Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

Colaps imobiliar - calitatea vietii de locuit in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
gicafranica

gicafranica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 27.05.2014
Care este calitatea locuintelor din Romania?

#2
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009
foarte buna ....... majoritatea au bulina

Edited by hightech-sys, 26 December 2015 - 21:31.


#3
murgaco

murgaco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 21.12.2008
desi nu inteleg legatura dintre colapsul imobiliar si calitatea vietii ce fel de locuinte te-ar interesa?
locuinte cumparate de la "dezvoltatori imobiliari" sau construite in sistem propriu?

#4
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,606
  • Înscris: 05.12.2005
Este o vorbă, că "omul sfinţeşte locul"...

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu au majoritatea bulina.
Apartamenyele din bucale, curios sau nu, sunt chiar generpase ca spatiu. Problemele sunt altele...

#6
gicafranica

gicafranica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 27.05.2014
Majoritatea locuintelor din bucuresti spre exemplu, au calitatea unor locuinte sociale, dar preturi la calitate de lux.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Calitatea este cea mai buna, arhitectura este deosebita, oamenii sunt gospodari si perspectivele sunt excelente.

#8
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007

 MembruAnonim, on 27 decembrie 2015 - 16:33, said:

Calitatea este cea mai buna, arhitectura este deosebita, oamenii sunt gospodari si perspectivele sunt excelente.

unde?

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In Romania.

#10
Alteran

Alteran

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 874
  • Înscris: 28.11.2014
Luxul si calitatea sunt niste notiuni adaptate realitatilor locale, si mai mult, perceptiei locale. Eu nu am vazut pana acum lux in Romania, nici macar in penthhouse-urile din Nordului, si in nici o casa in care am intrat pana acum in Romania, indiferent cati bani aveau proprietarii.

Mi-am facut un calcul sumar cat ar costa sa finisezi si sa mobilezi un apartament de 100 de m2 si suma cred ca bate spre 70-100k.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015


 Alteran, on 27 decembrie 2015 - 18:13, said:

Eu nu am vazut pana acum lux in Romania, nici macar in penthhouse-urile din Nordului, si in nici o casa in care am intrat pana acum in Romania, indiferent cati bani aveau proprietarii.

Mi-am facut un calcul sumar cat ar costa sa finisezi si sa mobilezi un apartament de 100 de m2 si suma cred ca bate spre 70-100k.

Ce intelegi tu prin lux? Ca am um feeling ca avem pareri similare... Eu am vazut casa de lux dar pretul la finsaje depaseste ce-ai zis tu...

#12
Alteran

Alteran

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 874
  • Înscris: 28.11.2014
Proiect de design interior, parchet, marmura minim 100 de euro metrul patrat plus cat costa montajul, obiectele sanitare din bai ajung usor cateva mii de euro, instalatie de climatizare si iliminat controlate centralizat si cu panouri de control, o bucatarie cred ca ajunge usor spre 20k de euro, numai un blat e vreo 2-3000, o hota buna e spre 2000, si tot asa. Asta fara sa ajungem la mobila din lemn de abanos si alte excentricitati gen jacuzzi pe terasa sau seminee suspendate din tavan....pur ai simplu un apartament din ala din cataloagele de prezentari cred ca te duce pe unde am zis eu. Am zis un apartament obisnuit de la noi, 100 de m2, nu prea ai loc de mai multe.

Edited by Alteran, 27 December 2015 - 18:37.


#13
iseteqiube

iseteqiube

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 22.09.2011
Pai poate ar trebui sa te intrebi de ce cei care-si permit (ca sunt multi) sa faca asemenea case nu le fac in Romania? Poate ca nu e de-ajuns sa traiesti intr-o asemenea casa cand ai conditiile din Romania?

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Unele le-am facut si eu, dar nu mi-a facut casa de lux :)

Edited by MembruAnonim, 27 December 2015 - 21:14.


#15
Alteran

Alteran

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 874
  • Înscris: 28.11.2014
Tine de educarea unor gusturi, romanii nu au inceput sa traiasca bine de suficient de mult timp incat sa inceapa sa aprecieze genul asta de lucruri. Bani au multi, majoritatea insa s-au nascut si au fost educati la tara, nu isi vor depasi niciodata conditia.

La masini nu exista vreo retinere in a cheltui sume de genul asta, dovada ca nu tara sau contextul e problema. Apoi, din moment ce ai ales voluntar sa locuiesti aici, nu inteleg de ce ai avea retineri in a investi in propriul confort.

Edited by Alteran, 27 December 2015 - 21:46.


#16
gicafranica

gicafranica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 27.05.2014
Mai sunt o categorie care au grija doar de spatiul interior, pe cel exterior il ignora si se degradeaza.

#17
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Din pacate aceasta categorie se pare ca este majoritara la noi in tara.
E cumva o cutuma a omului subdezvoltat, prost educat, nu neaparat needucat !

#18
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015

 gicafranica, on 28 decembrie 2015 - 10:14, said:

Mai sunt o categorie care au grija doar de spatiul interior, pe cel exterior il ignora si se degradeaza.

E o trasatura societala https://youtu.be/fI1OeMmwYjU?t=566

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate