Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Victima unui accident rutier

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#55
hszb95

hszb95

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 20.08.2015

 sfantu.dracu, on 27 noiembrie 2015 - 20:48, said:

Nu cunosc tinicheaua ta, dar julitura am avut-o la una comparabilă cu asta pe care o vaiți tu. Cam aceeași perioadă și aceeași clasă.

Nu ți-a ieșit ironia.

In acest caz, iti multumesc pentru ajutor! Depind si altele nu doar perioada si clasa... te rog sa ma corectezi daca gresesc.

#56
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,174
  • Înscris: 28.06.2005

 hszb95, on 27 noiembrie 2015 - 20:52, said:

In acest caz, iti multumesc pentru ajutor! Depind si altele nu doar perioada si clasa... te rog sa ma corectezi daca gresesc.
Exact. De catalogul lor.
Și renunță la ironie. Nu mă impresionează.

#57
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Pana in ianuarie se calcula valoarea unei masini dupa niste tabele destul de corecte. Am inteles ca acum s-a schimbar metoda si se ia in considerare (nu stiu daca NUMAI sau SI) valoarea masinii pe piata. Tinand cont ca marea majoritate sunt vandute de samsari care dau kilometri inapoi, le iau de cazaturi si le fetuiesc, valoarea despagubirii a scazut.

#58
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,174
  • Înscris: 28.06.2005

 Bogdansv1, on 27 noiembrie 2015 - 20:59, said:

Pana in ianuarie se calcula valoarea unei masini dupa niste tabele destul de corecte. Am inteles ca acum s-a schimbar metoda si se ia in considerare (nu stiu daca NUMAI sau SI) valoarea masinii pe piata. Tinand cont ca marea majoritate sunt vandute de samsari care dau kilometri inapoi, le iau de cazaturi si le fetuiesc, valoarea despagubirii a scazut.
Despre care ianuarie vorbești?

#59
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Anul acesta... cred ca s-a scris si pe forum, kos_funny daca nu ma insel, el este implicat in lucrul cu despagubirile asa ca stie ce vorbeste.

#60
hszb95

hszb95

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 20.08.2015
Probabil ca se mai iau in considerare si unele imbunatatiri/piese schimbate pe care le pot dovedi cu bonul fiscal primit de la service. Gresesc?

#61
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Nu. Uite articolul:

Art. 52. – (1) Valoarea vehiculului la data producerii accidentului se stabileşte
pa baza valorilor de piață ale unor vehicule de aceeași marcă, tip, model, caracteristici
tehnice și dotări, an de fabricație, având un parcurs în kilometri şi o stare de întreţinere
comparabile.

(2) Valoarea de piață a unui vehicul se stabilește pe baza sistemelor de
specialitate pentru evaluarea vehiculelor înmatriculate permanent în România, precum
şi în baza oricăror documente prezentate de către partea prejudiciată în dovedirea
prejudiciului suferit.
(3) În cazul vehiculelor înmatriculate în alte state sau a celor care nu sunt
înmatriculate permanent în România, valoarea vehiculului la data producerii
accidentului se stabileşte pe baza valorilor de piață din statul în care vehiculul este sau
22
a fost ultima dată permanent înmatriculat, precum şi în baza oricăror documente
prezentate de către partea prejudiciată în dovedirea prejudiciului suferit.

http://www.asfromani...nte-de-vehicule

Sa nu ma intrebati cum se aplica sau daca s-a aplicat, nu sunt jurist.

#62
hszb95

hszb95

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 20.08.2015

 Bogdansv1, on 27 noiembrie 2015 - 21:11, said:

Nu. Uite articolul:

Art. 52. – (1) Valoarea vehiculului la data producerii accidentului se stabileşte
pa baza valorilor de piață ale unor vehicule de aceeași marcă, tip, model, caracteristici
tehnice și dotări, an de fabricație, având un parcurs în kilometri şi o stare de întreţinere
comparabile.

(2) Valoarea de piață a unui vehicul se stabilește pe baza sistemelor de
specialitate pentru evaluarea vehiculelor înmatriculate permanent în România, precum
şi în baza oricăror documente prezentate de către partea prejudiciată în dovedirea
prejudiciului suferit.
(3) În cazul vehiculelor înmatriculate în alte state sau a celor care nu sunt
înmatriculate permanent în România, valoarea vehiculului la data producerii
accidentului se stabileşte pe baza valorilor de piață din statul în care vehiculul este sau
22
a fost ultima dată permanent înmatriculat, precum şi în baza oricăror documente
prezentate de către partea prejudiciată în dovedirea prejudiciului suferit.

http://www.asfromani...nte-de-vehicule

Sa nu ma intrebati cum se aplica sau daca s-a aplicat, nu sunt jurist.
Multumesc pentru info.
Daca prin despagubire imi pot lua o masina asemanatoare, cu plusuri si minusuri.... as fi mega multumit. De cele mai multe ori firmele de asigurari te despagubesc doar cu 75% din valoarea totala, sau chiar cu mai putin.

#63
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
75% din valoare si iti ramane epava pe care o poti valorifica. Daca o dai la dezembrari, obtii maxim 3.000 lei (aici vorbesc din experienta personala).

#64
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

 Bogdansv1, on 27 noiembrie 2015 - 20:27, said:


Sunatul la 112 este reglementat, nu poti suna pentru orice. Exemplu des intalnit pe sectorul juridic: sunt destui care suna la 112 pentru niste situatii ce nu prezinta urgenta (certuri intre vecini cel mai frecvent) apoi se mira ca sunt indrumati catre Politia Locala si amendati pentru APELUL catre 112.
Bai Bogdane esti om simpatic dar ai sa mori intr-o zi cu tel. in mana ca are sa-ti fie frica sa suni ca vin mascatii.Nu apar si nu disculp pe nimeni.Daca parerea mea care am fost 8 ani pe salvare conteaza asculta ce iti spun.112 da este reglementat este un serviciu de stat cu un statut dar daca nu e de competenta lor ti se spune civilizat sa canti la alta masa si ura si la gara. . Situatia noastra de aici era in mod clar de competenta lor sa o clasifice si sa ia decizie daca este nevoie de dirijarea catre Politie , Ambulanta , Pompieri etc.Simplul fapt ca esti zdrumcinat psihic dar de buna credinta nu inseamna ca esti sanctionabil sa intrebi ce sa faci.
   Este serviciu public si poate suna oricand oricine.Evident ca daca te certi in reprize dese si marunte si suni zilnic sau bei nu ai minute si cauti conversatie gratis 112 te va amenda si sectoristul si comunitara si toti care pot asta.

Daca vecina ta va suna la 112 ca nu i se poate da jos din copac motanul ai s-o injuri ca iti cheltui banii tai , daca motanu' are sa cada in cap la nevasta si o scarmana ca daracu' ai sa reclami 112 ca n-a venit Pompieru' sa ia motanul si s-a produs accident cu daune la un platitor de taxe.
    Ce sunteti asa speriati de 112? Daca ai nevoie de un transport nu de urgenta doar medical cu masina echipata vei primi de la 112 dar contracost.
E drept ca intr-o zi va fi ilegal sa respiram dar sa speram ca pana atunci mai este.

#65
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
unucelalalt, fii fara grija, cand a fost nevoie am sunat, indiferent daca a fost caz de Politie sau Ambulanta. Intamplator (sau nu) stiu ce situatii tin de urgente rezolvabile prin 112 sau in ce situatii e cazul de alta abordare. Am postat mai mult ca atentionare pentru altii, s-a ajuns sa se considere ca 112 e panaceu universal dupa cum si ANPC-ul iti rezolva nestiinta in relatia cu comerciantii. Posted Image
A trebuit si trebuie sa stiu mai multe lucruri ca pe majoritatea, vrand-nevrand stiu si despre incendii, prim-ajutor, supravietuirea in conditii extreme, condusul in situatii improprii, cum sa-ti maresti sansele de supravietuire la prabusirea cu elicopterul (pe uscat sau in ape reci sau calde), etc. Stiu si cat cantareste o vesta antiglont si cum e sa muncesti cu ea la temperaturi de +40 de grade si umiditate ridicata, etc...

#66
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 alexandru_1988, on 27 noiembrie 2015 - 18:01, said:

Acum tot ce poti face e sa incerci sa-ti "carpesti" masina si sa scapi de ea.
coane, ia dezvolta un pic ideea asta a "carpitului" si mai ales a "scapatului de ea". te astept, sa te iau in gheare.


a dracu' natie de romani ma frate...da-l in plm de fier, ii dau cu glet peste ziar, un spray de vopsea la 11 lei si hai
sa scap de el, ca doar nu o-i iesi eu in paguba, fi-mi-ar teasta...sa moara altu-n ea, cum o fi, numa' sa nu ies eu
in pierdere ca o dau dauna totala sau la fier vechi. o leg cu sarma, ii trag o sudura si o pun la colt de strada cu o
hartie in geam "vand moarte, numa' ca nu-ti spun. da' banii ti-i iau".

sa ma c*c in ea de amiabila si sa-i iau neamu' aluia care-a inventat-o. sa nu-si mai miste politia curu' la fiecare
accident sau care ma-sa a fost scopu' rahatului asta? nu prietene. ai pocnit-o? obligatoriu politie si completat in
cartea masinii sau ceva, o carte speciala, ca masina a avut evenimente rutiere. mai grave sau nu, trecute toate
acolo. ori intr-o baza de date. vrei sa o vinzi? ia hai sa te verific fratiwer...


in cazul in care va intrebati ce am cu asta de mai sus: acum 10 ani, un bun prieten a murit intr-un accident de masina.
de ce? masina pe care si-o cumparase nu mai avea airbag-uri. ala de i-o vanduse lui o pocnise (nu stiu cat de tare
si nici nu ma intereseaza), airbag-urile sarisera, a indreptat-o si a scapat de ea. asta n-a stiut, ca poate i le inlocuia
el si acum mai traia. noroc ca n-a mai stat nimeni atunci sa vada de la cine a luat-o, sa-i faca o "vizita", iar cu trecerea
timpului nici n-a mai prea contat.

asa ca, domnu' carpaciu' vietii, iti doresc sa-ti iei tu o pocnitura de-aia de care zici. sa te vad ce te faci in caz de ceva.

Edited by dygey, 28 November 2015 - 01:35.


#67
benulnec

benulnec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 09.04.2007

 hszb95, on 27 noiembrie 2015 - 17:53, said:

In stare de soc sunt sigur ca nimeni nu gandeste limpede. Am incercat sa raman om si in acele momente dificile.
Am sunat ACUM la 112, si credeti-ma ca centralista nu a stiut sa-mi spuna adresa exacta de la urgente. Raspunsul ei fiind urmatoarea - Mergeti pe strada clincilor (cluj), nu stiu adresa exacta, urcati intr-un taxi ca stie el unde sa va aduca. De inregistram convorbirea, sigur era data afara de la locul de munca. IMPOSIBIL, oameni buni.  IMPOSIBIL!
Din cate stiu poti reclama la STS raspunsul primit de operator (de ceva timp STS-ul a preluat 112) pe [email protected].
Si eu am primit raspunsuri de tot rahatul de la 112 insa la vremea respectiva n-am stiut unde sa-i reclam.

#68
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
@dygey
trecand peste faptul ca esti total offtopic...
masinile dauna totala (sa le zicem epavele de masini care merita... marca, model, an), se achizitioneaza de la proprietar si se refac... si bineinteles, se vand!!!

asta e practica curenta si binecunoscuta!! si daca traiesti in RO ar trebui s-o cunosti!

iti place masina? iti convine ca pret? iti place cum merge? cum se comporta? o iei!!!, nu? nu!

n-am sa-ti spun aici de ce a murit de fapt prietenul tau si nici paia cu spune-mi cu cine te aduni ca sa-ti spun cine esti ca sa n-ai motiv sa zici ca sunt al dracu'!
dar am sa-ti spun ca inlocuirea airbagurilor costa cat masina (sau poate mai mult) si am sa-ti mai spun ca, spre surprinderea ta, destula lume circula cu masini fara airbaguri... si nu mai moare!

Edited by Nero-d, 28 November 2015 - 07:27.


#69
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,693
  • Înscris: 30.01.2006
Nu moare, dar macar aia stiu ca nu ai airbaguri. Eu de exemplu cand imi iau o masina iau in calcul si siguranta. Iar daca o iau sh si ea nu are airbaguri si eu nu stiu.... imi iau teapa, nu?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate