Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 

Banca Transilvania - opinii , pareri , impresii

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
10711 replies to this topic

#10621
danutz-plusplus

danutz-plusplus

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.12.2020

View PostMELODY, on 13 aprilie 2024 - 22:44, said:

ING business, m-am jucat recent pe el, pare ok. Interfata simpla, dar intuitiva.

BT - ii am de cel putin 10 ani... anul trecut am revenit pe Raiffeisen ca principal.
Nu mai suport Bt-ul, are 3 aplicatii, una mai idioata ca alta, oricat feedback le-am dat, nu s-a schimbat  nimic.

Plus comisioane la orice in BT, inclusiv la incarcari, am avut si gold si platinum la BT... le-am trecut inapoi in standard si am facut premium la Raiffeisen.
Aplicatia raiffeisen are o interfata care imi place foarte mult.

Merci pt input.
Ce modalitati de autentificare si autorizare a tranzactiilor suporta Raiffeisen?

#10622
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016
Ca experienta pentru persoana fizica, incomparabil mai proasta ca ING.
Am vrut sa resetez parola la BT24, nu am putut din site-ul web, ma punea sa merg in agentie. WTF ?!?!
Am insistat pe sectiunea de chat, din care, apropo, cu greu ajungi la un operator, si am reusit resetarea prin BT Pay, dupa o identificare. Mi-a mancat ceva timp si nervi toata aceasta treaba.
Personal, NU RECOMAND aceasta banca. IT-ul lor si politicile lor mi se par foarte tampite, tot mai tampite de la an la an.

De comisioane nu mai zic...

#10623
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,684
  • Înscris: 21.03.2005

 Magicwisewolf, pe 15 aprilie 2024 - 09:42, a scris:

Am vrut sa resetez parola la BT24, nu am putut din site-ul web, ma punea sa merg in agentie. WTF ?!?!
Idem, scrie pe site-ul lor pe interfata Bt24 sa mergi in agentie... idioti!

 Magicwisewolf, pe 15 aprilie 2024 - 09:42, a scris:

Personal, NU RECOMAND aceasta banca. IT-ul lor si politicile lor mi se par foarte tampite, tot mai tampite de la an la an.

De comisioane nu mai zic...
Asa este, eu tot am senzatia ca au externalizat catre indieni dezvoltarea de aplicatii...

Mi-e greu sa cred ca clujenii sunt atat de batuti in cap...

Apropo, sa vezi "salt bank" - alta idiotenie marca Banca Translivania. Sa vezi ce aplicatie idioata, reclama, interfata greoaie, ar vrea probabil sa fie o alternativa la Revolut, dar nu e nici pe departe...

#10624
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,684
  • Înscris: 21.03.2005
As vrea sa activez BT24 pe mobil.
Dupa mesajul care apare (atasat) sa mai zica cineva ca aia din Cluj nu-s indieni get-beget.

Attached Files



#10625
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,676
  • Înscris: 13.03.2005
BT24 e aplicatia veche... foloseste neoBT

#10626
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 13.12.2006

Vizualizare mesajMELODY, pe 15 aprilie 2024 - 18:33, a scris:

As vrea sa activez BT24 pe mobil.
Dupa mesajul care apare (atasat) sa mai zica cineva ca aia din Cluj nu-s indieni get-beget.

oare de ce am citit in gand cu accent indian ?Posted image

#10627
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,684
  • Înscris: 21.03.2005

 wertyck, pe 15 aprilie 2024 - 18:48, a scris:

BT24 e aplicatia veche... foloseste neoBT
Le am pe ambele... 3. :D
Dar am reinstalat OS-ul pe telefon si a trebuit sa reactivez BT24. Nici pana acum nu  rezolvat...
Noroc ca e secundara aplicatia... am mutat penRaiffeisen de anul trecut.
Doar ca in BT24 vad niste informatii legate de cardul de credit pe care nu le vad in NeoBT. De asta zic (si reper) ca sunt niste aplicatii idioate.
Cand am instalat NeoBT acum ceva timp chiar am crezut ca au venit cu ceva nou si bun... dar nu e asa.
Daca ma uit la Raiffeisen SmartMobile - o placere. Cand vad aplicatiile BT - a inceput deja sa ma scarbeasca. Mai am nitel sa le trag pe dreapta definitiv, momentan mai sunt de acoperit niste cheltuieli in rate, apoi scap de aplicatiile BT definitiv.

Nu poti sa faci search in NeoBT dupa key words dinamic, trebuie musai sa selectezi o perioada si sa bagi un cuvant cheie... daca nu ai gasit, pa.
In Raiffeisen Mobile si in George BCR scrii cuvantul cheie sau suma si cauta automat in tot istoricul respectiv, indiferent de perioada. Si ai search box-ul direct vizibil, nu trebuie sa apesi "filtre-perioada-ambele-description" ca la BT. Nu prea mai am cuvinte de cat de nasol este NeoBT.
Pe de alta parte, mai bine asa. Am avut obiect de comparatie si sunt incantat ca am scapat de comisionul lor de incasare...
La cate incasari am avut pe Revolut si pe Raiffeisen in ultimul an, ca ma ocup de niste chestii la scoala, m-ar fi curatat de bani BT-ul. Cred ca pe putin 1500ron mi-ar fi luat din comisioane... am peste 300 de tranzactii de incasare

Pe cand asa, ma joc intre Revolut si Raiffeisen fara absolut nici un comision.

Si oricat incerc dupa ce intru in zece meniuri la BT/NeoBT sa aranjez conturile intr-o anumite ordine pe dashboard, nu merge. Le-am dat feedback, printscreen, nimic. Probabil indienii nu stiu prea bine limba romana.
La Raiffeisen, tii apasat pe un cont si il muti apoi in sus sau in jos, elegant.

Edited by MELODY, 16 April 2024 - 05:52.


#10628
danutz-plusplus

danutz-plusplus

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.12.2020
Am inteles bine ca Raiffeisen au aplicatia lor de OTP/token, pt autentificare si autorizare a tranzactiilor? Au dat ceva semn ca vor sa renunte la ea?
Legat de comisioane, am vazut bine ca Raiffeisen i-a comision de 1% pt retragere numerar de la propriile bancomate? Si parca 1.5% de la bancomatele altor banci?
Tot ce mai trebuie sa aflu ii gradul de suport pe care il au in Cluj. Ca parca nu am vazut acelasi nr de filiale ca alte banci.

Edited by Dany_Darke, 16 April 2024 - 15:47.


#10629
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,835
  • Înscris: 01.09.2006
La BT nu ai comision la incasare cu abonament Salut si incasari de 300 de lei pe luna. Se vede ce priceput esti ...

Eu nu am remarcat nimic in plus la BT24. Dimpotriva, are lucruri in minus, cel putin la partea cu fonduri de investitii e praf ...

#10630
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,975
  • Înscris: 24.04.2013
Lucruri in minus la NeoBT fata de BT24, din cele ce imi amintesc acum si ma intereseaza:
  • Toate editarile (ce salvezi in PDF), cu exceptia extraselor de cont care sunt la fel, in NeoBT sunt o MIZERIE. Nu dezvolt ideea ca ma enervez.
  • In NeoBT nu poti salva o stare financiara (minim: lista conturilor - toate, de toate felurile - cu identificare si sold). Sa stiu ce averiPosted image am depozitat in aceasta banca.
  • In NeoBT nu exista extrase zilnice pentru contul de economii. Logica acestei limitari imi scapa…
  • Limbajul de turma neprofesional pe care il foloseste NeoBT.
Hai sa zic si ce este in plus (tot din amintiri), dar acestea nu tin cu nimic de noua interfata si puteau fi usor adaugate in BT24:
  • Deschiderea de depozite la termen de peste 1 an.
  • Deschiderea unui cont de economii. (Operatiuni cu acest cont se pot face in ambele.)
(Mentionez ca nu am mai verificat recent prin BT24 daca au adaugat si acolo aceste lucruri.)

Edited by sags, 16 April 2024 - 10:06.


#10631
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

View PostMELODY, on 15 aprilie 2024 - 18:33, said:

As vrea sa activez BT24 pe mobil.
Dupa mesajul care apare (atasat) sa mai zica cineva ca aia din Cluj nu-s indieni get-beget.

Lipseste Sir
Posted Image

#10632
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,684
  • Înscris: 21.03.2005

 sags, pe 16 aprilie 2024 - 10:05, a scris:


Lucruri in minus la NeoBT si la  BT24

Doar 3 lucruri lipsesc, interfata grafica, optiunile si functionalitatile de la Raiffeisen SmartMobile, de la George BCR si de la Revolut.

In rest sunt "to the be the best" :D

3... vorba lui Adi Despot

Edited by MELODY, 16 April 2024 - 22:19.


#10633
flor80

flor80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 29.05.2005
Am primit update la btpay. Au adaugat tab pt credite.
Cred ca btpay o sa fie app-ul de baza la BT.

#10634
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,975
  • Înscris: 24.04.2013
Au trimis zilele acestea notificare ca se schimba Contractul cadru. Bineinteles ca nici acum nu au avut bunul simt sa includa un sumar cu modificarile, practic esti obligat sa compari 70+ pagini de text ca sa intelegi depre ce e vorba. Daca a facut cineva deja aceasta comparatie, ar fi util sa posteze aici ce s-a schimbat.

@flor80: In mai sus mentionatul Contract cadru exista un capitol intreg pentru NeoBT. BT Pay apare si ea amestecata cu celelalte clauze in capitolul despre carduri, nu ca aplicatie de internet banking. Chiar nu inteleg unde vor sa ajunga. Au practic 5 (cinci) aplicatii de internet banking; sa nu mai zic ca pentru Salt(im)Bank nu au adaptat nici una din acestea ci au lansat una separata…

Edited by sags, 19 April 2024 - 07:27.


#10635
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,059
  • Înscris: 02.09.2005
cum adica sa adapteze o aplicatie care e pentru clientii bt si sa fie folosita de alti clienti?

#10636
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,676
  • Înscris: 13.03.2005

Vizualizare mesajsags, pe 19 aprilie 2024 - 07:25, a scris:


@flor80: In mai sus mentionatul Contract cadru exista un capitol intreg pentru NeoBT. BT Pay apare si ea amestecata cu celelalte clauze in capitolul despre carduri, nu ca aplicatie de internet banking. Chiar nu inteleg unde vor sa ajunga. Au practic 5 (cinci) aplicatii de internet banking; sa nu mai zic ca pentru Salt(im)Bank nu au adaptat nici una din acestea ci au lansat una separata…

Incurci borcanele.
SaltBank e banca separata, deci aplicatie separata, chiar daca actionarii sunt cei de la BT.

#10637
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,975
  • Înscris: 24.04.2013
Imi pare destul de sigur ca acestea 3 com.provisionpay.softpos.cecbank, com.provisionpay.alphaphonepos, com.provisionpay.softpos.otpbank au o aceeasi baza, personalizata pentru fiecare banca in parte. Din putinul care se vede, aplicatia de la Salt Bank nu pare a partaja ceva cu vreuna din cele 5 aplicatii de internet banking ale BT. La asa ceva ma refer.

OT:
Iar in legatura cu Salt Bank ca fiind o banca separata: iar nu mai inteleg nimic din ce vor cu ea. Cand au cumparat Idea::Bank au trecut (fortat) clientii la BT. Parea ca vor sa integreze cele 2 banci. Intre timp s-au razgandit si au rebotezat Idea::Bank in Salt(im)BankUn circ digital marca BT’, pastrand-o ca banca separata.

#10638
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,016
  • Înscris: 21.02.2022
Daca te deloghezi din BT Pay si NeoBT pierzi cardul virtual?!
LE
L-am gasit...

Edited by echoshoworacle, 19 April 2024 - 18:46.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate