Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Schimbare litere partitie ... cu belea

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Seven Crystal

Seven Crystal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 08.09.2002
Inainte de belea situatia era asa: XP-ul era instalat pe partitia F: ... a trebuit sa reinstalez ... si nu am avut un cd obisnuit de XP ... si am avut mancarici de am folosit cd-ul original de la sistem un dell ... beleaua e ca in momentul in care am instalt hardu era singur in calculator ... si s-a facut o trecere fortata de la f la c ... si de la g la d (hardu are 2 partitii) ...
Sitiatia prezenta: jumatate din fisiere sunt alandala ... poze nu mai merg, melodii aiurea (adica canta cine nu trebuie in melodie ... parca s-ar fii amestecat fisierele), arhivele nu mai merg ....
Am incercat utilitarele xp-ului ... nimic.
Ce se mai poate face?

#2
Lemmy

Lemmy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 03.05.2004
Nu am inteles nimic  :confuzzled:
Fii mai explicit, incepe cu inceputul, de ce a fost Windows-ul instalat pe partitia F?

#3
Seven Crystal

Seven Crystal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 08.09.2002

View PostLemmy, on Jan 27 2006, 00:34, said:

Nu am inteles nimic  :confuzzled:
Fii mai explicit, incepe cu inceputul, de ce a fost Windows-ul instalat pe partitia F?

Din ratiuni de ... spatiu ... atunci cand am instalat pe F ... era singura partitie unde aveam suficient loc ... stiu ca ar fi trebuit sa mult de pe o parte pe alta ... dar nu era posibil ... din mai multe cauze care nu au valoare aici. (configuratia fiind urmatoarea: C si D = hard de 20; E = hard de 80 si F si G = hard de 200 - partitia F de 15 gb). In momentul cand am instalat cu cd-ul de la Dell ... nu era in calculator decat hardu de 200.
Ideea e ca schimbandu-se literele s-a modificat ceva in structura partitiei ... cum repar?

Edited by Seven Crystal, 27 January 2006 - 00:47.


#4
Ragnarok

Ragnarok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 12.01.2006
Faci alt playlist la Winamp si nu te mai joci cu jucarii de oameni mari.
Sau faci exact asa cum faci la instalatia de curent sau de apa: chemi un meseriash.
Scuze ca te iau asa tare, dar la calculatoare toti au idei geniale si dupa aia vor sa repare tot ei, cu instructiuni prin telefon, sms, net, etc. Nimeni nu intra pe net sa intrebe cum sa-si schimbe rezervoru la WC. Aia care stiu, il schimba, aia care nu, dau un milion-doua la un instalator. La calculatoare e simplu. E plin netu de oameni care se pricep.
Nu avea ce sa se schimbe in structua partitiei incat sa faci tu "remixuri" in melodii cand instalezi winXP. Ce s-a intamplat: winamp-ul nu mai citeste playlisturi vechi si alte softuri care isi creeaza arhive cu ce ai pe hard nu mai gasesc tot ce era inainte.

Edited by Ragnarok, 27 January 2006 - 01:01.


#5
Lemmy

Lemmy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 03.05.2004
Daca in momentul de fata la tine partitie C si D sunt cele de pe hard-ul de 200 problema e din alta parte, singura problema pe care ar trebui sa o ai e ca nu poti sa accesezi anumite fisiere de pe hard-ul de 15 GB daca ai setat Windows sa faca folderele pentru userul tau private.
Eventual seteaza sa-ti arate fisierele ascunse si in folderele in care ai probleme cu vizualizarea pozelor sterge Thumbs.db si desktop.ini.

#6
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Solutia este exact ce ti-a spus @Ragnarok :D
In plus din ghiveciul care l-ai facut acolo ia un hard disk si formateazal, instaleaza pe el windows-ul - totul pe curat fara nici un alt hdd conectat dupa care pune celelalte hdd-uri si incepe curatenia. Si vezi cate partitii ai tu acolo primare! :)
P.S Aplici toate astea daca te pricepi - daca nu cheama pe cineva care chiar stie ce face acolo !

Edited by Doru_Neo, 27 January 2006 - 07:52.


#7
nebunu

nebunu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 19.01.2006
Instaleaza PQmagic 7 sau 8 si incearca sa redenumesti partitiile in ordinea dorita. Pqmagic stie sa refaca partitiile si multe altele. Daca nu te descurci apeleaza la un prieten.

#8
Seven Crystal

Seven Crystal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 08.09.2002

View PostRagnarok, on Jan 27 2006, 00:55, said:

Faci alt playlist la Winamp si nu te mai joci cu jucarii de oameni mari.
Ma baieti ... daca era doar o problema de playlist ...  :huh: ...
Problema e in felul urmator: pentru moment eu nu am acces la un cd bootabil cu XP-ul (asta fiindca aici toti au cate un Apple (adica na ... nu gasesc io aici in Peterborough)! si io ma chinui pe un duron de 700 - ce am facut eu pana acum ... cand am facut initial calculatorul sa mearga ... am instalat initial XP-ul pe partia C (pe hardul de 20 in configuratia originala) cu cd-ul de la Dell - am facut asta fara sa am si celelalte harduri conectate  si apoi cu o imagine de nero am instalat copia mea de XP SP2 pe partitia F) ...
Totul ok pana se apuca fata mea cea bagareata sa sterga primul xp ... pe care nu o foloseam ... si calculatorul nu mai vrea sa booteze ... de ce nu stiu ... (si nici alte variante de interventie nu aveam ... floppy e blocata ... cd-uri de windows bootabile nu pot sa scriu pe Mac)
Acum trebuind sa reinstalez ... si fiindca nu am vrut sa perd datele de pe partitie ... nu am dat format ... am incercat sa repar ... ma intreaba de parola de administrator ... nu aveam setata una ... asa ca daca dadeam doar Enter ... zicea ca nu e bine ... asa ca am zis sa instalez direct peste ...
Problema e ca atunci cand s-au schimbat literele la partitii ... ceva n-a mers bine ... fiindca unele fisiere nu mai pot fii accesate ... inclusiv documente word si poze ... care nu au nevoie de playlist ... si in plus mi-au aparut 3GB de spatiu liber ... care inainte nu era ... ce lipseste inca nu stiu cu exactitate ... o sa caut ...
Pana una alta o sa incerc sa vad daca punand vechea litera la partitie se rezolva ceva ... |Multam Nebunule pt idee!
Daca mai sunt si alte solutii ... please ... dar fara referire la instalatori de toalete ... ca zau nu ajuta!
A ... am sters Thumbs.db si desktop.ini dar fara rezultat.

#9
Seven Crystal

Seven Crystal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 08.09.2002
Am schimbat literele partitiilor in aceeasi configuratie ca la inceput ... nici un rezultat.
Ontrack EasyRecovery raporteaza critical system structure errors si ma pune sa verific discu cu utilitarele Windows-ului - nici un rezultat
Norton Disk Doctor 2005 zice ca nu e nici o problema ...
Cine mai are si alte idei?
Pleaseeeeeeee!  :huh:

#10
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Nu prea poti sa faci mare lucru in mod sigur! S-a modificat structura pe hdd cand ai instalat pe cealalta partitie. Initial find cred eu setata prima parittie primara si activa windos-ul si-a copiat fiserele config.sys, boot .ini, autoexec.bat, io.sys, ntldr.sys si ntdetect.com in aceasta. In momentul in care  tu ai pus win-ul de pe salvare in F: era necesar sa stergi ce era in prima partitie respectiv aceste fisere daca nu tot windows-ul si sa faci partitia F: activa. La tine sectiunea de boot era pe c: si windows-ul pe F:, in momentul in care fetita ta a sters ce era pe C: automat window-ul nu mai are fiserele de boot care sa il trimita pe F: pentru a boota si incarca windows-ul

#11
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,623
  • Înscris: 13.03.2005
:death: te-ai gandit sa faci asta? copie fisierel de care ai nevoie pe un alt hard. pe hardul asta mare sterge tot (format), instaleaza windows-ul pe curat fara a avea celelalte hdd-uri, pune programele necesare (Office, Winamp, etc) pune celelalte hdd-uri si vezi daca iti deschide fisierele

#12
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Nu dispune de un cd cu windows xp ! Dar solutia asta este - formatezi zic eu hdd-ul ala mic, il partitionezi fie o singura partitie primara si activa fie 2 partitii, prima primara activa si a doua extended -> logical drive.Dupa care instalezi windows-ul pe prima parititie, instalezi driverele dupa care pui al 2 lea hdd si incerci sa recuperezi ce este pe el.
Fara un cd de win xp nu faci nimic, plus ca acolo sunt incurcate rau datele si alta solutie nu vad - nu vei mai putea sa ai totul ca inainte! S-au facut multe modificari in structura datelor cat si in registri prin punerea windows-ului pe partitia F:

#13
mnemos

mnemos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 03.03.2004
Adica nu gasesti tu acolo un magazin de computere sa-ti vanda o licenta de xp, ca doar dau si cd-ul inclus :P .

#14
Ragnarok

Ragnarok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 12.01.2006
Partea de boot nu are a face cu datele de pe partitia de "storage". Intra si tu pe un chat/forum local si roaga lumea sa te ajute cu un XP. Sau cu un win2000. Singura solutie asta e: o instalare curata pe un hard mic, pui hardu mare si vezi ce mai ai pe el. Asta ar face orice meserias care ar veni la tine acas sa-ti rezolve problema. Daca ai merge la meserias, ar pune hardu tau pe alt comp si ar vedea ce si cum. Dar e cam acelasi lucru. Ai nevoie de un windoze XP sau 2000.

#15
Seven Crystal

Seven Crystal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 08.09.2002
Am reusit sa rezolv … cu o combinatie de Norton Disk Doctor 2005 Standalone si Ontrack EasyRecovery … ceva date cred ca am pierdut … ca nu imi facea nimeni cadau 3 giga liberi … dar acum macar imi am documentele inapoi … multumesc mult pentru idei! :peacefingers:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate