Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 

Banca Transilvania - opinii , pareri , impresii

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
10711 replies to this topic

#991
Virguros

Virguros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 30.09.2018

 GingisHan2015, on 04 decembrie 2018 - 21:26, said:

Aveti idee, pentru cineva intreb, retragerea de numerar de la ATM Banca Transilvania are comision daca cardul este emis de alta banca, cumva ?
E cam departe pentru doi batrani ATM -ul bancii lor, si au in comuna un ATM Transilvania de pe care retrag sume pentru folos personal, in comuna neexistand POS-uri decat la un Peco .
Magazinele nu au .Inca .Iar pana la oras au vreo 24 de km .
Sa-si faca un cont la ING. Daca vor incasa pensia (minim 700/luna) si fac 1 plata/luna cu cardul, pot sa retraga bani de la orice ATM, al oricarei banci, cu comision ZERO.

#992
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Nu exista nici un ATM in  acea comuna si nici POS . Exista unul doar la o  benzinarie dar nu ai ce cumpara de acolo si nici masina nu au .Nu, nu sunt parintii mei .
Adica exista ATM, dar Transilvania .
Ok .Multam fain .

#993
Virguros

Virguros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 30.09.2018

 Frorn, on 05 decembrie 2018 - 20:52, said:

Și unde sa facă plata aia la ATM?

Sper ca nu e vorba de părinții lui gingisHan, care nu poate sa isi rupă 100 de lei de la gura pentru părinții lui...
Care l au schimbat de rah.. când era mic...

Doar ca exemplu:
Parintii mei, peste 87 ani, au un cont facut la o banca mai ”prietenoasa” din punct de vedere al taxelor, iar plata din contul lor o fac eu, prin internet, din contul online al providerului (provideri: gaz, energie electrica, telefon). E nevoie de datele cardului si de digipass (sau de telefonul mobil asociat contului). Cum sunt si imputernicit pe cont, pot face transferuri, din contul meu de internetbanking, imediat si direct din conturile lor in conturile mele. Le scot apoi banii necesari (de la orice bancomat) si ii inmanez personal. Tot asa, le gestionez si contul de economii - pe care sunt imputernicit. Mai mult, pot urmari online, precis si la zi situatia financiara tocmai ca batranii sa nu intre in necazuri.

Si chiar daca o banca sa zicem ca nu accepta sa te prezinti cu o procura notariala speciala, prin care poti sa intermediezi relatia parintilor cu banca, nu e o idee rea sa o intocmesti in forma autentica, numind conturi, carduri si ce esti abilitat de parinti sa efectuezi in numele lor. In rest, cred ca e doar vorba de imaginatia de a infrange ”legea” kafkiana impusa de banci si sa iti ajuti parintii varstnici.

Nu era decat un inceput de idee, dar, se poate dezvolta. In brainstorming, cele mai interesante solutii sunt dezvoltate de experti, extrase din ideile unor neaveniti. Chiar o solutie proasta a ”gunoierului”  poate dezgrooa o idee latenta din mintea ”expertului”. Vorba ceea din Neverending story: Regatul Fanteziei nu are limite.

#994
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010
La BTPay scrie că am card Visa Electron Pensionari.Si la voi e la fel ? nu are cum sa fiu pensionar la 27 de ani.;))

#995
Virguros

Virguros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 30.09.2018

 andupustiu, on 06 decembrie 2018 - 11:27, said:

La BTPay scrie că am card Visa Electron Pensionari.Si la voi e la fel ? nu are cum sa fiu pensionar la 27 de ani.Posted Image)
Or sti ei ceva!
Poate introduc guvernantii ”saptamana de lucru integral de odihna” si ”pensionarea la limita de varsta” 27 de ani! Dupa un minim de 3,5 ani lucrati, cu posibilitatea ca la cerere si cu aviz medical sa mai lucrezi pana implinesti 30 de ani. :)

 GingisHan2015, on 05 decembrie 2018 - 21:07, said:

Nu exista nici un ATM in  acea comuna si nici POS . Exista unul doar la o  benzinarie dar nu ai ce cumpara de acolo si nici masina nu au .Nu, nu sunt parintii mei .
Adica exista ATM, dar Transilvania .
Ok .Multam fain .
Plata se poate face si prin Direct Debit. Sa zicem, ii ajuta cineva ca din contul lor sa se plateasca factura lor de energie electrica prin DD. Evident, din contul lor. Si iaca 1 plata/luna facuta. Nu ramane decat sa scoata banii de la orice ATM, fie Transilvania.

#996
marian_f

marian_f

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 06.12.2006
O bila neagra pentru BT, inchid conturile daca nu au activitate 6 luni. A patit-o sora mea, si avea vreo 40 lei in cont. Cel mai naspa e ca era pus contul pentru a primi o taxa de prima inmatriculare. M-au sunat azi de la banca sa-mi zica ca trezoreria a trimis banii, dar contul e inchis deci nu-i poate primi.

#997
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Repet a nu stiu cata oara, nu cred ca exista banca mai proasta decat BT.

Comisioane de incasare uriase, comisioane si taxe de administrare pe orice, lucratori care nu au habar de serviciile bancii la care lucreaza, o aplicatie de Home banking din secolul trecut, de la inceputurile internetului, timp de raspuns la reclamatii ce tinde spre infinit samd.

PS.
In aceiasi liga de banci proaste cred ca mai este Raiffeisen (care inca foloseste un token fizic ptr. internet si mobile banking, plus comisioane grase ptr. tot ce faci si ce nu faci), BRD (o banca ce cred ca-si cauta iesirea de pe piata din RO).
Nu vorbesc aici de ciudatenii gen Banca Romaneasca (greceasca), de Pireaus aka First Bank... Despre OTP nu stiu nimic.

Edited by dan_slack, 07 December 2018 - 22:24.


#998
george_c_ro

george_c_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 06.04.2012




Nu stiu la celelalte banci ,dar la Raiffeisen sunt 2 metode pt  autentificare sau pt plati  : cu token si cu amprenta in Smart Mobile; la autentificarea initiala intr-adevar iti trebuie tokenul dar ulterior NU. ( chiar Face ID la cei cu IOS ) .

Edited by george_c_ro, 08 December 2018 - 02:37.


#999
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 andupustiu, on 06 decembrie 2018 - 11:27, said:

La BTPay scrie că am card Visa Electron Pensionari.Si la voi e la fel ? nu are cum sa fiu pensionar la 27 de ani.;))

Ai fost identificat de sistem ca find privitor de Antena 3, de aia.

 dan_slack, on 07 decembrie 2018 - 22:23, said:

Repet a nu stiu cata oara, nu cred ca exista banca mai proasta decat BT.

Comisioane de incasare uriase, comisioane si taxe de administrare pe orice, lucratori care nu au habar de serviciile bancii la care lucreaza, o aplicatie de Home banking din secolul trecut, de la inceputurile internetului, timp de raspuns la reclamatii ce tinde spre infinit samd.


Asta daca vrei bancarizare 100%, fara comisioane, de la o banca romaneasca.
Daca, insa folosesti doar cardul BT ordinar, ca mine, fara internet banking (doar ATM, POS si plati pe net) si fara nicio alta operatiune comisionata, banca nu mai e chiar atat de proasta. Eu 80% din bancarizare o fac in Revolut.

Edited by rosix, 08 December 2018 - 04:42.


#1000
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011

 marian_f, on 07 decembrie 2018 - 19:34, said:

O bila neagra pentru BT, inchid conturile daca nu au activitate 6 luni. A patit-o sora mea, si avea vreo 40 lei in cont. Cel mai naspa e ca era pus contul pentru a primi o taxa de prima inmatriculare. M-au sunat azi de la banca sa-mi zica ca trezoreria a trimis banii, dar contul e inchis deci nu-i poate primi.
Nu cred asa ceva ,la nici o banca nu cred ca iti inchide contul asa fara
acordul tau.Am avut cont la Transilvania nefolosit ani de zile, si nu
mi l-a inchis nimeni,era perfect nefunctional.
De fapt o sa rectific putin ,acum nu stiu poate depinde de cont daca ai comisioane
mari de administrare lunare ,cont Gold,sa ti-l inchida.

#1001
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006

 rosix, on 08 decembrie 2018 - 04:40, said:

Daca, insa folosesti doar cardul BT ordinar, ca mine, fara internet banking (doar ATM, POS si plati pe net) si fara nicio alta operatiune comisionata, banca nu mai e chiar atat de proasta. Eu 80% din bancarizare o fac in Revolut.
Rosix,
Tu glumești, nu-i asa?!
Adică in secolul XXI sa nu (mai) folosim internet și mobile baking?!
Sa ne întoarcem la ordinele de plată pe suport de hârtie, la micile token-uri fizice, la cozile de la ghișeele băncilor?!
Eu nu prea îți voi urma sfaturile.
Ma descurc foarte bine cu ING, iar ca backup Libra Bank.
Chiar și BCR e la sute de ani înaintea Băncii Transilvania...

Off topic:
Dar stai, tu ne recomanzi Revolut :-)
Asta e o bancă nouă, sau o Cooperativa de credit, sau un fel de PayPal... sau un Bitcoin?

Have fun.

Edited by dan_slack, 08 December 2018 - 10:54.


#1002
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010
E posibil să-l închida daca nu ai activitate pe el , sa nu folosești internet Banking ,sa nu folosești cardul , sa nu primești bani deloc în 6 luni sau daca ai contul pe minus.Sau chiar dacă nu nu ți-ai actualizat datele în sistem , trebuia să primească o scrisoare de la banca înainte cu o luna să-i spună că i se închide contul.

Edited by andupustiu, 08 December 2018 - 12:27.


#1003
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Funny story, am aplicat de BF pentru două oferte. Flying Blue Premium și online / mobile  banking gratuit pe vieață (sic!). Aveam la ei un cont cam de un an, uitasem total de el, complet nefolosit. Încă era acolo.
Nu știu cum de la alții se închid așa fără nicio înștiințare.

#1004
Virguros

Virguros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 30.09.2018
Unele banci considera un cont inactiv in anumite conditii: sold sub o anumita limita, rulaj mic sau nefolosit un interval de timp. Sa zicem de la 6 luni la 12 luni. Initial te pot comisiona mai mult pentru contul 'inactiv' iar ulterior, il inchid automat. Asa facea si BancPost.

Cert este ca niciunei banci nu-i convine sa detina in portofoliu conturi care nu-i aduc bani din comisioane. Toate au politici mai mult sau mai putin camuflate prin care descurajeaza titularii cu astfel de conturi.
Conturile 'adormite', sa zicem ale decedatilor despre care mostenitorii nu stiu nimic (ma refer la conturi) pot astfel, fie prin comisionare, amendare etc. sa ajunga la sold 0 si sa intre treptat in patrimoniul bancii.

Banuiesc. Nu stiu sigur, ca nu lucrez in domeniu.

https://intreb.banca...esc-o-perioada/
https://forum.softpe...-ultimii-3-ani/

Edited by Virguros, 08 December 2018 - 18:50.


#1005
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,203
  • Înscris: 08.12.2006

 Virguros, on 08 decembrie 2018 - 18:37, said:

Cert este ca niciunei banci nu-i convine sa detina in portofoliu conturi care nu-i aduc bani din comisioane. Toate au politici mai mult sau mai putin camuflate prin care descurajeaza titularii cu astfel de conturi.

Asta e o fabulatie personala a ta...sau cum?

Si daca eu detin 20 de conturi cu comisionae 0 pe linie....? Exsita asemenea conturi si carduri in Romania, da. Ce ar trebui sa faca banca, chiar daca eu rulez bani prin aceste conturi? sa mi le inchida ca tot ei nu imi iau conisioane le ele?

Edited by cuculea, 09 December 2018 - 17:24.


#1006
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 06.04.2005
E o prostie sa iti inchida contul daca ai bani in el iar prin diverse tertipuri sa isi insuseasca acei bani. Daca e contul pe 0 atunci poate ca ar fi o explicatie dar cu bani in el....

#1007
Virguros

Virguros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 30.09.2018

 cuculea, on 09 decembrie 2018 - 17:22, said:

Asta e o fabulatie personala a ta...sau cum?

Si daca eu detin 20 de conturi cu comisionae 0 pe linie....? Exsita asemenea conturi si carduri in Romania, da. Ce ar trebui sa faca banca, chiar daca eu rulez bani prin aceste conturi? sa mi le inchida ca tot ei nu imi iau conisioane le ele?
Fabulatie.
Nu! Ar trebui sa mai atraga clienti cu cate 40 de conturi cu comisioane 0.
Evident, ar fi in avantaj.
Si tot evident, sa nu le inchida. Sa le gestioneze gratuit pana la 'meteoritul cel mare'.

#1008
george_c_ro

george_c_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 06.04.2012
conturile se inchid dupa a anumita perioada de inactivitate ( 6 luni , 1 an ) si daca soldul este 0; la fel cardurile neutilizate nu se mai reinoiesc automat la expirare

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate