Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

Blocuri noi bine construite

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 02.09.2007
Am inteles ca CentralPark (pe Stefan cel Mare, pe la Circ) ar fi bine construit. Dar acolo fara cateva sute de mii nu prea te apropii. A fost printre primele complexuri de apartamente construite dupa 2000 si s-a mulat perfect pe bula. Prin 2007 cereau 720kE pe un 3-4 camere de niste sute de mp. Chiar daca s-au ajustat preturile la jumate, tot e imens.

#20
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,618
  • Înscris: 13.06.2004
720.000 euro pe o cocioabă acolo?    :w00t:   Măcar are vreo 150 m 2 un apartament de acolo? Oricum, urăsc blocurile alea pentru că au luat loc unei fabrici foarte vechi (care fusese un complex de fabrici de morărit şi panificaţie diferite, alături de ce se afla dincolo de Al. Circului, lângă spital şi şcoală - măcar pe astea am reuşit să le pozez).
Poţi căuta un constructor care să aibă un jurnal foto (şi eventual video) al cosntrucţiei (cu imagini de detaliu), eventual schieţele, mai vorbeşti cu cei care s-au mutat acolo.

#21
alexpaul1986

alexpaul1986

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 21.08.2015
la cum e prezenta situatia, nu mai bine iesi sa cumperi pamant si sa iti faci tu casa? Intreb si eu nu stiu preturile

#22
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

View Postalexpaul1986, on 08 ianuarie 2016 - 12:47, said:

la cum e prezenta situatia, nu mai bine iesi sa cumperi pamant si sa iti faci tu casa? Intreb si eu nu stiu preturile

e scump sa iti faci o casa in oras
vis-a-vis de ferma de pui sau pe cine stie ce dealuri, mai bine nu, dar depinde daca ai tai te-au crescut cu wc in casa sau nu :)

#23
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
este mai accesibil sa iei casa in oras gata facuta
cu 150-250k eur iei casa frumusica si cu ceva curte in zone cu metrou

#24
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,813
  • Înscris: 13.08.2008

View Postlyanna, on 08 ianuarie 2016 - 10:00, said:

Am inteles ca CentralPark (pe Stefan cel Mare, pe la Circ) ar fi bine construit. Dar acolo fara cateva sute de mii nu prea te apropii. A fost printre primele complexuri de apartamente construite dupa 2000 si s-a mulat perfect pe bula. Prin 2007 cereau 720kE pe un 3-4 camere de niste sute de mp. Chiar daca s-au ajustat preturile la jumate, tot e imens.

Adica acei cumparatori vor plati 1,5 milioane Euro in 30 de ani pentru un apartament de 3-4 camere !Posted Image

#25
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 02.09.2007
@vacantamijlocie

Asa era atunci, era primul ansamblu facut, construit, doar sa te muti.
Daca tii minte, bula a inceput cu casele in jurul Buc, apoi a continuat cu apartamentele la bloc. Ei au prins nisa alora care aveau nevoie de o locuinta in oras(la pret de casa).

Din ce stiu aveau suprafete f generoase. La 2 camere erau vreo 150mp. Finisajele erau lux (n-am vazut doar mi s-a povestit de cineva care are acolo).

Cat despre pret, gandeste-te ca 2camere in Berceni erau 100+kE.

#26
Bebe_miezu

Bebe_miezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 23.07.2014

View Postvacantamijlocie, on 08 ianuarie 2016 - 13:16, said:


Adica acei cumparatori vor plati 1,5 milioane Euro in 30 de ani pentru un apartament de 3-4 camere !Posted Image
Bănuiesc ca acei oameni nu au cumpărat prin credit apartamentele alea de 720 000 Euro.
Chiar și înainte de criză băncile nu împrumutau o sumă așa de mare  persoanelor fizice.

#27
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,813
  • Înscris: 13.08.2008

View PostBebe_miezu, on 08 ianuarie 2016 - 17:06, said:

Bănuiesc ca acei oameni nu au cumpărat prin credit apartamentele alea de 720 000 Euro.
Chiar și înainte de criză băncile nu împrumutau o sumă așa de mare  persoanelor fizice.

Vezi ca sunt destule persoane fizice care au luat astfel de sume ! Sau au cumparat pe firma ( cu credit ).

#28
Bebe_miezu

Bebe_miezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 23.07.2014
Asta da țeapă :))

Gen ...Elena Udrea care a luat 3 mil euro de la brd...... :))))))

#29
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,813
  • Înscris: 13.08.2008

View Postlyanna, on 08 ianuarie 2016 - 14:55, said:

@vacantamijlocie

Asa era atunci, era primul ansamblu facut, construit, doar sa te muti.
Daca tii minte, bula a inceput cu casele in jurul Buc, apoi a continuat cu apartamentele la bloc. Ei au prins nisa alora care aveau nevoie de o locuinta in oras(la pret de casa).
Din ce stiu aveau suprafete f generoase. La 2 camere erau vreo 150mp. Finisajele erau lux (n-am vazut doar mi s-a povestit de cineva care are acolo).
Cat despre pret, gandeste-te ca 2camere in Berceni erau 100+kE.
Da, tin bine minte. Pentru o vila mobilata in Prelungirea Ghencea/ Bragadiru ( pe stanga, pana in centura, nu stradal, ci spre camp ) de circa 200 mp utili, cu teren 300 mp se cerea 500 K Euro.Posted Image  Pe el probabil ca l-a costat 200K Euro.
De la 100K la 720K e distanta mare. E si mai mare, daca e pe credit ( in general, s-au cumparat cu credit; putini aveau atatia bani, iar daca aveau, isi construiau un bloculet/ o vila de 300 mp cu teren peste 1.000 mp ).

View PostBebe_miezu, on 08 ianuarie 2016 - 17:26, said:

Asta da țeapă Posted Image)

Gen ...Elena Udrea care a luat 3 mil euro de la brd...... Posted Image)))))

Da, evaluarile se faceau la preturi SF, iar bancile au acceptat.

#30
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 02.09.2007

View Postvacantamijlocie, on 08 ianuarie 2016 - 17:33, said:

De la 100K la 720K e distanta mare. E si mai mare, daca e pe credit ( in general, s-au cumparat cu credit; putini aveau atatia bani, iar daca aveau, isi construiau un bloculet/ o vila de 300 mp cu teren peste 1.000 mp ).

Da, diferenta era mare, dar daca stai sa compari 2cam de 50mp vechi in berceni cu finisaje cand s-a facut blocul cu 4cam noi de 200-250mp in buricul targului, finisaje lux, cam aia era diferenta.
Nu ma intelege gresit, eu nu incerc sa apar valoarea de 720K. Si mie mi se pare aberant sa dai atat pe-o locuinta, dar atat erau atunci preturile.
Eu stiu o persoana care are doua apartamente acolo (unul de 4cam si unul de 2cam), dar n-a facut credit. Nu vreau sa intru in detalii.

#31
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

View Postaeon, on 08 ianuarie 2016 - 13:12, said:

este mai accesibil sa iei casa in oras gata facuta
cu 150-250k eur iei casa frumusica si cu ceva curte in zone cu metrou
poti sa iei si una mai neintretinuta, sunt o gramada de babute si mosi care au case in zone ok dar n-au avut bani sa le repare cum trebuie, cumperi casa, bagi banul si ai o viata ok

dar.... romanii vor casa cu finisaje si amenajata la maxim 80k, se muta la cuca macaii si apoi se trezesc ca nu au drum si utilitati si sunt dependenti de masina

Edited by OmulLLORT, 08 January 2016 - 19:24.


#32
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,813
  • Înscris: 13.08.2008

View Postlyanna, on 08 ianuarie 2016 - 18:25, said:


Da, diferenta era mare, dar daca stai sa compari 2cam de 50mp vechi in berceni cu finisaje cand s-a facut blocul cu 4cam noi de 200-250mp in buricul targului, finisaje lux, cam aia era diferenta.
Nu ma intelege gresit, eu nu incerc sa apar valoarea de 720K. Si mie mi se pare aberant sa dai atat pe-o locuinta, dar atat erau atunci preturile.
Eu stiu o persoana care are doua apartamente acolo (unul de 4cam si unul de 2cam), dar n-a facut credit. Nu vreau sa intru in detalii.

Avea 200-250 mp utili ( fara balcoane, terase )?!Posted Image

#33
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 02.09.2007

View Postvacantamijlocie, on 08 ianuarie 2016 - 20:26, said:

Avea 200-250 mp utili ( fara balcoane, terase )?!Posted Image
Nu mai stiu exact daca cu sau fara balcoane, eu ma interesam prin 2007, dar m-au dezumflat instant preturile. Nici nu m-am mai dus la vizionare pentru ca vroiam 4cam si nu imi permiteam 4cam la ei.
Asta e tot ce mai gasesc. Proababil ca s-au vandut toate. A fost/este un complex mai luxos, preturile reflecta asta si tind sa cred ca si calitatea constructiei este peste medie

#34
mircea114

mircea114

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 13.10.2012
The park langa parcul tineretului
Daca nici acela nu este bine construit...
Cam scumpisor / mp, insa merita toti banii
Super calitate a celor care au cumparat acolo
Parerea mea
Ps nu locuiesc acolo, si nici nu lucrez pt ei 

#35
Bebe_miezu

Bebe_miezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 23.07.2014
Și fără autorizație de construcție .....

#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmircea114, on 08 ianuarie 2016 - 22:33, said:

The park langa parcul tineretului
Daca nici acela nu este bine construit...
Cam scumpisor / mp, insa merita toti banii
Super calitate a celor care au cumparat acolo
Parerea mea


Nu e. Dar marketingul lor e foarte bun. Apartamente mici, semidecomandate, compartimentate interior cu rigips la niste preturi...

E construit pe cel mai prost teren de fundare din Bucuresti. In acea zona, la cutremurul din 1977, au avut loc lichefieri ale solului.

Chiar daca au forat piloti acolo, si au facut un radier mediocru, terenul de fundare are un rol determinant.

View PostBebe_miezu, on 08 ianuarie 2016 - 22:38, said:

Și fără autorizație de construcție .....
Are tot ce-i trebuie. Chiar si Puz.

Tu te referi la altul.

View Postlyanna, on 08 ianuarie 2016 - 10:00, said:

Am inteles ca CentralPark (pe Stefan cel Mare, pe la Circ) ar fi bine construit.

Din cate stiu eu, e mediocru facut.

View PostC63AMG, on 08 ianuarie 2016 - 07:49, said:

....Plus ca am vecini care spun ca au inceput sa le cada gresia dupa pereti...
Au pus gresie pe pereti?

View PostKniebolo, on 08 ianuarie 2016 - 06:39, said:


E de 100X mai bine construit decat un bloc ceausist, radier general imens, asta rezista si la un cutremur de 9 gr.

De curiozitate, ce grosime, ce tip de beton si ce tip de fier are radierul ala?

View PostOmulLLORT, on 08 ianuarie 2016 - 01:14, said:


nu exista asa ceva

Ba exista. Dar sunt putine, scumpe si vandute deja.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate