva structurat logic, cu grupare si/sau separare clara a ideeilor, decat ceva scris frumos in paragrafe interminabile;
- viteza - scrisul frumos nu trebuie sa devina un dezavantaj, daca scrii o pagina in jumatate de ora degeaba ai scrisul frumos, per total vei avea rezultate mai slabe;
- abia apoi urmeaza frumusetea scrisului; aici pot sa zic ca am vazut scris care arata foarte bine, dar cumva cand citeai aveai dificultati in a descifra.

Cred ca e importanta si facultatea. Daca faci arhitectura ai toate sansele sa fii penalizat pentru scris, daca faci electronica sansele sunt minime.

#24
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

 Patrulescu, on 25 ianuarie 2016 - 17:19, said:

In Finlanda sunt scoli unde nu se mai preda scrisul de mana, se face totul pe computere, treziti-va, nu mai dormiti, vor scoate in curand cu totul scrisul din programa...
   Bine bine dar noi suntem datori sa laudam toti idiotii ? Asta se cheama progres sau alienare ? Copii de azi nu stiu cat face 3 x 7 fara calculator .
Am aratat unei tinere sa deschida masina cu cheia ca nu mergea telecomanda si plangea cu cheia in mana . Am facut in sc primara Lucru Manual si am taiat un lemn si am batut un cui .Astazi sunt adolescenti care mor de frig si de foame cu lemnele si carnea langa ei si cu chibritul in mana ca sunt crescuti la bloc si in puf .
   Nu mai e mult si nu stim sa scoatem o pastila de sub pat cu coada de matura in timp ce cioara extrem de inteligenta foloseste unelte si strategii.

   Inteligenta , practica si necesarul pt supravietuire se rezuma la 30 de butoane ?

#25
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,823
  • Înscris: 07.06.2014

 Doddi, on 25 ianuarie 2016 - 17:40, said:

Dany_Darke, îți mulțumesc pentru apreciere. Posted Image Regret că nu îți pot întoarce complimentul.

Alfabetizarea înseamnă că analfabetul a învățat să scrie și să citească. Ambele, deci.
Teoretic nu este suficient să declare cineva că știe să scrie, trebuie să demonstreze.
Modul în care demonstrez că pot comunica în scris este validat de faptul că orice persoană alfabetizată poate citi ce am scris. În concluzie dacă scrisul meu nu este citeț, nu pot demonstra că sunt alfabetizat.

Orice persoană alfabetizată care îmi vede doar scrisul și nu teza de doctorat poate concluziona că nu știu să scriu câtă vreme nu mă descurc să scriu citeț.

hai sa-ti explic situatia mea.

eu sunt stangace, se trage din neam, dar cand eram mai mica, maicamea nu m-a lasat sa scriu cu stanga asa cum facut timp de juma de an pana m-a vazut ea, m-a trecut cu dreapta si de atunci nu am reusit sa obtin un scris caligrafic, pt ca nu era in natura mea sa fac ceva cu dreapta. inter timp am devenit ambidextra, insa tot stanga este preponderenta.

ca idee, acu ceva ani, din cauza unei probleme medicale, mi-a fost afectata sensibilitatea si coordonarea mainii drepte, evident ca nu pot scrie nici cum scriam inainte, insa evident, fara voia mea.

insa retine, asta nu ma face proasta in fata celorlati, faptul ca nu pot coordona mana astfel incat sa am un scris caligrafic sau cat se poate de citet. asta pe langa deformarea datorata si scrisului din facultate, care din pacate si acela a fost afectat la un moment dat, tot din cauza problemei medicale.

idem si greselilor care le fac cand tastez, tot de acolo se trag. asa ca, un scris mai putin citet, nu ma face proasta ori mai putin alfabetizata, doar pt ca nu pot veni cu demonstartii si documente sau certificari care sa ateste ca stiu sa scriu.

#26
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

 Patrulescu, on 25 ianuarie 2016 - 17:19, said:

In Finlanda sunt scoli unde nu se mai preda scrisul de mana, se face totul pe computere, treziti-va, nu mai dormiti, vor scoate in curand cu totul scrisul din programa...

Romania e in urma cu 50 de ani , nu moare pixu asa repede aici .

#27
florin011

florin011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 30.08.2013
La un examen serios de matematic, un student deja absolvent  imi vanduse un pont.
Profesorul asta avea mania sa dea exercitii multe, stufoase, calcule dupa calcule, dar stiti voi, intr-un final toate carnaturile ale lungi trebuiau sa se reduca si sa ai un rezultat un numar cat mai frumos... Daca nu aveai mana data si calculul in sange, nu reuseai sa termini la timp. Pe scurt, trebuia sa iti fuga mintea mai ceva ca intr-un maraton...

Si uite asa m-am chinuit sa scriu ceva mai ilizibil, am calculat si eu ceva fara noima acolo, am redus si spre final am pus si eu o cifra cat mai curata la rezultate...
Aflai mai tarziu de la conspirationist, acel batran secular comunist nu prea mai avea rabdare; avea si diverse placeri etanolice.
Dar surpriza, am fost unul dintre foarte putinii fericiti cu note pozitive, spre invidia multor docti care erau la zi cu temele din seminarii...

In fine, n-am terminat facultatea si ca raspuns la intrebare, deseori scrisul frumos nu prea ajuta... Ha...
Uite ca baui si cafeaua... Posted Image

#28
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,051
  • Înscris: 07.11.2006

 Doddi, on 25 ianuarie 2016 - 16:17, said:

Da, xeleron, cunosc vreo câțiva.
Insist să am servicii medicale de calitate și plătesc pentru ele. Așa că aleg pe cine plătesc și i-am ales pe cei cu capabilități multiple, inclusiv caligrafice. Posted Image

Astea sunt idei preconcepute: că medicul tre să scrie urât, că bărbatul tre să fie doar ceva mai frumos decât dracul, că gloaba de dar nu se caută în dinți și că tre să suporți un sdandard scăzut findcă așa face toată lumea.
Uite că nu, se poate și decent, adică normalul adevărat.

Te cam contrazici,dar nu-i nimic.
De exemplu,la medici eu il apreciez pe cel care reuseste sa ma tIna in viata cu retete scrise cu piciorul decat pe cel care imi va scrie constatarea decesului in cel mai frumos stil caligrafic.



Eu am ajuns la convingerea ca scrisul frumos nu este apanajul nici al superinteligentei nici al intelectualitatii.Scrisul frumos este mai mult un talent decat o capacitate dobandita prin exersare.Adica cel care scrie frumos are aplicatie catre arta,desen sau pictura.Iar lipsa simtului artistic nu denota incultura sau lipsa inteligentei.
La fel cum scrisul frumos nu scoate in evidenta un caracter savant.

De asemenea am avut nu odata ocazia de a constata lipsa de apetenta pentru citirea unui text scris total ilizibil,indiferent de calitatea si pregatirea cititorului.
Repet,un scris ilizibil nu inseamna incultura sau lipsa de educatie,la fel cum un scris perfect caligrafic nu denota cunostinte vaste.

Edited by adisz, 26 January 2016 - 11:24.


#29
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
@pătrulescu: nu știu dacă ai prefera să predai o temă de matematică sau fizică scrisă de computer în loc să o scrii de mînă. Cît îți ia să scrii formulele, figurile geometrice, diagramele într-un caz și în altul ?

în rest, sînt 2 chestiuni distincte, cît e de FRUMOS (caligrafic) și cît e de ORDONAT. Al doilea aspect e mai important, face ca lucrarea pe care o predai profesorului spre evaluare să arate bine sau din contră, să arate ca o măzgălitură. Evident că o astfel de lucrare are toate șansele să primească o notă mai mică.

#30
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

 XON-XOFF, on 28 ianuarie 2016 - 10:32, said:

Cît îți ia să scrii formulele, figurile geometrice, diagramele într-un caz și în altul ?
Am doua cuvinte pentru tine: copy, paste....

#31
iPeaches

iPeaches

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.01.2016
Nu conteaza scrisul frumos, ci cel lizibil.Eu scriu foarte urat la examene, mai ales ca trebuie sa tratez 2 subiecte mari in 20 de minute cu denumiri care mai de care, dar totusi profesorii reusesc sa imi descifreze scrisul si nu ma depuncteaza.Totusi, cand vine vorba de a scrie rapoarte medicale si alte cele, scriu totusi mai frumos ca sa nu se chinuie doctorul si sa nu piarda vremea.

#32
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

 Patrulescu, on 28 ianuarie 2016 - 16:31, said:

Am doua cuvinte pentru tine: copy, paste....
Am zis TEME în general, nu știu cum vrei să faci copy-paste la o temă generică.

#33
SCENT-OF-SHARP

SCENT-OF-SHARP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 09.10.2015

 adisz, on 26 ianuarie 2016 - 11:23, said:

De exemplu,la medici eu il apreciez pe cel care reuseste sa ma tIna in viata cu retete scrise cu piciorul decat pe cel care imi va scrie constatarea decesului in cel mai frumos stil caligrafic.

Eu am ajuns la convingerea ca scrisul frumos nu este apanajul nici al superinteligentei nici al intelectualitatii.Scrisul frumos este mai mult un talent decat o capacitate dobandita prin exersare.Adica cel care scrie frumos are aplicatie catre arta,desen sau pictura.Iar lipsa simtului artistic nu denota incultura sau lipsa inteligentei.
La fel cum scrisul frumos nu scoate in evidenta un caracter savant.

De asemenea am avut nu odata ocazia de a constata lipsa de apetenta pentru citirea unui text scris total ilizibil,indiferent de calitatea si pregatirea cititorului.
Repet,un scris ilizibil nu inseamna incultura sau lipsa de educatie,la fel cum un scris perfect caligrafic nu denota cunostinte vaste.

Te contrazic.
La Medicină este important ca scrisul să fie lizibil, pentru că doctor fiind, multe lucruri pe care le scrii vor trebui să fie citite de către alți oameni. Să nu intrăm în statistică despre câte probleme/cazuri grave/decese sunt anual din cauza faptului că se citesc greșit rețetele scrise de doctori. Și da, exercițiul începe din facultate.
Acum, sper să nu vii cu faptul că tu ai scris ” caligrafie ” , respectiv ” scris frumos ” , iar eu am scris ” lizibil ” , pentru că ai scris și faptul că ai prefera o rețetă scrisă cu piciorul.....dacă ești superstițios, mai bine bate în lemn, pentru că poți fi sigur că nu vrei să știi cum ar fi dacă ți s-ar întâmpla un accident de genul acela menționat de mine mai sus.

În rest, pentru cei care se simt discriminați sau în X fel din cauza faptului că au scris ilizibil din N motive : câte exerciții ați făcut pentru dezvoltarea abilităților motorii ? Și nu , nu mă refer la scris alfabetul până la nesfârșit, într-un caiet. Câte exerciții de coordinare ați făcut ? Câte exerciții pentru degete ați făcut ? Câte exerciții de contracție și întindere musculară ? Câte exerciții de coordonare musculară ? Câte bile de antrenament Baoding ați învârtit în palme ?

Evident, dacă nu contează scrisul vostru în domeniul în care profesați, atunci nu contează. Dar dacă contează, atunci lăsați-vă scuzele deoparte.

Edited by SCENT-OF-SHARP, 31 January 2016 - 00:05.


#34
mihaicsm

mihaicsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 03.10.2008
Ca fapt divers, in tari civilizate care au inteles ca un om cu calificare inalta nu trebuie sa piarda timpul facand tampenii, medicul umbla cu reportofon conectat la reteaua spitalului, cand are ceva de notat foloseste reportofonul si exista departament de secretare care scriu ce a zis el acolo (pe calculator bineinteles). La noi din pacate medicii sunt atat de prost platiti incat nu faci mare economie daca angajezi pe cineva fara studii superioare sa faca treburi de genul asta. Pentru exactitate, am vazut asta intr-ul spital dintr-o zona rurala din Germania (am vizitat un prieten medic) si nu era vorba de medic generalist care scria retete, ci cardiolog care nota in fisele pacientilor.

Medicul meu de familie (care practic are munca de birou) de ani de zile da retete si trimiteri scrise pe calculator (e drept intr-o clinica privata).

Bineinteles inca trebuie sa fii capabil sa scrii lizibil, dar nu o sa ai vreun beneficiu in facultate (cum am zis si mai sus).

#35
alnegru

alnegru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 12.01.2007
De regula da, pt ca asta inseamna ca intelegi ca baza stiintelor este formalismul transmis doar prin text. Dar daca esti la o scoala profesionala de la UPB nu inseamna nimic.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate