Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Viata dupa moarte

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
alexpaul1986

alexpaul1986

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 21.08.2015
eu zic ca paradisul e aici, nu astept sa mor sa vad ce e dincolo

#20
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

View PostNeshama, on 11 ianuarie 2016 - 08:24, said:

Numai tin minte unde am citit pe cineva, parca tot aici pe forum ca doreste ca in urma mortii sale sa fie pus sub pomul gradinii si fiul lui sa manance in consecinta din acel pom.
-Scriitorul Pavel Corutz este initiatorul acestei idei.
-Un raspuns pragmatic la framantarile tale despre viata de dupa moarte si de ce o fiinta umana este atat de importanta poate fi dat doar in plan ezoteric,adica doar daca accepti ideia ca viata primara actuala pe care o traim este doar un stadiu,un capitol al unei vieti ceva mai lungi (de inca vreo1400 de ani) insa in alta sfera si forma de viatza.(Crestinii o numesc viatza vesnica).Nu este nimeni ,,acolo'' sa ne intampine ci este pur si simplu rezultatul unei metamorfoze.Nimeni nu te va pedepsi sau rasplati pentru viata actuala bio aceasta fiind considerata un stagiu evolutiv primar,tot asa cum si noi consideram viata intrauterina doar un stadiu primar al vietii noastre.

Edited by Arayan, 11 January 2016 - 14:15.


#21
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012

View PostNeshama, on 11 ianuarie 2016 - 07:43, said:

Public aici, initial am dorit sa public in religie si spiritualitate, dar imi spune ca nu pot deschide un nou topic, nu stiu din care motiv si poate doreste cineva sa ma lamureasca daca tot am scris. Trecand la subiect, credeti ca exista viata dupa moarte? De ce? Inteleg ca religia in general spune ca exista ori reincarnare, ori paradis, purgatoriu sau iad, dar ce va face pe voi sa credeti ca suntem atat de importanti ca sa avem o viata dupa moarte? Nu ma intelegeti gresit, eu imi doresc sa fie ceva si dupa viata prezenta, dar nu mi se pare logic din mai multe puncte de vedere. In primul rand creierul nostru dupa moartea/descompunerea tuturor celulelor ( neuroni ) pierde constiinta. Constiina noastra este formata din asocieri de idei/concepte/simboluri care functioneaza prin circuitele sinaptice, iar ca sa evit sa o lungesc prea mult, se poate spune cu siguranta ca odata ce pierdem compozitia creierului, pierdem si constiinta. Este suficient sa distrugeti anumite parti ale creierului, de exemplu in urma unui accident, ca sa va dati seama ca ramaneti fara constiinta partial sau definitiv, bineinteles daca e definitiv nu va mai puteti da seama. In orice caz, credeti ca constiinta noastra ramane stocata undeva in afara corpului? Si chiar daca este asa, credeti ca o entitate superioara precum Dumnezeu traieste in paradis, un paradis format din lucruri care exista in materie? Astept pareri serioase si eventual argumentate.

-exista viata dupa moarte, exista Dumnezeu, exista Rai si iad, exista suflet, fiecare dintre noi avem, unii il si simt...
-mie mi se pare foarte logic sa existe suflet si acest suflet sa existe dupa moartea corpului fizic in vesnicie, toate trairile umane,iubirea, bunatatea, credinta...nu au cum sa existe fara existenta sufletului creat de Dumnezeu

-nu pierdem constiinta dupa moartea trupului si a creierului, exista crestini care s-au intors la viata dupa ce cateva ore sau zile au petrecut in lumea de dincolo

-alt exemplu concret, era un preot in Bucuresti, parintele Sofian Boghiu, care a avut un atac cerebral la batranete, creierul lui era foarte afectat, a fost la spital,medici,investigatii...si medicii se mirau cum de e constient si vorbeste si e lucid, cand creierul lui era asa de afectat de ar fii trebuit sa fie in coma

Edited by cristirg, 11 January 2016 - 14:53.


#22
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
e de notorietate faptul ca preotii nu gandesc cu creierul...
nu e nimic uluitor sau spectaculos...
functioneaza pe baza de reflexe!

Edited by Nero-d, 11 January 2016 - 18:07.


#23
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 29.12.2006

View PostNero-d, on 11 ianuarie 2016 - 18:06, said:

e de notorietate faptul ca preotii nu gandesc cu creierul...

Şi totuşi preoţii au înfiinţat marile universităţi tradiţionale ale lumii.

#24
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
Nu poti avea viata dupa moarte daca n-ai avut-o inainte de ea... (vorba unuia)

#25
lacrimidedor

lacrimidedor

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 589
  • Înscris: 19.08.2015
Pai daca traiesti dupa moarte...de ce mai mori?

#26
Neshama

Neshama

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.01.2016

View Postcristirg, on 11 ianuarie 2016 - 14:52, said:

-exista viata dupa moarte, exista Dumnezeu, exista Rai si iad, exista suflet, fiecare dintre noi avem, unii il si simt...
-mie mi se pare foarte logic sa existe suflet si acest suflet sa existe dupa moartea corpului fizic in vesnicie, toate trairile umane,iubirea, bunatatea, credinta...nu au cum sa existe fara existenta sufletului creat de Dumnezeu

-nu pierdem constiinta dupa moartea trupului si a creierului, exista crestini care s-au intors la viata dupa ce cateva ore sau zile au petrecut in lumea de dincolo

-alt exemplu concret, era un preot in Bucuresti, parintele Sofian Boghiu, care a avut un atac cerebral la batranete, creierul lui era foarte afectat, a fost la spital,medici,investigatii...si medicii se mirau cum de e constient si vorbeste si e lucid, cand creierul lui era asa de afectat de ar fii trebuit sa fie in coma
Ce spui tu despre cazurile de moarte clinica sa stii ca, organul nostru creier este in stare sa calatoareasca in timp si spatiu, si asta a fost demonstrat nu numai la cern ci mai ales prin faimoasa lucrare stiintifica si proba care a demonstrat ca electronii pot transmite informatia la distante nelimitate. Ei au facut testul doar pe cateva sute de kilometri, dar prin alte metode au tras concluzia ca celulele pot transmite la distante infinite ceea ce fac alte celule, la fel cum un tata transmite prin intermediul dna anumite trasaturi de caracter fiului sau si atunci cand tatal pateste ceva uneori si fiul simte.
Cat despre ceea ce relatezi despre acele persoane >,care au stat zile intregi in moarte totala si dupa aceea au reusit sa se intoarca cu o marturisire, celulele creierului lor au mai ramas conectate in materie si pot ramane chiar si pana la 3-4 saptamani, ( dupa care incepe descompunerea care depinde de mai multi factori ), > sunt cativa oameni obisnuiti care au reusit sa isi aminteasca ceea ce creierul a inregistrat pe parcusul mortii asa cum doar o parte din oameni isi amintesc visele pe care le au in timpul noptii.
Important, ceea ce vei citi in randurile urmatoare are importanta si subliniez importanta. Ai sa citesti aceasta informatie gratis, chiar daca uneori e apreciat mai putin ce e gratis, dar in fine iti spun ceva ce doar in cateva cercuri inchise se stie: Si acum sa iti spun un mic secret pe care il poti afla mai greu, faraonii si-au imbalasamat corpul si diferitele organe cu singurul scop de a-si metine vii celulele care pot sa ii mentina in contact cu universul pentru inca cateva mii de ani ( in functie de calitatea imbalsamarii ), iar organele si le puneau si le pun in anumite vase speciale care se le mentina celulele vii. Fiecare organ al corpului nostru indeplineste ( chiar daca poate parea greu de crezut ) anumite functii psihologice, iar ei au folosit aceasta stiinta pe care majoritatea oamenilor de rand o vor chema "magie" doar pentru ca nu ii pot da o explicatie. Faraonii au avut intotdeauna la dispozitie cele mai inalte tehnologii de la vremea aceea si care totusi, inca le depasesc pe cele actuale, cel putin cele oficiale. De unde au obtinut tehnologiile, am sa evit sa dau detalii sau poate nu stiu si e mai bine sa afle cat mai putini.
Odata mort corpul in totalitate sau majoritar, adio viata. Mai exista singura sansa si anume sa se intample ce a promis Iisus despre resuscitarea mortilor, cred ca se referea la celule, dar sincer nu stiu cum naiba o sa readuca la viata celulele moarte.

Edited by Neshama, 11 January 2016 - 22:56.


#27
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

View Postlacrimidedor, on 11 ianuarie 2016 - 20:59, said:

Pai daca traiesti dupa moarte...de ce mai mori?

-Se spune ca de fapt nu mori ci iti continui viata in mod constient intr-o alta dimensiune,o alta lume complect diferita,mult superioara lumii noastre biologice,se mai spune ca moartea este de fapt o metamorfozare,o schimbare a identitatii, probabil si a formei.Poate ai vazut vreodata cum se transforma viermele de matase in nimfa,se inveleste in gogoasa unde se transforma.Spre deosebire de insecte care sant singurele fiinte originale pamantene pentru ca doar ele se metamorfozeaza complect aici,noi oamenii in viata uterina santem o vreme ou apoi nimfa invelita  in gogoasa mamicii,dupa care ,,murim'' ca nimfa si ne nastem ca om,apoi murim ca oameni si ne nastem probabil ca fiinte mai superioare si care nu au cum sa isi mai aminteasca vreodata de perioada primara a vietii lor,tot asa cum nici noi oamenii nu ne putem amintii de perioada uterina.Vor invata insa probabil la biologie despre viata lor primara traita undeva unde se inmulteau biologic traind laolalta barbati si femei,unde erau bogati si saraci,inteligenti si prosti,unde existau exploatatori si exploatati,dar unde mai existau si genii.ala tehnologiei,culturii si artei.Probabil ca au si institutii care studiaza si zoologia umana,si chiar organizeaza expeditii in jungla lui Homo Sapiens,si desii se feresc sa intre in legatura directa cu noi,ii mai vedem cate odata,numindu-i in mod gresit extraterestrii,pentru ca Ei sant strabunii nostrii asa cum vom fi si noi candva..

View PostNeshama, on 11 ianuarie 2016 - 22:51, said:

...sa stii ca, organul nostru creier este in stare sa calatoareasca in timp si spatiu,
-Creierul este un organ bio capabil doar sa preia informatia,sa o proceseze si sa o trimita spre executie altor organe bio.Analogic vorbind creierul poate fi comparat cu procesorul,iar baza de date este subconstientul.Ca este asa si nu altfel ne demonstreaza faptul ca in timpul razboaielor,militari cu parti considerabile de creier zburate de schije,dupa tratament isi reaminteau perfect viata anterioara.Cel care inmagazineaza intregul bagaj de date al fiintei umane este un organ mult mai subtil si superior numit si el in nenumarate feluri pe mapamond ca;Subconstient,EU-l,Corpul Astral,Mintea,Sufletul,Constiinta,etc etc.Iar cel care spui tu ca poate calatorii in timp si spatiu nu este nici creierul si nici Sufletul ci doar Marele mesager,Corpul Spiritual,Ego-ul,Brahman,Kundalini,etc.Asa dar desii sant destul de numeroase,e bine sa nu incurcam organele umane superioare.Cu restul explicatiilor despre faronii egipteni nu sant de acord pentru ca adevarul acolo este total diferit -Sorry.

Edited by Arayan, 11 January 2016 - 23:30.


#28
lacrimidedor

lacrimidedor

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 589
  • Înscris: 19.08.2015
Creierul nu poate nimic dupa 4 minute fara oxigen. Am zis si ieri, dar cineva m-a sters.

#29
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu trebuie sa se forteze nimeni... te pacalesti tu singur pierzand concentrarea asupra vietii dinainte de moarte in favoarea celei de dupa!!!...

de asta dinainte ar trebui sa te ocupi...

Edited by Nero-d, 12 January 2016 - 08:39.


#30
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postlacrimidedor, on 12 ianuarie 2016 - 08:33, said:

Creierul nu poate nimic dupa 4 minute fara oxigen. Am zis si ieri, dar cineva m-a sters.

Acum ca ai spus-o fara sa incalci punctul 2.d din Regulament, postul ramane. Vezi ca se poate? :)

#31
alexpaul1986

alexpaul1986

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 21.08.2015

View Postmedoare, on 12 ianuarie 2016 - 16:14, said:

mama mea de 82 de ani, a avut inainte cu 2 luni de a trece dincolo, viziuni cu viermi ce o mincau

interesant, am auzit de mai multe cazuri pe aceiasi tema.

crezi sau nu crezi, e treaba ta, important e sa nu uiti sa traiesti viata cat e, dupaia vedem :) eu unul sunt de parere ca nu suntem doar un corp si ca e ceva mai incolo de el, am avut diverse experiente deaia zic, da fiecare poate  sa creada ce vrea, important e sa ne traim viata, care noi o putem face un paradis sau nu

#32
Neshama

Neshama

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.01.2016

View PostArayan, on 11 ianuarie 2016 - 23:23, said:

-Se spune ca de fapt nu mori ci iti continui viata in mod constient intr-o alta dimensiune,o alta lume complect diferita,mult superioara lumii noastre biologice,se mai spune ca moartea este de fapt o metamorfozare,o schimbare a identitatii, probabil si a formei.Poate ai vazut vreodata cum se transforma viermele de matase in nimfa,se inveleste in gogoasa unde se transforma.Spre deosebire de insecte care sant singurele fiinte originale pamantene pentru ca doar ele se metamorfozeaza complect aici,noi oamenii in viata uterina santem o vreme ou apoi nimfa invelita  in gogoasa mamicii,dupa care ,,murim'' ca nimfa si ne nastem ca om,apoi murim ca oameni si ne nastem probabil ca fiinte mai superioare si care nu au cum sa isi mai aminteasca vreodata de perioada primara a vietii lor,tot asa cum nici noi oamenii nu ne putem amintii de perioada uterina.Vor invata insa probabil la biologie despre viata lor primara traita undeva unde se inmulteau biologic traind laolalta barbati si femei,unde erau bogati si saraci,inteligenti si prosti,unde existau exploatatori si exploatati,dar unde mai existau si genii.ala tehnologiei,culturii si artei.Probabil ca au si institutii care studiaza si zoologia umana,si chiar organizeaza expeditii in jungla lui Homo Sapiens,si desii se feresc sa intre in legatura directa cu noi,ii mai vedem cate odata,numindu-i in mod gresit extraterestrii,pentru ca Ei sant strabunii nostrii asa cum vom fi si noi candva..

-Creierul este un organ bio capabil doar sa preia informatia,sa o proceseze si sa o trimita spre executie altor organe bio.Analogic vorbind creierul poate fi comparat cu procesorul,iar baza de date este subconstientul.Ca este asa si nu altfel ne demonstreaza faptul ca in timpul razboaielor,militari cu parti considerabile de creier zburate de schije,dupa tratament isi reaminteau perfect viata anterioara.Cel care inmagazineaza intregul bagaj de date al fiintei umane este un organ mult mai subtil si superior numit si el in nenumarate feluri pe mapamond ca;Subconstient,EU-l,Corpul Astral,Mintea,Sufletul,Constiinta,etc etc.Iar cel care spui tu ca poate calatorii in timp si spatiu nu este nici creierul si nici Sufletul ci doar Marele mesager,Corpul Spiritual,Ego-ul,Brahman,Kundalini,etc.Asa dar desii sant destul de numeroase,e bine sa nu incurcam organele umane superioare.Cu restul explicatiilor despre faronii egipteni nu sant de acord pentru ca adevarul acolo este total diferit -Sorry.
Pentru un moment aproape ca te-am crezut, ai putea sa te faci actor.

#33
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostNeshama, on 11 ianuarie 2016 - 07:43, said:

Public aici, initial am dorit sa public in religie si spiritualitate, dar imi spune ca nu pot deschide un nou topic, nu stiu din care motiv si poate doreste cineva sa ma lamureasca daca tot am scris. Trecand la subiect, credeti ca exista viata dupa moarte? De ce? Inteleg ca religia in general spune ca exista ori reincarnare, ori paradis, purgatoriu sau iad, dar ce va face pe voi sa credeti ca suntem atat de importanti ca sa avem o viata dupa moarte? Nu ma intelegeti gresit, eu imi doresc sa fie ceva si dupa viata prezenta, dar nu mi se pare logic din mai multe puncte de vedere. In primul rand creierul nostru dupa moartea/descompunerea tuturor celulelor ( neuroni ) pierde constiinta. Constiina noastra este formata din asocieri de idei/concepte/simboluri care functioneaza prin circuitele sinaptice, iar ca sa evit sa o lungesc prea mult, se poate spune cu siguranta ca odata ce pierdem compozitia creierului, pierdem si constiinta. Este suficient sa distrugeti anumite parti ale creierului, de exemplu in urma unui accident, ca sa va dati seama ca ramaneti fara constiinta partial sau definitiv, bineinteles daca e definitiv nu va mai puteti da seama. In orice caz, credeti ca constiinta noastra ramane stocata undeva in afara corpului? Si chiar daca este asa, credeti ca o entitate superioara precum Dumnezeu traieste in paradis, un paradis format din lucruri care exista in materie? Astept pareri serioase si eventual argumentate.
Intrucat fiecare traieste numai propria sa realitate senzorial perceptiva si in general psihica, nimeni nu poate spunei exact ce se intampla in realitatea celui ce moare (sau a murit deja), decat acela.
Cineva care constata pe altul murind sau il constata mort, face asta in realitatea sa, nu in realitatea aceluia.

#34
Neshama

Neshama

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.01.2016

View Postaltnume, on 13 ianuarie 2016 - 14:25, said:

Intrucat fiecare traieste numai propria sa realitate senzorial perceptiva si in general psihica, nimeni nu poate spunei exact ce se intampla in realitatea celui ce moare (sau a murit deja), decat acela.
Cineva care constata pe altul murind sau il constata mort, face asta in realitatea sa, nu in realitatea aceluia.
Traieste viata, nu relativitatea care poate fi aplicata la orice in afara de moarte constiintei. Mai te potolesti cu teoria relativitatii care o tot scrii pe zeci de topicuri si forumuri si creezi topicuri lungi 1 km ca sa arati un simplu inteles? :) Relativitatea este mai putin valabila in cazul de fata si dupa moartea corpului nu vei mai avea constiinta de el asa cum nu ai constiinta de celulele corpului tau care mor.

#35
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PostNeshama, on 11 ianuarie 2016 - 07:43, said:

Public aici, initial am dorit sa public in religie si spiritualitate, dar imi spune ca nu pot deschide un nou topic, nu stiu din care motiv si poate doreste cineva sa ma lamureasca daca tot am scris. ...........


numarul de postari...!

View PostNero-d, on 11 ianuarie 2016 - 08:01, said:

lasa naibii ce credem noi ca nu e relevant!!!
daca esti curios, convinge-te singur!!!
dupa care poti sa vii sa ne povestesti!

pai ...tocmai asta e diferenta !
tu "crezi" ca te va manca un vierme si gata !
iti pui prea multe, sau prea putine, sperante pentru partea materiala ce ...."te inconjoara" acum !
daca ti-ai pune intrebari despre ce/de ce/cat/cum/ traieste un ...fulger,(de ex)  si ai putea gasi alte raspunsuri decat raportarea la ceea ce numim, noi. oamenii...MATERIE, ENERGIE si manifestarea ei in TIMP,
ai putea avea si alte raspunsuri !

#36
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
colegule... eu sunt prea ocupat (preocupat) sa-mi traiesc viata... nu-mi pun intrebari irelevante! (cu raspunsuri si mai irelevante)
n-am curiozitati futile!
aaa... cine n-are ce face... le urez succes in datul cu presupusul! Posted Image... eventual am sa profit si eu la un moment dat de efortul lor intelectual

eu astept sa se intoarca cineva sa ne povesteasca cum e dincolo!!!... mai am de asteptat... stiu!...


asa ca fapt divers, nu te mananca nici un vierme... mai nou, si dupa 10 ani ai sanse sa iesi din groapa aproximativ intact si foarte fresh (si cu pofta de viata)...

Edited by Nero-d, 15 January 2016 - 07:43.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate