Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

De ce nu se sarbatoreste ziua nationala a Romaniei pe 10 mai asa cum ar trebui?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
41 replies to this topic

Poll: Ziua Nationala (15 member(s) have cast votes)

Cand ar trebui sa celebram ziua nationala?

  1. 10 mai (10 votes [66.67%] - View)

    Percentage of vote: 66.67%

  2. 1 decembrie, dar ca ziua unirii cu Transilvania si Banat , asa cum ar trebui sa fie corect (5 votes [33.33%] - View)

    Percentage of vote: 33.33%

Vote

#19
gamerxgambler

gamerxgambler

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 560
  • Înscris: 10.09.2015
Daca Ponta ajungea presedinte , sigur  promulga  ca 7 aprilie sau 1 mai   sa devina zile nationale.


View PostVelaxa, on 28 noiembrie 2015 - 12:37, said:

Mie sincer îmi place că este pe 1 Decembrie,  tot timpul așteptam Sf. Andrei și 1 Decembrie pentru că știam că de atunci începe atmosfera de Crăciun Posted Image
Mda, de ce sa nu facem 30 noiembrie, sarbatoarea Sf. Andrei ca  zi nationala , ca la irlandezi cu Sf. Patrick?

Edited by gamerxgambler, 28 November 2015 - 12:49.


#20
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Pentru că motive. Eu zic să facem ziua națională de Ignat :D Să fim originali

#21
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010

View Postgamerxgambler, on 28 noiembrie 2015 - 12:36, said:

Unirea tuturor romanilor intr-un singur stat s-a desfasurat de-a lungul unui an, caz in care si  27 martie si  15 noiembrie trebuiau declarate zile nationale. Si nici nu mai e valabil argumentul tau  cu " unirea tuturor romanilor intr-un singur stat"   pentru ca nu are cum sa fie ziua nationala a tuturor romanilor din moment ce Basarabia e separata de Romania de vreo 7 decenii si de vreo 2 decenii e Republica Moldova.
Semnificaţia Zilei Naţionale stă în sufletul oamenilor, nu în date, statistici, chiţibuşăreli. Tu cînd te simţi mai mîndru că eşti român, că ai realizat ceva ca naţie pe pămîntul şi în istoria asta, de 10 mai sau de 1 Decembrie ? (şi nu te gîndi la soare, iarbă verde, mici şi bere, pentru că dacă în asta stă „sentimentul naţional”, atunci luptă-te mai departe pentru 10 mai).

Edited by stormwatch, 28 November 2015 - 12:45.


#22
gamerxgambler

gamerxgambler

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 560
  • Înscris: 10.09.2015

View Poststormwatch, on 28 noiembrie 2015 - 12:44, said:

Semnificaţia Zilei Naţionale stă în sufletul oamenilor
Aiureli


Quote

nu în date, statistici, chiţibuşăreli.
Uite ca germanii  si americanii iau in calcul astea.


Quote

Tu cînd te simţi mai mîndru că eşti român, că ai realizat ceva ca naţie pe pămîntul şi în istoria asta, de 10 mai sau de 1 Decembrie ?  
Ma doare in paispe de tara asta, de nationalism , patriotism & shiet, pe mine ma intereseaza doar faptul ca romanii sunt asa de inapti ca sarbatoresc  o unire perceputa   eronat   si care nu s-a mentinut pe deplin pe termen lung  (din nou, ma refer la Basarabia)........cand in realitate, pe 10 mai , romanii au  realizat ceva ca natie in istoria planetei asteia

Edited by gamerxgambler, 28 November 2015 - 12:51.


#23
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

View Postgamerxgambler, on 28 noiembrie 2015 - 12:19, said:

Pentru ca romanii percep aiurea istoria, cum ca pe 1 decembrie s-a facut Marea Unire cand in realitate s-a desfasurat pe parcursul anului 1918.  
Nu ca as fii maghiar si pentru autonomia Tinutului Secuesc si m-as oftica ca Transilvania nu a ramas Ungariei, adica serios, in era globalizarii mi s-ar parea aiurea sa mai ai frustrari nationaliste.  Pentru mine, tara mea e proprietatea pe care o detin.

Pai, pe 10 mai sarbatoream votarea   independentei in 1877 si incoronarea lui Carol in 1881

"Romanii percep aiurea istoria" Tu ce esti? Miezul aflat departe de romani, transmiti de undeva de pe Marte? Ce haiosi sunteti voi, astia "io contra intregii lumi".

Esti constient ca si data de 10 mai reprezinta incununarea / desavarsirea unor procese anterioare? Pe considerentul asta al tau nu am mai sarbatori nimic sau daca am face-o ar dura sarbatoarea 10 luni.



De unde le scoti? Ca "nu esti tu" cu temele astea.

#24
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View Postgamerxgambler, on 28 noiembrie 2015 - 12:19, said:

Pentru mine, tara mea e proprietatea pe care o detin.
si atunci ce te freaca grija de proprietatea altora.
sezi binisor la tine in cutia proprietate personala si vezi-ti de destinul ei luminos.

#25
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010

View Postgamerxgambler, on 28 noiembrie 2015 - 12:49, said:

in realitate, pe 10 mai , romanii au  realizat ceva ca natie in istoria planetei asteia
Eşti tu sigur-sigur ?

Tu ştii în ce condiţii şi-a declarat România independenţa, pe 10 mai ? Ştii că mai întîi au aşteptat românaşii să ajungă trupele ruseşti la Tîrgovişte ca să aibă curajul să-şi declare independenţa ?

Ştii că rusnacii ar putea pretinde, la o adică că ei ne-au eliberat de turci ? Pentru că Carol cam era s-o ia pe coajă de la ruşi (s-a refugiat peste Olt), cînd era cît pe ce să nu mai plece ruşii din Ţările Române (cu tot ajutorul dat de români ruşilor contra turcilor). Dar deh, asta nu se mai zice la şcoala românească.

#26
gamerxgambler

gamerxgambler

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 560
  • Înscris: 10.09.2015

View PostBlueKing-69, on 28 noiembrie 2015 - 12:50, said:

"Romanii percep aiurea istoria" Tu ce esti? Miezul aflat departe de romani, transmiti de undeva de pe Marte? Ce haiosi sunteti voi, astia "io contra intregii lumi".




Care e problema ta faptul ca studiez si percep istoria la modul obiectiv. Si da, ca sa studiezi istoria obiectiv, trebuie sa te porti ca un extraterestru.

Quote



Esti constient ca si data de 10 mai reprezinta incununarea / desavarsirea unor procese anterioare? Pe considerentul asta al tau nu am mai sarbatori nimic sau daca am face-o ar dura sarbatoarea 10 luni.
Foarte constient, asa cum si americanii au avut pe 4 iulie desavarsirea unor  procese anterioare . Asa , si?

Daca vrei sa stii, si Unire  cu Transilvania de pe 1 decembrie  a fost de fapt desavarsirea unor procese anterioare.  

Asa ca ma intreb de unde le scoti tu?

View Poststormwatch, on 28 noiembrie 2015 - 12:56, said:

Eşti tu sigur-sigur ?

Tu ştii în ce condiţii şi-a declarat România independenţa, pe 10 mai ? Ştii că mai întîi au aşteptat românaşii să ajungă trupele ruseşti la Tîrgovişte ca să aibă curajul să-şi declare independenţa ?

Ştii că rusnacii ar putea pretinde, la o adică că ei ne-au eliberat de turci ? Pentru că Carol cam era s-o ia pe coajă de la ruşi (s-a refugiat peste Olt), cînd era cît pe ce să nu mai plece ruşii din Ţările Române (cu tot ajutorul dat de români ruşilor contra turcilor). Dar deh, asta nu se mai zice la şcoala românească.



Stiu foarte bine ca rusii i-au sprijinit pe romani care serveau in  razboiul lor cu turcii  drept carne de tun.......
.....asa cum si tu ar trebui sa stii ca cu sprijinul Antantei au putut romanii sa realizeze Marea Unire pe parcursul anului 1918.



Oricum ar fi, votarea  independentei pe 10 mai 1877 mi se pare mult mai decisiva decat desavarsirea unei unificari pe 1 decembrie 1918.  Dar nah, romanii prefera ziua in care au avut si ei teritoriu MARE, ca la ei, cantitatea e cea mai importanta.Si cred ca si tie iti place avand in vedere ca ai marit aiurea o fraza  de zici ca sunt chior.


Quote


sezi binisor la tine in cutia proprietate personala si vezi-ti de destinul ei luminos.

Idei fixe si putine ca oricare fan al maresalului  Antonescu, dar  si cu nesimtire nelimitata.
Ai report+un loc binemeritat pe lista mea de ignore.

Edited by gamerxgambler, 28 November 2015 - 13:07.


#27
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010

View Postgamerxgambler, on 28 noiembrie 2015 - 12:57, said:

Oricum ar fi, votarea  independentei pe 10 mai 1877 mi se pare mult mai decisiva decat desavarsirea unei unificari pe 1 decembrie 1918.  Dar nah, romanii prefera ziua in care au avut si ei teritoriu MARE, ca la ei, cantitatea e cea mai importanta.Si cred ca si tie iti place avand in vedere ca ai marit aiurea o fraza  de zici ca sunt chior.
Mă, eu ţi-am mai zis că degeaba ai citit sau ai făcut istorie, dacă nu ştii să interpretezi (să înţelegi) nişte fenomene din spatele datelor şi faptelor.

Fără adunarea aia de 100.000 de oameni de la 1 Decembrie, unirea Transilvaniei cu România ar fi fost infinit mai greu de realizat,  (mai bagă un report) pentru că n-ar fi avut ce dovezi aduce Brătianu şi pe urmă Vaida Voievod că românii transilvăneni chiar voiau unirea cu România. Aşa cum s-a văzut chiar atunci în timpul Unirii, cînd Maniu n-a fost de acord cu condiţiile unificării, ungurii aveau atu-uri mai bune în a păstra Transilvania (mă rog, sub o formă de autonomie) decît românii.

#28
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,501
  • Înscris: 19.04.2009

View Poststormwatch, on 28 noiembrie 2015 - 13:13, said:

Mă, eu ţi-am mai zis că degeaba ai citit sau ai făcut istorie, dacă nu ştii să interpretezi (să înţelegi) nişte fenomene din spatele datelor şi faptelor.

Fără adunarea aia de 100.000 de oameni de la 1 Decembrie, unirea Transilvaniei cu România ar fi fost infinit mai greu de realizat,  (mai bagă un report) pentru că n-ar fi avut ce dovezi aduce Brătianu şi pe urmă Vaida Voievod că românii transilvăneni chiar voiau unirea cu România. Aşa cum s-a văzut chiar atunci în timpul Unirii, cînd Maniu n-a fost de acord cu condiţiile unificării, ungurii aveau atu-uri mai bune în a păstra Transilvania (mă rog, sub o formă de autonomie) decît românii.



Mda...acum de pare rau :(

#29
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

View PostBlueKing-69, on 28 noiembrie 2015 - 12:50, said:

Esti constient ca si data de 10 mai reprezinta incununarea / desavarsirea unor procese anterioare? Pe considerentul asta al tau nu am mai sarbatori nimic sau daca am face-o ar dura sarbatoarea 10 luni.

Daca nu te-ai agita la acest mod ai realiza ca subliniam doar aberatia / eroarea ta din prima postare.
Nu poti fi consecvent in lumea reala? Este chiar arma ta.

Nu poti fi obiectiv, mai ales pe subiecte de istorie si cand iei de nu se stie unde niste idei dubioase facandu-te avocatul lor.

View Postgamerxgambler, on 28 noiembrie 2015 - 11:34, said:

Cat de stupid poti sa fii sa celebrezi Marea Unire  pe 1 decembrie cand Unirea s-a realizat pe parcursul anului 1918 ?   Nici nu ar trebui sa existe in istoriografia romaneasca  termenul acesta de "Marea Unire" pentru ca unirea s-a realizat pe parcursul unui an, si nu intr-o singura zi.

View Postgamerxgambler, on 28 noiembrie 2015 - 12:57, said:

Foarte constient, asa cum si americanii au avut pe 4 iulie desavarsirea unor  procese anterioare . Asa , si?

Daca vrei sa stii, si Unire  cu Transilvania de pe 1 decembrie  a fost de fapt desavarsirea unor procese anterioare.  

Pe considerentul asta nu ar trebui sa existe nici o zi nationala.
Dracu', cum sa nu te duca creierasul atat cat sa pricepi ca zilele astea sunt niste conventii si sunt legate de un eveniment cu rol de simbol (moartea cuiva, o semnare, o intronare...), nu de un proces.
De aici incolo, fiecare cu opinia lui despre care astfel de conventie este mai mult sau mai putin legitima / corecta...

Edited by BlueKing-69, 28 November 2015 - 13:22.


#30
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007

View Postgamerxgambler, on 28 noiembrie 2015 - 12:19, said:

Pentru mine, tara mea e proprietatea pe care o detin.
ce tare esti, cetateni, gamerxgambler si-a declarat suveranitatea online Posted Image
urmatorul pas e sa semnezi tratate cu vecinii, te declari presedinte
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/I4k72-kggdo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by >ficus, 28 November 2015 - 13:29.


#31
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

View Postgamerxgambler, on 28 noiembrie 2015 - 12:57, said:

Care e problema ta faptul ca studiez si percep istoria la modul obiectiv.    
Iarta-ma, este patologic.

Nu ar fi fost nimic daca ai fi postat pe aria Fun sau altele. Aici s-ar fi impus si nitica ratiune.

#32
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View Postlex404, on 28 noiembrie 2015 - 13:20, said:




Mda...acum de pare rau Posted Image

Nici nu mă așteptam să spui altceva. Și vă mirați de ce fac mișto de cătunul vostru austro-ungar.

#33
valdan71

valdan71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.01.2006

View PostBursul, on 28 noiembrie 2015 - 11:47, said:

Pe mine ma doare undeva daca e pe 10 Mai sau pe 1 Decembrie.
Atat timp cat se da zi libera mi-e indiferenta ziua nationala, cam asta ar fi diferenta dintre 10 Mai si 1 Decembrie.

Nu, e important sa fie "lipita" de alta zi libera (cum e acum cu Sf. Andrei).
Si sa nu cada sambata sau duminica.
PS Deci sintetizand: sa fie lipita intr-o parte cu un weekend si in cealalta
cu un sfant, asta-i proiectul meu.
PPS Si sa fie doua zile nationale, una dupa alta, ca sa te poti reface.

Edited by valdan71, 28 November 2015 - 13:38.


#34
gamerxgambler

gamerxgambler

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 560
  • Înscris: 10.09.2015

View Poststormwatch, on 28 noiembrie 2015 - 13:13, said:

Fără adunarea aia de 100.000 de oameni de la 1 Decembrie, unirea Transilvaniei cu România ar fi fost infinit mai greu de realizat,  
  • Nu-ti faci opinile mai credibile  daca maresti  fondul de marime a textului....nu sunt chior totusi.

  • Daca tu crezi ca multimea aia de oameni care s-au adunat la Alba Iulia a desavarsit  unirea, inseamna ca  tu ai lipsa acuta de cunostinte istorice si ca ar trebui sa nu mai port nicio conversatie cu dumneata . Nu datorita multimii care s-a adunat la Alba Iulia ,  ci datorita faptului ca am intrat in razboi alaturi de tabara victorioasa, Antanta,  care avea interesul ca Puterile Centrale sa fie slabite si sa piarda teritorii , datorita diplomatilor   si pentru ca totodata, romanii au profitat de colapsul  imperiilor austro-ungar si cel rus.  Serios, vii cu niste texte patrioretarde imbecile.....auzi la tine......fara pleava aia de 100 000, unirea cu Transilvania ar fi fost mai dificil de realizat.

View PostBlueKing-69, on 28 noiembrie 2015 - 13:21, said:

zilele astea sunt niste conventii si sunt legate de un eveniment cu rol de simbol (moartea cuiva, o semnare, o intronare...), nu de un proces.

N-am negat nicaieri ca proclamarea independentei Romaniei   a fost un proces.  


Dar din perspectiva momentelor simbolice si decisive,  votarea independentei pe 10 mai 1877 e mai decisiva decat unirea cu Transilvania pe 1 decembrie 1918  si PUNCT.

Edited by gamerxgambler, 28 November 2015 - 13:45.


#35
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

View Postxmanyacs77, on 28 noiembrie 2015 - 11:52, said:

Ar fi bine ca ziua nationala a Romaniei sa fie sarbatorita pe 10 mai.....Posted Image

E si ziua ta de nastere?

#36
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Daca sint mai multe propuneri pentru ziua nationala nu se pot adopta toate si sa avem liber de fiecare?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate