Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

Viata dupa moarte

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
Neshama

Neshama

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.01.2016
Public aici, initial am dorit sa public in religie si spiritualitate, dar imi spune ca nu pot deschide un nou topic, nu stiu din care motiv si poate doreste cineva sa ma lamureasca daca tot am scris. Trecand la subiect, credeti ca exista viata dupa moarte? De ce? Inteleg ca religia in general spune ca exista ori reincarnare, ori paradis, purgatoriu sau iad, dar ce va face pe voi sa credeti ca suntem atat de importanti ca sa avem o viata dupa moarte? Nu ma intelegeti gresit, eu imi doresc sa fie ceva si dupa viata prezenta, dar nu mi se pare logic din mai multe puncte de vedere. In primul rand creierul nostru dupa moartea/descompunerea tuturor celulelor ( neuroni ) pierde constiinta. Constiina noastra este formata din asocieri de idei/concepte/simboluri care functioneaza prin circuitele sinaptice, iar ca sa evit sa o lungesc prea mult, se poate spune cu siguranta ca odata ce pierdem compozitia creierului, pierdem si constiinta. Este suficient sa distrugeti anumite parti ale creierului, de exemplu in urma unui accident, ca sa va dati seama ca ramaneti fara constiinta partial sau definitiv, bineinteles daca e definitiv nu va mai puteti da seama. In orice caz, credeti ca constiinta noastra ramane stocata undeva in afara corpului? Si chiar daca este asa, credeti ca o entitate superioara precum Dumnezeu traieste in paradis, un paradis format din lucruri care exista in materie? Astept pareri serioase si eventual argumentate.

#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
lasa naibii ce credem noi ca nu e relevant!!!
daca esti curios, convinge-te singur!!!
dupa care poti sa vii sa ne povestesti!

#3
Neshama

Neshama

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.01.2016

 Nero-d, on 11 ianuarie 2016 - 08:01, said:

lasa naibii ce credem noi ca nu e relevant!!!
daca esti curios, convinge-te singur!!!
dupa care poti sa vii sa ne povestesti!
Nu este relevant, da e bine de stiut.

#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 Neshama, on 11 ianuarie 2016 - 07:43, said:

credeti ca exista viata dupa moarte?
Bineinteles ca exista viata dupa moarte.

Dupa ce un om moare, viermii care se hranesc din hoitul sau continua sa traiasca, iar pomii saditi in jur se hranesc din humusul la formarea caruia contribuie ramasitele omului.

Nimic nu e mai frumos decat circuitul materiei in natura.

#5
Neshama

Neshama

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.01.2016

 OriginalCopy, on 11 ianuarie 2016 - 08:14, said:

Bineinteles ca exista viata dupa moarte.

Dupa ce un om moare, viermii care se hranesc din hoitul sau continua sa traiasca, iar pomii saditi in jur se hranesc din humusul la formarea caruia contribuie ramasitele omului.

Nimic nu e mai frumos decat circuitul materiei in natura.
Numai tin minte unde am citit pe cineva, parca tot aici pe forum ca doreste ca in urma mortii sale sa fie pus sub pomul gradinii si fiul lui sa manance in consecinta din acel pom. Nu inteleg ce mai conteaza in momentul cand mori ce vor face altii cu tine sau ce vor crede despre tine, ca oricum nu vei mai exista ca sa poti aprecia :)

#6
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
exista chiar si moarte dupa viata!
serios! nu glumesc! chiar daca acest aspect te "lasa rece"...

#7
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 Neshama, on 11 ianuarie 2016 - 08:24, said:

Numai tin minte unde am citit pe cineva, parca tot aici pe forum ca doreste ca in urma mortii sale sa fie pus sub pomul gradinii si fiul lui sa manance in consecinta din acel pom. Nu inteleg ce mai conteaza in momentul cand mori ce vor face altii cu tine sau ce vor crede despre tine, ca oricum nu vei mai exista ca sa poti aprecia Posted Image
Nu sunt egoist, nu e vorba despre mine. E vorba despre ei.

#8
Neshama

Neshama

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.01.2016
Ahaaa, am gasit domnu Original, stiam eu ca mai scrisese cineva asta, chiar tu ai scris faza cu pomu citez:

OriginalCopy said:

Corpul este descompus de catre viermi si alte vietati, iar resturile tale imbogatesc solul, sol din care se hranesc plantele de deasupra resturilor tale.
D-aia eu vreau sa fiu ingropat sub un pom din care sa manance copiii mei.
Acesta este adevaratul circuit al materiei in natura.
E un fel de spiritualitate (in sensul de apropiere de natura) bazata pe adevar, nu pe fantezii si prieteni imaginari.
Edited by OriginalCopy, 20 December 2015 - 11:19.
Intr-adevar e preferabil in gradina personala, dar nu m-as gandi sa manance cineva, chiar si indirect, din ramasitele mele. In orice caz, fiecare face cum doreste, dar de ce ai impresia ca Dumnezeu ar fi un prieten imaginar? Sunt de acord ca poate fi asa, dar pe ce baza sustii asta?

#9
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,019
  • Înscris: 18.12.2007

 Neshama, on 11 ianuarie 2016 - 07:43, said:

Astept pareri serioase si eventual argumentate.

Nu o sa primesti pareri argumentate, cel putin nu daca abordezi stiintific. In momentul asta stiinta nu a reusit sa explice ce e constiinta si cum se formeaza. Cand o sa depasim pragul asta, o sa ai si pareri argumentate.
Momentan, dezbaterea e doar filozofica.

#10
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Defapt tot ce vezi este o plasmuire a constiintei tale , totul este un simulacru creat de mintea ta , eu nu exist , ceilalti nu exista suntem doar plasmuiri ale imaginatiei tale care in eternitatea ei se cearta singura cu sine pentru a ajunge la concluzii fara sens , si nu neaparat fiindca nu au logica ci pentru ca in eternitate nimic nu mai are sens , totul evolueaza nemarginit catre infinit la infinit fara oprire.

#11
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,697
  • Înscris: 16.03.2004

 Neshama, on 11 ianuarie 2016 - 07:43, said:

Public aici, initial am dorit sa public in religie si spiritualitate, dar imi spune ca nu pot deschide un nou topic, nu stiu din care motiv si poate doreste cineva sa ma lamureasca daca tot am scris.

Nu poti publica acolo pana nu faci 50 de mesaje. Asa ca stai linistit, nu are nimeni nimic cu tine.[ https://i.imgur.com/1FhRU9k.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
S-a masurat stiintific energia informatiei unui om la aproximativ 20W. Conform legii conservarii energiei aceasta nu dispare.
Poti sa-i spui suflet sau oricum, nu conteaza.

#13
Neshama

Neshama

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.01.2016

 dark, on 11 ianuarie 2016 - 09:57, said:


Nu poti publica acolo pana nu faci 50 de mesaje. Asa ca stai linistit, nu are nimeni nimic cu tine.[ https://i.imgur.com/1FhRU9k.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
De ce ar trebui sa aiba cineva ceva cu mine? sau doar glumeai?

 Oxigen1234, on 11 ianuarie 2016 - 10:14, said:

S-a masurat stiintific energia informatiei unui om la aproximativ 20W. Conform legii conservarii energiei aceasta nu dispare.
Poti sa-i spui suflet sau oricum, nu conteaza.
Pot sa citesc si eu lucrarea respectiva sa vedem ce si cum?

#14
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
Salut.
Uite un topic cu aceeasi tema:

http://forum.softped...de-dupa-moarte/

Vad ca are si sondaj,sa iti faci o idee.
Salve.

#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,054
  • Înscris: 07.11.2006

 Nero-d, on 11 ianuarie 2016 - 08:53, said:

exista chiar si moarte dupa viata!
serios! nu glumesc! chiar daca acest aspect te "lasa rece"...

Normal,pentru ca si mort e greu sa fii,pana te inveti.

Edited by adisz, 11 January 2016 - 11:11.


#16
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

 Oxigen1234, on 11 ianuarie 2016 - 10:14, said:

S-a masurat stiintific energia informatiei unui om la aproximativ 20W. Conform legii conservarii energiei aceasta nu dispare.
Poti sa-i spui suflet sau oricum, nu conteaza.
Informatia are nevoie de suport , daca suportul se degradeaza sau nu mai functioneaza sau este distrusa structura care tinea informatia ,nu vei mai putea recupera de niciunde informatia . Eventual poti face un backup in inimile si suporturile celor care te-au cunoscut. Informatia nu se transforma si nu pleaca haihui fara suport.

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,662
  • Înscris: 07.02.2003

 Oxigen1234, on 11 ianuarie 2016 - 10:14, said:

S-a masurat stiintific energia informatiei unui om la aproximativ 20W. Conform legii conservarii energiei aceasta nu dispare.
Poti sa-i spui suflet sau oricum, nu conteaza.
Nu s-a intmaplat asa ceva, stiintific :)

#18
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,262
  • Înscris: 29.12.2006

 Neshama, on 11 ianuarie 2016 - 07:43, said:

eu imi doresc sa fie ceva si dupa viata prezenta, dar nu mi se pare logic din mai multe puncte de vedere.

Logica e prezentă numai acolo unde sunt prezente cele cinci simţuri cu care percepem realitatea fizică. După moarte, cele cinci simţuri nemaiexistând, nu mai există nici logica realităţii fizice. Viaţa după moarte nu are "logică" fizică, ci spirituală.

Acest concept de viaţă după moarte nu are cum fi demonstrat, deoarece intră sub incidenţa legii de nedeterminare a lui Gödel, care spune că nu se pot demonstra lucruri superioare, folosind metode inferioare. De exemplu, nu am putea construi un triunghi, având la dispoziţie doar două laturi.

Edited by lupini, 11 January 2016 - 12:29.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate